PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοποθέτηση Συναγερμού


ΦΑΝΗΣ
06-07-06, 23:35
Παιδιά καλησπέρα.θα ήθελα να μάθω μετά απο τοποθέτηση συναγερμού,το αυτοκίνητο θα έχει τριγμούς και θορύβους στις πόρτες?Αυτό το λέω γιατί κάποιος φίλος που πήρε καινούργιο αυτόκινητο και έβαλε συναγερμό, τώρα του τρίζουν σχεδόν όλες οι πόρτες,υπάρχει τρόπος ωστέ να εξαλειφθούν αυτοι οι τριγμοί,υπ'οψην οτι δεν έσπασε κανένα κούμπομα οταν βγήκαν οι ταπετσαρίες!!

God
07-07-06, 00:27
Ερωτηση ασχετου...πως ειναι δυνατον να τριζουν οι ΠΟΡΤΕΣ ειδικα οταν δεν εχει σπασει κανενα κουμπωμα της ταπετσαριας? Εμενα ειναι 20 χρονων αμαξι, εχουν βγει οι ταπετσαριες τουλαχιστον 15 φορες και δεν τριζει κατι. Μαλλον του φιλου σου κατι εχουν αφησει ξεβιδωτο!!!


Δευτερον, δεν νομιζω να χρειαζεται να αφαιρεθει η ταπετσαρια της πορτας για να μπει συναγερμος. Τουλαχιστον σε εμενα μονο την ποδια του τιμονιου εβγαλαν για να τον περασουν κατω απο το ταμπλω.

rapid_fast
07-07-06, 07:45
Στο κάτω μέρος του ταμπλώ (πλευρα οδηγου) υπάρχει κεντρικός διανομέας ρευματος και εντολών. Οτι αγαπούσε απο εκει θα το έβαζε.. Γιατί άνοιξε τις
πόρτες?? Μήπως χρειάστηκε να πάρουν και να δώσουν εντολή απο ηλεκτρικά παράθυρα για να κλείνουν όταν οπλίζει ο συναγερμός??
Αν ναι, τότε τοποθετήσανε φύσα χωρίς να την στερεώσουν και
αυτή κουνιέται πάνω στα μέταλα της πόρτας και το ακούς σαν τριγμο..
Λάθος εγκατάσταση, και κακή εγκατασταση.....

MTB
07-07-06, 08:51
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω...
Και στο δικό μου όποτε ψιλοτρίζουν (να'ναι καλά τα bilstein τα χονδρομπούκαλα) είναι τα ηλεκτρικά παράθυρα που έχουν χαλαρώσει ή κάποιος άλλος μηχανισμός...

Dionysis
07-07-06, 09:39
Παιδιά καλησπέρα.θα ήθελα να μάθω μετά απο τοποθέτηση συναγερμού,το αυτοκίνητο θα έχει τριγμούς και θορύβους στις πόρτες?Αυτό το λέω γιατί κάποιος φίλος που πήρε καινούργιο αυτόκινητο και έβαλε συναγερμό, τώρα του τρίζουν σχεδόν όλες οι πόρτες,υπάρχει τρόπος ωστέ να εξαλειφθούν αυτοι οι τριγμοί,υπ'οψην οτι δεν έσπασε κανένα κούμπομα οταν βγήκαν οι ταπετσαρίες!!

Επηδή έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο και κάποια στιγμή ενδιαφέρθηκα και εγώ να βάλω συναγερμό αλλά πλέον δεν έχω σκοπό να βάλω για 3 λόγους.
o 1ος Εχει imobilizer
Ο 2ος είναι γιατί έχω γκαράζ.
Ο 3ος αν έβαζα τώρα τον εργοστασιακό συναγερμό θα χρειαζόταν να ξηλωθούν ταμπλό και αφού δεν επελεξα να τον βάλω απο την αρχή δεν έχω σκοπό να το κάνω τώρα.
Για after market συναγερμό ούτε λόγος γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι συναγερμοί δεν είναι συμβατοί με τις Ε90 και δεν έχω εμπιστοσύνη στα χέρια κανενός άσχετου το αυτοκίνητο μου.

e39_528
07-07-06, 10:27
Στο Ε90 για να βαλεις εργοστασιακό συναγερμό μονο το ντουλαπακι βγενει και αλαζεις εσωτ.καφρεπτη με LED,πορτες κτλ δεν εχουν καμια σχεσει να βγουν.πηγη:BMW-sydikat.de

Dionysis
07-07-06, 10:58
Στο Ε90 για να βαλεις εργοστασιακό συναγερμό μονο το ντουλαπακι βγενει και αλαζεις εσωτ.καφρεπτη με LED,πορτες κτλ δεν εχουν καμια σχεσει να βγουν.πηγη:BMW-sydikat.de

Σύμφωνοι αλλά όταν κάποια στιγμή ενδιαφέρθηκα για εργοστασιακό συναγερμό ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι είναι ολόκληρη ιστορία πρέπει να ξηλωθεί το ταμπλό και εγώ είπα οτι αφού δεν τον έβλα απο την αρχή άστο τώρα

DEYKALION
07-07-06, 12:50
Σε πολλες αντιπροσωπειες bmw βαζουν απο οτι ρωτησα ,τους med και απ οτι μου ειπαν ειναι απολυτα συμβατος.

jackdaniels
07-07-06, 15:43
Σύμφωνοι αλλά όταν κάποια στιγμή ενδιαφέρθηκα για εργοστασιακό συναγερμό ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι είναι ολόκληρη ιστορία πρέπει να ξηλωθεί το ταμπλό και εγώ είπα οτι αφού δεν τον έβλα απο την αρχή άστο τώρα

Θα μας τρελάνετε? :icon11: Μάλλον δεν ήξερε τη του γινόταν, όπως τα είπε ο e39_528 είναι, εγώ έβαλα σε Compact πέρυσι στην αντιπρωσοπεία, κόστος 650 ευρώ ο συναγερμός + εσωτερικός καθρέπτης αυτόματης σκίασης, αναγκαστικά μεν, ευχάριστη έκπληξη δε!:yipee: Ενοείτε πως δεν τρίζει τίποτα!

sakkunen
07-07-06, 16:21
Εμενα η απορια μου ειναι αλλη:embarassm :Δεν σας τον εκαναν δωρο??

God
07-07-06, 17:59
Μήπως χρειάστηκε να πάρουν και να δώσουν εντολή απο ηλεκτρικά παράθυρα για να κλείνουν όταν οπλίζει ο συναγερμός??



Ουτε σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται να ανοιξουν την πορτα η να τοποθετησουν καμια φυσα. Στο Ε30 που δεν υποστηριζει καν τετοιο πραγμα, μου εβαλαν την aftermarket πλακετα ανυψωσης των παραθυρων διπλα στην κεντρικη διανομη κατω απο το τιμονι. Ουτε πορτες πειραξαν, ουτε κεντρικα κλειδωματα ουτε τιποτα. Και με το κεντρικο κλειδωμα συνδεθηκε και τα παραθυρα σηκωνονται. Δεν χρειαζεται να τοποθετηθει καμια φυσα, πολυ απλα παρεμβαινεις στο κυκλωμα στην αρχη του.

jackdaniels
08-07-06, 20:17
Εμενα η απορια μου ειναι αλλη:embarassm :Δεν σας τον εκαναν δωρο??

Πλάκα μας κάνεις? Εδώ εμένα με έβαλαν να διαλέξω μεταξύ τιμονιού πολ.λειτουργιόν και Cd/κασετωφόνου (πήρα το τιμόνι), εκτός των άλλων για να κλείνουν αυτόματα τα παράθυρα όταν θα κλειδώνεις δεν αρκεί μόνο ο συναγερμός, πρέπει να έχεις και τα κατάληλα παράθυρα ασφαλείας (μιλάω για αντιπρωσοπείας συναγερμό ε).:thumbsdow

e39_528
09-07-06, 11:12
Πλάκα μας κάνεις? Εδώ εμένα με έβαλαν να διαλέξω μεταξύ τιμονιού πολ.λειτουργιόν και Cd/κασετωφόνου (πήρα το τιμόνι), εκτός των άλλων για να κλείνουν αυτόματα τα παράθυρα όταν θα κλειδώνεις δεν αρκεί μόνο ο συναγερμός, πρέπει να έχεις και τα κατάληλα παράθυρα ασφαλείας (μιλάω για αντιπρωσοπείας συναγερμό ε).:thumbsdow

Για να κλείνουν αυτόματα τα παράθυρα όταν θα κλειδώνεις,να αναβουν τα φλας,να κλιδωνι μονο του μετα απο 30 sec.και μερικες αλες λιτουργιες χρειαζαιτε αποδικοποιηση απ το OBD και τιποτα παραπανω.Για Ε38,Ε39 μετα του 10/98,Ε46,Χ53,Ζ4,Ε60,Ε90.

jackdaniels
09-07-06, 18:51
Ναι, αν έχεις κολητό στην αντιπρωσοπεία θα στο κάνει, αλλιώς για λόγους ασφαλείας πρέπει να έχεις τα έξτρα τζάμια με κάποια μεταλική επίστρωση πάνω ώστε αν μαγκώση δάκτυλο την ώρα που κλείνουν να σταματάει αυτόματα;) Τουλάχιστον έτσι μου είπαν όταν έβαλα των δικό μου και με απογοήτευση είδα ότι δεν έκλειναν αυτόματα με το κλείδωμα:icon42:

e39_528
11-07-06, 16:45
Ναι, αν έχεις κολητό στην αντιπρωσοπεία θα στο κάνει, αλλιώς για λόγους ασφαλείας πρέπει να έχεις τα έξτρα τζάμια με κάποια μεταλική επίστρωση πάνω ώστε αν μαγκώση δάκτυλο την ώρα που κλείνουν να σταματάει αυτόματα;) Τουλάχιστον έτσι μου είπαν όταν έβαλα των δικό μου και με απογοήτευση είδα ότι δεν έκλειναν αυτόματα με το κλείδωμα:icon42:
Πρεπει να εχεις γνωστο,εγω στο δικο μου ειχα κανει με το διαγνωστικο στους 28 βαθμους αν ενεργοποιητε ο κλιματισμος αυτοματα αλλα πρεπει το αμαξι να εχει καπιες προηποθεσεις για οπειαδιποτε αναβαθμιση..

E46 POWER
12-07-06, 00:05
Οπα παιδες μ αρεσε αυτο το τhread...μπορω να κανω το ε46 μου να αναβουν τα φλας οταν το κλειδωνω η να κλεινουν τα παραθυρα?

jackdaniels
12-07-06, 15:41
Αν έχεις συναγερμό μπορείς να το κάνεις να σου τραγουδάει και καλαματιανό όταν το κλειδώνης:bigthumb:
Ένας θεός ξέρει τη κλειδωμένα έξτρα υπάρχουν που με ένα απλό πάτημα στο Pc του τεχνικου θα μπορούσαμε να έχουμε:bs:

e39_528
13-07-06, 10:03
Οπα παιδες μ αρεσε αυτο το τhread...μπορω να κανω το ε46 μου να αναβουν τα φλας οταν το κλειδωνω η να κλεινουν τα παραθυρα?
Ναι φιλε γινετε,αλλα μονο με διαγνωστικο της BMW οχι BOSCH κ.τ.λ

Gary Kokkin
15-07-06, 18:37
Θα μας τρελάνετε? :icon11: Μάλλον δεν ήξερε τη του γινόταν, όπως τα είπε ο e39_528 είναι, εγώ έβαλα σε Compact πέρυσι στην αντιπρωσοπεία, κόστος 650 ευρώ ο συναγερμός + εσωτερικός καθρέπτης αυτόματης σκίασης, αναγκαστικά μεν, ευχάριστη έκπληξη δε!:yipee: Ενοείτε πως δεν τρίζει τίποτα!

Φίλε μου σου ξήλωσαν τον ουρανό του αυτοκινήτου ,για να περάσουν τους εργοστασιακούς αισθητήρες,άλλαξες αναγκαστικά τις ταπετσαρίες του ουρανού,σου ξήλωσαν τα πλαινά για τα καλώδια του καθρέφτη,και το ταμπλώ για να βάλουν νέο εγκέφαλο κλπ....με 650ε ? και δεν λυπήθηκες όλα τα παραπάνω ?


Eχετε μπερδέψει μερικοί τα μοντέλα αυτοκινήτων ή ότι σας είπαν,με ότι σας αρέσει αρκεί να γίνει με οποιοδήποτε τρόπο.

-Στα μετά του 1999 σχεδίασης αμάξια όπως Ε46,Ε60,Ε90 (και τα coupe τους) εργοστασιακός συναγερμός δεν μπαίνει μετά, μ'εγγυημένη καλή λειτουργία ,ούτε προτείνεται από τα εξουσιοδοτημένα γιατί αλλάζει και ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου ,χώρια το ξήλωμα και κόστος τα διπλά από ότι θα κόστιζε κανονικά (ή κάποιος "καλύτερος" aftermarket) -Στην περίπτωση που επιμένει κάποιος να τοποθετηθεί ,αν στο κάνουν, παίρνεις μειωμένη εγγύηση.Οποιος εχει απορίες ρωτά σχετικά.

Dionysis
15-07-06, 19:45
Φίλε μου σου ξήλωσαν τον ουρανό του αυτοκινήτου ,για να περάσουν τους εργοστασιακούς αισθητήρες,άλλαξες αναγκαστικά τις ταπετσαρίες του ουρανού,σου ξήλωσαν τα πλαινά για τα καλώδια του καθρέφτη,και το ταμπλώ για να βάλουν νέο εγκέφαλο κλπ....με 650ε ? και δεν λυπήθηκες όλα τα παραπάνω ?


Eχετε μπερδέψει μερικοί τα μοντέλα αυτοκινήτων ή ότι σας είπαν,με ότι σας αρέσει αρκεί να γίνει με οποιοδήποτε τρόπο.

-Στα μετά του 1999 σχεδίασης αμάξια όπως Ε46,Ε60,Ε90 (και τα coupe τους) εργοστασιακός συναγερμός δεν μπαίνει μετά, μ'εγγυημένη καλή λειτουργία ,ούτε προτείνεται από τα εξουσιοδοτημένα γιατί αλλάζει και ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου ,χώρια το ξήλωμα και κόστος τα διπλά από ότι θα κόστιζε κανονικά (ή κάποιος "καλύτερος" aftermarket) -Στην περίπτωση που επιμένει κάποιος να τοποθετηθεί ,αν στο κάνουν, παίρνεις μειωμένη εγγύηση.Οποιος εχει απορίες ρωτά σχετικά.

Δεν γνωρίζω για τα προηγούμενα μοντέλα αλλά για μοντέλα όπως Ε60, Ε87, Ε90(επηδή την έψαξα αρκετά) δεν μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε σου καπνίσει after market συναγερμό υπάρχουν συγκεκριμένα ειδικά σχεδιασμένοι συναγερμοί για αυτά μοντέλα.
Γενικά σε αυτά τα μοντέλα τα μόνα after market που μπορείς να βάλεις είναι ζαντολάστιχα

jackdaniels
15-07-06, 20:44
Φίλε μου σου ξήλωσαν τον ουρανό του αυτοκινήτου ,για να περάσουν τους εργοστασιακούς αισθητήρες,άλλαξες αναγκαστικά τις ταπετσαρίες του ουρανού,σου ξήλωσαν τα πλαινά για τα καλώδια του καθρέφτη,και το ταμπλώ για να βάλουν νέο εγκέφαλο κλπ....με 650ε ? και δεν λυπήθηκες όλα τα παραπάνω ?


Eχετε μπερδέψει μερικοί τα μοντέλα αυτοκινήτων ή ότι σας είπαν,με ότι σας αρέσει αρκεί να γίνει με οποιοδήποτε τρόπο.

-Στα μετά του 1999 σχεδίασης αμάξια όπως Ε46,Ε60,Ε90 (και τα coupe τους) εργοστασιακός συναγερμός δεν μπαίνει μετά, μ'εγγυημένη καλή λειτουργία ,ούτε προτείνεται από τα εξουσιοδοτημένα γιατί αλλάζει και ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου ,χώρια το ξήλωμα και κόστος τα διπλά από ότι θα κόστιζε κανονικά (ή κάποιος "καλύτερος" aftermarket) -Στην περίπτωση που επιμένει κάποιος να τοποθετηθεί ,αν στο κάνουν, παίρνεις μειωμένη εγγύηση.Οποιος εχει απορίες ρωτά σχετικά.

Δεν νομίζω ότι ξήλωσαν αυτα που λες, μάλλον υπάρχη προ-εγκατάσταση γιατή αν τα ξήλωσαν και τα ξανέβαλαν έκαναν άψογη δουλειά, είμαι ψήρας και θα το έπερνα αμέσως χαμπάρι!

Gary Kokkin
16-07-06, 17:59
Αν υπάρχει ήδη "κουτί" με αισθητήρες για ατμοσφαιρικά φώτα εσωτερικού φωτισμού κλπ, στον εσωτερικό ουρανό του αμαξιού,πιθανόν να υπάρχει κάποια προεγκατάσταση.-Τα περισσότερα ΒΜW δεν έχουν,γιατί είναι extra εξοπλισμός,εκτός πακέτων εξοπλισμού.

jackdaniels
16-07-06, 18:30
Μήπως ενοείς των αισθητήρα φωτισμού του ταπλό που είναι δίπλα στον διακόπτη των φώτων?

Gary Kokkin
18-07-06, 02:15
Oχι,είναι ενα στενό-πλακέ "κουτί" που εξέχει ελαφρά από την επένδυση ακριβώς στο κέντρο του ουρανού του αυτοκινήτου,και στο ίδιο χρώμα επένδυσης-(Καποια Ε90 το έχουν standard με φως για τους πίσω επιβάτες, και ανάλογα τα extra έχει και παραπάνω λειτουργίες,αλλά τότε η προεγκατάσταση ήδη υπάρχει, μαζί με τα παρακάτω που υπήρχαν από τα Ε46)
Δηλ. στα Ε46 το ίδιο "κουτί" δεν εχει φωτισμό ούτε διακόπτες,αλλά κάτι τρυπούλες με κατεύθυνση ένα μπρός, και ένα πίσω, σαν εξαερισμός, που όμως είναι οι καμουφλαρισμένοι εργοστασιακοί αισθητήρες συναγερμού.

jackdaniels
18-07-06, 15:16
Αυτό που λες μπήκε με τον συναγερμό μαζί, πράγμα που σημαίνει ότι όντως ξηλώθηκαν ουρανός κλπ κλπ, πάντως αν είναι έτσι τα πράγματα κάναν γ@μάτη δουλιά!

MZ3
19-07-06, 04:50
Αυτό που λες μπήκε με τον συναγερμό μαζί, πράγμα που σημαίνει ότι όντως ξηλώθηκαν ουρανός κλπ κλπ, πάντως αν είναι έτσι τα πράγματα κάναν γ@μάτη δουλιά!


την μια διαβαζω για γ@ματη δουλεια και σε αλο ποστ διαβαζω μετα απο ποληωρη εκθεση στον ηλιο σου πεσανε τα λαστιχα που ουτος η αλλος ειναι απο δικου τους προβληματικα και τριζουν
μηπος τα βγαλανε και επακολουθο αποτελεσμα ειχε να κρεμασουν μετα στον ηλιο?

οχι τπτ αλλο μην τα ριχνουμαι ολα στις μπεμπες μας δηλαδη ας ριξουμαι και κατη σε κανενα φαναρτζη μηχανικο κ.τ.λ :p

jackdaniels
19-07-06, 18:14
Τα συγκεκριμένα λάστιχα δεν βγένουν για να περαστή ο συναγερμός, το πρόβλημα αυτό το είχε κι ένας γνωστός μου στο E46 Sedan του και δέυτερον το αυτοκίνητο στο οποίο μπήκε ο συναγερμός ειναι R.I.P πλέον, είναι η Κόμπακτ μου που την έστηλα να γνωρίση ένα τοίχο πέρυσι και δεν είχε αυτή το πρόβλημα, το κουπέ που έχω τώρα το έχει, μαζί με το τρίξιμο των χερουλιόν στις πόρτες. Το λάστιχο είναι το 10 ή το 11 εδώ, αν είναι το 10 κάνει μια 300 αλλιώς την έβγαλα φθηνά, ποιό σου φένεται ότι είναι?

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/b/g/135.png

MZ3 σε θέλω και για τα περετέρω του Cd, αν δεν βαρέθηκες τις ερωτήσεις μου ακόμα, θα σου στήλω P.M. ok?:calm:

MZ3
20-07-06, 14:09
εχε υποψην οτι το λαστιχο ειναι διπλο δηλ. λαστιχο (που σηνηθος τριζει)
και κουμπονη πανο στην επενδηση λαστιχου που με την σειρα του ξεκολαει αναλογος τις περηπτοσης αλλα αυτο διορθονετε πανευκολα με μαυρη (σιλικονη) μπαμπριτζοκολα οπος εχουμαι ξαναγραψη
παντος εχω ακουση οτι ειναι ακρηβα και καλο ειναι να κανεις υπομονη να βρης κανενα μεταχειρησμενο σε καλη κατασταση

οτι θελεις απο σι ντι και γνοριζω στειλε ελευθερα

jackdaniels
20-07-06, 15:42
εχε υποψην οτι το λαστιχο ειναι διπλο δηλ. λαστιχο (που σηνηθος τριζει)
και κουμπονη πανο στην επενδηση λαστιχου που με την σειρα του ξεκολαει αναλογος τις περηπτοσης αλλα αυτο διορθονετε πανευκολα με μαυρη (σιλικονη) μπαμπριτζοκολα οπος εχουμαι ξαναγραψη
παντος εχω ακουση οτι ειναι ακρηβα και καλο ειναι να κανεις υπομονη να βρης κανενα μεταχειρησμενο σε καλη κατασταση

οτι θελεις απο σι ντι και γνοριζω στειλε ελευθερα

Καλά, αφού το τραβάει ο οργανισμός σου, πάρε ένα P.M :GrowUp: :D

Snoopy
20-07-06, 18:58
Τελικά μήπως το αμάξι για το οποίο μιλάτε απο την αρχή του θρεντ, δεν είναι BMW?
Λέω μήπως?

Τζάμπα κόπος, αν το παληκάρι μιλάει για κανα Φιατ Τσινουετσέντο ας πούμε, αυτά τρίζουνε default. :rofl2:

solid
01-08-06, 18:06
Mε συγχωρηται που παρεμβαινω αλλα μιας και γνωριζω καποια πραγματα απο κοντα θα σας πω τα εξης:

1)E46,E39,E38=για να μπει εργοστασιακος συναγερμος πρεπει να ξηλωθει ουρανος,κολονακια,ντουλαπακι,πισω δεξι μερος πορτ-μπαγκαζ,επενδυση θυρας πορτ-μπαγκαζ, διακοσμητικες επενδυσεις μασπιε στα δεξια,κεντρικη κονσολα και το καβουκι του φιλτρου κλιματισμου.Τελος ενας προγραμματισμος με το SSS στην ΖΚΕ για να ενημερωθει οτι μπηκε συναγερμος και ολα ειναι ετοιμα.

2)Ε90,Ε87,Ε60,Ε63:σαν το παραπανω αλλα περιεργως με λιγοτερη εργασια και λυσιμο-δεσιμο.

OK?

jackdaniels
01-08-06, 19:10
Έλα ρε, μου ξήλωσαν τόσα πράγματα και δεν πήρα χαμπάρι?? Μου φένεται θα αναθεωρήσο για το τοπικό σέρβις τις μπεμπέ!

solid
01-08-06, 22:37
Φιλε jackdaniels αν ο ανθρωπος που σου κανει τη δουλεια την αγαπαει και την λατρευει δηλ. την κανει με ευχαριστηση δεν προκειται να καταλαβεις ποτε τιποτα απο ξεμονταρισμα,πιστεψε με.

jackdaniels
20-08-06, 16:09
Mε συγχωρηται που παρεμβαινω αλλα μιας και γνωριζω καποια πραγματα απο κοντα θα σας πω τα εξης:

1)E46,E39,E38=για να μπει εργοστασιακος συναγερμος πρεπει να ξηλωθει ουρανος,κολονακια,ντουλαπακι,πισω δεξι μερος πορτ-μπαγκαζ,επενδυση θυρας πορτ-μπαγκαζ, διακοσμητικες επενδυσεις μασπιε στα δεξια,κεντρικη κονσολα και το καβουκι του φιλτρου κλιματισμου.Τελος ενας προγραμματισμος με το SSS στην ΖΚΕ για να ενημερωθει οτι μπηκε συναγερμος και ολα ειναι ετοιμα.

2)Ε90,Ε87,Ε60,Ε63:σαν το παραπανω αλλα περιεργως με λιγοτερη εργασια και λυσιμο-δεσιμο.

OK?

Έυρηκα, έυρηκα :greenboun

ANTI-THEFT (DWA) SYSTEM
(BMW Center installed accessory)
All E46 vehicles are factory prepared (prewired and GM programmed) to provide the DWA
function. The DWA system components are available as a retailer installed optional
accessory. Once the DWA system components are installed the GM must be encode to
recognize the installed components and carry out DWA functions. This is done with the
ZCS “Retrofit” program function using the DIS or MoDiC.