PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλαγή τελικό εξάτμησης για Ε90 320i


Dionysis
01-07-06, 21:10
Καλησπέρα σε όλους θα ηθελα να ρωτήσω για Ε90 320 αν το τελικο της εξάτμησης(καζάνι με αποληξη) βγαίνει η αν πρέπει να κοπεί γιατι θέλω να βάλω αυτό με την διπλή χρωμιωμένη απόληξη σαν αυτό που φοράνε τα 6κίλυνδρα η αν έχετε υπ' όψιν να προτείνετε κάτι καλύτερο

Nick_compact
01-07-06, 21:24
Aν απλώς θέλεις διπλή απόληξη πήγαινε σε ένα εξατμισά να σου φτιάξει με πολύ μικρό κόστος. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις καζανάκι. Εκτός αν θέλεις να βάλεις aftermarket όπως πχ Superspint, αλλά είναι πανάκριβο.

Fairytale
02-07-06, 10:43
Δεν βγαίνει... κόβεται. Κάνε ότι σου είπε ο Νίκος ή αγόρασε από τα αξεσουάρ της ΒΜW ή σε μαγαζιά με αξεσουάρ, μια απόληξη εξάτμισης που να έχει αυτήν τη μορφή. Να ξεκινάει από μία σωλήνα που στερεώνει στη δική σου μπούκα και να γίνεται μετά διπλή. Υπάρχουν σε διάφορα σχέδια και διαμέτρους και δεν κοστίζουν ιδιαίτερα (εκτός και αν είναι ανταλλακτικό BMW βέβαια).
C U out there

Dionysis
02-07-06, 17:36
Ναι όντως θέλω να βάλω aftermarket.
Supersprint απο ποιόν μπορώ να προμηθευτώ απο οπιονδήποτε εξατμισά η απο συγκεκριμένους? μπορείτε να μου πείτε και τηλέφωνα?.

sheriff
02-07-06, 17:41
Ναι όντως θέλω να βάλω aftermarket.
Supersprint απο ποιόν μπορώ να προμηθευτώ απο οπιονδήποτε εξατμισά η απο συγκεκριμένους? μπορείτε να μου πείτε και τηλέφωνα?.

διονυση αυτο ειναι που χρειαζεσαι

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=4468

Dionysis
19-07-06, 15:28
Τελικά παιδιά θα βάλω τελικό της Sebring ειδικά κατασκευασμένο για 320i E90.
Δεν χρειάζεται να κόψω τίποτα κοιτάξα απο κάτω το τελικό της εξάτμησης εναι με βίδες ευτυχώς, και μόλις το παραλάβω θα βάλω φωτο
Οσο για την Supersprint επιικοινώνισα με τον αντιπροσωπο και μου είπε οτι για 320i Ε90 δεν διατίθεται τελικό για 325 και 330 κοστίζει 1000€ με φ.π.α.

Dionysis
20-07-06, 17:44
Ιδού λοιπόν το τελικό
http://img378.imageshack.us/my.php?image=dsc00063bo9.jpg

και εδώ εγκατεστημένο πλέον :yippee:

http://img276.imageshack.us/my.php?image=dsc00064jx0.jpg

santo
20-07-06, 19:20
Μεγιά!!
Να το χαίρεσαι..
Πως ακούγεται? Έχει μία μπάσα χροιά?
Βέβαια θέλει 2-3.000 χλμ για να ζωντανέψει λίγο ο ήχος, να καεί ο υαλοβάμβακας!!!
:yippee:

E46 POWER
20-07-06, 19:42
ποσο το εβαλες και που? καμια διαφορα ειδες? εκτος του ηχου!

Nick_compact
20-07-06, 22:01
Πάρα πολύ ωραίο! Μεγιές!

Dionysis
20-07-06, 23:00
Μεγιά!!
Να το χαίρεσαι..
Πως ακούγεται? Έχει μία μπάσα χροιά?
Βέβαια θέλει 2-3.000 χλμ για να ζωντανέψει λίγο ο ήχος, να καεί ο υαλοβάμβακας!!!
:yippee:

Eχει μπάσα χροιά santo.
Ο υαλαβάμβακας μυρίζει έτσι? χαχα είπα και εγώ

ποσο το εβαλες και που? καμια διαφορα ειδες? εκτος του ηχου!

550€ μου στοίχισε ειναι με αποσπόμενες απολήξεις(τις βγάζεις αν θέλεις και βάζεις όποιες θέλεις εσύ) τις έβαλα στην Πτολεμαΐδα στις εξατμήσεις ο μπάμπης.
όσο για διαφορές τι να σου πω δεν πρόλαβα να δω και πολλά γιατί όπως την έβαλα πήγα κατευθείαν στην δουλεία αυριο θα δούμε που θα έχω περισσότερο χρόνα

Πάρα πολύ ωραίο! Μεγιές!

Nick σε ευχαριστώ πολύ

ΦΑΝΗΣ
20-07-06, 23:29
Πολύ ωραία η εξάτμιση Διονύση,σκέφτομαι και εγώ να την αλλάξω στο μέλλον,αλλά πρώτα θα πάρουμε τι μεγάλη Απόφαση για μετατρόπη σε 3.25i,φυσικά μετά απο 4-5 χρονάκια,ας το χαρούμε τώρα που είναι καινούργιο και μετά αρχίζουμε τα πειράγματα:bananasmi :lockie:

Dionysis
21-07-06, 10:08
Βασικά ξέρει κανείς αν όλη η εξάτμηση των 6κίλυνδρων(αυτή με τις διπλές απολήξεις) κουμπώνει στα 4κίλυνδρα?

Geo_3D
21-07-06, 10:11
Οταν λες "ολη"???
Προφανως εννοεις απο καταλυτη και πισω γιατι για το χταποδι αν δεν αποκτησεις 2 ακομα κυλινδρους δεν μπαινει.
Εχει γινει αυτο που λες σε Ε46 αλλά οι απωλειες ηταν εμφανεστατες

Dionysis
21-07-06, 10:36
Οταν λες "ολη"???
Προφανως εννοεις απο καταλυτη και πισω γιατι για το χταποδι αν δεν αποκτησεις 2 ακομα κυλινδρους δεν μπαινει.

Ναι Geo απο τον καταλύτη και πίσω


Εχει γινει αυτο που λες σε Ε46 αλλά οι απωλειες ηταν εμφανεστατες

Δηλαδή απώλειες σε επιδώσεις?

Panoz
21-07-06, 10:41
Πολύ ωραίο. Στη φωτογραφία φαίνεται σαν εργοστασιακό εξακύλινδρου. Επίσης θα πρότεινα να μην πειραματιστείς με εξατμίσεις άλλων μοντέλων αλλά να περιμένεις για μια σωστή after market λύση (χταπόδια, καταλύτες κλπ).

Geo_3D
21-07-06, 10:48
Δηλαδή απώλειες σε επιδώσεις?
Ναι.Συγκεκριμενα ηταν 1.6 και εβαλε τον διπλο σωληνα απο 2.5

Fairytale
21-07-06, 20:08
θα πρότεινα να μην πειραματιστείς με εξατμίσεις άλλων μοντέλων αλλά να περιμένεις για μια σωστή after market λύση (χταπόδια, καταλύτες κλπ).Δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα εδώ (ίσως την υπογραφή μου χιχιχι).

Η νέα σου εξάτμιση είναι πολύ όμορφη, καλοάκουστη λοιπόν (αδόκιμος όρος, παρόλα αυτά στο εύχομαι...).
C U out there

Christos 330i ///M
22-07-06, 14:17
Την ιδια εξατμηση φοραω και εγω στο 330 μου με τις αποσπομενες αποληξεις...
Αλλα χωρις να γινωμαι κακος μηπως την πηρες καπως τσιμπιμενα???

Dionysis
22-07-06, 14:52
Την ιδια εξατμηση φοραω και εγω στο 330 μου με τις αποσπομενες αποληξεις...
Αλλα χωρις να γινωμαι κακος μηπως την πηρες καπως τσιμπιμενα???

Η ίδια αποκλείεται γιατί αυτή δεν ταιριάζει σε εσένα είναι για Ε90 320i Εϊναι το τελικό της sebring κωδ. 160000
Τώρα αν την αγόρασα κάπως τσιμπιμένα τι να σου πω θα σε γελάσω πάντως αν εξαιρέσουμε τον ήχο και την ομορφια πουθενα αλλού δεν είδα διαφορά

Christos 330i ///M
24-07-06, 13:16
Οι μπουκες ειναι ιδιες το καζανι ειναι διαφορετικο εμενα το βγαζει διπλο απο μπροστα ως πισω οπως θα ξερεις...
Απλα συγκρινα την τιμη που την πηρα εγω και μου φανηκε καπως παραξενο...
Φυσηκα ο ηχος ειναι απιστευτος ειδικα οταν ζεσταθει...
Ο κωδικος σου ειναι 160000-4S...
Γιατι τον ιδιο κωδικο δινει και σε εμενα...

Dionysis
25-07-06, 12:02
Οι μπουκες ειναι ιδιες το καζανι ειναι διαφορετικο εμενα το βγαζει διπλο απο μπροστα ως πισω οπως θα ξερεις...
Απλα συγκρινα την τιμη που την πηρα εγω και μου φανηκε καπως παραξενο...
Φυσηκα ο ηχος ειναι απιστευτος ειδικα οταν ζεσταθει...
Ο κωδικος σου ειναι 160000-4S...
Γιατι τον ιδιο κωδικο δινει και σε εμενα...

Επίσης έχει και κάποιες λάμες μέσα στις μπούκες οι οποίες βγαίνουν προφανώς, για να κάνουν περισσότερο θόρυβο

Christos 330i ///M
25-07-06, 14:16
Επίσης έχει και κάποιες λάμες μέσα στις μπούκες οι οποίες βγαίνουν προφανώς, για να κάνουν περισσότερο θόρυβο




Και τοσο θορυβο που κανει αρκει να μην μας ζαληζει κιολας . . .
Οταν ζεσταθει ειδηκα ειναι αστα να πανε πρεπει να εχεις κλειστα τα παραθυρα . . .

Dionysis
25-07-06, 14:21
Και που να βάζαμε και κανένα τελικό eisenmann είναι απίστευτος ο ήχος έπαθα πλάκα αλλά πανάκριβο

Christos 330i ///M
25-07-06, 14:31
Ακουσα και eisenmann εβαλε ενας φιλος μου απο εδω Θεσσαλονικιος σε Ε46 330 κουπε οντως χαμος λες και εκανε σαν λυσασμενο . . .
Πανακριβο?λες και αυτα που βαζουμε ειναι φθηνα . . .
Αλλα σε σχσεση με eisenman ειναι οντως μεγαλη η διαφορα στα λεφτα . . .

Dionysis
25-07-06, 14:36
Κάποια στιγμή ενδιαφέρθηκα και για Supersprint αλλά κοστίζει 1000€ :rofl2:

Christos 330i ///M
25-07-06, 14:52
Εγω οταν ψαχνομουνα το ειχα βρει 600 ευρωπουλακια...
Και επηδει ακουσα τον θορυβο δεν με πολυγεμισε . . .
Το sebring παντως μου αρεσε πορα πολυ και δυσκολα να αλλαξω . . .

Gary Kokkin
26-07-06, 18:40
Η εγγύηση του αυτοκινήτου χάνεται αν κάνεις παρέμβαση.Καλύτερα να περιμένει κανείς μετά τα 2έτη σε νέο αμάξι.

Dionysis
26-07-06, 19:02
Η εγγύηση του αυτοκινήτου χάνεται αν κάνεις παρέμβαση.Καλύτερα να περιμένει κανείς μετά τα 2έτη σε νέο αμάξι.


Σήμερα ήμουν στην αντιπροσωπεία για αυτόν ακριβώς τον λόγο, δεν χάνεται τίποτα απολύτως.
Το τελικό είναι κατασκευασμένο για Ε90 και εγκεκριμένο οι πατέντες απγορεύονται δηλαδή αν έκοβα το τελικό και κολούσα άλλο που δεν ταίριαζε ούτε ήταν κατασκευασμένο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ναι! τότε έχανα την εγγύηση και σε αυτήν την περίπτωση δεν έκοψα τίποτα απλά ξεβίδωσα τα παλιό και έβαλα το καινούριο
Δήλαδή και ζάντες να αλάξω χάνω την εγγύηση?.

Gary Kokkin
27-07-06, 02:37
Αναφερόμαστε σε λειτουργικά μέρη ,αν υποθέσουμε μια κακή εγκατάσταση σου δημιουργήσει πρόβλημα λειτουργικό πχ στην μηχανή (μεγαλύτερη κατανάλωση).
-Οι ζάντες,χρώμα κλπ καλύπτονται με άλλη εγγύηση ή εχουν περιορισμούς ανάλογα την χώρα διαθεσης ή πολιτική της αντιπροσωπείας.

-Δεν ξέρω αν στα είπαν σωστά ,αλλά aftermarket προιόντα μη εγκεκριμένα (δηλ. από εξουσιοδοτημένα),γνωρίζω ότι παραβιάζουν την εγγύηση,και αναφέρονται και στο manual του αυτοκινήτου αν δείς-Καλύτερα να ρωτήσεις και αλλού.

Aristomenis
30-08-07, 19:51
Παιδιά, ερώτηση:

Ενδιαφέρομαι και εγώ να αλλάξω τελικό στο 320d και έχω βρεί αυτό (http://eisenmann-sportauspuff.ov3.de/produkt_detail.htm?id=538&ovs_hersteller=BMW&ovs_baureihe=E90%2FE91&ovs_modell=3er&ovs_typ=318d%20%2F%20320d%20%2890%20kW%20%2F%20120 %20kW%29%20Limousine%2FTouring) αλλά φοβάμαι μήν κάνει μεγάλη διαφορά στον ήχο, δηλαδή μήν είναι ενοχλητικά δυνατό, ειδικά όταν πατάω γκάζι να μην κάνει σαν κάτι ιαπωνικές καγκουριές που ακούμε στο δρόμο. Ξέρει κανείς να μου πεί τη γνώμη του; H sebring έχει μεγάλη διαφορά στα decibel απ' ότι π.χ ένα εξακύλινδρο 325 (υποτίθεται την βάζω για να μοιάζει με εξακίλυνδρο!!!)

Ευχαριστώ