PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτισμος ταμπλο


psimos
06-04-06, 11:15
Καλημερα σε ολους.
Θα ηθελα να ρωτησω εαν στο ταχυμετρο-στροφομετρο κλπ κλπ ειναι λαμπακια η leds ?
Προχτες μου σκοτεινιασε στο ταχυμετρο πισω απο το "180" και ο φωτισμος στο δεικτη βενζινης.
Αλλαζει ευκολα αυτο η θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιο συνεργειο? (Φοβαμαι να παω σε αυτους γιατι αναθεμα εαν το συναρμολογησουν σωστα και τα αρχισει τα τριξηματα) :shakehead .
Εχω ενα Ε36 coupe.

Ευχαριστω.

Panos 318is
06-04-06, 11:29
Τα λαμπάκια αυτά μπορείς να τα αλλάξεις μόνος σου πανεύκολα βγάζονας το κοντέρ έξω λύνοντας τις δυο βίδες που υπάρχουν στο πάνω μέρος.Τα λαμπάκια αυτά βρίσκονται ακριβώς στο πίσω μέρος και η αλλαγή τους είναι πολύ εύκολη!!Πήγαινε σε κάποιο μαγαζί με ανταλλακτικά BMW και αγόρασε 4-5 δεν είναι ακριβά!!Εαν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου πήγαινε σε κάποιο συνεργείο!

Geo_3D
06-04-06, 11:45
Πηγαινε σε συνεργειο να στο κανουν διοτι ειναι φασαριοζικη δουλεια και αυτο γιατι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται το να βγαλεις το καντραν μονος σου.Μπορει να βγει και χωρις να βγαλεις το τιμονι,αλλά υπαρχει ο κινδυνος να χαρακτει το τιμονι απτα "αυτακια" του καντραν,και με λιγο περισσοτερη πιεση να σπασουν κιολλας(τα αυτακια) και μετα θα ψαχνεις για ολοκληρο καντραν.
Για να μην μπεις λοιπον σε οοοοοοοολη αυτη την διαδικασια,πηγαινε σε ενα συνεργειο οπου θα σου βγαλουν και το τιμονι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να εισαι ετοιμος σε 10 λεπτακια!!!!!

Geo_3D
06-04-06, 11:48
Αλλά αν νομιζεις οτι μπορεις και μονος σου να βγαλεις το τιμονι,εδω ειναι οι οδηγιες (post #8)

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=813&highlight=%EA%E1%ED%F4%F1%E1%ED

psimos
06-04-06, 12:11
Παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση...
Μαλλον λεω να ρισκαρω να προσπαθησω μονος και εαν βρω δυσκολια θα το παω καπου.
Το βασικο ειναι πως ειναι λαμπες και οχι leds.

Ενας φιλος με ενα αλφα 147 του καηκε ενα λαμπακι, ανακαλυψε πως ειναι led και επρεπε να αλλαξει ολη την πλακετα: περιπου 500Ε εαν δε κανω λαθος!!!!:icon11:

Θα τσεκαρω τα links που μου στειλατε και θα δω. Και ο θεος βοηθος!!
ΤΝΧ παντως :dblthumb2

GEORGE36
06-04-06, 17:13
μου παρουσίασε κι εμένα μια σκιά στα 150 χλμ/ώρα
έβγαλα τον πίνακα με τη βοήθεια φίλου χωρίς να βγει το τιμόνι ( με δυσκολία ) αλλά όλες οι λάμπες λειτουργούσανε σωστά . τελικά έχω μείνει με τη σκιά , ανεξήγητο .....
πάντως αν το κάνεις θέλει προσοχή να μην κάνεις δακτυλιές στο τζαμάκι και να μη σπάσεις κάποιο κλιπσάκι .
μει δε φορς μπι γουιθ γιου...

psimos
07-04-06, 09:28
Ωχ μη μου λες τετοια τωρα...

σιχαινομαι να βγαινουν "bugs" και να μη μπορω να ανακαλυψω απο τι ειναι:mad:

οπως για παραδειγμα, οταν αλλαξα τα πισω λαστιχακια των ψαλιδιων, οπου το αριστερο κανει ενα τριξιμο οταν ανεβοκατεβαινω καποιο σαμαρακι. Φυσικα ο μηχανικος μου ειπε πως δεν ειναι κατι στραβ-βαλμενο. Αντε τωρα βγαλε ακρη.

6ylinder
07-03-12, 08:43
Σε E36 παίζουν τα εξής προβλήματα.

- Όταν ανοίγω τα φώτα, ο φωτισμός στο ταμπλό του διακόπτη φώτων και ομίχλης, ανοίγει μετά από κανά δεκάλεπτο, ενώ επίσης μπορεί καμιά φορά να ανάψουν την μέρα, χωρίς δλδ να έχω γυρίσει τους διακόπτες καν στην πρώτη θέση. Λύνεται αυτό το θεματάκι;

- Στο board το απλό, το 7κουμπο, η ώρα δεν ανάβει. Τη μέρα αχνοφαίνεται αλλά δεν είναι φωτισμένη, το βράδυ τίποτα. Δουλεύει δηλαδή αλλά δεν φωτίζεται. Για να δουλέψει χρειάζεται αλλαγή όλης της πλακέτας; Γιατί λογικά αυτά είναι led έτσι;

graphe36
08-03-12, 12:32
Το θεμα με την σκια δυστυχώς εχει να κανει με τους ανακλαστήρες που διαχεουν το φως. Με τον καιρο καίγονται και και γινεται σωστη διασπορα. Εξου και οι σκιες. Επιδιόρθωση δεν επιδέχεται. Καποτε αλλαξα το καντραν μονο και μονο για αυτο.

graphe36
08-03-12, 12:34
Σε E36 παίζουν τα εξής προβλήματα.

- Όταν ανοίγω τα φώτα, ο φωτισμός στο ταμπλό του διακόπτη φώτων και ομίχλης, ανοίγει μετά από κανά δεκάλεπτο, ενώ επίσης μπορεί καμιά φορά να ανάψουν την μέρα, χωρίς δλδ να έχω γυρίσει τους διακόπτες καν στην πρώτη θέση. Λύνεται αυτό το θεματάκι;

- Στο board το απλό, το 7κουμπο, η ώρα δεν ανάβει. Τη μέρα αχνοφαίνεται αλλά δεν είναι φωτισμένη, το βράδυ τίποτα. Δουλεύει δηλαδή αλλά δεν φωτίζεται. Για να δουλέψει χρειάζεται αλλαγή όλης της πλακέτας; Γιατί λογικά αυτά είναι led έτσι;

Στο πρωτο μου κανει για χαλασμενο διακοπτη. Εχουν χαλασει οι επαφες του.

Στο board σου εχει καει το λαμπακι πισω απο το ρολοι. Οι υγροι κρυσταλλοι φεγγουν παντα. Απλα εχει λαμπες απο πισω για backlight.

6ylinder
08-03-12, 12:49
Στο πρωτο μου κανει για χαλασμενο διακοπτη. Εχουν χαλασει οι επαφες του.

Χαλασμένες επαφές ε;...Ξέρω γω...το λέω γιατί είναι σίγουρο ότι θα ανάψει μετά από κανά δεκάλεπτο και μετά δεν ξανασβήνει. Αν ήταν οι επαφές δεν θα έπρεπε να κάνει ότι να 'ναι; Δλδ μία να ανάβει μία να σβήνει κλπ...

ΥΓ. Πάντως για το board, έχει απλά καεί το λαμπάκι του ρολογιού όπως λες κ εσύ. Το είδα στo service manual. Δεν έχει led και αλλάζει πολύ εύκολα...

bmwdakias85
08-03-12, 19:56
Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα φιλε μου μπορεις κ μονο σου!εγω το εκανα προσφατα!η λαμπες ειναι 3ψιρες μικρεες οπως εχεις στο φαναρι σου κ οι υπολοιπες ειναι η ποιο μικρες!με την ευκαιρια βαψε κ τους δεικτες με κοκκινο μανο να γινει λουκ μ3 κ θα γουσταερεις!

6ylinder
09-03-12, 08:33
...λαμπες ειναι 3ψιρες μικρεες οπως εχεις στο φαναρι σου κ οι υπολοιπες ειναι η ποιο μικρες!με την ευκαιρια βαψε κ τους δεικτες με κοκκινο μανο να γινει λουκ μ3 κ θα γουσταερεις!

Σε έχασα λίγο...εννοείς για τον διακόπτη των φώτων ή για το board? Γιατί για το board είναι 2 ψίρες. Αν είναι για τον διακόπτη, δεν έχουν πρόβλημα τα λαμπάκια, μπορεί να είναι οι επαφές όπως είπε ο graphe αν και μου φαίνεται πως μάλλον είναι κάτι άλλο. Δεν το έχω ανοίξει ακόμα.

Αυτό με το δείκτες κ το μανό δεν το πιασα...καμιά φωτό από google παίζει;

bmwdakias85
09-03-12, 14:57
το καντραν ενωουσα ρε παιδι μου απλος δεν θυμομουνα αν ηταν 2 η 3 η ψιρες!χαχαχαχα
οι υπολοιπες ειναι μικροτερες απο αυτες της 2ψιρες που ειναι στα στροφομετρα!!εγω προτεινο το παλικαρι να βαψει κ ττους δεικτες!γουστα ειναι αυτα ομως

bmwdakias85
09-03-12, 15:09
Σε έχασα λίγο...εννοείς για τον διακόπτη των φώτων ή για το board? Γιατί για το board είναι 2 ψίρες. Αν είναι για τον διακόπτη, δεν έχουν πρόβλημα τα λαμπάκια, μπορεί να είναι οι επαφές όπως είπε ο graphe αν και μου φαίνεται πως μάλλον είναι κάτι άλλο. Δεν το έχω ανοίξει ακόμα.

Αυτό με το δείκτες κ το μανό δεν το πιασα...καμιά φωτό από google παίζει;

επειδη ειναι δυσκολο να σου κανω κοπη πεηστ το θρεντ που ειχα ανοιξει λογου του οτι μπαινω απο κινητο αυτη την στιγμη πηγενε σειρα 3 τεχνικα θεματα στην δευτερη σελιδα εχω ενα θεμα που γραφει καντραν ε36 πως ανοιγει !κ θα καταλαβεις!κ αν μπορεις κανε το λινκ ενα κοπη πεηστ για χαριμου εδω να το δει κ ο φιλος που ανοιξε το θρεντ!ευχαριστω

BMW Power
09-03-12, 15:46
Εδώ είναι το thread (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29678)

6ylinder
13-03-12, 15:53
Σορυ bmwdakias τώρα είδα αυτό που μου ζήτησες σχετικά με το thread, δεν σ εγραψα.
Thanks BMW Power.

τεγω προτεινο το παλικαρι να βαψει κ ττους δεικτες!γουστα ειναι αυτα ομως

Ok, τώρα κατάλαβα τι εννοείς...