PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το χρώμα του αυτοκινήτου μου - Γυάλισμα??


Octane
14-06-06, 20:19
Αυτο το thread με πονεσε παρα πολυ.Το ibiza μου που εκλεισε τον χρονο πριν ενα μηνα εχει υποφερει (+γω μαζι του) σ'αυτο τον τομεα.
Απ'την πρωτη μερα ηταν σαν βουρτσισμενο το χρωμα του (μαυρο για οσους δεν γνωριζουν).
Το πηγα σε αντιπροσωπεια της seat για γυαλισμα "τσαμπιτο" στην εγγυηση κλπ με την ελπιδα να γινει "τζι-τζι" + εκει ξεκινησε ο εφιαλτης για τα καλα!!
Ολο το αυτοκινητο εχει μια γυαλαδα που φανερωνει τους 2 τροπους που γυαλιστηκε. (με απελπιστικα μεγαλη μανια + με φορά απο πισω προς τα μπρος...)
Εκτος αυτου βεβαια στο καπο εμφανιστηκαν 1.000.000 ΑΣΠΡΑ :banghead: χτυπηματα απο πετρες (που εχει φαει αρκετες απο φορτηγα + ι.χ. απ'αυτες που υπαρχουν στις autobahnen το Χειμωνα).Μιλαμε σε οποιον το εχω δειξει εχει παθει πλακα.
Θα κοιταξω να ανεβασω φωτο αυριο μηπως + φαινεται (γιατι απ'τον Φεβρουαριο που συνεβη δεν το εχω ξαναβγαλει...οποτε δεν ξερω).
Ισως πει κανεις "τι σχεση εχει τωρα το seat με τις bmw ρε φιλε" κ.α. τετοια,αλλα το λεω για να μην υπαρχει το σκεπτικο "θα παω στην αντιπροσωπεια + ολα μελι-γαλα" κλπ (+ για να πω τον πονο μου βεβαια + γω...:( )

Ελπιζω να πανε ολα καλα με το individual καναρινι υπεροπλο Dr!!!

jackdaniels
14-06-06, 21:09
Λοιπόν εμένα όταν ήταν να πάρω αυτοκίνητο μου έφεραν ένα φρεσκοπλυμένο ολοκαίνουργιο μπεμβεδάκη, γεμάτο γρατζουνιές.:icon11: Ενοείτε ότι ακύρωσα την παραγελία και πήρα άλλο, αλλά όταν τους ρώτησα αν το έπλυναν σε πλυντήριο μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά, ενώ ήταν φανερώτατες οι γραμμές από τις βούρτσες, αίσχος!:flipa:

Octane
14-06-06, 22:27
Λοιπόν εμένα όταν ήταν να πάρω αυτοκίνητο μου έφεραν ένα φρεσκοπλυμένο ολοκαίνουργιο μπεμβεδάκη, γεμάτο γρατζουνιές.:icon11: Ενοείτε ότι ακύρωσα την παραγελία και πήρα άλλο, αλλά όταν τους ρώτησα αν το έπλυναν σε πλυντήριο μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά, ενώ ήταν φανερώτατες οι γραμμές από τις βούρτσες, αίσχος!
+ μενα ετσι ακριβως ηταν μονο που:
1)Το παρελαβα αργα το απογευμα + στο γκαραζ που το ειχαν δε φαινοταν τιποτα.
2)Η επομενη μερα ηταν Σαββατο + το μεσημερι επρεπε να ειμαι στην Πατρα για το πλοιο (γυριζα Αυστρια).
3)Το ειδα την Κυριακη που πηγα το αυτοκινητο για πλυσιμο στο πιεστικο.
ολα μαζι μου επεσαν ρε γαμωτο...:(
Σε 2 βδομαδες που κατεβαινω παλι θα ψαξω να βρω μια λυση (ισως ενα καλυτερο γυαλισμα,μηπως + φτιαξει).Οταν δεν το χτυπαει ο ηλιος δε φαινεται τιποτα,μολις ομως το δει ο ηλιος ο καλος...:angryfire
Ετσι μου'ρχεται να το βαψω ολοκληρο ειτε πορτοκαλι του Focus ST ειτε το χρωμα του avatar μου...:idea: (+ να μην το παω για γυαλισμα ποτε ξανα βεβαιως βεβαιως)

jackdaniels
15-06-06, 16:07
Οταν δεν το χτυπαει ο ηλιος δε φαινεται τιποτα,μολις ομως το δει ο ηλιος ο καλος...
Ε μα τότε υπάρχουν 2 απλές λύσεις, ή που θα μετακομίσεις στην γερμανία που έχει σπάνια ήλιο ή θα το βγάζεις βόλτα μόνο τις συνεφιασμένες μέρες, σιγά το πρόβλημα:icon11:

Ετσι μου'ρχεται να το βαψω ολοκληρο ειτε πορτοκαλι του Focus ST ειτε το χρωμα του avatar μου... (+ να μην το παω για γυαλισμα ποτε ξανα βεβαιως βεβαιως)

Δεν είναι κακή ιδέα, κολητός μου που πήρε το Almera βιαστικά σε χρώμα που δεν του άρεσε το πήγε την μέρα τις παραλαβής του κιόλας για βάψιμο:screwy: Πάντως αν σε παρηγορή και το δικό μου αυτοκίνητο κ*λος είναι και το έχω ένα χρόνο μόνο :banghead:

Octane
15-06-06, 16:26
Ε μα τότε υπάρχουν 2 απλές λύσεις, ή που θα μετακομίσεις στην γερμανία που έχει σπάνια ήλιο ή θα το βγάζεις βόλτα μόνο τις συνεφιασμένες μέρες, σιγά το πρόβλημα:icon11:
Αυστρια μενω (σχεδον 100χλμ απ'τα συνορα με τη Γερμανια).Οχι λογω του αυτοκινητου παντως...;)
Μηπως να μου στειλει + η αντιπροσωπεια χαρτι απαγορευσης ταξιδιου + κυκλοφοριας του αυτοκινητου στην Ελλαδα τις ηλιολουστες μερες με τη δικαιολογια οτι φταιει ο καιρος?:mad:

Octane
15-06-06, 19:24
Οριστε + δυο φωτογραφιες απ'το δικο μου προβλημα.
Η γυαλαδα που εμεινε μετα το περιφημο αυτο γυαλισμα...:mad:

Υ.Γ.Υπαρχει περιπτωση να φυγει με καποια αλοιφη ή εστω αλλο γυαλισμα?

Strax
16-06-06, 08:34
Αφού άνοιξα καινούριο thread με το πρόβλημά σου, νομίζω ότι ήρθε η ώρα της απάντησης. Το μεγάλο μειονέκτημα του μάυρου χρώματος είναι αυτό ακριβώς. Δηλαδή η μεγάλη δυσκολία στη συντήρησή του. Και βρωμίζει πολύ εύκολα, αλλά και κάνει αυτά τα swirls από το πλύσιμο κυρίως. Προσοχή στα αυτόματα πλυντήρια και γενικά σε ότι πανί, πετσί ακουμπάει πάνω στο μαύρο χρώμα.

Σε καμμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται αυτό που έκαναν στο δικό σου αυτοκίνητο. Πρέπει να μην είχαν πραγματικά καμμία ιδέα από το άθλημα. Υπάρχει περίπτωση να επανέρθει με σωστό γυάλισμα σε γνώστη. Αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα και κυρίως από το πόσο έχουν φάει το βερνίκι του αυτοκινήτου σου. Φοβάμαι ότι το πλακώσαν με χοντρή αλοιφή και το έχουν τραυματίσει πολύ βαθειά. Αυτό ίσως να εξηγεί και τη μεγάλη ευαισθησία που δείχνει ξαφνικά στα πετραδάκια.

MZ3
16-06-06, 08:35
Οριστε + δυο φωτογραφιες απ'το δικο μου προβλημα.
Η γυαλαδα που εμεινε μετα το περιφημο αυτο γυαλισμα...:mad:

Υ.Γ.Υπαρχει περιπτωση να φυγει με καποια αλοιφη ή εστω αλλο γυαλισμα?


ναι φευγουν αυτα δεν ειναι τπτ το δυσκολο ειναι να βρης τον επαγελματια που θα στο κανει μια και ολοι πλεον γυαλιζουνε για να παρουν τα χρηματα αλλα δυστιχος σπανια βγενης οικανοποιημενος απο την εργασια τους
χωρης να θελω να κανο διαφημηση στην autoglym πυστευω θα κανουν καλη δουλεια εγω δεν εχω παει ποτε εκει αλλα εχω βρη ενα γνωστο μπογιατζη που μου κανει το γυαλισμα 1 φορα το χρονο και απο οτι εχω δει τοσα χρονια η δουλεια του δεν εχει καμια σχεση με τις αλλες
αυτο που σου προτεινο επισεις ειναι να βρης καποιον απο το μερος σου που εχει κανει παρομοια δουλεια και εχει μεινη οικανοποιημενος να δεις και εσυ το αποτελεσμα να πας σε αυτον

εγω ειμαι κρητη οποτε μην με ρωτησεις που το εκανα :-)

Octane
16-06-06, 10:46
Αφού άνοιξα καινούριο thread με το πρόβλημά σου, νομίζω ότι ήρθε η ώρα της απάντησης. Το μεγάλο μειονέκτημα του μάυρου χρώματος είναι αυτό ακριβώς. Δηλαδή η μεγάλη δυσκολία στη συντήρησή του. Και βρωμίζει πολύ εύκολα, αλλά και κάνει αυτά τα swirls από το πλύσιμο κυρίως. Προσοχή στα αυτόματα πλυντήρια και γενικά σε ότι πανί, πετσί ακουμπάει πάνω στο μαύρο χρώμα.

Σε καμμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται αυτό που έκαναν στο δικό σου αυτοκίνητο. Πρέπει να μην είχαν πραγματικά καμμία ιδέα από το άθλημα. Υπάρχει περίπτωση να επανέρθει με σωστό γυάλισμα σε γνώστη. Αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα και κυρίως από το πόσο έχουν φάει το βερνίκι του αυτοκινήτου σου. Φοβάμαι ότι το πλακώσαν με χοντρή αλοιφή και το έχουν τραυματίσει πολύ βαθειά. Αυτό ίσως να εξηγεί και τη μεγάλη ευαισθησία που δείχνει ξαφνικά στα πετραδάκια.
Στρατο σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση -για μια ακομα φορα- απαντηση σου!(Οπως + σενα MZ3) :)
Sorry που δεν ανοιξα απ'την αρχη νεο thread,απλα πιστευα οτι θα ηταν καλυτερα να το αναφερω στο thread του Dr.
Thanx για τη "μεταφορα"!

(:idea: Μιας + εχω δικο μου τωρα,ας γραψω μια εκθεση με το περιστατικο)

Το οτι εχουν αλλαξει τα φωτα στο βερνικη μου το ειπαν + στο μαγαζι που πλενω το αυτοκινητο στην Ελλαδα.Γενικα το προσεχω σαν τα ματια μου,σε βουρτσα το πλενω μονο σε ενα μαγαζι,ενω ολες τις αλλες φορες το κανω μονο με πιεστικα.
Πηγα στην αντιπροσωπεια που μου το εκαναν + αφου τα ακουσαν μου ελεγε ο αρχιμαστορας -που το εκανε μαλιστα με τα χερια του οπως μου ειπε- οτι ετσι ειναι ΟΛΑ τα μαυρα οταν γυαλιζονται + οτι ακομα + το δικο του που το εκανε του ειπε η γυναικα του "πως το εκανες ετσι" κλπ.Βεβαια μου "αποκαλυψε" κιολας οτι ουτε εκεινη δεν ηξερε οτι τα μαυρα γινονται ετσι... ΕΛΕΟΣ!!
Τα πηρα αγρια,του ζητησα να μου γραψει σε ενα χαρτι αυτα που ειπε μια μια υπογραφουλα -πραγμα που εννοειται δεν εκανε- + πηρα αμεσως το τμημα νομικης προστασιας που εχω μεσω της ασφαλειας του αυτοκινητου.Βεβαια εκει μου ειπαν το εξης κουλο,οτι τετοια περιστατικα δεν καλυπτουν παρα μονο τρακαρισματα!!!:mad:
Ειναι δυνατον κατι τετοιο?
Δηλαδη ο μοναδικος τροπος ειναι να κινηθω μονος μου εναντιων της αντιπροσωπειας???Μαλιστα θα το εκανα αν ημουν μονιμα Ελλαδα,αλλα τωρα θα πρεπει να πεταγομαι με αεροπλανα,να χανω μαθηματα κ.α. τετοια.
+τι θα κερδιζα?Αλλο ενα τσαμπα γυαλισμα απ'την εν λογω αντιπροσωπεια ή μηπως κανενα ολοκαινουριο Cupraκι?
Κατεβαινω σε λιγο καιρο + το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να περασω απο Autoglum να δω τι μπορουν να κανουν...:(

Α,τα χτυπηματα απ'τα πετραδακια στο καπο εμφανιστηκαν αμεσως μετα το γυαλισμα!!!Πριν ισα-ισα που μπορουσες να τα διακρινεις!! (Σκεψου ποσο εκαψαν την αλοιφη...!!)

melodic
16-06-06, 14:44
Φιλε μου οctane μεγαλο πακετο εφαγες...πηγενε σε κανα καλο μαστορα ομως μπας και με κανα 80ευρο σε σενιαρει γιατι μου φενετε οτι διορθωνετε,,,εχουν κατι αλειφες αυτοι που κανουν θαυματα...!

manosm3
19-06-06, 10:32
Πανο, μιλας γι αυτο που μου ειχες δειξει;
Αν ναι, μιλαμε για ενα πραγμα που φαινεται σαν να εχει γρατζουνιες αλλου χρωματος...:(:(

BMW^Z4
16-08-06, 14:14
Meguiars swirl mark remover.
Μετα χρησιμοποια Κlasse all in one.
Τελος κερι... προτινω Ρ21s carnauba. Θα γυαλιζει σαν καθρεφτεις.