PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουκουλα cabrio


bmw318con
03-04-06, 10:53
Eχω μια ερωτηση,αν μπορει καποιος ας βοηθησει!
Εχω μια κουκλα 318 cabrio 2004μοντ.Το μονο μειον που ανεχομαι εδω και λιγο καιρο ειναι οτι μου τριζει η κουκουλα πισω δεξια στο παραθυρο το μικρο για αρχη και εν συνεχεια και σε αλλα σημεια.Τι μπορω να κανω για να εξαλειψω αυτο το θορυβο γιατι οπως καταλαβαινετε ειναι πολυ κουραστικο.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Dark_Niaou
03-04-06, 11:05
τιποτα δυστηχώς... κατά 99% τερματίζουν πολύ πάνω τα τζάμια και βρισκουν στα πριτσίνια που κρατάνε το λάστιχο.... απλά μηνανεβάζεις τα παράθυρα τελείως επάνω!!
Μια άλλη λύση την οποία ψάχνω και εγω εδω και πολύ καιρο, είναι το HARD TOP (Kωστα μην γελάς...)

E36M3ZF
03-04-06, 13:35
τιποτα δυστηχώς... κατά 99% τερματίζουν πολύ πάνω τα τζάμια και βρισκουν στα πριτσίνια που κρατάνε το λάστιχο.... απλά μηνανεβάζεις τα παράθυρα τελείως επάνω!!
Μια άλλη λύση την οποία ψάχνω και εγω εδω και πολύ καιρο, είναι το HARD TOP (Kωστα μην γελάς...)


Μην είσαι κακός....δεν γελάω....εχω ξεκαρδιστεί στα γέλια....αλλα για να δεις τι φιλος είμαι....ΣΟΥ ΒΡΗΚΑ hard top.....ερχεται.....το φερνουν 1000 μερμυγκια απο την Γερμανια.....οπότε....ΥΠΟΜΟΝΗ :nixweiss:

MPOWER
03-04-06, 15:03
Αν κατάλαβα καλά έχεις ένα Ε46 Cabrio που όταν είναι κλειστή κουκούλα τρίζει απο πίσω (εταζέρα).
Αν λοιπόν είναι έτσι υπάρχει λύση.
Πάρτη και επίσημα!!!

pant75gr
04-04-06, 08:38
Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και πηγα σε καποια αντιπροσωπεια της ΒΜς και μου αλλαξανε τα λαστιχα γυρω απο την κουκουλα. Ισως κανανε και κατι αλλο....δεν θυμαμαι. Παντως τριξιματα πλεον δεν ακουγονται.

bmw318con
04-04-06, 09:13
Αν κατάλαβα καλά έχεις ένα Ε46 Cabrio που όταν είναι κλειστή κουκούλα τρίζει απο πίσω (εταζέρα).
Αν λοιπόν είναι έτσι υπάρχει λύση.
Πάρτη και επίσημα!!!

ευχαριστω για την αμμεση απαντηση ολους,θα θελα να μαθω ομως πιο ειναι το υλικο επιστρωσης που αναφερεται στο εγχειριδιο που μου εστειλες?
ευχαριστω και παλι!:friday:

GEORGE36
04-04-06, 13:18
για να μην ανοίγω νέο θέμα , μιας και με βοηθάει ο τίτλος , θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ με τη σειρά μου κάποια προβλήματα που προέκυψαν μαζεμένα με την κουκούλα .
στο πίσω δεξί πλευρό η κουκούλα εσωτερικά συγκρατείται από ένα κορδόνι που ενώνεται πάνω σε ένα πλαστικό φιλέτο ( που εφάπτεται στο ύφασμα ) για να καλύπτει τα κινητά μεταλικά μέρη όταν η κουκούλα είναι κλειστή.
η ροδέλα μέσα από την οποία περνάει το κορδόνι έχει σπασει . έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα ?

επιπλέον ύστερα πό πλύσιμο κάποια στιγμή άνοπιξα την κουκούλα χωρίς να στεργνώσει ( μη βαράτε όλοι μαζί ρε παιδιά ... ) με αποτέλεσμα να στεγνώσει μέσα στον αποθηκευτικό χώρο της , και να έχει αποκτήσει ραγάδες ( στο εσωτερικό ύφασμα ) . Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς αντιμετωπίζεται το πρόβλημα ?

Πάντως η κουκούλα ανόιγει και κλέινει κανονικά για την ώρα . Είναι όμως εκνευριστικό το γεγονός ότι όταν είναι κλειστή το ένα κομάτι χορέυει με τον εισερχόμενο αέρα αφού δεν συγκρατείται από το κορδόνι που προανέφερα.

σόρυ ανα σας κούρασα με την πολυλογία μου.