PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 M42-M44,ΑΣΗΜΙ?


psihiatros
21-07-06, 13:08
Καλημερα παιδια.
Λοιπον,ακουστε πως εχει το πραγμα:
Θελω να αποκτησω μια 318is και εδω και εναμιση μηνα κοιταω σε αγγελιες για να βρω αυτο που θελω.Προχτες βρηκα μια που πληρει ολες τις προυποθεσεις που θελω απο το συγκεκριμενο αμαξι εκτος απο μια.
Ποιο αναλυτικα:
Το αμαξι ειναι μοντελο '96 και εχει ηλιοροφη,ζαντες Μ3,πισω φωτα Μ3,a/c,2 a/b,φιμε τζαμια,αμορτισερ-ελατηρια,δερμα διχρωμια μαυρο με ασπρο του παγου και απ'οτι μου ειπε φοραει το μοτερ Μ44 με τα 145ps.
Το σημειο που κολλαω ειναι το χρωμα.Ειναι ΑΣΗΜΙ.Τιμη 13000e(με παζαρια πιστευω χαμηλοτερα).
Και επειδη τοσο καιρο εψαχνα με το σκεπτικο για μαυρο(αλλα να πληρει ολες τις παραπανω προυποθεσεις) θελω να μου πειτε την γνωμη σας για το συγκεκριμενο χρωμα στο συγκεκριμενο αμαξι..(αν σας αρεσει, αν δειχνει ωραιο κ.τ.λ ..)
Δευτερον θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει ακριβως την χρονολογια που το μοτερ αλλαξε απο Μ42 σε Μ44.
Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας για να ξερω να κανω κινηση αν ειναι.
Ευχαριστω εκ των προτερων.:shakehead

Nick_compact
21-07-06, 13:14
Αν είναι μοντέλο 96 σίγουρα Μ44 είναι.
ΥΓ:Συνέχεια ακούω να λένε οτί το Μ44 έβγαζε 143 ή 145 ps. 140 έλεγε η ΒΜW όπως και για το Μ42.

Fairytale
21-07-06, 19:44
Τα 2 μοτέρ έχουν εμφανείς οπτικές διαφορές. Αλλά για να μην σε κουράζω με τεχνικά τύπου luft-AFM, αν είναι το Μ42Β18 θα είναι 1796cc, εάν πάλι είναι το Μ44Β19 θα είναι 1895cc. Ζήτα να δεις την άδειά του και θα ξέρεις τι καρδιά φοράει το "μωρό".
Το χρώμα τώρα. Το ασημί είναι το δεύτερο αγαπημένο μου χρώμα (το πρώτο όπως φαντάζεσαι είναι το μαύρο). Ο εξοπλισμός φαντάζει πλήρης, οπότε...
Τέλος τα νούμερα. Η πραγματικότητα (δυναμομετρήσεις) θέλει τα 1.8cc στα 139ps και τα 1.9cc στα 143ps. Το εργοστάσιο έδωσε και στα 2 μοτέρ την ίδια τιμή (140ps) αλλά διαφορετικές τιμές μέγιστης ροπής στρέψης 175nm έναντι 180nm (και μάλιστα σε χαμηλότερες στροφές -100cc είναι αυτά δεν κρύβονται...) αντίστοιχα. Δεν είναι διαφορές που δίνουν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις, αλλά αναμφίβολα αυτό το βήμα έγινε για να βελτιωθεί η καμπύλη ροπής στις μεσσαίες στροφές του Μ42Β18 (παρατήρηση που δεν ξέφυγε από κανένα τεστ του ειδικού τύπου της εποχής).
C U out there

Nick_compact
21-07-06, 23:08
Tα 1.9 Μ44 τα έχω δει και 146 ps δυναμομετρημένα. (δες site Supersprint). Μιλούσα για την απόδοση που ανακοινώνει η BMW στο παραπάνω μου post. Παρότι πάντως το Μ44 είναι πιο σύγχρονο μοτέρ,πιο ομαλό κλπ, τα Μ42 έχουν καλύτερης ποίοτητας εσωτερικά(βλέπε σφυρήλατος στρόφαλος πιο καλά ζυγοσταθμισμένος) και είναι πιο ανθεκτικά μοτέρ, και στροφάρουν πιο καλά από τα Μ44.
Τέλος, αν είναι πραγματικά μοντέλο 1996 (κατασκευή) είναι σίγουρα Μ44!

Stakaman318is
22-07-06, 01:01
Φίλε μου το ίδιο αμάξι έχω (318 is Μ42 '94) και ένα θα σου πω.Πάρτο με κλειστά τα μάτια.Αυτά που έχει πάνω αυτό που λες, είναι ό,τι ακριβώς πρέπει να έχει ένα Ε36.
Όσον αφορά το χρώμα:Εγώ το έχω σε μπλέ σκούρο.Η αδυναμία μου όμως είναι το μαύρο.Τι γίνεται όμως!!!Ο αδερφός μου αγόρασε πρόσφατα ένα Celica σε ασημί.Έχω εντυπωσιαστεί από το χρώμα.Μπορείς να το διατηρήσεις πολύ εύκολα καθαρό και καλύπτει καλά μικρογρατζουνιές και βουλιαγματάκια(μακριά από μας).Αν θα αγόραζα καινούριο οι πιθανότητες μεταξύ μαύρου-ασημί θα ήταν 50-50!!
Όσον αφορά τον κινητήρα:Ο Μ44 βγήκε το '96, είναι 1895cc όπως λέει και ο φίλος fairytale, και τα άλογα που δίνει το εργοστάσιο είναι 140, με καλύτερες όμως ροπές από τον Μ42.Η διαφορά τους είναι στο σύστημα εισαγωγής αέρα!!
Είναι πολύ καλό το εργαλείο!!!!Χτύπατο!!!!!!!


ΘΕΛΩ ΗΛΙΟΡΟΦΗ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!