PDA

Επιστροφή στο Forum : 116i 6-τάχυτο κιβώτιο


kyriakos33
22-06-06, 10:24
Γεια χαρά σε όλους,
είναι πολύ καινούργιος εδώ και θα έλεγα ότι δεν μπορώ να δηλώσω ακόμα μέλος του ωραίου club σας καθώς το μωρό μου (116i sport) είναι ακόμα καθοδόν. Το έχω παραγκείλει και θα έρθει τέλος Ιουλίου.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και γνωρίζετε.
Όλα τα τέστ και οι μετρήσεις που έχω διαβάσει είναι για την 116i με το 5-τάχυτο κιβώτιο, μήπως ξέρει κανείς τις διαφορές με το 6-τάχυτο κιβώτιο ή ακόμα καλύτερα αν έχει κάποιος διαπιστώσει πραγματικές διαφορές οδηγώντας το αυτοκίνητο και με τα δυο κιβώτια.

Τhanks

Geo_3D
22-06-06, 10:27
Μα η 116 δεν βγαινει με 6ταχυτο.Η 120 και 130 βγαινουν με 6

kyriakos33
22-06-06, 10:35
Μετά τον Απρίλιο του 2006 νομίζω (δεν είμαι σίγουρος για το μήνα) όλα τα 116 βγαίνουν με 6-τάχυτο κιβώτιο. Αν δεις και το αγγλικό site (www.bmw.co.uk) είναι με 6-τάχυτο. Ότι είναι σε 5-τάχυτο αυτή την στιγμή είναι stock με κατασκευή πρίν τον Απρίλιο (επιφυλάσομαι και πάλι για τον μήνα γιατί μπορεί να είναι και Μάρτιο)

Geo_3D
22-06-06, 10:40
Ομολογω οτι δεν γνωριζω κατι τετοιο οποτε δεν θα επιμεινω αλλο

Dark_Niaou
22-06-06, 13:26
ουτε και εγω το γνωρίζω...... 6τάχυτο 116i???????? Καλοοοοο!!

paspas
22-06-06, 18:55
Ναι ειναι γεγονος.6ταχυτο 116i
Εγω που το παρηγγειλα 2/2005 το πηρα 5ταχυτο :banghead:

Nick_compact
22-06-06, 20:23
Όντως τα καινούρια 116 θα φοράνε 6αρι,το τσέκαρα και στο realoem. Αυτή ήταν κορυφαία κίνηση από μέρους της BMW,γιατί η 5η του 116 παραήταν κοντή για τα ταξίδια!

kyriakos33
23-06-06, 08:41
Και εγώ έτσι πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο.
Είχα πάντως μεγάλο δίλημα γιατί αν έπαιρνα το 5-τάχυτο ήταν ετοιμοπαράδοτο ενώ τώρα περιμένω ήδη ένα μήνα και έχω άλλον ένα μπροστά. Ελπίζω να αποδειχτεί στην πράξη ότι έκανα καλά που δεν βιάστικα να το πάρω γρήγορα.
Βέβαια ίσως να είναι και καλύτερα απο μεταπωλητικής απόψεως, αλλά προς το παρόν με νοιάζει να έρθει, σβήνω μέρες αλλά δεν περνάει με τίποτα ο καιρός.

alexk
23-06-06, 09:45
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Υποθέτω ότι όπως και στα άλλα σασμάν, η 6η θα είναι επιπλέον ταχύτητα, πιο μακριά και δεν θα έχει αλλαγές στην κλιμάκωση των άλλων σχέσεων, οπότε και δεν θα έχεις διαφορές στις επιδόσεις ;)

kyriakos33
23-06-06, 12:09
Καλώς σας βρήκα,
συμφωνώ για την 6 ότι είναι μια επιπλεόν σχέση και θα βολέψει στα ταξίδια, αλλά από όσο γνωρίζω οι υπόλοιπες 5 θα είναι πιο κοντές σε σχέση με αυτές του 5-τάχυτου οπότε θεωρώ ότι θα έχει κάποιες διαφορές σε επιδόσεις, αλλά δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά χωρίς να το δοκιμάσω. Ίσως μπορεί να παραθέσει κάποιος κάποια εμπειρία που να έχει οδηγήσει κάποιο αυτοκίνητο με 2 διαφορετικά σασμαν (5-αρι και 6αρι).
Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω ότι έχετε κάνει πολύ καλή δουλεία στο site, και δίνετε πολύ καλό συναίσθημα σε όσους μπάινουν για πρώτη φορά στην οικογένεια της bmw όπως είμαι για παράδειγμα εγώ!!!!

PANOSAG
23-06-06, 12:13
Ενα έχω να πω, το εξάρι ειδικά στα νέα BMW στα ταξίδια κάνει φοβερή οικονομία στο καύσιμο. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!:nod:

Panoz
23-06-06, 12:40
Καλώς ήρθες στη παρέα μας. Το 116 είναι πολύ καλο αυτοκίνητο με φανταστικό στήσιμο και είσθηση πίσω απο το τιμόνι. Δε πιστεύω ότι θα δείς διαφορά στις επιδόσεις, απλά θα είναι ακαλύτερο στο ταξίδι.

Fanatic
23-06-06, 13:35
Η 6η με λιγα λογια θα ειναι overdrive??

Nick_compact
23-06-06, 15:27
Κοίταξα στο Γερμανικό site της BMW τα τεχνικά χαραρηστικά. Το σασμάν έχει 6η μακριά αλλά απότι ειδα όχι overdrive,τουλ. ετσι μου φάνηκε,οι 5 πρώτες σχέσεις είναι ακόμα πιο κοντές από το 5αρι σασμάν,και το διαφορικό από 3.64 έγινε 3.73. Επίσης το βάρος ανέβηκε κατά 40 κιλά,δηλ. στα 1320 πλεον,και η BMW δίνει 0-100 10.9sec για το 6αρι έναντι του 10.8 που έδινε για το 5αρι. Η τελική παραμένει 200.Οι ρεπρίζ είναι ελαφρώς βελτιωμένες.Αυτά!

kyriakos33
23-06-06, 20:45
Κοίταξα στο Γερμανικό site της BMW τα τεχνικά χαραρηστικά. Το σασμάν έχει 6η μακριά αλλά απότι ειδα όχι overdrive,τουλ. ετσι μου φάνηκε,οι 5 πρώτες σχέσεις είναι ακόμα πιο κοντές από το 5αρι σασμάν,και το διαφορικό από 3.64 έγινε 3.73. Επίσης το βάρος ανέβηκε κατά 40 κιλά,δηλ. στα 1320 πλεον,και η BMW δίνει 0-100 10.9sec για το 6αρι έναντι του 10.8 που έδινε για το 5αρι. Η τελική παραμένει 200.Οι ρεπρίζ είναι ελαφρώς βελτιωμένες.Αυτά!


Πάνω σε αυτά που έγραψες, θέλω να σε ευχαριστήσω που το έψαξες αλλά θέλω να παραθέσω κάποια πράγματα.
Μου φάνηκε πάρα πολύ μαγάλη η αύξηση του βάρους που ανάφερες και ψάχνοντας βρήκα κάποια πράγματα! Παρακάτω αναφέρω τα στοιχεία του καταλόγου της 116 όπως το έχω (Έχει φτιαχτεί τον 2/2005 και αφορά την 5-τάχυτη έκδοση).
-Ιδίο βάρος 1320 kg (με 90% γεμάτο ντεπόζιτο, οδηγό βάρους 68 κιλών και αποσκευές 7 κιλά)
-Χειροκίνητο κιβώτιο 5-ταχυτήτων
-Επιτάχυνση 0-100 σε 10,9 sec

Αυτά είναι και τα στοιχεία που βρήκες εσύ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς παίζει. Προφανώς για να συμπίπτουν τα δυο στοιχεία πρέπει όλες οι μετρίσεις να έχουν γίνει με το 5-τάχυτο κιβώτιο και όσο για το βάρος από ότι μπορώ να κατάλαβω δεν έχει αλλάξει αλλά αυτό που έχει γίνει ότι υποστηρίζεται το 10,8 ένατι του 10,9 του κατασκευαστή για 0-100 km και ίσως γιατί στα τεστ δεν είχαν αυτά τα 90% στο ντεπόζιτο χρησιμοποίησαν κάποιον οδηγό άραχνη βάρους 40 κιλών ο οποίος μάλιστα δεν φόραγε και τίποτα και τσιμπησανε 1 δέκατο!!!!!!!!!!!! -Αστειέυομαι.

Nick_compact
23-06-06, 20:59
Γενικά οι επιδόσεις που δηλώνει η BMW είναι αισιόδοξες,τουλάχιστον σε σχέση τις μετρησεις των περιοδικών που βγάζουν σχεδόν όλα 12sec. 0-100. Βέβαια τα περιοδικά δεν λένε πάντα την αλήθεια. Εγώ έχω στα χέρια μου τον κατάλογο της BMW του 2004 όταν πρωτοβγήκε η σειρά 1 και λέει 1280 κιλά γι'αυτό και είπα 40 κιλά παραπάνω.
Βέβαια αυτές οι τιμές αναφέρονται στην βασική Γερμανική έκδοση που είναι πιο φτωχές,με βασικότερη διαφορά το air condition που δεν είναι στάνταρ στην γερμανική έκδοση. Οπότε η ελληνική έκδοση είναι πιο βαριά. Το βάρος άλλαξε λόγω του κιβωτίου λογικά!Το 6αρι ειναι πολύ πιο ογκώδες και βαρύ!

Fairytale
24-06-06, 15:08
Οι μετρήσεις των αυτοκινητοβιομηχανιών είναι πάντα "αισιόδοξες" γιατί γίνονται σε άλλες συνθήκες (ιδανικές θα έλεγα με τα νούμερα που βγάζουν...) σε σχέση με τα περιοδικά.
Nick έχεις δίκιο για τις Γερμανικές και Ελληνικές εκδόσεις... καθώς και για το κιβώτιο.
Δεν συμφωνώ με το ότι τα περιοδικά του ειδικού τύπου θέλουν να παραπληροφορήσουν, απλά όταν κάνουν τις δοκιμές δεν σκέφτονται μόνο την κατανάλωση... Θεωρώ τις μετρήσεις τους πιο κοντά στην πραγματικότητα από οποιονδήποτε "εργοστασιακό κύκλο πόλης" (!!!).
Στο ερώτημα τώρα: Πολύ καλά έκανες Κυριάκο και περίμενες την 6-τάχυτη. Και οκονομία θα δεις σε ταξίδια και πθανότατα μέσα στην πόλη θα μπορείς να ρυθμίσεις τις επιδόσεις σου αλλά και την κατανάλωσή σου, οδηγώντας με μια σχέση κάτω ή πάνω (αντίστοιχα) το αυτοκίνητο σε σχέση με την 5-τάχυτη.
Τέλος καλώς ήλθες :cheers:
C U out there

kyriakos33
25-06-06, 10:58
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις κατρχήν,
ελπίζω να μην παραξηήθηκα για το αστείο που έκανα με το 10.8-10.9. Το ξέρω ότι οι μετρήσεις και τα τεστ των εταιριών γίνονται σε ιδανικές συνθήκες και απέχουν λίγο από τα πραγματικά τεστ (πχ των περιοδικών) και συμφωνώ πλήρως.
Απλώς το συγκεκριμένο θέμα του κιβωτίου με έιχε απαχολήσει αρκετά κατα την απόφαση μου να το παραγγείλω και είπα να το συζητήσω μαζί σας.
Για την ιστορία πάντως ήμουν ανάμεσα σε αρκετά αυτοκίνητα της μικρομεσαίας κατηγορίας (Golf, A3, Alfa 147 και Bmw 116) και οδήγησα τα περισσότερα. Όταν λοιπόν πήρα για test drive την 116i την επόμενη μέρα την παρήγγειλα χωρίς πολλά πολλά. Ξετρελάθηκα με την αίσθηση του αυτοκινήτου.
Σε λίγο καιρό που θα έιναι στα χέρια μου θα μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου και ελπίζω να είναι μόνο θετικές.
Καλά χιλιόμετρα σε όλους!!!!!!

Fanatic
25-06-06, 15:42
Ποσο στοιχισε παραπανω το 6αρι?

Nick_compact
25-06-06, 16:10
Νομιζω οτι η τιμη της βασικης εκδοσης παρεμεινε ιδια

kyriakos33
25-06-06, 16:45
Ποσο στοιχισε παραπανω το 6αρι?


Στα 600Ε όπου και ανέβηκε συνολικά η τιμή όλων των εκδόσεων αντίστοιχα. Τώρα η sport έκδοση αρχίζει από 24390 και αυτή με το 5-τάχυτο κόστιζε 23790. Νομίζω ότι η αντίστοιχη αύξηση έχει γίνει σε όλες τις εκδόσεις καθώς πλέον δεν βγαίνει με 5-τάχυτο κιβώτιο.

Alf_116i
26-06-06, 19:16
Τί νέα είναι αυτά? Μου φαίνεται ότι θα το πουλήσω με πεντάρι και θα το πάρω με εξάρι. :nod:

Ghost_
27-06-06, 02:37
Πάντως εγώ παιδιά που έχω το 116ι εδώ και 2 μήνες σ'οσα ταξίδια έχω κάνει με 5η και 200 χλμ δεν ακούγεται και ιδιαίτερος θόρυβος.Θα ήθελα όμως να έχει και μια έκτη.