PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε36 Help wanted!!


vasilis-E36
03-07-06, 03:38
:nixweiss: :nixweiss: :nixweiss:

Nick_compact
03-07-06, 15:25
Ναι γίνεται χωρίς να αλλάξει τίποτα. Ο εγκέφαλος επαναπρογραματίζεται σε κάποια αντιπροσωπεία BMW και χρειάζεται μόνο το μοτέρ και όλη την εισαγωγή του.

vasilis-E36
03-07-06, 21:13
...Ο εγκέφαλος επαναπρογραματίζεται σε κάποια αντιπροσωπεία BMW...
Δηλαδη?? αλλο εγκέφαλο εχουν?

Nick_compact
06-07-06, 18:55
έχουν τον ίδιο με άλλο πρόγραμμα... αλλά βιάστηκα να απαντήσω και το συνηδητοποιησα τώρα... δεν ξέρω τι παίζει με τον εγκέφαλο... Στα Μ43 πάντως γίνεται που ναι OBD2. Στα Μ40 δεν ξέρω σίγουρα. Απλά ρώτα σε κανα συνεργείο BMW

kouk
07-07-06, 10:44
Ναι γίνεται και είναι και σχετικά απλό.

Ο νέος κινητήρας πρέπει απαραίτητα να έχει και τον δικό του εγκέφαλο όμως.
Μην μπλέξεις με επαναπρογραμματισμούς σε Ε36. Εχει σταματήσει πάρα πολλά χρόνια να βγαίνει και τα περισσότερα συνεργεία δεν έχουν καν τα CD.
Επίσης μπορεί ο εγκέφαλος να είναι Siemens και ο νέος να είχε Bosch, οπότε δεν είναι συμβατοί.

Η αλλαγή είναι πολύ απλή.

318is
07-07-06, 14:26
Βασίλη.αν ενδειαφέρεται ο φίλος σου,έχω μοτέρ 1800is (τράκαρα τον περασμένο Αύγουστο)κομπλέ με κιβώτιο,εγκέφαλο,φρένα κτλ!Πριν mια εβδομαδα έλυσα το αμάξι (318is Ε36 coupe) και έχω τα πάντα.Χτυπήθηκε από αριστερά στο ύψος του πίσω καθίσματος και έτσι όλα τα μηχανικά του είναι ΟΚ!

Strax
23-01-08, 11:16
Το θέμα αυτό ρωτούσε αρχικά για κάποια πιθανή αλλαγή μοτέρ & για τον πιθανό προγραμματισμό του εγκεφάλου. Σε αυτό αναφέρονται και όλες οι απαντήσεις. Το περιεχόμενο δυστυχώς αλλάχτηκε από τον vasilis E-36 με αποτέλεσμα να φαίνονται σαν άσχετες οι απαντήσεις που δόθηκαν, αλλά και να στερείται πιθανής λύσης κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα. Ως εκ τούτου το thread κλειδώνεται.