PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 BMW CD Business!Ταιριάζει???


Toubanos
15-06-06, 14:04
Παιδιά Καλησπέρα!
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπορώ να τοποθετήσω σε αυτοκίνητο Ε46 του 2000 το μεταγενέστερο BMW CD Business που υπάρχουν στα τελευταία μοντέλα και παίζει και MP3!Είναι δυνατόν?Και αν είναι τότε, πως?
Κάτι είχα ακούσει για κάποια ειδική φύσα ώστε να τεριάζει!Εμφανισιακά είναι ακριβώς το ίδια νομίζω!Η κατασκευάστρια είναι η ίδια(Blaupunkt)?Τα χειριστήρια στο τιμόνι θα συνεργάζονται?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γιάννης!

e39_528
15-06-06, 16:31
Παιδιά Καλησπέρα!
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπορώ να τοποθετήσω σε αυτοκίνητο Ε46 του 2000 το μεταγενέστερο BMW CD Business που υπάρχουν στα τελευταία μοντέλα και παίζει και MP3!Είναι δυνατόν?Και αν είναι τότε, πως?
Κάτι είχα ακούσει για κάποια ειδική φύσα ώστε να τεριάζει!Εμφανισιακά είναι ακριβώς το ίδια νομίζω!Η κατασκευάστρια είναι η ίδια(Blaupunkt)?Τα χειριστήρια στο τιμόνι θα συνεργάζονται?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γιάννης!
το εχουμε πει οτι γινετε με ανταπτορα απο 17πολο σε 16πολο και το Ε46 δεν εχει μαμα Blaupunkt 80% PHILIPS 20%BEKER.πιστευω να σε φωτισα.

Toubanos
15-06-06, 22:51
το εχουμε πει οτι γινετε με ανταπτορα απο 17πολο σε 16πολο και το Ε46 δεν εχει μαμα Blaupunkt 80% PHILIPS 20%BEKER.πιστευω να σε φωτισα.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν θες γίνε λίγω πιο συγκεκριμένος για τον αντάπτορα!Φαντάζομαι δεν είναι OEM BMW part οπότε που να στραφώ για να τον αγοράσω?
Αυτο εδώ πως σου φαίνεται?
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-FACTORY-BUSINESS-CD-RADIO-FOR-E46_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ38641QQihZ019QQitem Z8074364042QQrdZ1QQsspagenameZWDVW
ή αυτό:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E46-M3-CD53-BUSINESS-CD-DISC-PLAYER-3-SERIES-RADIO_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ38641QQihZ019QQit emZ8074070423QQrdZ1QQsspagenameZWDVW
Και γενικά έχω δεί πολλα τέτοια!Πως γίνεται?
Με εκτίμηση, Γιάννης!

Toubanos
19-06-06, 13:41
Παιδιά καλησπέρα!
Σήμερα ρώτησα στη BMW και μου είπαν ότι για να παίξει το CD Business της Alpine θα πρέπει να χρησιμοποιήσω έναν αντάπτορα για την κεραία γιατί εγώ έχω universal(χοντρή μου είπε) και το CD(2004 μοντέλο) έχει λεπτή!Μόνο αυτό χρειάζεται και τέλος!Με κόστος 13-15 ευρώ!Αν όμως το CD ήταν του 2005 μου είπε(για i-pod κλπ) τότε θα χρειαζόμασταν την φύσα από 16πολο σε 17πολο!Αυτά μου είπαν αυτά λέω!Αν λέω μ@λ@κιες δεν φταίω εγώ!Κανένας που να γνωρίζει ακρίβως τη διαδικασία υπάρχει?
Ευχαριστώ!

MZ3
19-06-06, 23:58
οι ανταπτορες ειναι εργοστασιακοι :-)

αναλογος τι φορας θα χρειαστης αναλογους ανταπτορες αν παλη βαλης σι ντι
απο το ιδιο ετος του αυτοκηνητου σου δεν νομιζω να χρειαστης κανενα ανταπτορακη
παντος για ολα υπαρχει λυση :-)

αν πας για καινουριο τοτε θα τους χρειαστης σηγουρα και αν ειναι να πληροσης 500 ευρο σε καινουριο προτιμησε το τελευτεο μοντελο που θα πεζη και mp3

jackdaniels
20-06-06, 15:19
Πόσα??? Καινούργιο απο αντιπρωσοπεία κάνει μιά 700άρα, πρόσφατα ρώτησα-αλέκο:rofl2:

Toubanos
21-06-06, 18:41
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Τελικά έβαλα ένα του 2004 από compact, αλλά δεν παιζει mp3!Δεν με νοιάζει βέβαια καθώς η τιμή που το πήρα ήταν αρκετά καλή και σε άριστη κατάσταση!
Ευχαριστώ λοιπόν το συμφορουμίτη μας που κάναμε την συναλλαγή!
Τελικά χρειάστηκα μόνο ένα ανταπτοράκι για την κεραία όπως με είχαν ενημερώσει σωστά στη BMW!Για την τιμή πάντως δεν με ενημέρωσαν σωστά καθώς από τηλέφωνο ο ηλεκτρολόγος μου είπε 10-15 ευρώ!Οκ, λέω και γω δεν γ@μιέτ@ι που να ψάχνω τώρα ας το πάρω!Παρεπιπτώντος τυχαίνει να περάσω από την Ηχοκίνηση όπου και ρωτάω!Κοίτα να δεις γκαντεμιά, είχαν το αντίθετο!Από αρσενικό universal σε θηλυκό(δεν ξέρω πως λέγεται το λεπτό βύσμα που χρησιμοποιεί τώρα η BMW)!Είναι για αυτούς που έχουν καινούργιες BMW και θέλουν να πάρουν universal κεραία!Φτου λέω γκαντεμιά!Η τιμή του συγκεκριμένου 5 ευρώ!Ωραία λέω θα το πάρω από την BMW και ας το πληρώσω 3 φορές!Ελα όμως που δεν το πλήρωσα 3 φορές αλλά 5 παρακαλώ και πλέον!Αυτό το σκατόκαλωδιάκι έχει στη BMW Κουλούρης 27Ε!
Οταν μου το έλεγε το παιδί στα ανταλλακτικά δεν το πίστευα!Αν το δεις είναι μόλις και μετά βίας 10 c.m.!Τέλος πάντων!Τέλος καλό όλα καλά!Τώρα απλά απολαμβάνω το καινούργιο μου ραδιο-CD!