PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικά παράθυρα Ε36


Johnyb
28-06-06, 21:26
Από την ώρα που πήρα το αμάξι (μεταχειρισμένο) έχω το εξής πρόβλημα: Όταν πατάω να ανέβει το παράθυρο αυτόματα (μεγαλύτερη πίεση στο διακόπτη) μερικές φορές κατά την άνοδο του σταματάει σαν να βρίσκει κάποιο εμπόδιο.Το πρόβλημα δεν υπάρχει στο κατέβασμα.Μήπως γνωρίζει κάποιος τι φταίει και πως μπορεί να διορθωθει???

oldcarskickass
28-06-06, 21:30
Αυτά έχουν ένα εγκεφαλάκη που ελέγχει το αυτόματο πάνω κάτω.Το ίδιο πρόβλημα έχει και ο πατέρας μου στο 36αριτου αλλάξαμε τοεγκεφαλάκι πριν 2 χρόνια με καινούριο αλλά από πέρισυ άρχισαν πάλιτα ίδια οπότε και το αφήσαμε στην ησυχία του και δεν ξανασχοληθήκαμε.Αλλά κάνει μόνο αυτόδηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει παράθυρο ανοικτό.

e39_528
30-06-06, 20:59
παλια που ειχα το κουπε Ε36 μου εκανε τα ιδια του οδηγου η μερια,αλαξα διακοπτη και δεν ειχα προβλιμα.

kouk
07-07-06, 10:40
Το πιθανότερο, αφου τελικά ανεβαίνει, είναι να θέλει ρύθμιση ο μηχανισμός (ψαλίδια) και γρασάρισμα.

Πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρολόγο να σου ανοίξει την ταπετσαρία και να τον ρυθμίσει. Υπάρχουν 2 βίδες που ρυθμίζουν την θέση του τζαμιού.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και τελικά το έλυσα όταν ο μάστορας πραγματικά ασχολήθηκε. Οι περισσότεροι απλά βίδωναν ξεβίδωναν και σταμάταγαν να ασχολούνται.