PDA

Επιστροφή στο Forum : parktronic


gp35
25-03-06, 08:55
καλημερα και χρονια πολλα! προσφατα μου εχουν τρακαρει και εσπασε ο πισω προφιλακτηρας ..απο το 316i e46.με την ευκαιρια αυτη της αντικαταστασης θελω να ρωτησω οσοι εχετε το συστημα του πισω parktronic εαν ειναι λειτουργικο.
σκεφτομαι να το βαλω!

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
25-03-06, 10:22
Αν και δεν το έχω στην bmw αλλά σε ένα τζιπ εμένα προσωπικά με βοηθάει πάρα πολύ γιατί μπορώ να καταλαβαίνω πόσο κοντά να πάω ουτωσ ώστε να έχω χώρο μπροστά και να παρκάρω. απλά. Λειτουργικό σίγουρα είναι και αξίζει να το κάνεις. Δεν θα το μετανιώσεις για μένα

NIKOS 320Ci
25-03-06, 13:56
πολυ μεγαλη βοηθεια για το παρκαρισμα.βαλτο

E36M3ZF
25-03-06, 15:57
συμφωνω με τους προλαλησαντες....εγω που το εχω στο δικό μου ειναι πολυ χρησιμο....

Xeno-318is
25-03-06, 18:45
Oντως...Αν δεν εχεις κοτσαδορο, Βαλτο!! :rockon:

BMW-Racing
25-03-06, 19:32
Συμφωνώ πως είναι χρήσιμο αλλά...δεν ξέρω αν αξίζει να το βάλει κανείς after λόγω μεγαλύτερου κόστους τοποθέτησης.Επίσης θεωρώ πως το σύστημα αυτό αξίζει να το βάζουν αυτοί που δυσκολεύονται στο πάρκιν,γιατί αν το βάζεις για να μη γδάρεις το χρώμα τότε το βρίσκω πολύ λίγο...μιας καί μπορεί να σε γδάρει ο
απο πίσω...παρεπιπτόντως πόσο κοστίζει after?Για original βέβαια...

Fanis
25-03-06, 19:41
Το θεωρούσα άχρηστο...αλλά τελικά και στα 2 αυτοκίνητα που το έχουμε είναι πολύ εξυπηρετικό, ειδικά σε εμπόδια που δεν είναι ακριβώς πίσω αλλά υπό γωνία και δεν φαίνονται (π.χ χαμηλά κολωνάκια). Εάν το κόστος δεν είναι μεγάλο, βάλτο!

gp35
25-03-06, 22:15
ευχαριστω κυριοι.....εαν και δεν γνωριζω την τιμη του,αλλα ουτε και την διαφορα με τον απλο προφυλακτηρα.
τελικα θα το παραγγειλω και θα βαλω αυτον ...αξιζει τοτε μιας και με δυσκολευει μεσα στην πολη οταν παρκαρω καποιες φορες.
σε test drive που ειχα κανει για ενα 3ημερο με την 3.20i e90 ειχε αυτο το συστημα.μα δεν μου αρεσε ..ισως γιατι ηταν μεχρι να το μαθω ασχετα εαν την αγορασα.

gp35
25-03-06, 22:26
απο κεκτημενη ταχυτητα , και για να μην παρεξηγηθω ...στο ποιο επανω μηνυμα εγραψα..ασχετα εαν την αγορασα ελεγα για την 3.20ι ε90 .
τελικα δεν την εχω αγορασει.

papajim
26-03-06, 02:08
Πολύ χρήσιμο,βάλ'το. Εμένα με έχει βολέψει πολύ, ιδίως σε στενά μέρη με χαμηλά εμπόδια.Αρκεί η τιμή να είναι λογική φυσικά!!

psimos
31-03-06, 15:19
Εχω σταματησει να γυριζω κεφαλι.
Κοιταω μονο καθρεπτες και με οδηγει αυτο.

Gary Kokkin
03-04-06, 10:37
ευχαριστω κυριοι.....εαν και δεν γνωριζω την τιμη του,αλλα ουτε και την διαφορα με τον απλο προφυλακτηρα.
τελικα θα το παραγγειλω και θα βαλω αυτον ...αξιζει τοτε μιας και με δυσκολευει μεσα στην πολη οταν παρκαρω καποιες φορες.
σε test drive που ειχα κανει για ενα 3ημερο με την 3.20i e90 ειχε αυτο το συστημα.μα δεν μου αρεσε ..ισως γιατι ηταν μεχρι να το μαθω ασχετα εαν την αγορασα.

Ενα μειονεκτημά του είναι ότι άμα σε τρακάρουν ή ψιλοτρακάρεις πλήρώνεις και το σύστημα-Κάθε αισθητήρας κοστίζει 50ε+εργασία+ κόστος προφυλακτήρα-καλωδίωση.

Οσο αφορά την χρησιμότητα,μάλλον ψιλοσπαστικό είναι,θέλει να είναι καθαροί οι αισθητήρες για να λειτουργούν καλά,και δεν καλύπτει τις γωνίες παρκαρίσματος αρκετές φορές.-Αν εχεις ιδιαίτερο πρόβλημα οδήγησης parking ή θέλεις να παρκάρεις στριμωγμένα τότε αγόρασέ το....

Dionysis
03-04-06, 11:28
Καλημέρα σε όλους να πω λοιπόν και εγώ την γνώμη μου για το parktronic εγώ το έχω στην Ε90 και πίσω και μπροστά και επηδη έχω το i Drive το έχω και οπτικά.
Είναι πολύ χρήσιμο ιδίως όταν το αυτοκίνητο είναι καινούριο και δεν έχεις συνηθήσει ακόμη τον όγκο του, και προσωπικά εμένα ακόμη και μέσα στην βρώμα οι αισθητήρες δεν με πρόδοσαν ποτέ πέρασα απο στενά που σε άλλη περίπτωση αν δεν είχα το σύστημα θα είχα καταγδάρει το αυτοκίνητο και δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή για τα λεφτά που έδωσα.
Βάλτο και ας είναι αχρείαστο

Gary Kokkin
03-04-06, 23:51
Καλημέρα σε όλους να πω λοιπόν και εγώ την γνώμη μου για το parktronic εγώ το έχω στην Ε90 και πίσω και μπροστά και επηδη έχω το i Drive το έχω και οπτικά.
Είναι πολύ χρήσιμο..... πέρασα απο στενά που σε άλλη περίπτωση αν δεν είχα το σύστημα θα είχα καταγδάρει το αυτοκίνητο.......

Το parktronic λειτουργεί μόνο στην όπισθεν,και δεν λειτουργεί για πλάγια εμπόδια του αυτοκινήτου παραπάνω από 30μοίρες-Τι εννοείς πέρασες από στενά ?-Χωρις idrive δίνει μόνο ένδειξη ήχου,οπότε δεν ξερεις αν εφτασες ακριβώς τον προφυλακτήρα του άλλου αμαξιού,και ώσπου να το συνηθίσεις,μπορεί να έχεις κάνει ήδη την ζημιά να ακουμπήσεις τον άλλον....

MZ3
04-04-06, 01:06
Το parktronic λειτουργεί μόνο στην όπισθεν,και δεν λειτουργεί για πλάγια εμπόδια του αυτοκινήτου παραπάνω από 30μοίρες-Τι εννοείς πέρασες από στενά ?-Χωρις idrive δίνει μόνο ένδειξη ήχου,οπότε δεν ξερεις αν εφτασες ακριβώς τον προφυλακτήρα του άλλου αμαξιού,και ώσπου να το συνηθίσεις,μπορεί να έχεις κάνει ήδη την ζημιά να ακουμπήσεις τον άλλον....


Στην ε 60 με οθόνη έχει ένδειξη με γραμμούλες // πράσινες μετά κίτρινες και μετά κόκκινες απλά καταπληκτικό μην ξεχνάμε εδώ ότι υπάρχουν και κάμερες για όλα σχεδόν τα μοντέλα τις bmw αλλά απαραίτητα χρειάζεται να έχεις οθόνη
Στην αρχή με είχε ξενίσει το παρκτρονικ τόσο που ήθελα να ξηλώσω το μεγαφονακη αλλά τώρα δεν θα το άλλαζα με τπτ άντε το πολλή με αυτό της ε 60 :D

Gary Kokkin
04-04-06, 04:15
Mε idrive (όπως της E60) σίγουρα γίνεται πιό εύκολο,αλλά ήδη το'χεις πληρώσει "ακριβά" το όλο σύστημα-Το αμάξι όμως έτσι,δεν εχει κάμερες,αλλά οι ίδιοι αισθητήρες δίνουν την γραμμογράφιση εικονικά στην οθόν,και ίσως΄είναι πιο λεπτομερείς

-Σε απλή έκδοση Ε90 χωρίς idrive,αλλά και στην Ε46 που ανέφερε ο φίλος αρχικά και θέλει να βάλει,ο απλός ήχος είναι σαν σφύριγμα και πιό ενοχλητικός,αντί "μελωδικός" που είναι με idrive-Οπότε ενας λόγος παραπάνω (πλέον του κόστους επισκευής όπως προανέφερα) αν δεν έχεις πρόβλημα,καλύτερα να το αποφύγεις να'χεις αυτοκίνητο με parktronic.

GEORGE36
04-04-06, 10:04
το βρίσκω πολύ χρηστικό . Ειδικά βράδυ χωρίς καλό φωτισμό , και με βρεγμένη ζελατίνα , με έχει σώσει από σίγουρες γρατζουνιές.
βέβαια μου έχει τύχει να χτυπήσω και ένα κολονάκι . Από τότε σταμάτησε να κάνει την αυξητική ειδοποίηση , αλλά μόλις βρώ χρόνο θα το φτιάξω . Το θεωρώ μαστ ακόμα και για ταξιτζήδες...
αυτό που περιγράφει ο συνάδελφος με τις πράσινες κίτρινες κόκκινες μπάρες μου φαίνεται πολύ καλό. Άραγε μπορεί να τοποθετηθεί ( με την ανάλογη μοντίφα ... ) στο καινό κάτω από το trip com του 36 ?

Dionysis
04-04-06, 12:21
Το parktronic λειτουργεί μόνο στην όπισθεν,και δεν λειτουργεί για πλάγια εμπόδια του αυτοκινήτου παραπάνω από 30μοίρες-Τι εννοείς πέρασες από στενά ?-Χωρις idrive δίνει μόνο ένδειξη ήχου,οπότε δεν ξερεις αν εφτασες ακριβώς τον προφυλακτήρα του άλλου αμαξιού,και ώσπου να το συνηθίσεις,μπορεί να έχεις κάνει ήδη την ζημιά να ακουμπήσεις τον άλλον....

Garry δεν λειτουργεί μόνο στην όπισθεν έχει και πλήκτρο που ενεργοποιηται και απενεργοποιήται οπότε αν περάσεις απο ένα πολύ στενο σημείο και δεν μπορείς η δεν είναι αναγκη να βάλεις όπισθεν πατάς το πλήκτρο και το ενεργοποιείς.
Επηδή το αυτοκίνητο είναι καινούριο και το οδηγεί και το έτερον ήμισυ η επιλογή του ήταν μονόδρομος

Υ.Γ α και να μην το ξεχάσω το DVD σου το στέλνω σήμερα το απόγευμα με την ACS οπότε το πολύ αυρίο το απόγευμα θα το έχεις στα χέρια σου

vtsouX3
04-04-06, 12:53
Γνωρίζει κάποιος για parktronic του εμπορίου ( Μόνο για πίσω ) ; Εγώ έχω το X3 και το παρήγγειλα χωρίς το Parktronic . Όταν ρώτησα στην αντιπροσωπεία το κόστος για να το τοποθετήσω , μου ζήτησαν 1000 και κάτι Ευρώ .

GEORGE36
04-04-06, 13:05
Γνωρίζει κάποιος για parktronic του εμπορίου ( Μόνο για πίσω ) ; Εγώ έχω το X3 και το παρήγγειλα χωρίς το Parktronic . Όταν ρώτησα στην αντιπροσωπεία το κόστος για να το τοποθετήσω , μου ζήτησαν 1000 και κάτι Ευρώ .
Οι τιμές νομίζω όιτ ξεκινούν από Ε60 και ανεβαίνεις ανάλογα με τους αισθητήρες , μικροκάμερες , οθόνες κλπ
αν είσαι τύπος DIY ίσως βρεις κάποια κιτ στο radio sack , υπάρχει και κάποιος τύπος επί της Ηρακλείου που τον είδα να βάσει σε MR2 , θα κοιτάξω να βρω την επωνυμία του.

Gary Kokkin
04-04-06, 19:58
Garry δεν λειτουργεί μόνο στην όπισθεν έχει και πλήκτρο που ενεργοποιηται και απενεργοποιήται οπότε αν περάσεις απο ένα πολύ στενο σημείο και δεν μπορείς η δεν είναι αναγκη να βάλεις όπισθεν πατάς το πλήκτρο και το ενεργοποιείς.


Ισως επειδή εχει και μπροστά αισθητήρες ,αντί μόνο πίσω,που είναι πιό συνηθισμένο.-Οπότε πάω πάσο,δεν το εχω δει και δεν γνωρίζω....
Σε άλλες φίρμες αυτοκινήτων,πάντως το σύστημα απενεργοποιείται με κουμπί και για πίσω .