PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαστιχενιες αναζητησεις.


sakkunen
27-06-06, 23:10
Ηρθε σιγα σιγα ο καιρος ν αλλαξω λαστιχα, και χρειαζομαι την βοηθεια σας.Απο το εργοστασιο το ε46 βγαινει με την 15αρα ζαντα κ με λαστιχα 195/65.Ερωτω λοιπον, παραμενοντας στη 15αρα να βαλω 205/60 ή 205/55?Αν βαλω τα 205/55 θ υπαρξει αισθητη διαφορα ως προς τις ρεπριζκ την τελικη?

Επισης στο αυτοκολλητο στην πορτα του οδηγου η bmw δε δινει το 205/55 ως εναλλακτικη λυση.Αρα να μην ψαχτω καθολου κ να βαλω το 205/60?

Τελος τα yokohama εχουν σκληρη ή μαλακη γομα?

God
28-06-06, 01:12
Λογικα με το 205/55 απλα το αυτοκινητο θα ειναι 1 ποντο χαμηλωτερα και θα εχει λιγο καλυτερο 'μπαμ'. Υπολογιστικα περιπου 4-5% καλυτερη επιταχυνση, αν τα υπολογισα σωστα.

Παντως ο αδερφος μου που ειχε βαλει 205/50 (απο 205/55 που πρεπει να φορανε τα Ε30) δεν ειχε δει καμια ουσιαστικη διαφορα, εκτος απο το μικρο χαμηλωμα και ελαχιστα καλυτερο πατημα.

Η bmw δεν το δινει γιατι απλα θα σου κλεβει το καντραν περι τα 4%...θα πηγαινεις δηλαδη με 100 και θα γραφει 104. Και με το 205/60 ομως θα κλεβει περιπου 2%.

Στην τελικη δεν θα εχεις καμια ουσιαστικη διαφορα (εκτος απο καμια 20αρια τζουφια χιλιομετρα απο το 4% που λεγαμε, τουλαχιστον θα σου ανεβαζει το ηθικο!).

Τα yokohama μαλακη εχουν αποτι θυμαμαι, τουλαχιστον αυτα που ειχα δει εγω. Δεν ειναι ολα μιας εταιριας παντως τα ιδια. ΠΧ τα dunlop ειναι σκληρα κατα κυριο λογο αλλα τα sport maxx ειναι αρκετα μαλακα λαστιχα.

Geo_3D
28-06-06, 01:55
Μακρυ απο yokohama.Ξερενονται γρηγορα και μετανομαζονται σε yokoglystra
Bridgeston potenza re 720 η προταση μου

alexk
28-06-06, 07:36
Μακρυ απο yokohama.Ξερενονται γρηγορα και μετανομαζονται σε yokoglystra
Bridgeston potenza re 720 η προταση μου

Έχω δοκιμάσει πολλά yokohama και για εμένα δουλεύουν τέλεια σε bmw. Τα 3 χρόνια λες ξεραίνονται γρήγορα Γιώργο?

Εγώ συστήνω πάντα yokohama. Κορυφαία λάστιχα.

Dark_Niaou
28-06-06, 07:56
φιλε μου εγω θα σου πρότεινα τα Continental sport contact 2..... H δική μου επιλογή!!

millionairesteam
28-06-06, 08:57
για μενα να βαλεις αυτα που αρεσουν σε σενα...αλλα παντοτε ισχει ο κανονας οτι πληρωνεις αυτο παιρνεις κιοεγω ακριβα πληρωσα τα μισελιν πιλοτ αλλα....αξιζε...

gpapadop
28-06-06, 09:20
εγώ άλλαξα πριν μια βδομαδα και επέλεξα τελικα μετά απο κάποια αναζήτηση που έκανα τα michelin energy A κατι το μοντέλο και διαστάσεις 205/60/15 και το κράτημα τους είναι απίστευτο έχω ενθουσιαστεί.Κόστος 90 euro έκαστος

psimos
28-06-06, 09:28
για μενα να βαλεις αυτα που αρεσουν σε σενα...αλλα παντοτε ισχει ο κανονας οτι πληρωνεις αυτο παιρνεις κιοεγω ακριβα πληρωσα τα μισελιν πιλοτ αλλα....αξιζε...

Θα συμφωνησω μαζι σου. Ο καθενας μας μπορει να πει τελειως διαφορετικες αποψεις (οχι απαραιτητα λαθος) απο την προσωπικη του εμπειρια με συνεπεια να χαθει η μπαλα...

παντως να παραθεσω και τη δικια μου εμπειρια :rolleyes: ... εγω λογω κοστους εβαλα FULDA και φαινονται καλα.
Απλα δε μου αρεσει πολυ τα πλαινα...η επομενη αλλαγη παντως θα ειναι Continental sport contact ...πια Continental sport contact 3... η Bridgeston.

Ο κατασκευαστης στο δικο μου προτεινει 205/55/16 και του εβαλα 225/50/16 για να κρατηθει η διαμετρος του ελαστικου ιδια. Και αυτο βασικα για να μη κλεβει το κοντερ οχι πως θα εχεις αλλο ιδιατερο προβλημα εαν αλλαξεις τη διαμετρο.

psimos
28-06-06, 09:31
"Και αυτο βασικα για να μη κλεβει το κοντερ οχι πως θα εχεις αλλο ιδιατερο προβλημα εαν αλλαξεις τη διαμετρο".[/QUOTE]

Επισης .... εαν αλλαξεις κατα πολυ τη διαμετρο οπως καταλαβαινεις αλλαζεις λιγακι την τελικη και τις ρεπριζ...οχι ομως και πααραα πολυ.

Nick_compact
28-06-06, 10:11
Μακρυ απο yokohama.Ξερενονται γρηγορα και μετανομαζονται σε yokoglystra
Bridgeston potenza re 720 η προταση μου

Η καλύτερη επιλογή σε 205-60-15.

saikoE39
28-06-06, 14:08
Κυριε Sakkunen.....να γινει η αλλαγη σε 205-55(και 50 να βαλεις καλο θα ειναι.)με 205-65-η60...παλι το λαστηχο θα μαγουλιαζει......
Τα πιρελι που φορας τωρα να ξερεις ειναι σκληρα...πηγαινε καλυτερα σε κατι πιο μεσαιο...και ναι βαλε yokohama...μαμανε....και να μην κανεις τσιγκουνιες να βαλεις καλο λαστηχακι....
Εγω τα αλλαξα και εβαλα τα Bridgeston turanza re 300.....600 eyra..3 χρονια εγγυηση....Τα εβαλα μονο και μονο για να δω τη διαφορα θα εχει απο τα πιρελι....

-E36IS-
29-06-06, 22:53
Η αποψη μου ειναι brigestone.Ξεκινησα με 4 Potenza S-03.Aρκετα καλη προσφυση και με σκληρο προφιλ δε μαγουλιαζε ποτε.Τα πισω αντεξαν μεγαλες καφριλες, επισης για 1 εβδομαδα κυκλοφορουσα με τα λινα.Επομενη δοκιμη εγινε με Continetal sport contact2 μεταχειρισμενα αλλα πιο φρεσκα απο τα ποτενζα.Για αρχη τοποθετηθηκαν μπροστα αλλα την επομενη εβδομαδα πηγαν πισω γιατι μαγουλιαζαν πολυ ευκολα.Μετα απο λιγο λιωσιμο εφυγαν ολοκληρα κομματια απο την γομα.Τα ελαστικα που εχω τωρα πισω ειναι Michelin Pilot αλλα και αυτα εχουν πολυ μαλακο προφιλ τοσο που σε καλο οδοστρωμα με το πλαι νιωθω οτι μαγουλιαζουν.Ολα τα ελαστικα εχουν διασταση 225/40/18 και εχουν δoκιμαστει με διαφορες πιεσεις εως και 40psi