PDA

Επιστροφή στο Forum : Τhe Art Of Baxing


Snoopy
26-07-06, 09:08
:icon11: Αγαπητοί σήμερα στην εκπομπή μας θα μιλήσουμε για το Baxing και τις μεθόδους του.
Για αυτό το λόγο και έχουμε καλέσει τον Dr. Padapanta PHD Baxologist, ο οποίος και θα μας αναλύσει το θέμα.

Κατ αρχήν τι είναι το Baxing?
Είναι λέξη Ελληνικής προελεύσεως όπως όλες άλλωστε και προέρχεται απο το εμβάζω, βάζω, μπάζω, προστακτική Μπάσε και στην καθομιλουμένη Μπάξε.

Χωρίζεται σε Warm up Baxing, Cool Baxing και σε ανώτερες βαθμίδες που είναι τα Baxerobics και τα Baxetics.

Τι χρειάζεστε για να ασχοληθείτε με το Baxing...
Για το Warm Up και το Cool, απλά μια Ε30 είναι αρκετή, ενώ χρήσιμα θα ήταν και δυό λιωμένα λάστιχα δεκαετίας, ειδικά αν το οδόστρωμα είναι καλής ποιότητας.
Για τους κατοίκους Βριλησίων υπήρχε και το Analipsis Baxing το οποίο όμως μερικοί θεωρούν και μύθο, μιας και η Ανάληψη δεν είναι πιά πλατεία.
Στο Analipsis Baxing είχε διακριθεί μπλέ BMW cabrio όπου και στο παρελθόν είχε εκτελέσει το Parking Baxing όπου το έμπαξε, και καπάκι το παρκάρισε μπροστά απ το Μπραζίλιαν.

Για τα Baxerobics και τα Baxetics, η κατάσταση απαιτεί εμπειρία, καθώς πρέπει
Α - να είναι πολλά τα άλογα Αρη
Β - να είναι χερούκλας ο Baxologist
Γ - να υπάρχει κατάλληλη πλατεία - είδος πλέον προς εξαφάνιση. (Υπάρχει ειδική ομάδα, η PWF (Plateia World Fund) που προστατεύει την Πλατεία - Πλατεία (κατα το καρετα καρέτα) αλλά δεν δραστηριοποιείται συχνά.

τι όμως συνιστά ένα σωστό Μπάξιμο?

Κατ αρχήν είνα το στύλ.
Πρέπει να είστε εντελώς αδιάφοροι, σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Σφυρίζετε, ακούτε μουσική και στις ανώτερες βαθμίδες του Baxing μπορείτε να σκαλίζετε και τη μύτη σας.

Κατευθύνεστε προς την πλατεία (οι Μάστερ με 7 νταν, αυτό το κάνουν σκαλίζοντας τη μύτη τους καθ όλη τη διάρκεια του Baxing), σπάτε λίγο την πρόσφυση με κατέβαμα ταχύτητας γυρίζετε το τιμόνι προς το εξωτερικό της στροφής και αμέσως μετά πατάτε γκάζι με full oposite lock, και παταφήνοντας (όρος του Baxing - πατάφήνω = πατάω αφήνω) το γκάζι εκτελείτε την περιστροφή.

Aνάλογα με το αν η περιστροφή είναι τέλεια ή χάλια ονομάζεται ως ακολούθως

A = Μπαξές = εφυγε για βρούβες, καβάλησε πεζοδρόμιο, αγόρασε οικόπεδο

Β = Μπάααααααααξ = ψιλομέτριο μπάξιμο προφέρεται σαν το Μπάαααα του Μπάμπη

Γ = Μπαξίδι = μπήκε γρήγορα έκανε μικρό παντηλίκι και έφυγε

Δ = Μπαγκς Μπάνυ = γελοίο μπάξιμο, εντελώς άσχετο για γέλια και για κλάμματα...

Εδώ αλλάζουν οι κατηγορίες και μπαίνουμε στα Baxerobics...

Baxerobic = λίγο απέχει απο το τέλειο, καίει πολλές θερμίδες στο τιμόνι και τα λάστιχα.

Baxanetic = Μπάξιμο για σεμινάριο. Ολα τέλεια και όλα όπως πρέπει. Αν δε έγινε και με σκάλισμα μύτης καθ όλη τη διάρκεια ονομάζεται Baximum...

Αυτά είχα να κατθέσω, περιμένω τις απόψεις σας και τις καταθέσεις των δικών σας εμπειριών. :icon11:

manosm3
26-07-06, 10:30
Τhe Legendary Analipsis Square and the Legendary "S"...
Ποιος ψηφισε τον Ντινοπουλο;;;;; :chair:

Snoopy
26-07-06, 10:47
αλήθεια μπορούμε να γράφουμε που και πού κανα τέτοιο ή θα φάμε BAN?

konc
27-07-06, 19:41
Τhe Legendary Analipsis Square and the Legendary "S"...
Ποιος ψηφισε τον Ντινοπουλο;;;;; :chair:

Μόνο Βριλησσιώτες θα καταλάβουν τον πόνο μου!

1. Στην Αναλήψεως που ανδρωθήκαμε στα γυρίσματα (με σαξο και χειρόφρενα) πλέον παίζουνε παιδάκια.
2. Στην Ηρώων, μέρος που πιτσιρικάδες άραζαμε στο κέντρο και θαυμάζαμε όσους οδηγούσαν ενώ μεγαλύτερος πέρναγα 2 φορές/μέρα για να πάω σπίτι μου και έκανα κανά γύρο, πλεόν υπάρχουν αυτά τα #$%$ σαμαράκια και +10 αυτοκίνητα γύρω-γύρω.
3. Στην κύπρου στις μικρές πλατείτσες που εβαζες 1η και γύριζες με τη μούρη στην πλατεία (ταπεινό 316 έχουμε, δεν είμαστε για τρελλά drift!) πλέον βγαίνουν συνέχεια περιπολικά μετά τη μεταφορά της αστυνομίας και δε λέει καθόλου!
4. Στη Σαλαμίνος που έβγαινες στην Κύπρου με 2α με το 316 πλέον έχει ΣΤΟΠ και ανοιγμένο δρόμο από τα αριστερά.

Μου φαίνεται χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό που να γράφει στην ευθεία, γιατί έχω βαρεθεί να βγαίνω από άσχετα στενά και να σπάω την 1η! (εκτός αν οι γνώστες έχουν να προτείνουν κάτι άλλο που μου διαφεύγει...)

manosm3
27-07-06, 23:40
Μου φαίνεται χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό που να γράφει στην ευθεία, γιατί έχω βαρεθεί να βγαίνω από άσχετα στενά και να σπάω την 1η! (εκτός αν οι γνώστες έχουν να προτείνουν κάτι άλλο που μου διαφεύγει...)
Εχω ενα καλο μπασιματακι αλλα ειναι λιγο... βορεια.

Snoopy
28-07-06, 08:47
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ… (του ///Μαζωνάκη)
Έβαλα για πρώτη μου φορά κάποιο στοίχημα μεγάλο
πως θα κάνω παντηλίκι που θα σου πατάει τον κάλο
Έχουμε μάθει απ' την πλατεία, όχι μόνο να το σπάμε
Μα να κάνουμε κωλίδια, αυτά που τόσο αγαπάμε
Αν ακούσεις κάποιο γκάζι το βράδυ μες τα όνειρά σου
τότε θυμήσου την πλατεία στην παλιά τη γειτονιά σου
Την Αναλήψεως με πάντες, Σαλαμίνος με τα όλα
Κι όσι τρώγανε στον Μπάμπη, να τους φεύγει η μπριζόλα
Θυμάμαι κι αλλά πολλά κωλίδια και την καλύτερη πλατεία
Με τα αμάξι μου κρυφά να μπαίνω σε κάθε ευκαιρία
Στον Aι Διονύση το έχω σκίσει με δυο φίλους σπασμένη τετάρτη
και για μια Μί Τρία καλή που τελικά μου βγήκε σκάρτη
Μεγαλώνω και ξεχνώ μόνο τους κουλούς τα μπάζα
όσους χαλούσαν μηχανές γιατί δεν ξέραν από γκάζια
μα ποτέ μου δε ξεχνώ την παλιά τη γειτονιά μου
γιατί στο παγκάκι της πλατείας έχω στουκάρει τη χαρά μου
(///Μαζωνάκης):
Θέλω να γυρίσω στα παλιά, εδώ και τώρα
Θέλω την παλιά μου γειτονιά για μία ώρα
Θέλω να σβουρίξω σαν τρελλός
Μέχρι να μου έρθει εμετός
Παω μια βόλτα στα παλιά, στην Αναλήψεως, στην Κύπρου
θα βάλω κατοστάρα και θα το σαπίσω
Από τα παντηλίκια θα ξενυχτήσω
Μεγάλωσα νοστάλγησα αυτά που πίσω μου άφησα
BMW μου είσαι μόνη το λαστιχό σου λιώνει ….
:banned: :dance: :bugeye:

alexk
28-07-06, 08:53
Έχω μείνει...
:bugeye:

konc
28-07-06, 13:01
Εχω ενα καλο μπασιματακι αλλα ειναι λιγο... βορεια.
Ε, μη με φτάσεις Κηφισιά! Είπαμε κάπου κοντά, να περνάμε στο δρόμο για το σπίτι

E36 RULES!!
28-07-06, 18:57
Gamaaaaaaaaatoooooo!!!! Εννοείται έγινε προσθήκη στα αγαπημένα χωρις σύνδεση...!!!

manosm3
29-07-06, 00:03
Kωστα, αν μενεις χαμηλα ειναι ψιλομακρια αλλα βγαινει σε φαρδυ δρομο με τζαμαρια κατω! :):)

manosm3
29-07-06, 00:08
Μηπως αντι να σκαλιζουμε τη μυτη μας, μπορουμε να πινουμε καμια κοκα-κολα; :dance: :gaysex:

E36 RULES!!
29-07-06, 18:39
Λοιπόν, ο εγκεκριμένος PWFR (Plateia World Fund Researcher) Mάριος K. ή Ε36 RULES!! παραθέτει μια λίστα απο τα αγαπημένα υπολείμματα του είδους Plateia-Plateia στην Πάτρα.
-Πλατεία Γεωργίου Α', η οποία, αν και σχετικα προσφατα ανακαινισμένη έχει κατάλληλο για baxing οδόστρωμα και κλίση... Αν κα δεν είναι ολοκληωμένος κύκλος (οι ντόπιοι καταλαβαίνουν τι εννοώ), μπορείτε να την θεωρήσετε ως δύο μη ενωμένα ημικύκλια. Προσοχή μόνο την ημερα γιατι συνήθως υπάρχουν στο "κάτω μέρος" 2-3 ασπρομπλε Transalp... το μακρυ χερι του νομου παραμονεύει!!! τις μεταμεσονύχτιες ώρες πάντως δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα, αφού δεν έχει ούτε κινηση... έχουν διακριθεί κατα καιρους κατι 200sx(κόκκινο, ανθρακι και λευκο... κατεβαινουν και σε drift.)

-Πλατεία Αγ. Γεωργίου, πάνω απο τον πεζόδρομο της Γεροκωστοπούλου, απαντάται στο τελείωμα της Γερμανου και είναι η χαρα του μπεμπη. Ειδικα αν στρίψετε καπακι προς Γούναρη και δεν συνεχίσετε προς Αγ. Νικολάου, θα κάνετε 2 διαδοχικά Baxings. κατα καιρους διακρίνονται διαφορα πισωκίνητα και μη-ρωτήστε και τον Kostas Christ για το ποσεσ στριγκλιες ελαστικων ακουμε όταν κάνουμε μάθημα σε διπλανη πολυκατοικια.

-Δασύλλιο 1: Η κατάβαση. Λοιπόν: Μετά την Καφετέρια του Λάγιου, καθώς ερχόμαστε απο το Κάστρο, συναντούμε 2 πεταλο-φουρκέτες, με μεγάλη κατηφορική κλίση. Τις ώρες της ημέρας πήζει στην κίνηση. Τις μεταμεσονύχτιες, δεν υπάρχει ψυχη. Έχει και ωραία θεα σε όλο τον Πατραικο, ενω διπλα σας υπάρχει πλούσια βλάστηση πευκοειδών. Προσοχη μονο μην φύγετε με το πλαι και προσγειωθείτε σε καμια ταρατσα...

-Δασύλλιο 2: Η ανάβαση. ομοίως με την κατάβαση, θέλει πιο πολλα αλογα, και μπλοκε (αν υπάρχει βεβαίως-βεβαίως...). Είναι πιο ασφαλής απο την κατάβαση

-Πανεπιστημιούπολη. (ισχύει και το άσυλο). Μπορείτε να κάνετε αναστροφή απο τις νησίδες και να Baxάρετε. Άσφαλτος γυαλί. Προσοχή μόνο το βράδυ στην καντίνα, μην πατίσετε τους παπιόγκαζους που κάνουν κόντρες.Μπορείτε να Baxάρετε και στα πρώτα μέτρα της -θρυλικης- Ανάβασης Καστριτσίου. Πιο πάνω στενεύει εκνευριστικα ο δρομος.


ΜΕΡΗ ΓΙΑ zvourizing (συγγενικο του Baxing)
-To parking στην παραλια της Καλογριάς. Please, όχι το καλοκαιρι είναι φίσκα. Την Πρωτομαγια διακριθηκε ένα ανθρακι Ε36 316, αυτο εδω.

-Το παρκιν στην Παραλια της περιοχης Δαφνες. (αν πατε ριχτε πμ, κοντα μενω) συχνα-πυκνα διακρινεται το προαναφερθεν Ε36...:scratchch :scratchch

-πανω-κατω σε ολες τις παραλιες της Αχαίας.

Fanatic
30-07-06, 20:43
ALL THE MONEY!!

manosm3
30-07-06, 22:54
Ανακαλυψα ενα τρελο μερος για zvourizing!!! Κατι σαν πλατεια μονο που εχει στη μεση αχυρα και κατω καλη ασφαλτο...

E36 RULES!!
31-07-06, 21:08
άντε, αγαπητε συνάδελφε PWFR Μανο, αποκάλυψέ μας ετούτη την ανακάλυψη σου και είθε να λάβεις Μ3 εξ ουρανού... (πςςςς... δεν παιζομαι!!!)

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
02-08-06, 09:01
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ… (του ///Μαζωνάκη)
Έβαλα για πρώτη μου φορά κάποιο στοίχημα μεγάλο
πως θα κάνω παντηλίκι που θα σου πατάει τον κάλο
Έχουμε μάθει απ' την πλατεία, όχι μόνο να το σπάμε
Μα να κάνουμε κωλίδια, αυτά που τόσο αγαπάμε
Αν ακούσεις κάποιο γκάζι το βράδυ μες τα όνειρά σου
τότε θυμήσου την πλατεία στην παλιά τη γειτονιά σου
Την Αναλήψεως με πάντες, Σαλαμίνος με τα όλα
Κι όσι τρώγανε στον Μπάμπη, να τους φεύγει η μπριζόλα
Θυμάμαι κι αλλά πολλά κωλίδια και την καλύτερη πλατεία
Με τα αμάξι μου κρυφά να μπαίνω σε κάθε ευκαιρία
Στον Aι Διονύση το έχω σκίσει με δυο φίλους σπασμένη τετάρτη
και για μια Μί Τρία καλή που τελικά μου βγήκε σκάρτη
Μεγαλώνω και ξεχνώ μόνο τους κουλούς τα μπάζα
όσους χαλούσαν μηχανές γιατί δεν ξέραν από γκάζια
μα ποτέ μου δε ξεχνώ την παλιά τη γειτονιά μου
γιατί στο παγκάκι της πλατείας έχω στουκάρει τη χαρά μου
(///Μαζωνάκης):
Θέλω να γυρίσω στα παλιά, εδώ και τώρα
Θέλω την παλιά μου γειτονιά για μία ώρα
Θέλω να σβουρίξω σαν τρελλός
Μέχρι να μου έρθει εμετός
Παω μια βόλτα στα παλιά, στην Αναλήψεως, στην Κύπρου
θα βάλω κατοστάρα και θα το σαπίσω
Από τα παντηλίκια θα ξενυχτήσω
Μεγάλωσα νοστάλγησα αυτά που πίσω μου άφησα
BMW μου είσαι μόνη το λαστιχό σου λιώνει ….
:banned: :dance: :bugeye:

Κορυφή!!!! Σωστόοοος!!!!! :rockon:

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
02-08-06, 09:03
Στην Αθήνα δεν ξέρει κανείς κανένα καλό μέρος???

Fanatic
02-08-06, 10:05
Ρε Νικο εσενα το αμαξι δεν χρειαζεται και κανα ιδιαιτερο μερος, εχει δυναμη και οπου θελεις σου τα κανει τα χατηρια...παντως εχω βρει μια ωραια ειδικη στο Αλιμο με 2-3 στροφες φωτια...ακομα και για αδυναμα αυτοκινητα!

Snoopy
02-08-06, 13:16
Απο Λ. Πεντέλης είσοδος απο ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ.Στο τέρμα του δρόμου πάει αριστερά για ΠΕΝΤΕΛΗ και δεξιά για ΓΕΡΑΚΑ.
Στρίβετε για ΠΕΝΤΕΛΗ και αμολάτε μπροστά έναν φίλο με ιντερκομ για να ειδοποιεί για κίνηση.
Αφού παρετε το ΟΚ, λυσάξτε ελεύθερα. Ανηφόρα απο 4 έως και 5% εσάκια και κλειστές με ορατότοτα.

manosm3
02-08-06, 14:30
Απο Λ. Πεντέλης είσοδος απο ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ.Στο τέρμα του δρόμου πάει αριστερά για ΠΕΝΤΕΛΗ και δεξιά για ΓΕΡΑΚΑ.
Στρίβετε για ΠΕΝΤΕΛΗ και αμολάτε μπροστά έναν φίλο με ιντερκομ για να ειδοποιεί για κίνηση.
Αφού παρετε το ΟΚ, λυσάξτε ελεύθερα. Ανηφόρα απο 4 έως και 5% εσάκια και κλειστές με ορατότοτα.
Oνοματα δε λεμε, αλλα καποιος κυριος στην καταβαση εκεινης της ειδικης εχει αγορασει οικοπεδακι με θεα. :gaysex: :gaysex:

konc
02-08-06, 16:01
Σαν διαδρομή είναι όλα τα λεφτά αλλά θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πληροφόρηση. Στενός, με τυφλές στροφές και ανηφόρες. Και πάντα κινδυνεύεις όταν περάσει ο φίλος και σου δώσει το ΟΚ, να βγει κάποιος μετά από το πέρασμα του. Δεν είναι "κλειστός", έχει πολλά μέρη που βγαίνουν αμάξια, οπότε δεν λένε τα πλακώματα εκεί.