PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή φρένων


bryan
08-05-06, 16:02
Τι πρέπει να κάνω ώστε να βγάλω το παλαιό τακάκι απο την δαγκάνα και να βάλω καινούριο??
Δέν το δοκίμασα ακόμη για να ξέρω εάν είναι και τόσο πολύπλοκο αλλά σίγουρα βγάζω την ρόδα.. :hello:
Πρέπει να έχω ανοιχτό το καπάκι του δοχείου λαδιών πιέσεως για να βγάλω το τακάκι?

SAKIS_GR
08-05-06, 16:12
δεν νομιζω πως μπορεις να το αλλαξεις μονος σου..
πρεπει να βγαλεις τους τροχους και να βγαλεις τα ελασματα που συγκρατουν τα τακακια.. πρεπει να ξερεις ομως τι θα κανεις...
δοχειο λαδιου και δοχειο υγρων φρενων δεν εχουν καμμια σχεση, δεν χρειαζετε να κανεις τιποτα εκει...

bryan
08-05-06, 16:19
Έχω αλλάξει τακάκια δε δισκόφρενο απο μηχανάκι αλλά δέν νομίζω να είναι το ίδιο.. Ράμπα να σηκώσω το αμάξι έχω.. Και γενικά πάντα ασχολιόμουν με μηχανολογικά πράγματα.. Γενικά κινητήρες..
Καμία οδηγία τί να προσέξω ??

VIC
08-05-06, 17:00
τι να προσέξεις... τη ζωή σου θα έλεγα! δεν παίζουνε με τέτοια πράγματα! καλύτερα να το πας κάπου που πραγματικά ξέρουν τι κάνουν και πως να το κάνουν και μαθέ τη διαδικασία έτσι την επόμενη φορά και θα ξέρεις και θα είσαι ασφαλής.

e39_528
08-05-06, 19:12
Αγαπιτε δοσε κανα μεροκαματο σε κανα μηχανικο και ασε τα πιραματα!ολα ευκολα ειναι αλλα αν ξερεις,μη παιζεις με τι ζωη σου για 20€

bryan
08-05-06, 22:32
:cheers: Καλά σίγουρα .. αλλά είπα μήπως υπάρχει κανένα tutorial με εικόνες και έτσι..!!!

InsaneDriver
08-05-06, 23:03
Δεν είναι κάτι δύσκολο...Αλλά για πρώτη φορά πήγαινέ το σε ένα μηχανικό δες τι κάνει και έτσι θα μάθεις χωρίς πειράματα.

oldcarskickass
09-05-06, 14:00
σωστοτατοι οι προλαλησαντες.Αλλα αν οντως καιγεσαι να αλλαξεις ντα και καλα τακακια μονος σου πηγαινε στο συνεργειο,δες ακριβως τι κανει ο μαστορας(εν αναγκει σημειωσε τα σε ενα χαρτι)και προσπαθησε να αλλαξεις μονος σου το αλλο τακακι παντα υπο την επιβλεψη(εφοσον ειναι δυνατο)του μαστορα σου.Ναι μεν ειμαι υπερ του αν δεν παθεις δεν θα μαθεις αλλα οχι σε τοσο σοβαρα θεματα!!!

BMW5S
09-05-06, 14:29
σωστοτατοι οι προλαλησαντες.Αλλα αν οντως καιγεσαι να αλλαξεις ντα και καλα τακακια μονος σου πηγαινε στο συνεργειο,δες ακριβως τι κανει ο μαστορας(εν αναγκει σημειωσε τα σε ενα χαρτι)και προσπαθησε να αλλαξεις μονος σου το αλλο τακακι παντα υπο την επιβλεψη(εφοσον ειναι δυνατο)του μαστορα σου.Ναι μεν ειμαι υπερ του αν δεν παθεις δεν θα μαθεις αλλα οχι σε τοσο σοβαρα θεματα!!!


:+1:

Και για να πάρεις μια ιδεα

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=529851

bryan
11-05-06, 00:24
COOL.. καλή ιδέα.. ευχαριστώ παίδες..