PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι λετε γι'αυτο ;


Sras
09-06-06, 14:17
καλημερα
Πηρα την ακολουθη απαντηση απο Γερμανια.



--------------------------------------------------------------------------------
From: "Tim Tschauner" <info@individual-cars.com>
To: "'stefanos koukoulas'" <stefanosdk@hotmail.com>
Subject: AW: AW: profesional navigation system for e46
Date: Thu, 8 Jun 2006 10:02:48 +0200


Hi,



the supercharger kit for your E46 328 costs Euro 3800,00.

+ 60 PS!!!

You can install by yourself.



The complete kit navigation system costs Euro 2600,00.



Best regards,



Tim Tschauner

www.Individual-Car-Consulting

Ακουω γνωμες.Παντως το κιτ μου φαινεται πολυ φτηνο.
Sras

pant75gr
09-06-06, 16:20
Χωρις να ειμαι ειδημονας αλλα μιας και εχω ψαχτει με Κομπρεσορες αρκετα θα σου ελεγα να μην το βαλεις. Η τιμη ναι μεν ειναι σχετικα χαμηλη αλλα θα χρειαστεις επιπλεον και ιντερκουλερ.

Μπες και στο site της Infinitas (Υποθετω οτι το εχεις κανει ηδη) http://www.infinitas-gmbh.de/shop/product_info.php?cPath=34_26_50_57&products_id=404και ριξε μια ματια. Εχει ενα κιτ στα ιδια λεφτα περιπου και στα ιδια αλογα.

Εγω ρωτησα εδω καποιον που τα τοποθετει αλλα μου εξηγησε οτι θελει και ιντερκουλερ αλλιως θα ανεβαζει τρελλες θερμοκρασιες. Ποιος τωρα λεει αληθεια.....αυτο δεν το ξερω ολοι να πουλησουν θελουν.

Sras
13-06-06, 13:19
Καλημερα
Παιδια επανερχομαι επι του θεματος και θα ηθελα γνωμες γιατι το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.Τωρα οσον αφορα εαν θελει ιντερκουλερ η οχι ειμαι ασχετος να εκφερω γνωμη.Εαν ρωτησω τον Γερμανο ειμαι σιγουρος οτι θα πει δεν χρειαζεται αλλιως θα το πουλουσαν και αυτο.
Ζητησα και μου εστειλε τις παρακατω πληροφοριες.

Hi,
here are details:
ASA Plus Kompressor- Kit E46
---------------------------------------------------------------------------
BMW
Basis: M52TU 2,8 Liter Reihensechszylinder- Motor
Beschreibung
Serie
Leistung 142 kW (193 PS) bei 5500 1/min
Drehmoment 280 Nm bei 4100 1/min
---------------------------------------------------------------------------
SK Plus Kompressor- System +60 PS/ + 60 Nm
Leistung 180 kW (253 PS) bei 6500 1/min
Drehmoment 340 Nm bei 4150 1/min
Ladedruck 0,3 bar

Supercharger kit:

Kompressor ASA TM III Ansaugluftfόhrung aus Aluguί
Grundplatte Kompressor Druckluftfόhrung aus V2A
Riementrieb Sportluftfilter
Φlversorgung Kompressor ASAtronic

Best regards,
Tim Tschauner
www.Indivdiual-Cars.com

Ειχε και φωτογραφιες στα ατατσμεντς αλλα δεν μπορω νατις κατεβασω.
Sras

pant75gr
13-06-06, 15:24
Οπως ανεφερα και στο προηγουμενο ποστ ο αντιπροσωπος της εν λογου εταιρειας μου ειπε οτι το κιτ αυτο θελει και ιντερκουλερ.
Ενδιαφερομουν και εγω να το τοποθετησω αλλα εδω στην Ελλαδα η τιμη εφτανε τα 5000 ευρω (Ξεφτιλα). Τωρα κανω υπομονη κανα μηνα ακομα για να βαλω τον ΣΚ 2 κιτ με 100+ αλογα.
Οπως ανεφερα ολοι να πουλησουν θελουν. Καλο θα ηταν παντως να στειλεις ενα επιπλεον μαιλ στουσ Γερμανους να ρωτησεις αν πραγματικα χρειαζεται ιντερκουλερ η κατι αλλο εξτρα.

Το συγκεκριμενο κιτ που ενδιαφερεσαι ειναι Ινφινιτας ετσι δεν ειναι?

Nick_compact
13-06-06, 20:23
Το SK plus της infinitas είναι σίγουρα!

alex-kal
13-06-06, 21:56
Για 0,3 bar πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητο το i/c εφόσον δεν το σκίζεις σε καύσωνα..
Φυσικά μπορείς να βρεις εδώ ένα μικρό smic (side i/c) και να κάνεις δουλειά..
Αλλά αν βάλεις i/c μήπως έχει lag?
Θέλει καλό σχεδιασμό στις σωληνώσεις (να είναι όσο πιο μικρές γίνεται σε μήκος) και υπολογισμό τις διαμέτρους των..

Sras
14-06-06, 11:24
Καλημερα
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Οι γερμανοι λενε οτι το ι/κ ειναι προαιρετικο οποτε μαλλον χρειαζεται.Το κοστος ανεβαινει και μαλλον θα κανω πισω γιατι με λιγα παραπανω συν τα δικα μου την κανω 330 απο 328 και παω στα 231 αλογα απο τα 193.
Sras

pant75gr
14-06-06, 19:30
Οταν ρωτησα για το κιτ (γυρω στον Μαρτιο) μου ειπανε οτι μετα απο ενα μηνα και με περιπου 7000 ευρω θα αντιγραφανε τον ΣΚ 2 της Ινφινιτας. Αν διαθετεις αυτα τα λεφτα δεν εχεις να χασεις και τιποτα να ρωτησεις. 100 παραπανω αλογακια ειναι αυτα. Το θεμα ειναι κατα ποσο αξιοπιστη ειναι μια τετοια μετατροπη. Αυτο σκεφτομαι και δεν το εχω κανει τοσο καιρο. Ειναι και τα λεφτα αρκετα για να το ρισκαρω και δυστυχως τωρα δεν μου περισσευουν

Εχω τα τηλεφωνα παντως αν ενδιαφερεσαι......

psimos
20-06-06, 13:57
Καλησπερα :) ,

συγνωμη που μπαινω σφηνα, αλλα επειδη και εγω ψαχνομουν για κομπρεσσορακι στο δικο μου απογοητετηκα καθοτι ειχα ρωτησει και μου ειπαν πως βαζοντας κομπρ. σε αυτοκινητο εκτος προδιαγραφων για τετοιες δουλειες ανοιγεις ...αλλες δουλειες...συν του οτι αρχιζει να μετρα αντιστροφα η αξιοπιστια του μοτερ. Απογοητευτικα και τα παρατησα.
Το κιτ αυτο εχει δοκιμαστει για αυτο το αυτοκινητο η ειναι καποιο απλα κιτ supercharger που το βαζουμε επανω και χωρις τις αναλογη "περιποιηση" ....:ices_ange το μοτερ ???

Επισης εαν εμπενα τελικα σε αυτη τη διαδικασια, για την Ελλαδα το i/c ειναι must.