PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυάλισμα κέρωμα με μηχανικά μέσα


GEORGE36
14-04-06, 09:32
Σε όσα αυτοκίνητα είχα ως τώρα κάθε σάββατο ( εξαιρώντας το χειμώνα ) μετά το πλύσιμο προχωρώ σε γυάλισμα στο χέρι είτε με αρμορ ολ είτε με οτο γκλυμ . Η ιστορία ξεκίνησε με μεράκι για το αμάξι και κατέληξε σε παραξενιά ( αν δε πέσει γυάλισμα δε μου φαίνεται πλυμένο... )
Τελικά έχω κουραστεί και σκέφτομαι να αγοράσω ένα στροφείο και τα απαραίτητα αξεσουάρ . Έκανα μια δοκιμή με δανεικά εργαλεία από φίλο πάνω στο αμάξι του αδερφού μου....που μου έδειξε εμπιστοσύνη και νομίζω ότι αξίζει μια τέτοια αγορά.
Από την άλλη συνήθως ένα γυάλισμα παει στα 100 ευρώ τη στιγμή που όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ δεν ξεπερνάνε τα 80.
Έχει δοκιμάσει κάποιο μέλος κάτι παρόμοιο ώστε να μου προτείνει το σωστό εργαλείο ?
Σκέφτόμουν για πράκτικερ και συγκεκριμένα κάτι επαναφορτιζόμενο ώστε να μη χρησιμοποιώ μπαλαντέζες

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
14-04-06, 09:46
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς αλλά θα σου πρότεινα κάτι πιο εξειδικευμένο από αυτά που έχει το πράκτικερ. Εφόσον το έχεις επιμονή. Εγώ το λέω μην πάνε χαμένα τα λεφτά σου. Έτσι νομίζω δεν είμαι σίγουρος.

Nick_compact
14-04-06, 11:28
Eγώ πάλι θέλω να γυαλίσω το αυτοκίνητο μου μετά από κάτι βαψίματα και δεν ξέρω τι αλοιφή να χρησιμοποιήσω.... καμιά γνώμη;;;;;

GEORGE36
14-04-06, 11:44
Ξέρεις περί ορέξεως ....
τα μόνα που χρησιμοποιώ είναι η πλήρης σειρά ότο γκλιμ και ένα σπρέι της αρμορ ολ για τα γρήγορα...
όσο για γυαλιστικό ελαστικών ένα μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού που γέμισα με υγρό από πλυντήριο στα μουλωχτά για 2 ευρώ χωρίς να το αραιώνω με νερό όπως κάνουν αυτοί οι μάγκες ...

saikoE39
14-04-06, 14:49
Αυτην βδομαδα την αφιερωσα ολη στο να ψαξω να βρω το καταληλο εργαλειο....(τζαμπα πηγε)
Λοιπον το στροφιο θα πρεπει να δουλευει σε στροφες μεχρι απο 700-1500....(αυτο για αλοιφες 3Μ...)
Και καλα πρεπει να ειναι ρυθμιζομενο...εγω οσο και αν εψαξα(γυρισα ολη την Αθηνα...) δεν βρηκα κατι τετοιο...ουτε στο πρακτικερ ουτε πουθενα....
Εβρισκα επαγγελματικα με 300ευρα και βαλε....
Τεσπα με τα πολλα βρηκα μια μπουρδα και την πηρα....αλλα ειναι σαν κατσαρολα...αλλα μου αρκει....
Σημερα στο μαγαζι πηγα για αλοιφες(το οποιο εχει χρωματα αυτοκ κλπ)...μου ειπε πως θα φερει αλοιφαδορους με 80ευρο....αλλα δεν πανα φερει οτι θελει εγω πηρα την κατσαρολα....
Απο αλοιφες πηρα της 3Μ που εχει διαφορους τυπους αναλογα με το τι θες....
Αποτελεσμα...το ενα φτερο εχω κανει με το χερι για να δω τη παιζει(μην ξεφτισει και ολο το αμαξι)....και ναι εχει διαφορα...καλα οχι οτι ειδα και κατι το τρελο αφου το χρωμα μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση....

mpikounis
14-04-06, 14:57
Για πες ποσο πηρες τη κατσαρολα και τι μαρκα ειναι; Απο που τη πηρες;

saikoE39
14-04-06, 19:47
Αποτελεσματα....
Η κατσαρολα ειναι για πεταμα.....40 ευρο την πηρα απο ενα μαγαζι στην Ν.Ιωνια....
Εκανα τον μισο ουρανο με το χερι και τον αλλο μισο με την κατσαρολα..
Και απλα η πλευρα που ειχα κανει με το χερι ηταν πολυ καλυτερα...
Επειδη ομως δεν αντεχα να το κανω με το χερι(αντεχα αλλα..)πηγα στο βενζιναδικο και πηρα τον επαγγελματικο αλοιφαδορο....
Το αποτελεσμα απεχτο....:love:

GEORGE36
20-04-06, 08:09
Κι εγώ αυτή τη βδομάδα έφαγα το κόσμο αλλά δεν βρήκα τίποτα .
στο πράκτικερ μου είπανε ότι είχανε αλλά εξαντληθηκαν όλα τα κομμάτια και δεν προβλέπεται να ξαναφέρουν .
μπορούμε να μάθουμε το μαγαζί στη ν ιωνία απ όπου προμηθεύτηκες την κατσαρόλα ?

MAC Z4
25-04-06, 10:47
Εγώ είχα αγορασει ένα δραπανοκατσαβιδο MAKITA τελείως επαγγελματικό που οι στροφές του είναι απολυτα ελενγχόμενες... και η μπαταρια του βγαζει 2 μεροκαματα...
Ακριβό βεβαια (200 ΕΥΡΟ) αλλά δε σπαει δε χαλαει... και ειναι για πολύ σκληρη χρήση (MAKITA ειναι ...όχι Black & Decker ή
Bosch)
Του προσαρμόζεις το σχετικό εξαρτημα και είσαι τζετ.