PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπάκη Check Engine - μήπως ξέρει κανείς


moxsen
13-03-06, 12:12
Γειά σας, είμαι καινούργιος στο forum. Έχω μια 316ci 2004 μοντέλο, με 24000 χλμ. στα 20000 έκανα γενικό service. Εχτές πηγαίνοντας με 140 στην εθνική ξαφνικά άναψε το λαμπάκι του κινητήρα (check engine). Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα διαφορετικό στην αποδόση του κινητήρα και Inspection μου λέει σε πάνω απο 20000 χιλ. Μήπως γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να συμβαίνει, κάτι μου είπαν για πεταλούδα γκαζιού ή για μάπα βενζίνη. Πάντως τώρα το έχω ξαναγεμίσει και δεν λέει να σβήσει το λαμπάκι...

BMW Power
13-03-06, 13:55
Καλώς ήρθες moxsen

Το fault αυτό μπορεί να είναι πολλά πράγματα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάς το αυτοκίνητο σε μια αντιπροσωπεία να το ελέγξουν με το διαγνωστικό. Και εμένα μου είχε ανάψει αλλά τελικά ήταν από την ακινησία.

steliosx
16-03-06, 12:50
μήπως έβαλες καμία φιλτροχοάνη; ενα φιλαράκι είχε αντίστοιχο πρόβλημα

tzort
16-03-06, 13:11
μήπως έβαλες καμία φιλτροχοάνη; ενα φιλαράκι είχε αντίστοιχο πρόβλημα
Βάζωντας πάντως φιλτροχοάνη στο 116, επειδή δεν είχα σφίξει καλά το κολάρο της εισαγωγής, μου είχε ανάψει και εμένα το λαμπάκι check engine και έσβησε μετά απο 1 μέρα μόνο του.

ANDREAS
16-03-06, 17:17
Καλώς ήρθες moxsen

Το fault αυτό μπορεί να είναι πολλά πράγματα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάς το αυτοκίνητο σε μια αντιπροσωπεία να το ελέγξουν με το διαγνωστικό. Και εμένα μου είχε ανάψει αλλά τελικά ήταν από την ακινησία.
Συμφωνω και επαυξανω μονο ετσι θα εισαι σιγουρος για το αμαξι σου !!!!!!!!:nutkick:

Fanis
16-03-06, 18:58
Μάλλον δεν είναι τίποτα σοβαρό, αλλά για να είσαι σίγουρος, πήγαινέ το αμέσω σε ένα service.....συχνά το παθαίνει απο κακή επαφή της φίσας του γκαζιού.