PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΓΙΑ BMW 316i E46 FL ( 8ΒΑΛΒΙΔΗ)


Giorgos_e46
13-03-06, 09:42
ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ BMW 316i FL (2002) 1600cc 8βαλβιδη ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤHN MHXANH ?

Panoz
13-03-06, 09:45
Γιώργο, γράφε με μικρά σε παρακαλώ. Κάνε και ένα click στην υπογραφή μου!

Giorgos_e46
13-03-06, 10:11
Πάνο τώρα οκ
Πέσμου σε παρακαλώ πρώτα αν ξέρεις κατι για βελτίωση και μετα για το navi αν εχεις χρόνο.
Ευχαριστώ.

apostolos_m3
13-03-06, 13:44
αρχικα πραγματα κεν γιωργο..βαλε κανα φιλτρακι μεσα στον παπα(οχι φιλτροχοανες και αηδιες..κοβουνε αυτα)βαλε μια εξατμισουλα και ενα προγραματακι και θα παρεις καμια 10 αλογα το πολυ..μετα αμα θες βαλε και κανα χταποδακι και αστο ησυχο το αμαξι..δεν εχεις και την υποδομη για τρελα αλογα και ροπη..

EVANGELOS
13-03-06, 14:28
αρχικα πραγματα κεν γιωργο..βαλε κανα φιλτρακι μεσα στον παπα(οχι φιλτροχοανες και αηδιες..κοβουνε αυτα)βαλε μια εξατμισουλα και ενα προγραματακι και θα παρεις καμια 10 αλογα το πολυ..μετα αμα θες βαλε και κανα χταποδακι και αστο ησυχο το αμαξι..δεν εχεις και την υποδομη για τρελα αλογα και ροπη..

Έτσι ακριβώς .... (δυστυχώς)

Panoz
13-03-06, 19:25
Πάνο τώρα οκ
Πέσμου σε παρακαλώ πρώτα αν ξέρεις κατι για βελτίωση και μετα για το navi αν εχεις χρόνο.
Ευχαριστώ.

Στείλε μου τον αριθμό πλαισίου σου να σου πω ακριβώς τι χρειάζεσαι.

Kostas Christ
14-03-06, 10:48
Νομιζω οτι ο καρρας στο αργος εχει ενα τουρμπο κιτ για το δικο σου.
Ρωτα αν ενδιαφερεσε για καμια 170ρια αλογα

papajim
14-03-06, 15:46
Η facelift 1.6 Ε46 δεν ήταν 16βάλβιδη???:confused:
Και 8βαλβιδη η προ-FL?

ANDREAS
14-03-06, 15:59
Ναι ειναι 16 βαλβιδη 115 αλογα και η μονη μετατροπη που μπορεις να κανεις και να εχεις και το αμαξι σου ενταξει ειναι φιλτρο μεσα στο κουτι που εχεις, ενα προγραμμα και μια εξατμιση πραγμα που δεν στο συμβουλευω γιατι μονο θορυβο θα κανεις και δεν θα μπορεις να κανεις ενα ταξιδι γιατι θα σου περνει το κεφαλι.ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ.Εχω δοκιμασει τουρμπο ,εχω δοκιμασει φιλτροχωανες, εξατμισεις κλπ κλπ. Και μολις τωρα αλλαξα το maf εξαιτειας μιας φιλτροχωανης(360 ευρω).:nutkick:

ANDREAS
14-03-06, 16:03
Νομιζω οτι ο καρρας στο αργος εχει ενα τουρμπο κιτ για το δικο σου.
Ρωτα αν ενδιαφερεσε για καμια 170ρια αλογα
Απο οσο ξερω εδω και αρκετο καιρο το εχει σταματησει το κιτ αυτο γιατι ειχε προβληματα για το ε46 facelift .

Tsouge
16-03-06, 03:06
γεια σας παιδες ειμαι νεος στην παρεα κ ενδιαφερομαι και εγω για το ιδιο ακριβως πραγμα!μηπως καποια βελτιωση στην αποδοση του κινητηρα θα μπορουσε να γινει μεσα απο τα συνεργεια της bmw?ειχα ακουσει για ενα kit βελτιωσης ποθ κοστιζε περιπου 1000 ευροπουλα.μη με αποπαρετε καθως δεν το κατεχω ιδιαιτερα!

ANDREAS
16-03-06, 08:38
γεια σας παιδες ειμαι νεος στην παρεα κ ενδιαφερομαι και εγω για το ιδιο ακριβως πραγμα!μηπως καποια βελτιωση στην αποδοση του κινητηρα θα μπορουσε να γινει μεσα απο τα συνεργεια της bmw?ειχα ακουσει για ενα kit βελτιωσης ποθ κοστιζε περιπου 1000 ευροπουλα.μη με αποπαρετε καθως δεν το κατεχω ιδιαιτερα!
Φιλε μου αν μιλαμε για το ιδιο αμαξι 316ι ε46 facelift 115 αλογα επειδη εχθες ειχα αυτη τη συζητηση στην bmw δεν υπαρχει κατι τετοιο.:deal:

Tsouge
16-03-06, 15:27
Φιλε μου αν μιλαμε για το ιδιο αμαξι 316ι ε46 facelift 115 αλογα επειδη εχθες ειχα αυτη τη συζητηση στην bmw δεν υπαρχει κατι τετοιο.:deal:
σορρυ ισως δε το διευκρινισα σωστα!μιλαω για το αρχικο μοντελο της 316 που βγαζει κοντα 103 ιππους.μαλιστα οταν το αγορασε ο πατερας μου του ειχαν προτεινει αυτη την βελτιωση η οποια κοστιζε περιπου 300.000-400.000 χιλιαδες κ του ειπανοτι η αποδοση του αυτοκινητου θα εφτανε στα επιπεδα της 318.απλα ενδιαφερομαι για βελτιωσεις μεσα απο επισημες αντιπροσωπειες κ οχι απο τπτ καφουνηδες κ λοιπους αητονυχιδες για να χω και το κεφαλι μου υσηχο!!!αλλιως ζητω που :bs: ...

EVANGELOS
17-03-06, 14:01
...απλα ενδιαφερομαι για βελτιωσεις μεσα απο επισημες αντιπροσωπειες κ οχι απο τπτ καφουνηδες κ λοιπους αητονυχιδες για να χω και το κεφαλι μου υσηχο!!!αλλιως ζητω που :bs: ...

Αν εννοείς AC , Hartge κτλ δεν έχουν κάτι για το μοτέρ σου εκτός από φίλτρο (πάρε και KN το ίδιο και καλύτερο) και εξάτμιση (νομίζω δεν αξίζει να βάλεις ac εξάτμιση στο 316).

Αν εννοείς από ΒΜW , η ΒΜW όπως και ΟΛΕΣ οι εταιρίες δεν κάνουν tuning , απλά "συνεργάζονται" δηλαδή προωθούν βελτιωτικούς οίκους, π.χ. alpina,hartge,ac, κτλ για τα BMW, abt για το group-vag , amg για τα merc κ.ο.κ.

Άρα αναγκαστικά αν θέλεις το "κάτι παραπάνω" θα πας σε μηχανικό ιδιώτη , για το 316 Ε46 όμως δεν υπάρχει ούτε εκεί κάτι αξιόπιστο , άρα μάλλον άφησέ το ...

Geo_3D
17-03-06, 15:16
Μην πετατε λεφτα στον 1.6 8v,εκτος και αν προκειται να τον τουρμπισετε.Οτιδηποτε αλλο ειναι πεταμενα λεφτα.Μαζεψτε τα για τροπετακι

Γνωμη ενος κατοχου ιδιου κινητηρα
:cheers:

Tsouge
17-03-06, 17:30
Κριμα γιατι αν ειναι ετσι το φιλτρακι μονο του δε μπορει να μου δωσει τους 10 ιππους που τουλ. θελω :( !απο την αλλη η λυση του τουρμπο δε με ενδιαφερει.Καποιο πειραγμα στον εγκεφαλο θα αξιζε τον κοπο?αλλιως με βλεπω να αλλαζω κινητηρα:yippee: Ειναι κριμα ρε γαμωτο ενα τετοιο αμαξι να υπερτερει σε ολα τα αλλα σε σχεση με αυτα της κατηγοριας του(παθητικη ασφαλεια,πολυτελεια,πισω κινηση:smokin: κτλ...) και να μην αρπαζει...

STR
17-03-06, 17:40
Μην πετατε λεφτα στον 1.6 8v,εκτος και αν προκειται να τον τουρμπισετε.Οτιδηποτε αλλο ειναι πεταμενα λεφτα.Μαζεψτε τα για τροπετακι

Γνωμη ενος κατοχου ιδιου κινητηρα
:cheers:
Θα συμφωνησω με τον Γιωργο κι εγω με μια μικρη διαφορα.Ουτε turbo μην το κανεις.Με τα ιδια σχεδον λεφτουδακια θα βρεις ενα εξακυλινδρο.Κι αν ειναι και λιγα παραπανω κανε λιγο υπομονη και μαζεψε τα, αξιζει τον κοπο.
Θα βρεις παρομοια thread εδω μεσα παρα πολλα με πολλες λεπτομερειες.Νομιζω οτι τα μεγαλυτερα μοτερ ειναι η καλυτερη λυση.:lamer:

Geo_3D
17-03-06, 19:47
Ουτε και εγω ειμαι υπερ του τουρμπισματος σε σχεση με μεγαλυτερο μοτερ.Ο λογος που ανεφερα το turbo,ειναι γιατι στον συγκεκριμενο κινητηρα κανεις παπαδες,σε σχεση με τους νεους 16v 1.6 κινητηρες

Giorgos_e46
17-03-06, 21:52
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΠΑΙΔΙΑ ?

papajim
17-03-06, 22:02
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΠΑΙΔΙΑ ?

Πολύ καλή επιλογή είναι το 2.5αρι με τα 192.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι μετά από μια τέτοια μετατροπή "φτιάχνεσαι" πολύ, οπότε το 2.5αρι είναι λίγο...πας σε 3.0..αλλά κάτι σε τρώει....και πας σε Μ//...και στο τέλος έχεις ξοδέψει τα μαλλιοκέφαλά σου.
Πέρα από τη πλάκα,όλα εξαρτώνται απ΄τα οικονομικά σου..οπότε η καλύτερη λύση χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία είναι το 2.5αρι ή το 2.2 (170, όσο δηλάδη θα σου έδινε και το turbo πάνω κάτω) των 320i

Nick_compact
17-03-06, 22:04
H καλύτερη λύση ίσως να είναι να το πουλήσει και να πάρει ένα γνήσιο... Αν πρόκειται να του στοιχοίσει 2-3000 ευρώ παραπάνω ας το έχει γνήσιο...(μιλάω για το 2.5)

Tsouge
20-03-06, 02:22
χμμ τελικα με αυτα που διαβασα ειναι σχεδον σιγουρη η αλλαγη κινητηρα!:dance: το θεμα ειναι ποσο θα κοστισει μια τετοια αλλαγη. ενδιαφερομαι για το 2.2 η αυτο των 2.5 λιτρων-μεταχειρισμενο 5αετιας- περιπου και αν με την αλλαγη αυτη ειναι απαραιτητες και περεταιρω αλλαγες στα μηχανικα μερη του αυτοκινητου!

ps. Καλο θα ηταν να γραφουμε και τιμες πανω κατω για τετοιες βελτιωσεις ωστε να εχουν και μια καλη ιδεα οι :newbie:(σαν κι εμενα!)