PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε-46 1.9 ή κατι αλλο ??


nikos1400
20-07-06, 21:05
Γειααα !
Σκοπευω να αγορασω καποια στιγμη στον επομενο χρονο καποια BMW (παντα τα αγαπουσα αυτα και την πισω κινηση, ειτε σε αυτοκινητο ειτε σε μηχανη).
Σχεδον σιγουρα...μεταχειρισμενο για ευνοητους λογους.
Το θεμα ειναι, τωρα, στα μοντελα Ε-46 που βγαινανε 1.9.
Ποιες χρονιες εβγαινε 1.9 ? Γιατι το αντικατεστησαν γρηγορα με 2.0, ή μηπως εβγαινε μονο Γερμανια ? Να προτιμησω 2λιτρο ? Προοπτικες για αργοτερα ?

Εχω υπ'οψιν μου και το Ε-30 βεβαια που μου αρεσει πολυ, αλλα δεν ξερω μηπως με ταλαιπωρησει αν βρω καπποιο φτηνο. Ειχαν προβληματα ?
Για τι να κοιταζω.

Με λιγα λογια ελπιζα σε Ε46 με γυρω στα 20,000 ευρω ή Ε30 στα 10,000 και κατω. Τι να προσεξω στα μεταχειρισμενα BMW ?

Stelios
28-07-06, 09:37
Καλημερα φιλε.Εγω εχω ενα Ε46 1.9cc και ειμαι ευχαριστημενος αν και δεν εχει κατι τρομερο απο ροπες.απο οτι ξερω και απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που το παω τα διλυτρα 2.0cc παρουσιαζουν καποια προβληματα, δηλαδη ενδειξεις στο ταμπλο συνεχεια οτι υπαρχει προβλημα και πρεπει να τραβιεσαι συνεχεια συνεργειο για να το βαζεις στον εγκεφαλο και να στα σβηνει.δεν ξερω τη ακριβως ηλεκτρολογικο προβλημα ακριβος ειναι αλλα οταν γυρναει και μου λεει οτι μου το δινει τσαμπα να το βαλω καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα με τον συγκεκριμανο κινητηρα.
Παντος σου εφχομαι με το καλο και να την παρεις την κουκλα.!!!!!!

oldcarskickass
28-07-06, 10:38
Φίλε μου θα σου παραθέσω τις δικές μου εμπειρίες από ε46 (1600όμως)και ε30 320 τα οποία οδηγάω κάθε μέρα.
Το 46αρι το πήραμε μεταχειρίσμενο από αντιπροσωπεια με τις εξής λεπτομέρειες (αν θες να σου πω το όνομα της pm)

-Book service με όλα τα service μέχρι όταν το πήραμε στη συγκεκριμένη αντιπιροσωπεία, από ότι πληροφορηθήκαμε αργότερα το είχε πελάτης της ο οποίος το αντάλλαξε με το ε90
-το αυτοκίνητο είχε ραδιοκασετόφωνο το οποίο μας άλλαξαν με το μαμά ραδιοcd ως δώρο λόγω πληρωμής τοις μετρητοις
-ταξινομημένο το 2000 (το γκάζι είχε ντίζα και τα φανάρια ΔΕΝ είναι με τα λεντ δλδ έίναι προ facelift)
-κλίμα

Όπως βλέπεις πρόκειται για την βασική έκδοση χωρίς πολλά-πολλά ιδανικό για τον ιδιοκτήτη του (την μητέρα μου).
Η τιμή του ήταν 16500ευρώ και μπορούσαμε να το πληρώσουμε και με ευκολίες αλλά το αποφύγαμε.
Μέχρι στιγμής εδώ και τρεις μήνες έχει γράψει αρκέτα χλμ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα,αλλά αν θυμάμαι ΄καλά ο αντιπρώσοπος έδινε 1 χρόνο εγγύηση στα μηχανικά.

Τώρα για το ε30
Το αμάξι το έχουμε από πρώτο χέρι (από πατέρα σε γιο)οπότε λόγω μικροβίου είναι ιδιαίτερα προσεγμένο(μηχανικά τουλάχιστο)
Εδώ και 20 χρόνια (τα έκλεισε το μάρτιο)δε μας έχει αφήσει πουθενα(367000χλμ).Πέρισυ με 1700 ευρώ έβαλα το δίλιτρο το μοτεράκι κομπλέ(κινήτηρα - σασμάν διαφορικό), jetronic βέβαια αλλά δεν έβρισκα άλλο στα λεφτά που έδινα.
Το μόνο που άλλαξα μετά την μετατροπή ήταν το παγούρι του ψυγείου με μεταχειρισμένο (15 ευρώ)και τον αυτόματο του δυναμό(20ευρώ)κατά τα άλλα δεν έχει βγάλει τίποτα, ακόμα και με την άσεμνη χρήση που του κάνω μετά την τοποθέτηση του μπλοκέ (25%απο 318is με βήμα 4.1:1,αγορά 300ευρω και τοποθέτηση 50).Γενικά είναι αρκετά απροβλημάτισο τηρουμένων των αναλογιών.

Άποψη μου είναι αν θες να πάρεις αμάξι για να βγάλεις γούστα με λίγο κόστος είναι το ε30 καθώς αν δώσεις τα λεφτά του ε46(18 με 19χιλ)κάνεις το ε30 τούμπανο και χλίδα at the same time.
Γενικά η αγορά είναι πηγμένη από ε30 και δεν υπάρχει πρόβλημα ανταλλακτικών καθώς είναι πολλά και σχετικά φθηνά (εξαιρουμένων των ///Μ3).

Αν τώρα θες ένα κυριλέ γκαζάκι και περισσότερη ασφάλεια (ABS,αερόσακοι)το 46 είναι μονόδρομος.
Ένα κάλα εξοπλισμένο (ABS,a/c και 1800is η 2λίτρο) ε30 πηγαίνει γύρω στα 6 με 7000 (εδώ νομίζω είδα ένα ΠΕΝΑΤΟ 318 κάμπριο με 9500),για το 46 θα πας αρκετά παραπάνω.Αποφασίζεις και επιλέγεις και εδώ είμαστε να σου πούμε την άποψή μας.

Snoopy
28-07-06, 10:40
Προσοχή όμως γιατί κυκλοφορούν και κάτι 1900άρια με 105 άλογα...

πριν αγοράσεις ψάξε ένα Vin Decoder για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως...

alex-kal
28-07-06, 12:19
πριν αγοράσεις ψάξε ένα Vin Decoder για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως...


Λίγο άσχετος αλλά: τι είναι αυτό?

Snoopy
28-07-06, 12:22
δίνεις αριθμό πλαισίου και σου λέει στοιχεία για το αμάξι. Κυβικά έτος κατασκευ΄΄ης έξτρα κτλ

mfireman
28-07-06, 15:05
Απο τον 5/05 που έχω το ε46 με 1900cc - 118hp 2001,και με 30000χλμ μέχρι στιγμής,μπορώ να πώ πως είναι το ιδανικό αμάξι αν θές να μάθεις την πίσω κίνηση με ασφάλεια,άνεση,οικονομικά ( 9,0 lt / 100 πόλη ) - ( 7,5 lt / 100 εκτός ) και με λίγα προβλήματα.Κυρίως αφορούν κάποιες ασθένειες της bmw και όχι λόγω της αξιοπιστίας του συγκεκριμένου μοντέλου.

nikos1400
28-07-06, 19:18
Φχαριστω παιδια.
Για Ε46, σκεφτομουν να ανταλλαξω το τωρινο μου αυτοκινητο για ενα τετοιο.
Τελικα ομως ειναι (παρα πολυ) πιο πιθανο να πουλησω της γυναικας μου το αμαξι και να παρω καποιο Ε30, ελπιζω διπορτο και σε καλη κατασταση, και να το "χτισω" σιγα-σιγα.
Θα μαθετε (συντομα ελπιζω!) !