PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 e36 EVO


kartakias
22-06-06, 14:00
Καλησπερα παιδια. Ξερει κανεις που να απευθυνθω για να κανω το 316 μου Μ3? Εχω ψιλοψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι. Δεν υπαρχουν ποια τροπετα? Επισεις εχω σκεφτει και μια αλλη περιπτωση. (βλεπε κομπινα) Ας πουμε οτι φερνουμε ενα Μ3 απο Γερμανια για αναλακτικα (με πινακιδες για ενα μηνα). Γινεται να δηλωσουμε τρακαρισμα στο 316 να βαλουμε το θολο του στο Μ3 και να κανουμε τα απαραιτητα? (δηλωση οτι το καναμε Μ3 αλλαγη χρωματος κλπ)?

VIC
22-06-06, 14:11
εγώ ποτέ δεν θα σκεφτόμουν τέτοιο κόψε ράψε... καλύτερα η επιλογή της ολικής μεταμόσχευσης ζωτικών οργάνων! άρα παίρνεις το Μ3 (από Γερμανία π.χ.) και βάζεις όλα τα μηχανικά μέρη στο 316

joe
22-06-06, 15:34
φίλε, αν και δεν είμαι απόλυτος γνώστης, λένε ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρείς καλό Μ3 τροπέτο. Αν φέρεις ολόκληρη καλή Μ3 από Γερμανία και προσθέσεις και την αξία του δικού σου, πλησιάζεις τα έξοδα εκτελώνισμού... έτσι δεν είναι? εκτός και αν σκέφτεσαι να μην δηλώσεις τις αλλαγές...

και εδώ είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα... τι γίνεται μετα???

εγώ πάντως έχω καταλήξει στην αλλαγή 316->328 με δήλωση λίγο πριν το ΚΤΕΟ... αν χρειαστεί...

καμιά γνώμη από κανέναν πιο σχετικό???

joe

MZ3
22-06-06, 16:37
ακουσα ε 36 Μ 3 εκτελονισμο 98 μοντελο ζητησανε τελονειο 25 χιλιαρικα

αληθεια ψεματα δεν ορκιζομαι παντος

race535
22-06-06, 21:25
ακουσα ε 36 Μ 3 εκτελονισμο 98 μοντελο ζητησανε τελονειο 25 χιλιαρικα

αληθεια ψεματα δεν ορκιζομαι παντος

25 χιλιαρικα θα ειναι σιγουρα,μην σου πω και παραπανω.Δεν αξιζουν τετοια
αμαξια πλεον για εκτελωνισμο.

Καρτακια η πιο σοφη λυση ειναι να αγοραστει ενα Μ3 απο την Γερμανια
και να εχει τα παντα για μια καλη μετατροπη συν του οτι θα εχεις μετα και
ανταλλακτικα ο μη γεννητω!!!
Αν αποφασησεις παντως υπαρχει πολυ καλη ακρη για αγορα καλου αυτοκινητου και για πολυ καλου συνεργειου για την μετατροπη!

elikokefalos
22-06-06, 21:38
Δεν εχω την τεραστια εμπειρια αλλα θα σου προτεινα να το "κανεις" 2500cc (Ε36, Μ50 νομιζω) που κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα 6-κυλινδρα ασχετα απο Μ και τετοια που εχει βγαλει η bmw.Kαι τα ποσα για την μετατροπη θα ειναι πιο "γηινα" και δεν θα χρειαστει να το τραβηξεις πολυ σε θεματα πλαισιου-αναρτησεων.Βεβαια δεν θα εχεις το αστειρευτο γκαζι μιας Μ3 αλλα θα εχεις 192 προθυμα αλογακια...!

joe
23-06-06, 08:38
συμφωνώ με race535 για τα ανταλλακτικα....
φίλε elikokefale γιατί 2500cc και όχι 2800cc ????? ξέρεις κάτι που πρέπει να μάθουμε???
επίσης,
μιας και αυτό το θέμα αφορά πολλούς! θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται και μετά τις μετατροπές...? δηλαδή με ΚΤΕΟ κλπ... γιατί έχω ακούσει ότι μπορείς να μην δηλώσεις αλλαγή μηχανής αν βρεις το "κατάλληλο" ιδιωτικό ΚΤΕΟ...(?)

skandalis447
24-06-06, 00:14
Καλισπερα παιδια,για οποιον ενδιαφερεται φιλος πουλαει πολυ καλο σετ μηχανικα μερη Μ3 3.0 286αλογα εν λειτουργια επειδη το κανει 316 για να το πουλησει.Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ με τηλ.

Geo_3D
24-06-06, 01:46
παιδια ακουω απο ολους για μετατροπη 325 Μ3 κλπ κλπ αλλα ποτε κατι επισημως! εννοω οτι εμεις με τα 1,6 ψοφιμια μας που πρεπει να απευθυνθουμε για να βαλουμε ενα 6κυλινδρο; εχει κανεις υποψη του ή καλυτερα με προσωπικη εμπειρια καποιον υπευθυνο μηχανικο που να αναλαμβανει πληρεις μετατροπες τετοιου ειδους; εγω 320 θελω να το κανω τιποτα παραπανω και μεχρι τωρα οπου παω ακουω αλλα...:scratchch
Εχεις pm:hello:

vasilis-E36
24-06-06, 01:58
Εχεις pm:hello:
thanks!απο δευτερα θα παω απο νεο κοσμο μια βολτα να δω τι γινεται!

mpempas_cabrio
23-02-07, 15:29
θελω και εγω τετοιο pm geo_2_2003 ή vasili E36:D

azoud
23-02-07, 15:36
Βασιλη αμα μαθεις κατι ενημερωσε κι εμενα:bowdown:

κι εγω για κατι τετοιο ενδιαφερομαι!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Nick_compact
23-02-07, 16:16
Το καλύτερο 6cyl μη ///Μ που μπορεί να μπει σε Ε36 είναι το 28αρι Μ52 για πολλούς λόγους και όχι το Μ50.

miniS
28-02-07, 14:58
κυριε σκανδαλη 447κατι , η μετατροπη του φιλου σου που δινεις ειναι εγγυημενη ? το 286 που ειχες δωσει παντος εσπασε !!!!:icon02: τελικα εχεις τις καλυτερες μετατροπες για μπαμ..........

foyskas
28-02-07, 15:44
kalhspera paidia stelnw giati eida oti o skandalhs prwspa8ei na sas poylisei pragmata apo dei8en filo toy !!!!!!!! to palikari einai kleyths kai axrhstos mhxanikos phge enan filo se kai kala <mastora> gia nitro kai to apotelesma meta appo dyo bdomades to amaksi oxi den doyleye swsta alla ebgale kai problhmata logw toy <mastora>
exw ena e34 m5 metatroph poy hr8e apo germania to amaksi einai metatroph. o monos poy katafere na me boh8hsei me ta proiblhmata poy eixa htan o boydoyrhs pisteyw oti einai o katalhloteros gia metatropes se m3 exei blepetai kai empiria apo ta deika toy eyxaristo gai to xrono sas kai na prosejeis file ti 8a apofashsis

alexk
28-02-07, 17:29
Παιδιά συνεχίστε, έχω πεθάνει στο γέλιο
:rofl2:

ΔΩΣΤΕ ΔΥΝΑΜΗ!!!

kartakias
28-02-07, 19:14
Κύριοι καλησπέρα.

Οπως γνωρίζεται το αμάξι μου εδω και καίρο είναι με σπασμένο μοτέρ αποτέλεσμα της καταπληκτικής συνεργασίας μου με το εκάστοτε "κύριο"....

Οποιος θέλει να πάθει οικονόμικη αφαίμαξη, να μείνει χώρις αυτοκίνητο
για 7-8 μήνες, να κυνδυνεψει η σωματική του ακαιρεότητα και η οικογενειακη
του γαλήνη μπορεί να συνεργαστεί με τον "επαγγελματία".

Συγνώμη αλλα τέτοιοι κυριοι δεν φοράνε παντελόνια........
(ας μου επιτραπεί η έκφραση απο τους σεβάστους admins και mods)
υγ. Ζητω συγνώμη για τα ορθογραφικα αν υπάρχουν λογω χρόνου.

blackbirdxx
28-02-07, 19:57
Πόσα ευρώ σου πήρε για μοτέρ και μετατροπή?

kartakias
28-02-07, 20:01
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5476

thanassis
01-03-07, 01:50
Παιδιά συνεχίστε, έχω πεθάνει στο γέλιο
:rofl2:

ΔΩΣΤΕ ΔΥΝΑΜΗ!!!

πάντως εγώ σαν να τα έχω ξαναδιαβάσει τα παραπάνω κάπου:pth:

miniS
01-03-07, 13:42
φιλαρακο αλεχκ επειδη γνωριζω την ιστορια του καρτακια .... ωραια ειναι να γελας με την ζημια του φιλου μιχαλη, φαντασου να ησουν στη θεση του τοτε θα γελαγες!!! με ξενα κολυβα κανω και εγω κηδεια :shakehead :shakehead

alexk
01-03-07, 13:57
κυριε σκανδαλη 447κατι , η μετατροπη του φιλου σου που δινεις ειναι εγγυημενη ? το 286 που ειχες δωσει παντος εσπασε !!!!:icon02: τελικα εχεις τις καλυτερες μετατροπες για μπαμ..........

"μπαμ..."

k to palikari einai kleyths kai axrhstos mhxanikos

"κλέφτης και άχρηστος μηχανικός"

φιλαρακο αλεχκ επειδη γνωριζω την ιστορια του καρτακια .... ωραια ειναι να γελας με την ζημια του φιλου μιχαλη, φαντασου να ησουν στη θεση του τοτε θα γελαγες!!! με ξενα κολυβα κανω και εγω κηδεια :shakehead :shakehead

"Φιλαράκο" αποκαλούμε φίλους και γνωστούς μας και δεν είμαι τίποτα από τα δύο για εσένα.

Μετά, γνωρίζω πολύ καλά την περίπτωση του Κου Καρτάκια μιας και μαζί με τον φίλου μου Νικολάϊ (ο Νικολάϊ δηλαδή) πήρε γραμμή ότι δεν πάει καλά στο αυτοκίνητο. Επίσης, θυμάμαι πολύ καλά πόσες φορές μίλησα στο τηλέφωνο με τον Μιχάλη για το θέμα του με τον Κο Σκανδάλη. Το γεγονός ότι σαν φόρουμ, σαν moderator κτλ δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για το πρόβλημά του πόσο δυσκατανόητο είναι? Εκτός και άν εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να κάνουμε έρανο στο φόρουμ για να επισκευάσουμε το αυτοκίνητο του καρτάκια.
Ένα φόρουμ δεν είναι ΔΕΚΟ, και ισχύουν νομοθετικές διατάξεις. Κοινώς δεν μπορείς να βγαίνεις εσύ αγαπητέ Κύριε και να κατηγορείς τον οποιοδήποτε δίχως να έχεις δικάσιμη απόφαση ότι είναι όντως ένοχος, για την κατηγορία που του λες.

Σε καμμία περίπτωση δεν γελάω με την περίπτωση του Μιχάλη και την βλάβη του αυτοκινήτου του (αλλά προφανώς άν με ήξερες, θα ήξερες τι άνθρωπος είμαι). Γελάω με εσάς που νομίζετε ότι είστε σε καφετέρια και βρίζετε όποιον θέλετε. Και τελικά, δεν έχω καταλάβει και με τον Μιχάλη. Το πρόβλημά του ποίο είναι :
1. ο μηχανικός που έκανε την μετατροπή ?
2. Εγώ ?
3. Το φόρουμ που δεν τον βοηθά ?
Μέχρι στιγμής δείχνει τα "2" και "3".

kartakias
01-03-07, 19:41
Φίλε Αλέξη, (επέτρεψε μου τον χαρακτηρισμό) καλησπέρα.

Είσαι ένας άνθρωπος που όταν σε γνωρίσει κάποιος απο κοντά βλέπει οτι είσαι
μια χαρά παλικάρι......

Οταν βρεθέις όμως πίσω απο το πληκτρολόγιο γίνεσαι κατι σαν doctor Jekyl και Mr Hide.....
(άποψη που την υοθετουν πολλοι εδω μέσα)

Λες οτι μπόρει να εχω κάτι μαζί σου, αλλά ξέχνας το σκηνικό που έγινε με τον
pandapada και την ειρωνική σου αντιμετόπιση....

Ακόμα και δίκιο να είχες για κάτι δεν ήταν συμπεριφόρα αυτη.
Πεσατε να το "κουρέψετε" το πάλικαρι χώρις λόγω.....
(Μήπως είχαται "προσοπικά" μαζί του?)

Αν είχες τραβήξει το γολγοθά που εχω τραβήξει δεν θα έκανες τέτοια "καλαμπούρια"........
Ειναι εύκολο να κάνουμε πλακίτσα και να μιλάμε εκ του ασφαλούς........

Οσο για το θέμα του forum δεν κατηγορώ αυτό το ίδιο, αλλά αυτους που ενω
ξέρουν πάνε να κουκουλόσουνε πράγματα και καταστάσεις λέγοντας οτι δεν εχω αποφάσεις δικαστηρίου και άλλα χαριτομένα..........
Τώρα αν τυχαίνει αυτοι οι ίδιοι να είναι γρανάζια του forum δεν φταίω εγω....

Τελειόνωντας θέλω να σου πω οτι αυτα τα έγραψα περισσότερο για να σε προβληματίσω παρά για να σε στεναχωρήσω.........
Αν εχω γράψει αναλήθειες ή κάτι ψευτικο, παρακαλώ φίλε μου διορθωσέ με....
(Ζητώ συγνώμη ξανα για τα ορθογραφικά λογό χρόνου)

Strax
02-03-07, 08:55
Το πρόβλημα και η περιπέτεια του φίλου kartakia είναι γνωστά στο φόρουμ! Τα δημοσιοποίησε και εμείς τον βοηθήσαμε με ότι περνάει από το χέρι μας!

Από εκεί και πέρα, δεν μπορούμε να δώσουμε βήμα σε κανένα να κατηγορεί κάποιον τρίτο δημόσια. Για αυτό υπάρχουν τα κανάλια, τα δελτία ειδήσεων και ο Μάκης (όχι ο Χριστοδουλόπουλος).

Δεν θα πάμε εμείς στα δικαστήρια και αν δεν μπορεί κάποιος να σεβαστεί τον χώρο και τον λόγο που του προσφέρουμε, λυπάμαι.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να προσφέρουμε ηθική υποστήριξη και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε με τις γνώσεις μας, αλλά και με τις συμβουλές μας.

Παρακαλώ το thread να συνεχιστεί δημιουργικά, χωρίς κατηγορίες και ύβρεις γιατί θα αναγκαστούμε να το κλείσουμε.