PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το κυκλωμα νερου....


ramaris
13-04-06, 09:02
καλημερα σε ολους!!!
μια ερωτηση...
εχω προβλημα με το κυκλωμα νερου στο τουτου...
καταρχην εχω μια E36 compact 316....
το προβλημα εμφανιστηκε οταν το ψυγειο "εσκασε" και πηγα για αλλαγη...
μου το αλλαξαν, του καναν εξαερωση το αφησαν και λειτουργησε για ωρα και ολα δουλευαν ρολοϊ... το βαλαν και στην πιεση και ολα οκ... δεν αποσιμπιεζε...
το περνω και φευγω...
μετα απο 15-20 μερες σηκωσε θερμοκρασια.... το παω παλι και μου λενε απο το εξουσιοδοτιμενο οτι εχει προβλημα ο θερμοστατης και οτι γενικοτερα εχουν προβλημα ολοι οι θερμοστατες του δικου μου μοντελου και οπου τους βρησκουν τους αλλαζουν.... οκ και παλι... συμπιεση και εδιχνε να μην εχει κανενα προβλημα.... μετα απο ενα μηνα περιπου εμεινα απο ψυγειο και παλι...
η υποθεση που εγινε απο το συνεργειο ηταν οτι λογο οτι ηταν ελλατωματικος ο θερμοστατης μου εσκασε και παλι το ψυγειο..... αλλαγη και παλι λοιπον και ολα εδειχναν μια χαρα... οσπου κοιτοντας τα νερα του ψυγειου βλεπω οτι τα χανει σταδιακα... αααα.... να διευκρινησω οτι απο οτι μου λενε δεν παιζει να ειναι προβλημα φλαντζας... καθε φορα που πηγαινα το κοιτουσαν και μου ελεγαν οτι δεν ειναι... οταν λοιπον ηταν ζεστο το αμαξι ανοιγοντας το καπο ακουω εναν θορυβο στην μερια του κινητηρα που ειναι προς την καμπινα σαν ξεφυσημα.... το παω παλι και ηταν ενα κολαρακι μικρο που εχει σε εκεινη την μερια σαν ταφ... διακλαδοτηρα μου τον ειπαν.... αυτο απο οτι καταλαβα πρεπει να δινει με διακλαδωση και στο καλοριφερ... το αλλαξαμε κι αυτο και παλι ολα δειχναν ενταξει.... ξαναανοιγω το καπο και παλι λοιπουν νερα...

ΕΕΕΕΕΕΕ Γ@$#% ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ!!!!!!

μηπως ξερει κανεις περι τινος προκειτε?????

εχω ξεθεοθει!!!!

το μονο που εχω σκευτει ειναι να μην λειτουργει καλα η αντλια νερου και κατα συνεπεια να δημιουργειτε αυξημενη πιεση και να κανει αυτοματα εξαερωση απο την ταπα του ψυγειου και ετσι να χανει τα νερα...

ξερω κι εγω???? εσεις που ειστε αρκετα ψαγμενοι ισως να ξερετε κατι...

ευχαριστω παρα πολυ εκ΄των προτερων!!!!

:help: :help: :help:

Nick_compact
13-04-06, 10:11
Lοιπόν συνάδελφε ιδιοκτητη της E36 compact , είχα και εγώ όλα αυτά τα προβλήματα. Αρχικά μου κολλούσε ο θερμοστάτης ,όχι εντελώς αλλά η θερμοκρασία ανέβαινε μέχρι το κόκκινο και ξαναέπεφτε πάλι. Τον άλλαξα και όλα οκ.
Μετά έσπασε αυτό το ταφ που λες από την μεριά του κινητήρα προς την καμπίνα οπότε πάλι ανέβασε θερμοκρασία και έχασε μονομιάς όλα τα νερα! Το άλλαξα και αυτό!
Μετά έσπασε το πλαστικό κομμάτι του ψυγείου που επάνω του σφίγγει το επάνω κολλαρο! Οπότε πάλι ανέβασε θερμοκρασία! Το άλλαξα και το ψυγείο με καινούριο.
Τώρα παρατηρώ οτί το πλαστικό κομμάτι που βιδώνει πάνω στον κινητήρα και επάνω του σφίγγει το πανω κολλάρο έχει πάνω πολλά κατάλοιπα από παραφλού... οπότε ριξε μια ματιά και εσύ σε αυτό!
Ευτυχώς που έχω καλή σχέση με το οργανο της θερμοκρασίας νερού και το κοιτάζω συχνά γιατί αλλιώς θα είχα αλλάξει τρεις φορές φλάντζα και ποιός ξέρει τι άλλο!!

ramaris
13-04-06, 13:42
ευχαριστω πολυ φιλε nick...
ξερεις τι γινετε?
θελω να βρω την αιτια κιολας που τα προκαλει αυτα!!!! τα κολαρα που λες τα εχω κοιταξει... ειναι ολα οκ!!!! αυτο που λεω με την αντλια νερου δεν ξερω τι γινετε... μηπος υπολειτουργει φανταζομαι κατα καποιο τροπο....
ευχαριστω και παλι και ελπιζω διαβαζοντας και τις δικες σας εμπειριες-απαντησεις να βγαλω καποια ακρη...
παντως καταλαβαινω απο την απαντηση σου οτι δεν ειμαι ο μονος που αντιμετοπιζω παρομοιο προβλημα....
:drive2:

το πλαστικο κομματι που λες ειναι ο θερμοστατης... σ'αυτο το κομματι μεσα ειναι ενσωματομενος ο θερμοστατης....

Nick_compact
13-04-06, 18:24
Ξέρω ποιός είναι ο θερμοστάτης don't worry :) Δεν εννοούσα αυτό το πλαστικό κομμάτι αλλά το άλλο που είναι στην δεξιά μερια του κινητήρα , όχι φάτσα μπροστά!

ramaris
14-04-06, 08:08
οκ... sorry!!!! μπερδευτηκα λιγακι!!!!
:nixweiss:

ramaris
17-04-06, 07:25
καλημερα σε ολους...

εχει κανεις καμια αλλη αποψη περι του θεματος?????

please help γιατι δεν βρησκω ακρη με τιποτα!!!!!

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και καλο πασχα σε ολους!!!!!!

:lamer: