PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στον ατέρμονα Ε34 520i


djnogood
14-07-06, 11:11
Καλημέρα στα παιδιά,έχω ένα Ε34 φορτωμένο με κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα και έχει αρχίσει και μου παρουσιάζει τζόγο στο τιμόνι,το οποίο απ'ότι ξέρω είναι ένα φυσικό σύμπτωμα του ατέρμονα κοχλία,για να βάλω καινούριο είναι γύρω στα 1800-2000€ και είναι η τελευταία λύση αλλά και πάλι μετά απο 80-100000 χιλιόμετρα θα έχει το ίδιο πρόβλημα,μήπως έχουμε κάποια ιδέα αν μπορεί να μαζευτεί καθόλου;Μου έχουν πεί ότι αν το μαζέψω θα χάσω την επαναφορά στο τιμόνι,έχει ή είχε κανένας το ίδιο προβλημα με μένα και αν ναι,πως το αντιμετώπισε;

Ευχαριστωωωώ

Panoz
14-07-06, 11:13
Δυστυχώς φίλε μου θα σε απογοητεύσω....Η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση....

Strax
14-07-06, 12:52
Μπορείς να το μαζέψεις ελαφρώς, αλλά θα χάσεις λίγο σε επαναφορά. Δεν ενοχλεί ιδιαίτερα. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις ένα μεγάλο παξιμάδι που βρίσκεται κάτω από το τιμόνι, που καμμιά φορά χαλαρώνει και ενισχύει το συναίσθημα του τζόγου μαζί με ένα ελαφρύ μεταλικό ήχο.

rapid_fast
16-07-06, 08:57
Καλημέρα στα παιδιά,έχω ένα Ε34 φορτωμένο με κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα και έχει αρχίσει και μου παρουσιάζει τζόγο στο τιμόνι,το οποίο απ'ότι ξέρω είναι ένα φυσικό σύμπτωμα του ατέρμονα κοχλία,για να βάλω καινούριο είναι γύρω στα 1800-2000€ και είναι η τελευταία λύση αλλά και πάλι μετά απο 80-100000 χιλιόμετρα θα έχει το ίδιο πρόβλημα,μήπως έχουμε κάποια ιδέα αν μπορεί να μαζευτεί καθόλου;Μου έχουν πεί ότι αν το μαζέψω θα χάσω την επαναφορά στο τιμόνι,έχει ή είχε κανένας το ίδιο προβλημα με μένα και αν ναι,πως το αντιμετώπισε;

Ευχαριστωωωώ
Εγώ λέω, πριν κάνεις έξοδα, να τραβήξεις το λεβιέ κάτω απο το τιμόνι
και να αλλάξεις θέση στο τιμόνι, είτε μπροστά, είτε πίσω.. Αν και σε άλλη θέση
έχει τον ιδιο τζόγο, τοτε θέλεις αλλαγή απο σινεμπλοκάκια στα ψαλίδια..
Αν όχι, κράτα την αλλαγμένη θέση του τιμονιού, και μην αλλάζεις τίποτα..