PDA

Επιστροφή στο Forum : S14 Tech Spec Eρωτηση


oldcarskickass
03-04-06, 21:33
Καλησπερα,
Εχω μια εργασια στη σχολη περι μηχανων εσωτερικης καυσης και χρειαζομαι καποια χαρακτηρτιστικα κινητηρων για την ολοκληρωση της.Σκεφτηκα προς στιγμη να ψαξω για κανενα ευκολο κινητηρα αλλης φιρμας αλλα απλα σκεφτηκα οτι δεν υπηρχε αλλη :banned: .
Θα ηθελα αν γνωριζει κανεις να μου δωσει τα εξης στοιχεια για τον s14 της m3 e30 (2.0lt , 2.3lt , 2.5lt).
1) Διαδρομη εμβολου (Stroke)
2) Διαμετρο εμβολου (Bore)
3) Μηκος Διωστηρα (Connection Rod Length)
4)Ακτίνα στροφαλου (Aktina strofalou:icon42: ) καθως και
5) Σχεση Συμπιεσης (Compression Ratio)


Εχω ψαξει αρκετα το νετ και την τοπικη αντιπροσωπεια BMW στο μερος που μενω(Δεν τα αναφερω για να μην κανω αρνητικη διαφημιση) αλλα μεχρι στιγμης εχω βρει μονο τα 1,2.
Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας απαντησει η ας στειλει καποιο link

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

EVANGELOS
03-04-06, 23:18
Δεν ασχολήσαι με τον S52 που τα χαρακτηριστικά του έχουν κυκλοφορήσει περισσότερο και τα ξέρουμε καλύτερα...
Ο Baggelis ΜPower θα ξέρει σίγουρα αρκετά για τα Ε30...

πάντως όσον αφορά τη γεωμετρία των μοτέρ :

για S14B23 evo2 (M3 E30 evo2 2.3lt 4cyl)
bore=84mm
stroke=93.4mm (υπερβολικά υποτετράγωνος)
Compression ratio=11.0/1

για S52B32 (Μ3 Ε36 evo 3.2lt 6cyl)
bore=86.4mm
stroke=91mm (κλασσικός υποτετράγωνος)
Compression ratio=11.3/1

Ακτίνα στροφάλου δεν ξέρω αν έχει ποτέ ανακοινωθεί σε περιοδικά , sites κτλ ρώτα σε κανά συνεργείο...

Με μήκος διωστήρα τι εννοέις το μήκος εμβόλου + πιστονιού μαζί ????

sheriff
03-04-06, 23:45
Με μήκος διωστήρα τι εννοέις το μήκος εμβόλου + πιστονιού μαζί ????

φιλε EVANGELE εμβολο και πιστονι ειναι το ιδιο πραγμα
διωστηρας ειναι η μπιελα και το μηκος της μετριεται απο το μεσο του στροφαλοφορου αξονα εως και το μεσο του πειρου του πιστονιου

georgeE30
04-04-06, 00:03
Αν δεν κάνω λάθος, η ακτίνα στροφάλου είναι το μισό της διαδρομής. Αυτό ισχύει, αν η ακτίνα μετριέται από το κέντρο του στροφάλου, έως και το κέντρο κάποιου κομβίου.

oldcarskickass
04-04-06, 01:22
Παιδες ευχαριστω:bowdown:
Λοιπον η ακτινα στροφαλου ειναι το μισο της διαδρομης αλλα εκανα την εκφωνηση αρπα-κολλα(copy-paste).Αυτο που δεν μπορω να βρω με τιποτα ειναι το μηκος διωστηρα(μπιελας) οχι μονο στη σειρα S:ylsuper: αλλα γενικα και η αντιπροσωπεια εδω δεν ειναι ηταν και τοσο συνεργασιμη!:banghead:
Σε συνεργειο πηγα στον δικο μου σημερα κοιταξαμε καποια βιβλια που ειχε αλλα δεν ελεγε το μηκος,θα συνεχισουμε την ψακτικη αυριο
Ευχαριστω για το ενδιαφερον οποιος βρει κατι νεο ας απαντησει
BMW RULESSSSSSSSSSSSSS :ylsuper:

EVANGELOS
04-04-06, 11:47
φιλε EVANGELE εμβολο και πιστονι ειναι το ιδιο πραγμα
διωστηρας ειναι η μπιελα και το μηκος της μετριεται απο το μεσο του στροφαλοφορου αξονα εως και το μεσο του πειρου του πιστονιου

Σωστός !!! εννούσα μπιέλα + πιστόνι μαζί
Αν κατάλαβα τι εννοείς , μήκος διωστήρα= επί της ουσίας το μήκος της μπίελας....