PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαλεό? η ζεκαβέ? ιδού η απορία


Dionysis
22-06-06, 13:50
Σήμερα τηλεφώνησα στον σπανό για να ρωτήσω για ανταλακτικό φανάρι ξένον (δεν έπαθα ζημια απλά για να ξέρω πόσο κοστίζει) και με ρώτησε αν είναι βαλεό η ζεκαβέ ξέρει κανείς τι είναι αυτό?? για να μου πεί και ΄μένα?

sakkunen
22-06-06, 17:36
Η valeo που λες ειναι εταιρια λαμπτηρων.

Μεσω αριθμου πλαισιου δεν μπορουσε να σου βρει το ανταλλακτικο??:tapedshut

Nick_compact
22-06-06, 17:51
Η valeo δεν φτιάχνει απλώς λαμπτήρες. Η Valeo προμηθεύει τους κατασκευαστές με μεγάλη γκάμα ανταλακτικών όπως φανάρια,συμπλέκτες και δυναμό. Το δυναμό στην Ε36 μου είναι Valeo από την μάνα του και το γράφει πάνω. Και η ZKW ("ζεκαβέ") φανάρια φτιάχνει,οπότε το αμάξι σου ανάλογα τον εξοπλισμό,την έκδοση και δεν ξέρω τι άλλο τι φοράει κάτι από τα δυο που δεν φαινόταν από το ΕΤΚ.

Dionysis
22-06-06, 18:19
Η valeo που λες ειναι εταιρια λαμπτηρων.

Μεσω αριθμου πλαισιου δεν μπορουσε να σου βρει το ανταλλακτικο??:tapedshut

Του έδωσα τον αριθμό πλαισίου αλλά ούτε αυτός δεν ήξερε τι του γίνεται

God
23-06-06, 00:32
Του έδωσα τον αριθμό πλαισίου αλλά ούτε αυτός δεν ήξερε τι του γίνεται


Για πες τον μου εμενα...


Παντως ειναι συνηθες τα φαναρια να μην ειναι παντα απο τον ιδιο προμηθευτη. Και τα Ε30 φορανε Bosch η Hella. Ειναι οπως 'κατσει'.

Dionysis
23-06-06, 12:32
Για πες τον μου εμενα...


Παντως ειναι συνηθες τα φαναρια να μην ειναι παντα απο τον ιδιο προμηθευτη. Και τα Ε30 φορανε Bosch η Hella. Ειναι οπως 'κατσει'.


VIN: WBAVA71010PR96049

God
23-06-06, 13:55
Βρε συ...αυτο το vin μου λεει ο καταλογος της bmw που εχω οτι δεν υπαρχει..!! Τα τελευταια 7 ψηφια θελω, για σιγουρεψετα.

Αν και απο οτι ειδα οτι Ε90 και να βαλεις στο καταλογο βγαζει και τα δυο φαναρια και σου λεει διαλεξε...

thanassis
23-06-06, 14:10
Σήμερα τηλεφώνησα στον σπανό για να ρωτήσω για ανταλακτικό φανάρι ξένον (δεν έπαθα ζημια απλά για να ξέρω πόσο κοστίζει) και με ρώτησε αν είναι βαλεό η ζεκαβέ ξέρει κανείς τι είναι αυτό?? για να μου πεί και ΄μένα?


Φίλε ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ VALEO Τα valeo είναι γαλλικά και έχουν προβλήματα, και το λέω με σιγουριά, στα 307 δεν ανάβουν τα φλας κ αλλάζεις το φανάρι ολόκληρο, επίσης γνωστός με Α4 δεν αναβε κ σ' αυτόν το φλάς(valeo) φορούσε και έβαλε ντουί της BOSCH και σώθηκε

Αν αλλάξεις θα βάλεις ZKW τα οποία φορούσαν και τα Ε36 (νομίζω και τα Ε46 χωρίς να είμαι σίγουρος) τα οποία ειναι γερμανικά και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Εγγυημένα τα ZKW, μην βάλεις valeo

Dionysis
23-06-06, 14:24
Βρε συ...αυτο το vin μου λεει ο καταλογος της bmw που εχω οτι δεν υπαρχει..!! Τα τελευταια 7 ψηφια θελω, για σιγουρεψετα.

Αν και απο οτι ειδα οτι Ε90 και να βαλεις στο καταλογο βγαζει και τα δυο φαναρια και σου λεει διαλεξε...

To αυτοκίνητο είναι παραγωγής ιανουαρίου του 2006 για αυτό ίσως και δεν το βγάζει


Φίλε ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ VALEO Τα valeo είναι γαλλικά και έχουν προβλήματα, και το λέω με σιγουριά, στα 307 δεν ανάβουν τα φλας κ αλλάζεις το φανάρι ολόκληρο, επίσης γνωστός με Α4 δεν αναβε κ σ' αυτόν το φλάς(valeo) φορούσε και έβαλε ντουί της BOSCH και σώθηκε

Αν αλλάξεις θα βάλεις ZKW τα οποία φορούσαν και τα Ε36 (νομίζω και τα Ε46 χωρίς να είμαι σίγουρος) τα οποία ειναι γερμανικά και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Εγγυημένα τα ZKW, μην βάλεις valeo.

thanassi θα το έχω υπ' όψιν μου σε ευχαριστώ

God
23-06-06, 15:03
To αυτοκίνητο είναι παραγωγής ιανουαρίου του 2006 για αυτό ίσως και δεν το βγάζει



Την δευτερα θα παω στον Κορφιατη και εχω ενα γνωστο μεσα. Θα παρω το vin σου να δουμε μηπως μπορει να μου πει. Εκεινοι εχουν το τελευταιο προγραμμα παντα.

Dionysis
24-06-06, 11:34
Τελικά τσέκαρα τα φανάρια και γράφουν ZKW