PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικα με τα φωτα!


gp35
26-07-06, 05:34
καλημερα κυριοι...γνωριζει κανεις για αλλαγη στα φαναρια (λαμπες)σε e 46 ?
εχω τα κλασσικα απο την μαμα....σε μια κουβεντα με γνωστο μου μου εκανε μια προταση αντι για xenon υπαρχει λαμπα και ενισχυτης για το καθε φαναρι και μιλαω μονο για τα πορειας.εχω δει την διαφορα και ειναι αισθητη,επισης περα της μετρησεις των ειδικων περι φωτεινοτητας κτλ σε συνγκριση με τα xenon ειναι πολυ ανεβασμενα αυτα . Ο ενισχυτης ειναι στα 22000volt και ανω καθως και η λαμπα ,αυτο για καποιους που πιθανον να γνωριζουν! τωρα οσο για το ποσο κανουν γυρω στα 500 e το ζευγαρι περα τα μαστορικα,καμια αποψη?

Dark_Niaou
26-07-06, 07:28
Φίλε μου εγω πρίν από 2 εβδομάδες πήγα και εβαλα φώτα (λάμπες + μετασχηματιστές) ξένον και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος!!!! Θα σου πρότεινα αυτήν την λύση που ειναι και φτηνότερη. €300!!

gp35
26-07-06, 13:02
ναι φιλε δωσεμου καποια στοιχεια παραπανω!
πιθανον να μιλαμε για τα ιδια πραγματα.το λεω με επιφυλαξη φυσικα!
πως της ζηταω,υπαρχει καποια ονομασια? εχει λευκη φωτεινοτητα?.
ευχαριστω παντος

Stelios
27-07-06, 14:14
Παιδια δεν θελω να σας κοψω την φορα αλλα απο οτι γνωριζω τα γνησια xenon εχουν και τις αντιστοιχες προδιαγραφες γιατι οι λαμπες ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες και αν ο σκελετος του δεν ειναι καταλληλος θα εχεις προβληματα οπως αλιωση του πλαστικου;ειχα πριν ενα calibra και το επαθα και γι' αυτο το αναφερω.

Dark_Niaou
31-07-06, 09:59
Stelios> κανεις λάθος! Τα ξένον δεν ανεβάζουν μεγαλύτερες θερμακρασίες γιατι δουλεύουν με μικρότερες λάμπες!! Η αλίωση του πλαστικού έγινε απο άλλο λόγο!
gp35> στείλε μου pm και θα σου απαντήσω σε ότι θέλεις.

mfireman
31-07-06, 15:36
Εχω βάλει ακριβώς αυτό που περιγράφεις και η διαφορά είναι τεράστια.Βέβαια τα έσκασα κανονικά ( 700,00 € ) αλλά τα έβαλα στόν Σφακιανάκη και έχω το κεφάλι μου ( και την τσέπη μου ) σε ησυχία.
Ούτε ενδείξεις για καμένες λάμπες,κάλυψη 100% σε ανταλλακτικά ( αν καεί μία λάμπα θα πάρω μία και οχι όλο το σετ πάλι ) και φυσικά την εγκατάσταση απο ηλεκτρολόγο που ΞΕΡΕΙ!!!!).
Γνώμη μου,βάλτα και θα ΔΕΙΣ!!!


4639

Dark_Niaou
31-07-06, 16:54
Εχω βάλει ακριβώς αυτό που περιγράφεις και η διαφορά είναι τεράστια.Βέβαια τα έσκασα κανονικά ( 700,00 € ) αλλά τα έβαλα στόν Σφακιανάκη και έχω το κεφάλι μου ( και την τσέπη μου ) σε ησυχία.
Ούτε ενδείξεις για καμένες λάμπες,κάλυψη 100% σε ανταλλακτικά ( αν καεί μία λάμπα θα πάρω μία και οχι όλο το σετ πάλι ) και φυσικά την εγκατάσταση απο ηλεκτρολόγο που ΞΕΡΕΙ!!!!).
Γνώμη μου,βάλτα και θα ΔΕΙΣ!!!


Φιλε καμια σχέση δεν εχουν αυτά που λες με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.:scratchch Σιγουρα, εάν ειχα και εγω να διαθέσω €700 για να βάλω της μαμας δεν καθόμουν να το συζητάω.... Απλά αλλο τα €700 και άλλο τα €300... Καμία ενδειξη για καμένη λάμπα, λάμπες υπάρχουν στο εμπόριο ΑΦΘΟΝΕΣ και δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλο το σετ παρά μόνο την λάμπα που σου έχει καεί!!!!!:icon_pai:
Και ο Ηλεκτρολόγος που μπορεί να σου τις εγκαταστήσει μπορεί να είναι η ίδια η BMW.... Κάτι άλλο;;;;;;;;;;;;;;;;;

mfireman
01-08-06, 00:02
Της ....μαμάς κάνουν απο 2500 € και βάλε!!!

After market έβαλα κι εγώ, απλά ίσως άλλη ποιότητα στα 300 €, άλλη στα 700 €...ίσως!!!!!!

Και μπορεί bmw να έχω μόλις 14 μήνες,αλλά την ποιότητα σε κάποια πράγματα μπορώ να την καταλάβω φίλε μου!!!
Και όσον αφορά τα ανταλλακτικά,πρίν κάνω την τοποθέτηση έκανα μια μικρή έρευνα για τρείς (3) διαφορετικές μάρκες και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο:καμμένη λάμπα = νέο σετ.Αυτό ρώτησα αυτό μου είπαν.
Τώρα αν εσύ βρήκες εταιρεία να δίνει σε πακέτο των 300€ και μία μόνο λάμπα,μπράβο σου,αυτό όμως απο μόνο του δεν κάνει όλους τους υπόλοιπους άσχετους.:nono:

alexk
01-08-06, 07:38
Της ....μαμάς κάνουν απο 2500 € και βάλε!!!


Ενδεικτικά για το compact που οδηγώ (και έχει bi-xenon), για πλήρες σετ της bmw με φανάρια, καλωδίωση και αισθητήρες στην ανάρτηση, μιλάμε για 1600 ευρώ.

oldcarskickass
01-08-06, 10:31
Για ε36 έχει κάνει ένα σετ η hella που αλλάζει όλο το φανάρι με angel eyes και τιμή περί τα 500 ευρώ χωρίς τοποθέτηση,για xenon kit υπάρχουν στο ebay,μετά από πρόχειρη αναζήτηση με τον όρο xenon lights conversion kits for bmw,βρήκα αρκετά αποτελέσματα.Το θετικό είναι ότι ΔΕΝ αλλάζει το φανάρι αλλά μπαίνουν μόνο άλλες λάμπες(μέσα στο φανάρι) και οι ενισχυτές και τα ρελέ(σε κενό χώρο στο μηχανοστάσιο).Το κόστος είναι από 150 μέχρι αρκετά τριψήφιο νούμερο,ότι μπορείς να πληρώσεις παίρνεις και λάμπες σε περίπτωση που κάποια βγει Off υπάρχουν αρκετές στο εμπόριο.

Snoopy
01-08-06, 10:55
Πουλάνε κάτι κιτ που δήθεν είναι xenon αλλά είναι μούφες.
Είναι απλά κάτι λάμπες με μπλέ φώς και έναν ενισχυτή που μάλλον δεν κάνει τίποτα.
Τα πήρε φίλος για E46 και όχι μόνο ήταν δραματική η εφαρμογή (σκατά μπορώ να πώ) αλλά και η διαφορά στο πεδίο φωτισμού ελάχιστη.
Απλά έβγαζε ένα μπλε άσπρο φως. Οχι τίποτα φωτεινότερο ή καλύτερο.
Κάηκαν σε περίπου 3 μήνες και δεν μπόρεσε να βρεί λαμπες ανταλλακτικές γιατί είχαν άλλες βάσεις. Ηταν οβάλ και έπρεπε να ξαναπαραγγείλει απο το ebay.
Ελυσε τα φανάρια έβαλε τα παλιά με λάμπες Hella κάτι kelvin περισότερο και είχε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με 100 ευρώ.
Και τις έχει ακόμα ένα χρόνο μετά...

solid
01-08-06, 17:24
Αν θελετε τη γνωμη μου...original retrofit απ΄την BMW και εχεις το κεφαλι σου out of trouble.Εχω βαλει περιπου 15 τετοια και ποτε δεν ειχα την παραμικρη βλαβη.

jackdaniels
01-08-06, 19:12
Για πες τιμή να κλάψουμε! Κάποιος μίλησε για κόμπακτ με 1600 ευρώ, εμένα στην κόμπακτ μου ζητούσαν κάπου 3.000 απ'την αντυιπρωσοπεία :pth:

MZ3
01-08-06, 22:30
σε ενα διαφημηστικο προσπεκτους (γνησιο bmw) για εξτρα ειχα δη προσφορα για εγκατασταση κσενον 1450 ευρο και μαλιστα τα μπι κσενον ηταν 50 ευρο φτηνοτερα
η προσφορα ηταν για μοντελα ε 39 3 46 ε 90 ε 60 απο 1999 και μετα

gp35
01-08-06, 23:04
xmmmm η αληθεια ειναι οτι πληρωσεις σου μενει!