PDA

Επιστροφή στο Forum : AUDI 3.2 QUATTRO vs BMW 130i


ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
22-02-06, 02:38
Ποιο από τα δύο θα επιλέγατε και γιατί;

Δύο αυτοκίνητα ίδιας κατηγορίας, ίδιας καταγωγής, ίδιας τεχνολογίας.

Σε τιμή σχεδόν τα ίδια.
Σε επιδόσεις σχεδόν οι ίδιες.

Γενικά τις απόψεις σας!!:takecover

Panmilios
22-02-06, 07:33
Πολυ δυσκολη επιλογη μα τον Τουτατης!
Αλλα το Audi δεν ειναι BMW!!:bananasmi :rockon:

Αντικειμενικα,ειναι πανω κατω τα ιδια,αλλα αν τα εβαζα διπλα διπλα, θα προτιμουσα, να εχω το βαρος, το μηκος και τη "μουρη" της BMW,το κινητηρα και την τετρακινηση απο το Αudi(εστω και αν δεν ειναι straight six!).:whip:

BMW Power
22-02-06, 08:53
Δεν μπορώ ούτε καν να φανταστώ πλέον την αγορά μη πισωκίνητου αυτοκινήτου όσο καλό και αν είναι. Και το συγκεκριμένο (Α3) είναι πολύ καλό αλλά…………. Εκτός αυτού είναι δεδομένη και η αγάπη μου για την BMW

Geo_3D
22-02-06, 10:44
Θες χωρους?Audi
Θες ανεση?Αudi
Θες την απολυτη ταχυτητα?Αudi
Θες βαρβατο ηχο?130
Θες πισω κινηση?130
Θες πλαγιολησθησεις?130
Με δυο λογια τα 2 αυτα αμαξια παιζουν στην ιδια κατηγορια αλλά στην ουσια ειναι 2 τελειως διαφορετικα αυτοκινητα.Οτι εχει το ενα,δεν εχει το αλλο και αντιστροφα

Dark_Niaou
22-02-06, 12:16
BMW και ξερό ψωμί!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (με παϊδάκια)

Kostas Christ
22-02-06, 12:54
130
Πολυ ανωτερο σε ολους τους οδηγικους τομεις!

papajim
22-02-06, 14:17
130i με τα όλα. Αυτό το αυτοκίνητο φτιάχτηκε για διασκέδαση και... είναι πραγματικά διασκεδαστικό!!
Βέβαια όλα εξαρτώνται από τις εμπειρίες του καθενός.Εσύ φίλε Νίκο,που έχεις ήδη 260+ άλογα στους πίσω bmwτροχούς:nod: ,ίσως και να σκεφτόσoυν την επιλογή audi περισσότερο από εμένα π.χ. που δεν έχω (και θα ήθελα) ένα γρήγορο bmw.

santo
22-02-06, 17:34
Κοίταξε να δείς επειδή έχω ανοίξει με Α3 3.2 και ξέρω πως πάει.. θα έλεγα ότι το 130 με το νέο μοτεράκι + 34 άλογα από το δικό μου θα το έχει το Audi για πρωινό... χωρίς καμία αμφιβολία.. και τελευταία που έχουν ανάψει και οι συζητήσεις για μπλοκέ.. σκεφτείτε συμπεριφορά κοντό με 260 άλογα και μπλοκέ!!! :ylsuper:

Nick_compact
22-02-06, 18:01
Κοίταξε να δείς επειδή έχω ανοίξει με Α3 3.2 και ξέρω πως πάει.. θα έλεγα ότι το 130 με το νέο μοτεράκι + 34 άλογα από το δικό μου θα το έχει το Audi για πρωινό... χωρίς καμία αμφιβολία.. και τελευταία που έχουν ανάψει και οι συζητήσεις για μπλοκέ.. σκεφτείτε συμπεριφορά κοντό με 260 άλογα και μπλοκέ!!! :ylsuper:

Μέσα στο μυαλό μου είσαι... Ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι...!!! 130i με 45% μπλοκέ και μια Supersprint από εμπρός εως πίσω και να σου ο αντικαταστάτης της Ε30 Μ3!!!!!!!!!!!!!!!!!!

splitapsou
22-02-06, 20:09
πισω κινηση για παντα ακομα και σε 1.0 (αν μπορει να υπαρξει) στην αναγκη...
οποτε 130 θα πω...

Mr.Vercetti
22-02-06, 21:30
Eγώ πειράζει να προτείνω κάτι άλλο? Στα ίδια λεφτά, με παρεμφερείς επιδόσεις... Alfa Romeo 147 GTA... Ανάμεσα στα 2 Audi/BMW κανένα... Θα περιμενα για την 3πορτη 1..

saikoE39
22-02-06, 22:15
Eγώ πειράζει να προτείνω κάτι άλλο? Στα ίδια λεφτά, με παρεμφερείς επιδόσεις... Alfa Romeo 147 GTA... Ανάμεσα στα 2 Audi/BMW κανένα... Θα περιμενα για την 3πορτη 1..
Το θεμα ειναι οτι η 147 ειναι πολυ παλια(να μην την χαρακτηρισω αλλιως και να μην πω και αλλα)....που καν δεν την συγκρινεις με το 130 οπως και με το Α3.....(αλλα δεν κρατιεμαι να μην το πω.....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ .....λεμε)
Ακομα να πω πως οτι και να κανουν Αλφα,Αυδι,Χοντα κλπ.....τα κορυφαια μοντελα της Βmw μονο στα ονειρα τους βλεπουν πως τα ξεπερνουν....
Οπως και σε αυτην την περιπτωση το 130 βαζει τα γυαλια στο Α3 και σε ολα τα αλλα σε αυτην την κατηγορια.....
Αντε γεια...
ps......ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ....ειναι τρελα...:friday:

vasilis-E36
22-02-06, 22:24
μονο και μονο λογω μοτερ και πισωκινησης...

η ατιμη η πισωκουνα ειναι αρρωστια...

Geo_3D
22-02-06, 22:24
Το θεμα ειναι οτι η 147 ειναι πολυ παλια(να μην την χαρακτηρισω αλλιως και να μην πω και αλλα)....που καν δεν την συγκρινεις με το 130 οπως και με το Α3.....(αλλα δεν κρατιεμαι να μην το πω.....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ .....λεμε)
Ακομα να πω πως οτι και να κανουν Αλφα,Αυδι,Χοντα κλπ.....τα κορυφαια μοντελα της Βmw μονο στα ονειρα τους βλεπουν πως τα ξεπερνουν....
Οπως και σε αυτην την περιπτωση το 130 βαζει τα γυαλια στο Α3 και σε ολα τα αλλα σε αυτην την κατηγορια.....
Αντε γεια...
ps......ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ....ειναι τρελα...:friday:
Κρυβε λογια...το R32 μας τον φορεσε κανονικα:nutkick:

saikoE39
22-02-06, 22:35
Κρυβε λογια...το R32 μας τον φορεσε κανονικα:nutkick:
Aς τους να λενε Γιωργη...
Εδω ειναι η Πιστα εδω ειναι και τα Χρονομετρα ελατε να σας διασυρουμε Δημοσια...copy paste Alexk...........:jumpgirl:
Σε αλλες δοκιμες θα λενε αλλα.....:tapedshut

oldcarskickass
22-02-06, 22:38
Μέσα στο μυαλό μου είσαι... Ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι...!!! 130i με 45% μπλοκέ και μια Supersprint από εμπρός εως πίσω και να σου ο αντικαταστάτης της Ε30 Μ3!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ολα κι ολα παιδια και χαιρετω κιολας(νεο μελος)!!!οχι και ο αντικαταστατης της ε30.καταρχην ειναι 4πορτο και μηδενοπεταλουδο!!!πιστευω πως πιο τζαμι θα ηταν ενα 325 e36 compact 6πεταλουδο και απο θεμα μεγεθους κυριως

Fanis
22-02-06, 23:07
BMW Χωρίς καθόλου σκέψη....το Audi είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο, αλλά:

- H BMW είναι πιο ωραία (υποκειμενικό)
- H BMW έχει καλύτερο κινητήρα (τον καλύτερο 6κύλινδρο normal παραγωγής!)
- H BMW έχει ΠΙΣΩ κίνηση
- H BMW είναι πιο Fun to Drive
- To Audi έχει Haldex και όχι το πραγματικό Quattro που παίζει αλλού!

Γενικά θεωρώ τα Audi πάρα πολύ καλά αυτοκίνητα, αλλά στα 6κύλινδρα δεν μποροών να φτάσουν την BMW....μέχρι τα 2.000cc είναι σαφώς καλύτερα ελέο Turbo.

Και τέλος BMW γιατί είμαστε BMW Club!!! :clap: :nod:

Elias_Z3
23-02-06, 07:36
BMW Χωρίς καθόλου σκέψη....το Audi είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο, αλλά:

- H BMW είναι πιο ωραία (υποκειμενικό)
- H BMW έχει καλύτερο κινητήρα (τον καλύτερο 6κύλινδρο normal παραγωγής!)
- H BMW έχει ΠΙΣΩ κίνηση
- H BMW είναι πιο Fun to Drive
- To Audi έχει Haldex και όχι το πραγματικό Quattro που παίζει αλλού!

Γενικά θεωρώ τα Audi πάρα πολύ καλά αυτοκίνητα, αλλά στα 6κύλινδρα δεν μποροών να φτάσουν την BMW....μέχρι τα 2.000cc είναι σαφώς καλύτερα ελέο Turbo.

Και τέλος BMW γιατί είμαστε BMW Club!!! :clap: :nod:
Φιλε Φανη με βρισκεις απολυτα συμφωνο.:cheers:

compact
23-02-06, 08:19
130 σε τριπορτη αλλα και η 147 gta θα ηταν μια επιλογη μου!η ακομα καλυτερα το μοτερ της 130 στο δικο μου!!!

Panoz
23-02-06, 08:38
130...Βέβαια είναι θέμα γούστου διότι και τα 2 αυτοκίνητα είναι πολύ καλά...Το βασικό μειονέκτημα του Audi για μένα είναι ότι δεν έχει καμμία απολύτως προσωπικότητα. Ενώ το 130 με πακετάκι Μ Sport είναι αλλού.

STR
04-03-06, 09:29
Εγω θα επερνα το α3 και φωναχτε οσο θελετε.Η σειρα 1 δεν μου αρεσει καθολου.

Legend
16-03-06, 15:14
Μεταξύ των συγκεκριμένων μοντέλων, χαλαρά το Α3. Δυστυχώς η σειρά 1 δεν μου αρέσει. Και βέβαια η 4κίνηση που δίνει μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας και ακρίβειας...

Βέβαια εγώ έχω και audi, και γιατι να το κρύψομε άλλωστε!

Πάντως χωρίς αστεία, η σειρά 1 δεν μου έχει κάτσει καλά στο μάτι! Να με συγχωρήσετε...

Χαίρομαι πάντως που 12 ατομα ήδη προτημισαν κάτι διαφορετικό! :)

Kostas Christ
17-03-06, 16:38
Ναι αλλα δεν στριβει οπως το 1 δεν σου δινει αυτη την αισθηση οτι πηγαινει εσθ το αυτοκινητο και δεν σε πηγαινει αυτο και δεν ειναι ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΟ.

NAtS
22-03-06, 18:18
Παιδιά νταξ, μούφα η σειρά 1 εμφανισιακά, χώρους και τιμή αλλά να λέμε και τα καλά του. Το αμάξι προσφέρει τρελλή οδηγική απόλαυση, είναι BMW με τα όλα της. Γι αυτό άλλωστε δεν αγοράζουμε κι εμεις BMW; Για την απόλαυση. Αλλιώς άμα θέλαμε luxury και ασφάλεια θα παίρναμε benz ή audi.

BMW5S
23-03-06, 10:52
Παιδιά νταξ, μούφα η σειρά 1 εμφανισιακά, χώρους και τιμή αλλά να λέμε και τα καλά του. Το αμάξι προσφέρει τρελλή οδηγική απόλαυση, είναι BMW με τα όλα της. Γι αυτό άλλωστε δεν αγοράζουμε κι εμεις BMW; Για την απόλαυση. Αλλιώς άμα θέλαμε luxury και ασφάλεια θα παίρναμε benz ή audi.

Γιατι η BMW δεν εχει luxury ή ασφάλεια??:banghead:

Kostas Christ
23-03-06, 11:10
Η ΜΒ και η audi δινουν εμφαση κυριως εκει και οχι τοσο στην οδηγικη απολαυση ενω η BMW προσπαθει οσο μπορει να τα συμβιβασει