PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός δερμάτων!


Strax
11-05-06, 09:05
Εδώ και πολλά χρόνια έχω εντρυφήσει στον καθαρισμό των δερμάτινων καθισμάτων και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προϊόντα. Εχθές δοκίμασα έναν καινούριο συνδυασμό και έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος. Οπότε όποιος ενδιαφέρεται να καθαρίσει το δερμάτινο σαλόνι του δεν έχει παρά να χρησιμοποιήσει τα ίδια.

Αρχικά χρησιμοποίησα τον αφρό καθαρισμού δέρματος της BMW. Το αγόρασα από εξουσιοδοτημένο με περίπου 9€ με την έκπτωση. Με αυτό ψεκάζεις με αφρό το κάθισμα και μετά το τρίβεις με ένα μαλακό, βρεγμένο σφουγγαράκι. Στη συνέχεια το τρίβεις με ένα καθαρό βρεγμένο σφουγγαράκι και μετά με ένα στεγνό μαλακό πανί. Το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό, ιδίως στα ανοιχτόχρωμα δέρματα. Και να σκεφτεί κανείς ότι δεν ανοίγω σχεδόν καθόλου παράθυρα, αλλά μόνο οροφή. Και γενικά τα περιποιούμαι κάθε 2-3 μήνες.

Μετά το τέλος του καθαρισμού θεωρώ απαραίτητο να ακολουθήσει η περιποίηση με την κρέμα για τα δέρματα. Εχθές χρησιμοποίησα την κρέμα της Sonax και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Το δέρμα μαλακώνει, τρέφεται σημαντικά, χωρίς να γυαλίζει υπερβολικά. Αφήνει γενικά πολύ ωραία υφή.

Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι τα προϊόντα περιποίησης της BMW είναι ουσιαστικά Sonax. Οπότε πάρτε ότι σας είναι πιο εύκολο και πιο οικονομικό.

dion999
11-05-06, 09:22
Απλα απορεια:Ειναι παρα πολλοι αυτοι που υποστιριζουν οτι τα δερματα δε πρεπει να καθαριζονται-γυαλιζονται κτλπ σε συχνα χρονικα διαστηματα.Μια φορα το χρονο (συνηθως πριν το καλοκαιρι) το πολυ ειναι η συμβουλη που μεχρι τωρα εχω παρει απο καποιους ειδικους(με την εννοια οτι ειναι η δουλεια τους).Το ιδιο ισχυει και για το κερωμα-γυαλισμα κτλπ σε συχνα χρονικα διαστηματα και για τη λαμαρινα των αυτοκινητων(ειδικα σε bmw που εχουν λεπτο βερνικι).Απλα το αναφερω σαν απορεια επειδη εχω δει καποια post που αναφερονται σε σχετικα συχνα κερωματα-γυαλισματα κτλπ δερματων και λαμαρινων.

Strax
11-05-06, 14:38
Η πρώτη φορά που καθάρισα τα δέρματα αυτοκινήτου μου ήταν πριν 14 χρόνια. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχω δοκιμάσει δεκάδες προϊόντα και διάφορες τακτικές.
Έχω καταλήξει ότι τα δέρματα πρέπει να καθαρίζονται ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας στο αυτοκίνητό του. Γενικά βλέπεις πότε το δέρμα έχει αρχίσει και χάνει την ελαστικότητά του και την καθαρότητά του.
Συμφωνώ ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να κανείς με κάθε πλύσιμο.
Για μένα η περιποίηση του δέρματος χωρίζεται σε 2 βασικές κατηγορίες.
Α) Το καθάρισμα
Το καθάρισμα συμφωνώ ότι δεν πρέπει να γίνεται συχνά (όχι πάνω από 2 φορές το χρόνο) και εξαρτάται και από τη χρήση που κάνει ο καθένας, αλλά και από το πόσο δυνατό είναι το καθαριστικό που χρησιμοποιεί.
Β) Την περιποίηση (Πέρασμα με κρέμα-γαλάκτωμα)
Αυτό θα πρέπει να γίνεται πιο συχνά, περίπου 4 φορές το χρόνο. Έτσι βοηθάει κανείς το δέρμα να διατηρεί την ελαστικότητά του και το εμποδίζει από την εμφάνιση ρωγμών.

Θεωρώ πολύ σημαντικό να προσαρμόζει κανείς την περιποίηση με τη χρήση που κάνει στο αυτοκίνητο του. Θεωρώ αδιανόητο να χρειάζονται την ίδια περιποίηση ένα κάμπριο αυτοκίνητο που κυκλοφορεί πολύ συχνά ανοιχτό και εκτίθεται σε υπερθετικό βαθμό στη σκόνη, στον ήλιο και στην ατμοσφαιρική ρύπανση σε σχέση με ένα κλειστό.

BMW-Racing
16-05-06, 19:14
Οσοι ξέρουν κ θέλουν να μας πουν για καλά καθαριστικά κ γαλακτώματα θα μας βοηθήσουν λεγοντάς μας την μάρκα κ το τρόπο χρήση τους

saikoE39
16-05-06, 19:29
Στο δικο μου στα 9 χρονια δεν εχω βαλει τπτ στα δερματα....
Μηπως πρεπει να βαλω κατι.....???????:banhim:

Dionysis
16-05-06, 20:05
Εμένα πάλι, το δέρμα κάθε 3 εβδομάδες θέλει καθάρισμα έλεος πια 2 μηνών

αυτοκίνητο γιατί λερώνεται τόσο εύκολα το δέρμα :chair: .
Χρησιμοποιώ τα καθαριστικά της BMW αφρό και λοσιόν (αλλά και όλο το υπόλοιπο σετ για τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου)

MZ3
16-05-06, 21:17
Εμένα πάλι, το δέρμα κάθε 3 εβδομάδες θέλει καθάρισμα έλεος πια 2 μηνών

αυτοκίνητο γιατί λερώνεται τόσο εύκολα το δέρμα :chair: .
Χρησιμοποιώ τα καθαριστικά της BMW αφρό και λοσιόν (αλλά και όλο το υπόλοιπο σετ για τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου)


να δης τη τριψιμο εχω κανει στα πισο καθισματα και το παραξενο ειναι οτι δεν καθετε ποτε κανεις :D
ενα εχω καταλαβει αυτοβρομιζονται μονα τους :D :D

homer
16-05-06, 21:37
gia sas, tekna.

katharismos kai sintirisi:
zaino z9 kai zaino z10 apo ameriki.
to z9 katharisi sxetika efkola.
to z10 to sintiri (matt) kai episisi mirizi fovera (san derma :rolleyes: )

prostasia (gia na min leronete efkola):
'Lederversiegelung' 150 ml apo www.lederzentrum.de (12,75 EUR)

to 'Lederversiegelung' einai to idio me to 'Leather Glaze' pou poulai i www.swissol.com 27 USD (apati).

ean theleta kanoume maziki paraggelia. (ego vevea mesa...)

PS: den emathe na grafo ellinika. eimai germanos.

Fanis
17-05-06, 19:52
Autoglym έχω χρησιμοποιήσει μια φορά (καθαριστικό και γαλάκτωμα) και έμειαν αρκετά ευχαριστημένος.

homer
18-05-06, 23:03
lipon... tha kano paraggelia sto lederzentrum.de. theli kanis na gini omadiki paraggelia gia na miosoume ta metaforika?

MZ3
19-05-06, 01:30
lipon... tha kano paraggelia sto lederzentrum.de. theli kanis na gini omadiki paraggelia gia na miosoume ta metaforika?


αν κανεις παραγκελεια και ειναι ευκολο ενα 150 μλ (αν δεν υπαρχει πιο μεγαλο) για προστασια να μην λερονη το δερμα

Strax
19-05-06, 08:16
Με ενδιαφέρει και εμένα! Για να δοκιμάσουμε και την πρόληψη! Πάντως γνώμη μου είναι, αν τελικά προχωρήσουμε σε ομαδική παραγγελία να ανοίξουμε ένα καινούριο thread με τον κατάλληλο τίτλο ώστε να το δουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι!

homer
19-05-06, 10:21
αν κανεις παραγκελεια και ειναι ευκολο ενα 150 μλ (αν δεν υπαρχει πιο μεγαλο) για προστασια να μην λερονη το δερμα

i paraggelia tha gini sigoura. se vazo stin lista!

homer
19-05-06, 10:57
Με ενδιαφέρει και εμένα! Για να δοκιμάσουμε και την πρόληψη! Πάντως γνώμη μου είναι, αν τελικά προχωρήσουμε σε ομαδική παραγγελία να ανοίξουμε ένα καινούριο thread με τον κατάλληλο τίτλο ώστε να το δουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι!

opos idi egrapsa, paraggelia tha kano, kai as eimai monos mou. apo ki kai pera, ean imaste pio poli:
a) mirazomaste to metaforika,
b) mporoume na rotisoume gia epipleon ekptosi.

simfono, na aniksoume ena kainourio thread.

apla na sigourepsoume mia stigmi giati milame.
milame tora mono gia to lederzentrum.de pou poulai tin prostasia, sosta?
afti poulane kai pola ala proionta gia dermata.
epidi den mporo na vro efkola to zaino z9/z10 (ameriki=telonio) tha paro apo to lederzentrum.de kai epipleon to "Reiniger mild" pou katharizi to derma. prin vali kanis tin prostasia "lederversiegelung" to derma prepi opostipote na einai katharo!!!
ean to derma einai kainourgio (mexri 3 xronia i 50.000 km), tote afta ta dio proionta einai arketa.
i prolipsi "lederversiegelung" prepi na mpi sto derma kathe 3 me 6 mines (analogos ean kanis ligotera i perisetora km).

efxome, na katalavenete afto pou egrapsa... :)

by the way: afta pou egrapsa, ta ematha epidi estila sto lederzentrum.de email gia na matho, ti einai to kalitero gia ena kainourgio aftokinito me anixtoxromo derma. edo i apantisi tous sta germanika:
"bei neuen Ledern im KFZ (die ersten 3 Jahre oder ersten 50 Tsd. Kilometer) empfehlen wir für die Reinigung unseren Reiniger mild und für die Pflege unsere Leder Versiegelung.

Reinigen müssen Sie das Leder nur bei sichtbaren Verschmutzungen, die Versiegelung sollte aber regelmäßig dünn aufgetragen werden - je nach Nutzung des Fahrzeugs alle 3 bis 6 Monate. Bei Verschmutzungen immer vorher säubern! Sollte der Schmutz in der Tiefe der Narbung sein, dann sollten Sie zusätzlich unsere weiche Bürste verwenden.

Neuleder benötigt noch keine Rückfettung, sondern einen Schutz gegen Verschleiß- und Abriebschäden und Abfärbungen von Bekleidung bei hellen Ledern. Das sind die häufigsten Probleme bei Neuledern im Auto. Dort beugt die Versiegelung entsprechend vor.

Das Lederfett benötigen Sie nicht. Es ist die ideale Imprägnierung von Altledern. Neuleder sind nicht wasserempfindlich.

Durch die Behandlung mit den Produkten wird das Leder nicht glänzend. Sie sollten das Leder aber auch nach der Pflege mit der Versiegelung nicht nachpolieren. Mit der Versieglung einen Frotteelappen nur leicht anfeuchten und das Leder nur dünn pflegen. Danach trocknen lassen.

Der Reiniger und die Versiegelung kosten jeweils 12,75 € (150 ml) und reichen für viele Anwendungen, die Bürste kostet 2,75 €.

Bei Rückfragen erreichen Sie uns Mo.-Fr. von 8:00-17:00 Uhr kostenlos unter T. 0800 555 333 7.

Mit freundlichen Grüßen

Jörg Rausch

Lederzentrum GmbH, Raiffeisenstr. 1, D-37124 Rosdorf
T. 0551 770 730 Fax 0551 770 7322
!!!! Gebührenfrei Inland 0800 555 333 7 !!!!
www.lederzentrum.de info@lederzentrum.de"

Kowalski
19-05-06, 13:24
Όμηρε καλημέρα,

ότι παραγγελθεί υπολόγισε κι εμένα σίγουρα. Το αυτοκίνητο είναι 4 ετών και έχει sport καθίσματα δέρμα-ύφασμα. Δεν έχω βάλει ποτέ τίποτα και θέλω να το φροντίσω λίγο.

Φιλικά
Γιάννης

Fanis
19-05-06, 14:24
Ενδιαφέρομαι για ομαδική παραγγελία.

Action Man
19-05-06, 14:30
Εγώ που έχω αλκαντάρα,πως μπορώ να τα συντηρήσω?

Fanis
19-05-06, 16:47
Εγώ που έχω αλκαντάρα,πως μπορώ να τα συντηρήσω?

Να το αλλάξεις με δέρμα Παντελή!! :rofl2: :D

MZ3
19-05-06, 20:35
lederzentrum.de kai epipleon to "Reiniger mild" pou katharizi to derma. prin vali kanis tin prostasia "lederversiegelung"

βαλε μου και το καθαριστικο μιας και το καθαριστηκο που περνο απο bmw ειμαι οριακα οικανοπιημενος οποτε ας δοκιμασουμαι και αυτο :-)

homer
20-05-06, 13:10
Εγώ που έχω αλκαντάρα,πως μπορώ να τα συντηρήσω?

afti sto lederzentrum gia alcantra lene na katharizete me to proion "Alcantara & Textil Reiniger" (250 ml, 12,75 EUR) kai epita na vazis sto alcantra "Impr?gnierung" (spray 500 ml 10,50 ?) gia prostasia apo lekedes klp.
i alithia omos einai, oti den exo idea ean afta ta proionta einai kala i oxi...

homer
20-05-06, 13:15
lederzentrum.de kai epipleon to "Reiniger mild" pou katharizi to derma. prin vali kanis tin prostasia "lederversiegelung"

βαλε μου και το καθαριστικο μιας και το καθαριστηκο που περνο απο bmw ειμαι οριακα οικανοπιημενος οποτε ας δοκιμασουμαι και αυτο :-)

ok, ala na kseris, oti to "Reiniger mild" einai ligotero aggressive. idaniko gia kainourgo derma kai derma sxetika kalodiatirimeno. iparxi kai to "Reiniger stark" 150 ml 12,75 ? pou einai pio "strong".

homer
20-05-06, 13:20
Όμηρε καλημέρα,

ότι παραγγελθεί υπολόγισε κι εμένα σίγουρα. Το αυτοκίνητο είναι 4 ετών και έχει sport καθίσματα δέρμα-ύφασμα. Δεν έχω βάλει ποτέ τίποτα και θέλω να το φροντίσω λίγο.

Φιλικά
Γιάννης

ok, ala to set "Reiniger Mild" + "Lederversiegelung" einai gia derma max. 3 eton / 50.000 km. esi mpori na prepi na valis kai to "Leder Protector Pflegemilch 150 ml 12,75 EUR" ala den eimai sigouros. tha tous rotiso kai tha sou po...

episis afta ta proionta pou anefera einai mono gia derma kai oxi gia yfasma.

homer
20-05-06, 13:20
kai tora anigo ena kainourgo thread me plirofories gia tin paraggelia... :)

BMW-Racing
20-05-06, 13:28
Ενδιαφέρομαι κ εγώ για κόκκινο χρώμα.Μήπως χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο?Επίσης μήπως έχεται ακούσει για τα προιόντα meguiars...?

homer
20-05-06, 14:18
Ενδιαφέρομαι κ εγώ για κόκκινο χρώμα.Μήπως χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο?Επίσης μήπως έχεται ακούσει για τα προιόντα meguiars...?

to kokkino derma sou exi xalasi i ragisi? mono tote xreiazese kati idietero...

meguiars: ipidi den mporo efkola na vro zaino, oti exi na kani me eksoterika ta exo apo aftous... xrisimopio oli tin sira NXT generataion, idika to Techwax (paste!!), to Car Wash kai to Speed Detailer.
antiprosopia stin ellada: Vatco, Επαμεινώνδα 74 - Καλλιθέα: http://www.meguiars.gr/
exoun poli kales times. piga prin 2 evdomades kai mou kanane 25% ekptosi! apla rotise gia ekptosi!

BMW-Racing
20-05-06, 21:24
Eίσαι ευχαριστημένος?Πιστεύεις πως αυτά που θα παραγγείλουμε είναι καλύτερα από τα maguiars?

homer
21-05-06, 11:37
Eίσαι ευχαριστημένος?Πιστεύεις πως αυτά που θα παραγγείλουμε είναι καλύτερα από τα maguiars?

nai & nai. vevea ean to xroma tou derma sou einai mavro, tote kai ta proionta meg (kai pola ala) einai mia xara. ala ean to xroma einai beige / anixtoxromo, tote ta meg einai kala gia katharismo / sintirisi, ala den einai kai ta kalitera proionta gia prostasia.

se antithesi me to "lederversiegelung" i to "leather glaze" (www.swissol.com). apla i swissol to xreoni 30 euro to mpoukalaki 150 ml (thrasos).

MZ3
30-08-06, 03:27
μπηκα στο σαιτ τις καρερα λεδερ (ελληνικο) και προσεξα κατι που λεει να μην κανεις και το εχω κανει πολες φορες..
ψηλα χαμηλα εχουμαι πει πως καθαρηζουμαι τα δερματα και σχεδον ολα ειναι σωστα
αυτο που δεν ειπαμε ειναι σχεδον βασικο για μενα μια και η ζημια εγινε

προσεξα εκει που ελεγε για καθαρισμο δερματος οτι δεν πρεπει ποτε οταν καθαριζουμαι τα δερματα το σφουγκαρακη (η οτι χρησημοποιουμαι πανι κ.τ.λ)
να μην πηγενη ποτε πανο στις ραφες
κατι ξερουναι μαλον μιας και οι ραφες μου πλεον εχουν θαμποση καπος και δεν ειναι γυαλιστερη οπος οταν ηταν καινουριες και λαμπανε σε χρυσαφη χρωμα :mad: :mad:
υπαρχει αραγε γυρησμος? (η για τις ραφες η για την τρελα μου με τα δερματα τελος παντον :scratchch )

παντος μεχρη στηγμης με τα καθαρηστηκα που εχω παρη απο BMW εχω δη αποτελεσμα ειναι σαν καινουρια ακομα (οκ εκτος της ραφες)

tips : καθε 15 μερες ενα περασμα με οικολογικο πανακη βρεγμενο με νερο σαν να ποτιζεις το δερμα δεν το χαλαι καθολου :nod:

mormon
15-01-07, 22:58
για αλκανταρα υπαρχει τιποτα καλο?

manosm3
15-01-07, 23:01
Παραλαβατε τα καθαριστικα σας;

bmw318cabrio
15-01-07, 23:04
εγω εχω εκρου προς ασπρα δερματινα καθισματα και επειδη ειναι και cabrio λερωνονται πολυ ευκολα..οτι και να δοκιμασα δεν καθαρισε τελειως..εμενε η μαυριλα η πολυ..τωρα καταφευγω σε βιολογικο καθαρισμο στην autoglum(σε μερικες μερες) ..θα τα σκασω χοντρα , αλλα περιμενω να δω το αναλογο αποτελεσμα..μηπως κανω λαλακια που παω για βιολογικο τελικα??

kostsour
17-01-07, 10:15
Περιμένω αποτελέσματα αν είναι να πάω και γω για να καθαρίσουν λίγο γιατί σε λίγο θα δείχνουν μαύρα!!

BMW^Z4
17-01-07, 19:03
Zaino 9 & 10 ειναι τα καλυτερα με διαφορα

puck
20-01-07, 12:01
Τα zaino , ξέρει κανείς που μπορούμε να τα βρούμε εκτος από αμερική>?Υπάρχουν στην γερμανία , αλλα ο αντιπρόσωπος βαράει στο ψαχνο..Στην ελλάδα τα φέρνει κανένας?

BMW^Z4
21-01-07, 08:00
τα πηρα απο UK.

puck
21-01-07, 12:22
Ρίξε κανα πμ απο που φιλε μου:peepwall:

Driver M
09-07-09, 18:27
Πολύ καλό προιόν είναι και το turtle wax leather cleaner & conditioner. Καθαρίζει αρκετά καλά (αν και δεν προτείνεται για πολύ βρώμικα δέρματα) και παράλληλα ενυδατωνει τα δέρματα αφού είναι και conditioner. Έχει σχετικά έντονο άρωμα, το οποίο όμως δεν είναι ιδιαίτερα άσχημο και παράλληλα φεύγει εντελώς μετά από το πολύ δυο μέρες. Έχει και πολύ καλή τιμή και το βρίσκει κανείς πανεύκολα (πχ praktiker).