PDA

Επιστροφή στο Forum : πλυσιμο αυτοκινητου ανακεφαλεωση


MZ3
01-08-06, 06:06
βρηκα ενα βηντεακη απο ξενο φορουμ για το πως θα πρεπει να πλενουμαι τις μπεμπες μας
πανω που νομιζα οτι εκανα καλη δουλεια ψιλοαπογοητευτικα
ιδου!

http://www.youtube.com/watch?v=PkmZveqyU5E

BMW^Z4
02-08-06, 07:44
ειναι παλιο

doria
06-08-06, 10:38
Μια φιλική συμβουλή για τα κοριτσια σας είναι και η εξίς

μέσα στον κουβα με την σαπουνάδα και ένα ποτιράκι ξίδι φαγητού,όχι βαλσάμικο προς θεού και μετά θα δείται το μωρό σας λες και βγήκε απο αλοιφαδόρο να αστράφτει

*το ξύδι απομακρίνει τα άλατα του νερού.

Giannis e36
06-08-06, 11:28
το ποτιρακι οχι γεματο :dblthumb2

jackdaniels
06-08-06, 15:23
το ποτιρακι οχι γεματο :dblthumb2

Εγώ γιατή έχω ακούσει ότι το ξύδι επιφέρει οξείδωση-σκουριές μακροπρόθεσμά?

alex-kal
06-08-06, 15:41
Kάποτε έλεγαν για AVA !!
Να δοκιμάσουμε ή θα ξεβάψει? :)

sakkunen
09-08-06, 23:59
βρηκα ενα βηντεακη απο ξενο φορουμ για το πως θα πρεπει να πλενουμαι τις μπεμπες μας
πανω που νομιζα οτι εκανα καλη δουλεια ψιλοαπογοητευτικα
ιδου!

http://www.youtube.com/watch?v=PkmZveqyU5E


Ε οχι και να του κανω κ μασαζ ρε παιδια!

doria
10-08-06, 11:35
Εγώ γιατή έχω ακούσει ότι το ξύδι επιφέρει οξείδωση-σκουριές μακροπρόθεσμά?
όχι και σκουριές ρε παιδιά...πληντύριο αυτοκινήτων έχουμε,λες να κάναμε κάτι που μακροπρόθεσμα εστω θα προκαλούσε ζημιά στο αυτοκίνητο του πελάτη?

Ίσα ίσα απομακρίνει τα άλατα και γυαλίζει το χρώμα..τπτ παραπάνω

S38B38 Monsta
10-08-06, 14:33
ΠΟτέ AVA / FAIRY, και οτιδήποτε έχει σχέση με καθαριστικά σπιτιού.

Μόνο σαπούνι αυτοκινήτου με μπόλικη περιεκτικότητα σε κερί.

Snoopy
10-08-06, 14:45
ΠΟτέ AVA / FAIRY, και οτιδήποτε έχει σχέση με καθαριστικά σπιτιού.

Μόνο σαπούνι αυτοκινήτου με μπόλικη περιεκτικότητα σε κερί.

Δεν ξέρεις τι λες. Να με συγχωρείς αλλά είσα άσχετος. Εντελώς.

Πρώτα βρέχουμε το αυτοκίνητο με νέφτι για να καθαρίσουν οι χοντρές βρωμιές.
Υστερα το τρίβουμε με σμυριδόπανο 5άρι και μετά με το σφουγγαράκι της κουζίνας απο την πλευρά που έχει το σύρμα για να καθαρίσει.
Υστερα παίρνουμε ένα κουτί Tide και το ρίχνουμε μέσα σε έναν κουβά.
Μετά ρίχνουμε στον κουβά χλωρίνη (προσοχή να μην πάει στα λάστιχα γιατί τα θαμπώνει) και όλα αυτά τα πασαλείβουμε στο αυτοκίνητο με μία σπάτουλα της κουζίνας.
Αφού έχουμε ζεστάνει νερό σε δέκα κατσαρόλες το ρίχνουμε στο αυτοκίνητο για να αχνίσει και ψιλοκόβουμε το κρεμυδάκι - άκυρο το κρεμύδι πάλι πεινάω.

Ετσι τελειώνει το πρώτο στάδιο.
Κανονικά αυτό που έχει μείνει πλέον είναι ασημί λαμαρίνα.

Υστερα ξεκινάμε με πλύσιμο ξανα (αφού βάλουμε λίγο ξύδι για να μην κόψει η σαπουνάδα) και του ρίχνουμε επάνω λίγο νέφτι αλλά ομοιόμορφα. Μερικοί χρησιμοποιούν το ψεκαστήρι απο το Αζαξ για τα τζάμια, όποιος θέλει μπορεί να γεμίζει το στόμα του και να κάνει μπρούφφφφ πολλές φορές μέχρι να καλύψει το αμάξι.

Μετά παίρνουμε ένα σπρέυ ότι χρώμα θέλουμε και ψεκάζουμε το αμάξι, ενώ έχουμε φροντίσει να αφήσουμε στον ήλιο και μια μεγάλη λαμπάδα (1.80 τουλάχιστον) για να λιώσει. Αυτή θα τη χρειαστούμε στο κέρωμα.

Αφήνουμε το αμάξι να στεξνώσει απο το σπρέυ ή το φυσάμε με το μπιστολάκι των μαλλιών. Προσοχή μην πέσει επάνω σκόνη απο τον δρόμο. (καλό είναι να έχουμε βρέξει τα πάντα απο πριν για να μην κάνει κουρνιαχτό).

Τέλος και αφού στεγνώσει η μπογιά, ξύνουμε ότι έχει πάει στα παράθυρα με ένα μυστρί και κερώνουμε με τη λαμπάδα.

Αυτό είναι πλύσιμο και όχι κάτι άλλα που κάνουν μερικοί μερικοί - επαγγελματίες και καλά - με σαμπουάν με βατόμουρο και χοχόμπα και ζητάνε και ένα σκασμό λεφτά.

Εγώ έτσι πλένω το δικό μου...:twak:
υπάρχει περίπτωση να στο φέρω να το ισιώσεις?:D

S38B38 Monsta
10-08-06, 15:04
:icon18:

Πολύ καλό, ομολογώ.

Αν θες πίστεψέ το. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου, μέχρι και πλυσίμο με σφουγγαράκι από την άγρια πλευρά για να 'βγάλουν' κουτσουλιές!

Καινούρια αμάξια, εντελώς κατεστραμένα από λάθος πλυσίματα...άσε...

jackdaniels
10-08-06, 15:47
Ασημί??? Μην μου βάζεις ιδέες!

Αυτο με το πράσινο Scotch Brite το έκανε ένας αλβανός στο Merc του πατέρα μου πριον κάτι χρόνια, πουτ@να μιλάμε έγινε το μάυρο Merc!!!

S38B38 Monsta
11-08-06, 08:10
Ίσα ίσα απομακρίνει τα άλατα και γυαλίζει το χρώμα..τπτ παραπάνω


Το ξύδι απομακρύνει τα άλατα, ΑΛΛΑ ως εκ φύσεως όξυνο προϊόν, απομακρύνει και οποιαδήποτε μορφή κεριού είχε το βερνίκι του αυτοκινήτου.

Πράγμα που σημαίνει ότι σε καμία περίπτωση δεν θα δεις το αυτοκίνητο να γυαλίζει περισσότερο μετά από πλύσιμο με σαπούνι και ξύδι.

Είναι μάλιστα άκρως απαραίτητο να εφαρμόσουμε μία στρώση κεριού σε σημείο που πριν έχουμε χρησιμοποιήσει ξύδι για να απομακρύνουμε τυχόν άλατα.

Όσο για τη γυαλάδα που είπες και τη συγκρίνεις με αυτή που δίνει η (σωστή) χρήση αλοιφαδόρου με τη (σωστή) χρήση ειδικών αλοιφών - ανάλογα πάντα με τη περίπτωση που έχουμε να αντιμετωπίσουμε - γιατί δεν έρχεσαι μια βόλτα από το μαγαζί μου να κάνουμε συγκριτικό τεστ, ξυδιού vs αλοιφών?

Sorry, αλλά είναι από τις πιο γελοίες συμβουλές που έχω διαβάσει από επαγγελματία; εδώ μέσα.

Snoopy
11-08-06, 09:00
Εγώ επειδή είμαι πολυεκατομμυριούχος και λάρτζ άτομο, αφήνω μια σαμπάνια Dom Perignon του 67 να γίνει ξύδι και μετά πλένω με αυτό το αμάξι μου.:icon11:

Σοβαρά όμως επειδή με παίδεψε πολύ το θρεντ αυτό,

VINEGAR - Acetic acid, also known as ethanoic acid, is an organic chemical compound best recognized for giving vinegar its sour taste and pungent smell.
Pure water-free acetic acid (glacial acetic acid) is a colorless hygroscopic liquid and freezes below 16.7 °C (62 °F) to a colourless crystalline solid.
Acetic acid is corrosive, and its vapour is irritating to eyes and nose.

Acetic acid is one of the simplest carboxylic acids. It is an important chemical reagent and industrial chemical that is used in the production of polyethylene terephthalate; cellulose acetate, mainly for photographic film; and polyvinyl acetate for wood glue, as well as many synthetic fibres and fabrics.
Acetic acid is corrosive and toxic.



Χημικός δεν είμαι αλλά αυτό το toxic και corrosive... κάτι μου κάνει.
Δεν το έβαζα στο χρώμα μου...

S38B38 Monsta
11-08-06, 09:08
Ωραίος όπως πάντα, ο padapanta!

Nough said on the vinegar issue...

BMW^Z4
11-08-06, 14:10
Για πλυσιμο χρησιμοποιω Meguiars shampoo and conditioner.

doria
11-08-06, 14:21
Το ξύδι απομακρύνει τα άλατα, ΑΛΛΑ ως εκ φύσεως όξυνο προϊόν, απομακρύνει και οποιαδήποτε μορφή κεριού είχε το βερνίκι του αυτοκινήτου.

Πράγμα που σημαίνει ότι σε καμία περίπτωση δεν θα δεις το αυτοκίνητο να γυαλίζει περισσότερο μετά από πλύσιμο με σαπούνι και ξύδι.

Είναι μάλιστα άκρως απαραίτητο να εφαρμόσουμε μία στρώση κεριού σε σημείο που πριν έχουμε χρησιμοποιήσει ξύδι για να απομακρύνουμε τυχόν άλατα.

Όσο για τη γυαλάδα που είπες και τη συγκρίνεις με αυτή που δίνει η (σωστή) χρήση αλοιφαδόρου με τη (σωστή) χρήση ειδικών αλοιφών - ανάλογα πάντα με τη περίπτωση που έχουμε να αντιμετωπίσουμε - γιατί δεν έρχεσαι μια βόλτα από το μαγαζί μου να κάνουμε συγκριτικό τεστ, ξυδιού vs αλοιφών?

Sorry, αλλά είναι από τις πιο γελοίες συμβουλές που έχω διαβάσει από επαγγελματία; εδώ μέσα.
ENOEITAI οτι παντα μετα απο πλησιμο περνας μια στροση κερι πριν το σκούπισμα...δεν ξερω τι λες εσύ...αλλα ελα να κανουμε συγκριτικό τεστ οπως λες no problem αλλα οσοι φίλοι εφάρμοσαν αυτή την τακτική έτριβαν τα μάτια τους μετά...

jackdaniels
11-08-06, 15:14
Χημικός δεν είμαι αλλά αυτό το toxic και corrosive... κάτι μου κάνει.
Δεν το έβαζα στο χρώμα μου...

Βρε τα είπα έγω απ'την αρχή, όπως επίσης και τα απορυπαντικά πιάτων που περιέχουν ξύδι :banned:

S38B38 Monsta
11-08-06, 15:37
ENOEITAI οτι παντα μετα απο πλησιμο περνας μια στροση κερι πριν το σκούπισμα...δεν ξερω τι λες εσύ...αλλα ελα να κανουμε συγκριτικό τεστ οπως λες no problem αλλα οσοι φίλοι εφάρμοσαν αυτή την τακτική έτριβαν τα μάτια τους μετά...

Αν με το 'στρΩση κερί' εσύ εννοείς το δήθεν υγρό κερί που εφαρμόζουν στο πλύσιμο τα βενζινάδικα και τα πλυντήρια αυτοκινήτων (που τελικά σίγουρα αυτό εννοείς), τότε συγγνώμη, αλλά για ακόμη μία φορά είσαι λάθος.

Για να προλάβεις ζημιά που μπορεί να κάνει στο βερνίκι η χρήση ΞΥΔΙΟΥ, χρειάζεται κανονική επίστρωση αλοιφής κερί με το χέρι ή ακόμα καλύτερα με αλοιφαδόρο. Για να διορθώσεις ζημιά από παρατεταμένη χρήση ή παραμονή ξυδιού στη βαφή χρειάζεται 3 ως 5 στρώσεις αλοιφών ανάλογα με το χρώμα και τη σκληρότητα του βέρνικιού του κάθε αυτοκινήτου. Έχω διορθώσει ένα σωρό τέτειες ζημιές. Τελεία και παύλα.

Επίσης αν κατέχεις την αγγλική γλώσσα, κάνε λίγο scroll up στο post που έγραψε ο padapanta για την επιστημονική επεξήγηση του ξυδιού. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά.

Αν όμως όλα αυτά εξακολουθούν να σου φαίνονται 'κινέζικα' στο λέω ακόμα μία φορά στα ελληνικά:

Tο ξύδι είναι όξινο / οξύ / καυστικό, και μπορεί, αν μείνει πάνω στο βερνίκι, να κάνει την ίδια ζημιά όπως μία κουτσουλιά (που επίσης είναι όξινη).

Για οποιαδήποτε δοκιμή στη διάθεσή σου, στο έχω ήδη προτείνει από το προηγούμενο post μου (εννοείται πως όχι στο δικό μου αυτοκίνητο).

doria
11-08-06, 16:40
Αν με το 'στρΩση κερί' εσύ εννοείς το δήθεν υγρό κερί που εφαρμόζουν στο πλύσιμο τα βενζινάδικα και τα πλυντήρια αυτοκινήτων (που τελικά σίγουρα αυτό εννοείς), τότε συγγνώμη, αλλά για ακόμη μία φορά είσαι λάθος.

Για να προλάβεις ζημιά που μπορεί να κάνει στο βερνίκι η χρήση ΞΥΔΙΟΥ, χρειάζεται κανονική επίστρωση αλοιφής κερί με το χέρι ή ακόμα καλύτερα με αλοιφαδόρο. Για να διορθώσεις ζημιά από παρατεταμένη χρήση ή παραμονή ξυδιού στη βαφή χρειάζεται 3 ως 5 στρώσεις αλοιφών ανάλογα με το χρώμα και τη σκληρότητα του βέρνικιού του κάθε αυτοκινήτου. Έχω διορθώσει ένα σωρό τέτειες ζημιές. Τελεία και παύλα.

Επίσης αν κατέχεις την αγγλική γλώσσα, κάνε λίγο scroll up στο post που έγραψε ο padapanta για την επιστημονική επεξήγηση του ξυδιού. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά.

Αν όμως όλα αυτά εξακολουθούν να σου φαίνονται 'κινέζικα' στο λέω ακόμα μία φορά στα ελληνικά:

Tο ξύδι είναι όξινο / οξύ / καυστικό, και μπορεί, αν μείνει πάνω στο βερνίκι, να κάνει την ίδια ζημιά όπως μία κουτσουλιά (που επίσης είναι όξινη).

Για οποιαδήποτε δοκιμή στη διάθεσή σου, στο έχω ήδη προτείνει από το προηγούμενο post μου (εννοείται πως όχι στο δικό μου αυτοκίνητο).

Οταν θα μαθεις να μην εισαι απολυτος τοτε θα μπορεσουμε να συζητησουμε...επειδη εδω και πολλα χρονια πλενω το δικο μου bmw και παλιοτερα το golf που ειχα με τον ιδιο τροπο και επειδη καθε φορα το αυτοκινητο γυαλιζει τα τελευταια 2 χρονια,εχω περασει μονο 3 φορες κανονικα το αυτοκινητο αλοιφη και 12 στροματα κερι τα οποια ουτος η αλλος πρεπει να περνιεται.
απο κει και περα αν κατσεις και αναλογιστεις οτι τα 3/4 των ελληνων πλενουν το αυτοκινητο τους με υγρο πιατων οτι και να πεις εσυ για το κερι ειναι περητο...και στην τελικη ξυδι βαζω οταν πλενω το δικο μου αυτοκινητο κι οχι των πελατων γιατι θα δουλευα για να πληρωνω ξυδια...

λυσε μου ομως μια απορια..αν ειναι τοσο οξυνο,οξυ οπως λες και παραπανω..γιατι δεν μας καιει το στομαχι?

jackdaniels
11-08-06, 17:10
λυσε μου ομως μια απορια..αν ειναι τοσο οξυνο,οξυ οπως λες και παραπανω..γιατι δεν μας καιει το στομαχι?

Ωχ, καλή ατάκα!!! Με την ίδια λογική τα πουλιά θα έπρεπε να έχουν συγκαμένους κόλους :D Ρε'συ, ξέρεις τι θα γίνει αν βγάλουν το οξύ που έχεις στο στομάχι για χώνεψεί και το πετάξουν πάνω στο αυτοκίνητο σου? Θα γίνει κάμπριο :jester:

S38B38 Monsta
11-08-06, 17:18
Χμμμ για να δούμε, τελευταία προσπάθεια....

1) Το ότι (κατά τη δική σου στατιστική μέτρηση) 3/4 των ελλήνων πλένουν με AVA, κάνει καλό στη δική μου τσέπη, μιας και δεν προλαβαίνω να γυαλίζω θαμπωμένα αυτοκίνητα. Επίσης δείχνει πόσο άσχετος είναι ακόμα ο κόσμος και πόσα πρέπει να μάθει για τη σωστή περιποίηση αυτοκινήτων, ειδικά τώρα με τις υδατο-διάλητες βαφές. Αλήθεια το ξερες αυτό ??

Και φαντάσου ότι εσύ ακόμα επιμένεις με το ...ξύδι. Anyway...

2) Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν αν πλένεις το αμάξι σου με ξύδι, ή σε ποιον πληρώνεις τα έξοδά σου.

3) Όσο για την απορία σου θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς στο οικογενειακό σου ιατρό. Δεν είναι αυτή η ειδικότητά μου, άρα δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω. Βέβαια τώρα που το ξανα-σκέφτομαι, μερικές σταγονίτσες στη σαλάτα μπορεί να μη σε πειράζει, διότι το στομάχι μας εκ φύσεως παράγει οξέα για να διαλύει τις τροφές που τρώμε, αλλά ΑΝ - λέω ΑΝ - κάτσεις και πεις ένα μπουκαλάκι στη καθισιά σου να έχεις ένα ......μικρό θεματάκι??

Δεν ασχολούμαι άλλο με αυτό το thread. Με κουράζουν άνθρωποι ξεροκέφαλοι και ισχυρογνώμωνες, που δεν μπορούν με τίποτα να παραδεχτούν το λάθος τους.

Εσύ εν τω μεταξύ συνέχισε να πλένεις με ξύδι - Κάνει καλό!

MZ3
11-08-06, 20:06
παντος εγω εχω παρει το σαμπουαν απο την BMW που εχει μεσα και κερι
και εχω μηνει ικανοποιημενος με το αποτελεσμα που ειδα

επληνε και ο νταντι το ΜΒ και ανχωθικε οτι θα τελειωνε το σαμπουαν και σονυ και καλα ηθελε να εχουμαι αλλο ενα ρεζαρβα καλου κακου :p

ετσι πηγα και πηρα αλλο ενα να μην τον ακουω :P

+1 στο σαμπουαν με κερι της μαμας αντιπροσοπιας :-)

-1 αν εχεται καμια γατα τον χειμονα που ανεβενη στον ουρανο (σε κλειστο γκαραζ γινετε αυτο :-(

καθως μεχρη να ανεβει γλυστραει χαζοσπινιαρη και αφηνη σημαδια στο καπο ...

jackdaniels
11-08-06, 21:14
Αυτό βάζω κι εγώ φίλε, αλλά μένουν άλατα στο τέλος, οπότε προχθές πήρα κι ένα κερί τις πλάκας, αλλά δεν ξέρω πως να το βάλω, δεν αφήνετε τους τσακωμούς και να ρίξετε καμιά οδηγεία λεώ'γώ?

Geo_3D
11-08-06, 21:29
Υπαρχει διαθεση να πεσουν αρκετα οι τονοι ή να το κλεισω απο τωρα το thread???

:+1: παντως γιατι γελασα με καποιες ατακες....αλλά ας μην συνεχιστει αυτο

MZ3
11-08-06, 22:05
Αυτό βάζω κι εγώ φίλε, αλλά μένουν άλατα στο τέλος, οπότε προχθές πήρα κι ένα κερί τις πλάκας, αλλά δεν ξέρω πως να το βάλω, δεν αφήνετε τους τσακωμούς και να ρίξετε καμιά οδηγεία λεώ'γώ?


τα αλατα ειναι αναλογα την περιοχη στο πατρικο μου που πλενω το αμαξη δεν εχει καθολου αλατα γιαυτο δεν εχω προβλημα
γενηκα : ποτε πλυσημο στον ηλιο , γρηγωρο στεγνωμα με την σπατουλα σηληκονη πος το λενε αυτο , τα υπολοιπα με μαικροφαιμπερ πανακη κανουν καλη δουλεια προτιμιστε τα μεγαλα μεγεθους

το κερι τα περισοτερα του εμποριου εχουν κατι σαν σφουγκαρακη απο την μια πλευρα το βουτας στο κερι και με κικληκες κηνησεις βαζεις σε ολο το αμαξη μετα που πλυθηκε στεγνωσε
μολης τελειωσεις περνεις αφθωνο βαμβακη και με κυκλικες κηνησεις σκουπηζεις ολο το αμαξη
το αποτελεσμα ειναι εμφανες
αποφυγετε πλυσημο με ζεστο και οταν εχει ηλιο για να μηνει το κερι
καθε 4 μηνες ενα περασμα κερακη νομηζω ειναι οτι πρεπει


+1 στο ποστ πως να κανουμαι ασιμη το αμαξη και εγω γελασα αρκετα :-)

BMW^Z4
12-08-06, 23:32
το κερι ΠΟΤΕ κυκλικες κινισεις! Μονο μπροστα πισω. Το polish κυκλικες κινισεις!

jackdaniels
13-08-06, 14:30
Μάλιστα, για πέστε τώρα και πως
1. καθαρίζουν-ξαναμαυρίζουν τα ελαστικά των τροχών
2. Τα λάστιχα των παραθύρων
3. Εξωτερικά πλαστικά, πχ το μάυρο πλαστικό που περιβάλει τους εξωτερικούς καθρέπτες έχει ξεθωριάσει τελίως, έβαλα απ΄το σπρευ που βάζω στο ταμπλό και κάτι δείχνη να κάνει αλλά υπάρχει κάτι ειδικά για αυτό?
:help:

MZ3
13-08-06, 16:33
1 armoral ο αφρός που καθαρίζει και γυαλίζει

2 το ίδιο.. αυτό που κάνω εγω.. 5-6 ωρες πρην το πλυσημο η λουζω καλα καλα ολα τα εξωτερικά πλαστικα με αρμοραλ για τα λαστιχα (τον αφρο οπως ειπαμε ) και μετα απο ωρες το πλυσηματακη

3 μετα το πλύσιμο αν χρειαστεί περνας με ενα σγουγκαρακη παλη με αρμοραλ τα πλαστικα για να δειχνουν γυαλισμένα γενικος παντος εχει κατι ιδιοτητες το αρμοραλ που τρεφει και συντηρη τα πλαστικα / λαστιχα



4 για τα εσωτερικα πλαστικα η αντιπροσοποια εχει ενα πολη καλο προιον :-)

jackdaniels
13-08-06, 17:08
4 για τα εσωτερικα πλαστικα η αντιπροσοποια εχει ενα πολη καλο προιον :-)

Ενοήτε ότι για το ταμπλό έχω πάρι τις αντ/είας, μη φοβάσε μα ακόμα και τις τάπες των βαλβίδων απο'κει τις πέρνω!:screwy:

Δεν μου λες, αυτα τα προοιόντα τύπου Armoral δεν δημιουργούν προβλήματα στα ελαστικά? Τα έχουν εξελίξη? Διότι θυμάμαι παλιά και τα ''ξέρεναν''.

BMW^Z4
14-08-06, 10:07
1. Turtle wax Tyre wet and black. Μην παρεις αφρο αλλα gel. Γυαλλιζει περισσοτερο , διαρκει περισσοτερο και λερωνει λιγοτερο. Το βαζεις σε σφουγγαρακι και αλοιφεις.

2. Sonax exterior care. Εχει 3 πολυκαλα προιοντα.

3. Autoglym plastic,rubber and vinyl care. Παρα πολυ καλο προιον με διαρκεια.

jackdaniels
15-08-06, 15:36
1. Turtle wax Tyre wet and black. Μην παρεις αφρο αλλα gel. Γυαλλιζει περισσοτερο , διαρκει περισσοτερο και λερωνει λιγοτερο. Το βαζεις σε σφουγγαρακι και αλοιφεις.

2. Sonax exterior care. Εχει 3 πολυκαλα προιοντα.

3. Autoglym plastic,rubber and vinyl care. Παρα πολυ καλο προιον με διαρκεια.

Τώρα μας τα λες? Άντε και του χρόνου :thefinger Πλάκα κάνω, πήρα τον αφρό Armorall και έκανε γ@μάτη δουλειά, και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου άλλα μου φένεται σαν να μαλάκωσαν τα ελαστικά και βελτιώθηκε λίγο η ποιότητα κύλισης, αν και χριάστηκε όλο το κουτί σχεδόν οπότε την επόμενη θα δοκιμάσω το turtle! Επίσης πήρα και το κερί τις ίδιας εταιρίας και θα το δοκιμάσο θεού θέλοντος την ερχόμενη κυριακή, οι οδηγίες του πάντως λένε για κυκλικές κηνίσεις BMW^Z4, εσύ γιατή μας τις απέκλεισες?? Θα κοιτάξω και τα Sonax & Autoglym γιατή το Armorall δεν μου έκανε δουλειά στα πλαστικά ΜΖ3, ευχαριστό παιδιά:ylsuper:

BMW^Z4
16-08-06, 07:59
Turtle wax παρε το Platinum carnauba ... θα τρελλαθεις απο το γυαλλισμα...

οι ειδικοι προτινουν μπρος και πισω το κερι για να στρωνει καλυτερα στη μπογια... και κυκλικα δεν ειναι λαθος αλλα μπορει να φαινονται μικροι κυκλοι στη μπογια αν την δεις πιο προσεχτικα ....

κερι προτινω P21s !!! λιγο ακριβο αλλα μαμαει ....:nod:

jackdaniels
27-08-06, 18:15
Ρε παιδιά κόλησα πριν λίγο καιρό μονοτική ταινία στην κολώνα εξωτερικά για να κρατάει το λάστιχο τις πόρτας μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη που του έβαλα να το κρατάει γιατή είχε πεσει,:mad: η μονωτική άφησε κόλες πάνω όταν την έβγαλα και δεν φέυγουν με το πλύσιμο.:banghead: Τώρα άλλος μου λέει να βάλω οινόπνευμα κι άλλος πετρέλαιο, τη να κάνω???:help:

rapid_fast
27-08-06, 18:43
καθαρό οινόπνευμα βάλε...

BMW^Z4
27-08-06, 19:31
Autoglym Tar remover...

jackdaniels
29-08-06, 15:44
Τελικά έφυγαν με μούλιασμα και υπομονετικό τρίψιμο :thumbsdow
Ερωτήσεων συνέχεια, πέραν του στάνταρ καθαριστικου-γυαλιστικού του ταμπλό η βαζελίνη κάνει καλό ή κακό? Ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά τις? Έβαλα χθες στα χερούλια στις πόρτες και μειώθηκαν τα τριξίματα στο μισό!:dblthumb2 Κάνει γαι τα εξωτερικά μάυρα πλαστικά?(βάση υαλλοκαθαριστίρον πχ)

MZ3
30-08-06, 03:34
με οσα ξερω μεχρη στηγμης μπορω να σου πω οτι η βαζελινη μονο καλο κανει
και δεν το λεω απο το πως φενεται αν την βαλεις καπου αλλα απο την ενοια
το πος συντηρη / διατηρη το πλαστικο /λαστιχο που θα αλοιψης με βαζελινη

ενας ηλεκτρολογος τις ακατανομαστης μαρκας ΜΒ οταν πηγενα παλια με το ΜΒ (επαγκελματικο τοτε) με περηφανεια μου ελεγε : (οταν τοποθετουσε κατι πανω στο αμαξη και εβαζε πρωτα αρκετη δοση βαζελινης)
Ο γερμανος λεει βαζελινη! (σε στυλ καρδιναλιου το ελεγε :p )

jackdaniels
30-08-06, 15:22
Μάλιστα, και κάτι ακόμα, μέσα το σαλόνι? Έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν κάποιες απ'τις ταπετσαρίες, υπάρχει ειδικό καθαριστικό ή αυτό που χρισημοποιούμε και στους καναπέδες του σπιτιού κάνει?

Υ.Γ παιδιά σόρυ άλλα με έπιασε ξαφνικά κάτι με την συντήρηση!:smashtard

sakkunen
01-09-06, 00:54
Παντως το vinyl and bumper care της autoglym κανει πολυ καλη δουλεια στο εσωτερικο.
Αντιθετα το super resin polish θα θελα να κρατουσε περισσοτερο απο ενα πλυσιμο.

BMW^Z4
01-09-06, 07:33
Αντιθετα το super resin polish θα θελα να κρατουσε περισσοτερο απο ενα πλυσιμο.

κερωσες το αυτοκινητο σου μετα το polish ??? αν οχι το polish μετα απο 2-3 πλυματα φευγει ...

sot
20-09-06, 18:18
Γεια σας ! εδω και ενα περιπου μηνα ειμαι κατοχος μιας Ε36 '97 316 coupe ασημι χρωμα , το αμαξι το πλενω στο χερι με εναν κουβα με νερο και λιγο TIDE μεσα και θα ηθελα να ρωτησω , κανω ζημια στο χρωμα? ακομα λεω να παρω κανενα προιον για να το περναω κανα κερι μετα γιατι ετσι λερωνετε πολυ γρηγορα :/

ps. Ειναι λιγο ευαισθητο το χρωμα στα bmw ή ετσι μου φαινετε? νομιζω και οτι ειναι ξαναβαμμενο αλλα δεν ειμαι σιγουρος :) παντως ειναι κουκλα!

jackdaniels
20-09-06, 18:27
Πλάκα μας κάνεις Ε?:twak:

sot
20-09-06, 18:37
Ενταξει μην φανταστεις βαρβαρα πραγματα , απαλα το κανω με το σφουγγαρι αφου το εχω περασει μπολικο νερο , απλα βαζω λιγο για να κανει λιγο αφρο

jackdaniels
20-09-06, 18:40
Ρε άνθρωπε!!! Πάρε ένα σαμπουάν απ'το βενζινάδικο, ήμαρτον ποιά! Για; κέρωμα θα ξεπατωθής, εμένα μου πήρα κάνα 2ωρο, πολλύ δουλειά άλλα καλό αποτέλεσμα!

sot
20-09-06, 18:49
:bricks1: θα παρω standar ! 2-3 πλησιμο ειναι που το εχω κανει δεν το εχω καιρο :D , για ενα απλο κερωμα μια επιστρωση τοση ωρα θελει ? πολυ τριψιμο ετσι? βασικα μαλλον θα παρω κανα σαμπουαν με κερι ... thanks για τις απαντησεις!

jackdaniels
20-09-06, 18:53
:bricks1: θα παρω standar ! 2-3 πλησιμο ειναι που το εχω κανει δεν το εχω καιρο :D , για ενα απλο κερωμα μια επιστρωση τοση ωρα θελει ? πολυ τριψιμο ετσι? βασικα μαλλον θα παρω κανα σαμπουαν με κερι ... thanks για τις απαντησεις!

Δεν κάνει την ίδια δουλειά, κέρωμα χριάζετε κάθε 6 μήνες περίπου, βρες χρόνο κι όρεξη, κι εγώ βαριέμε άλλα χαλάλη τους!

sakkunen
20-09-06, 20:13
κερωσες το αυτοκινητο σου μετα το polish ??? αν οχι το polish μετα απο 2-3 πλυματα φευγει ...

Ωπ δεν το χα κανει μεχρι τωρα!Θα το δοκιμασω!

E46 POWER
21-09-06, 19:29
παιδια ενασ φιλος πουλαει ενα κερι της τζονσονς το ραλιι! ξερει κανεισ αν ειναι καλο? μου το δινει 20 ευρω...μεγαλο μπουκαλι!

sakkunen
23-09-06, 20:23
Κατι αλλο.Να προτιμησω το autoglym extra gloss protection ή το autoglym ultra deep shine?Σε silver grey metallic colour?

s_goudis
23-09-06, 20:55
Εγώ χρησιμοποιώ συρματόβουρτσα για πλύσιμο και κεράκια ρεσώ για κέρωμα.......

jackdaniels
23-09-06, 21:25
Τα κεράκια τα λένε ρετρό μεγάλεεεεε...............:pth:

s_goudis
23-09-06, 21:28
Ρετρό ή μετρό?

E46 POWER
24-09-06, 15:13
τσουκ! εχει και ρεσω! τελικα η πατεντα με το ξυδι ισχυει?

s_goudis
24-09-06, 17:25
Φίλε E46 POWER την απάντηση σου δώστη στον αγαπητο φίλο jackdaniels

stauros772000
11-10-06, 02:15
καλα,μολις διαβασα το ποστ του "παντα",στη δευτερη σελιδα.ο ανθρωπος ειναι"αλλου".να εισαι καλα πανταπαντα,τετοιους κοιλιακους δεν ειχα κανει ποτε μεχρι τωρα.+1000000000000

Alf_116i
12-10-06, 12:27
:+1: Το αμάξι μου πλέον είναι ασιμί... για πάντα κύριε πάνταπάντα. Φυσικά και ακολούθησα τις οδηγίες σου.

Geo_3D
12-10-06, 13:17
Μοnsta τα φωτα σου...

Σιγουρα ενα επαγγελματικο καθαρισμα ειναι οτι καλυτερο,αλλά για εμας τους ερασιτεχνες που μας αρεσει να τα πλενουμε μονοι μας σε καθε ευκαρια που βρισκουμε,τι υλικα (οχι μαρκες) προτεινεις.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα σαμπουαν αυτοκινητου το οποιο περιεχει λεει σιλικονη,δινοντας λαμψη λεει στο χρωμα(yeah right) καθως επισης και ενα γυαλιστικο με κερι οπως λεει,γνωστης εταιριας,το οποιο το χρησιμοποιω μια φορα στους 4 μηνες περιπου.
Θεωρεις οτι τα εν λογω υλικα ειναι αρκετα ή λιγα για ενα καλο οπτικο αποτελεσμα που θελουμε??

S38B38 Monsta
13-10-06, 09:53
Γιώργο,

Το έχω πει και πριν ότι το κάθε αυτοκίνητο αποτελεί ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ περίπτωση. Πως μπορώ εγώ να ξέρω μέσα από το site τι έχουν τα αυτοκίνητά σας πάνω στο βερνίκι τους από κατάλοιπα κ.ο.κ. για να προτείνω λύση?

Ως γενικές συμβουλές ναι, σε ένα καινούριο αμάξι ή τουλάχιστον σε ένα που όταν το χαϊδεύεις δεν νιώθεις 'σπυράκια' και δεν έχει σημάδια, η σωστή συντήρηση απαιτεί τακτικό πλύσιμο στο χέρι (τουλάχιστον 2 φορές το μήνα) με σαμπουάν που περιέχει κερί και 2 κερώματα το χρόνο (στα σκούρα 3+). Μακριά από βουρτσες / πανιά που μάλιστα έχουν το θράσος να λένε ότι δεν κάνουν ζημιά. Σε περίπτωση που δούμε σπυράκια μετά από παρκάρισμα κάτω από δέντρο, πλύσιμο την ίδια μέρα. Το ίδιο ισχύει και όταν γυρίσουμε από ταξίδι στην εθνική. Κουτσουλιές και ρετσίνια είναι αυτονόητο ότι πρέπει να φύγουν το συντομότερο δυνατό με πολύ νερό (μούλιασμα) και ΠΟΤΕ τρίψιμο. Το ρετσίνι με ζεστό νερό φεύγει αμέσως και αποφεύγουμε χημικά που αφαιρούν το κερί.

Αυτά βέβαια τα κάνει κάποιος που τον ενδιαφέρει το αυτοκίνητό του να δείχνει πάντα σαν καινούριο και με σκοπό να αποφύγει το γυάλισμα.

Και για να ξεκαθαρίσουμε τους όρους και να μη μπερδεύεται ο κόσμος, το γυάλισμα γίνεται με χοντρές αλοιφές και μόνο από επαγγελματία (και με μηχάνημα) που ξέρει τι κάνει, καθώς πολύ εύκολα μπορεί να γίνει ζημιά στα σύγχρονα υδατο-διάλυτα / οικολογικά βερνίκια που χρησιμοποιούν πλέον οι κατασκευστές. Ακολουθούν 3-4 στρώσεις με μεσαίες / λεπτές αλοιφές και τέλος το κερί. Τα παραπάνω βήματα ακολουθεί ένας σωστός επαγγελματίας εφόσον κρίνει ότι αυτό είναι που χρειάζεται το εκάστοτε αυτοκίνητο για να γίνει πάλι σαν καινούριο. Η συγκεκριμένη διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα και κοστίζει!

Προτείνω όποιον τον ενδιαφέρει ή έχει κάποιο πρόβλημα να περάσει από το μαγαζί μου να του κάνω μία εκτίμηση και να του δώσω μερικές χρήσιμες συμβουλές. Άν το αυτοκίνητο είναι σε καλή κατάσταση παίρνει μερικές αλοιφές και το κάνει και μόνος του.

Αυτά σε πρώτη φάση.

saikoE39
14-10-06, 00:30
Με βλεπω να ερχομαι απο εκει.....
Το μπορντο μπουμπουκι μου μετα απο τοσα χρονια και τοσες κακουχιες θελει ενα λιφτινκ...!!!!

Tasulis
15-10-06, 00:43
As μαζεψει καποιος αυτην την D...a, δεν την αντεχω αλλο. Ακου ξυδι.
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ VIAKAL ΡΕ ΕΞΥΠΝΗ.
Ολο μα.....ς μου εισαι,

Christos 330i ///M
21-10-06, 17:39
Ο καθενας εχει τον δικο του μοναδικο τροπο για το αυτοκινητο του μην σε φαινεται καθολου περιεργο . . . !

Action Man
21-10-06, 21:21
Σήμερα έπεσε γυάλισμα στην compact και στο ματοσακό....με αλοιφαδόρο δύο αλοιφες(χοντρή ψιλή) και όλα τα σχετικά.
Ας είναι καλά ο Ηλίας(bmw316i) και ο αδελφός του ο Βαγγέλης Βάγγμαν!(σχεδόν όλα μόνοι τους τα έκαναν:embarassm )τους ευχαριστώ πολύ!
Το αυτοκόνητο έγινε φανταστικό:rockon: .....παω να το βολταρω τώρα....καλό βράδυ!

Snoopy
21-10-06, 23:41
Υπάρχει κάποιο σοβαρό υγρό για να φύγει η μπίχλα απο τις ζάντες?

Εχω δοκιμάσει μέχρι και νανοτεχνολογία απο το τελεμάρκετινγκ (άσχετο αλλά είχα αϋπνίες και ένοιωσα πολύ λαλάκας στις 3.15 να παίρνω τηλέφωνο μια νυσταγμενη τύπισα που μόνο που δε μου είπε, ρε δε πανα φαμηθέις και εσύ και οι ζάντες σου).
Πήρα και απο το βενζινάδικο ένα της αρμορόλ, ένα άλλο της τέρτλ, της σιμονίζ, όλα τα έχω, σκάτούλες.
να πάρω (σοβαρα) τον ατμοκαθαριστή?
τι να κάνω?
ΔΕΝ καθαρίζουνε οι τατάνες...

Υ.Γ. είναι Αυτές στη φωτό και όποιος τις πάρει θα ΦΤΥΣΕΙ ΑΙΜΑ...
http://www.realoem.com/bmw/diagrams/o/t/90.png

MZ3
22-10-06, 00:42
αν ειναι βαμενες οι ζαντες μηπος αξηζει ενα καινουριο βαψημο?

αν δεν ειναι μηπος να σε εσωζε καμια αμοβολη/υαλοβολη? αφου εχεις παρει ολα τα καθαριστηκα? (δοκιμασες αυτο της BMW που ειναι για ζαντες και βγαζει πισσες? ισος κανει δουλεια..

jackdaniels
22-10-06, 16:26
Ρε παιδιά το βάψιμο γίνεται από οποιοδήποτε βαφέα αυτοκινήτων ή υπάρχουν ειδικοί για τις ζάντες?

Christos 330i ///M
22-10-06, 17:45
Αναλογα την βαφη αν θες π.χ νικελ δεν μπορει να της βαψει ενας λαμαρινας . . .

Marioz
22-10-06, 23:56
Γιώργο,

Το έχω πει και πριν ότι το κάθε αυτοκίνητο αποτελεί ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ περίπτωση. Πως μπορώ εγώ να ξέρω μέσα από το site τι έχουν τα αυτοκίνητά σας πάνω στο βερνίκι τους από κατάλοιπα κ.ο.κ. για να προτείνω λύση?

.................................................. ....................!

Προτείνω όποιον τον ενδιαφέρει ή έχει κάποιο πρόβλημα να περάσει από το μαγαζί μου να του κάνω μία εκτίμηση και να του δώσω μερικές χρήσιμες συμβουλές. Άν το αυτοκίνητο είναι σε καλή κατάσταση παίρνει μερικές αλοιφές και το κάνει και μόνος του.

Αυτά σε πρώτη φάση.


και που είναι αυτό το μαγαζί? Αν δεν επιτρέπεται να αναφέρεις το μαγαζί σου, στείλε μου ενα πραηβετ μεσατζ...........:soapbox:

peristeriE30
23-10-06, 02:20
Υπάρχει κάποιο σοβαρό υγρό για να φύγει η μπίχλα απο τις ζάντες?

Εχω δοκιμάσει μέχρι και νανοτεχνολογία απο το τελεμάρκετινγκ (άσχετο αλλά είχα αϋπνίες και ένοιωσα πολύ λαλάκας στις 3.15 να παίρνω τηλέφωνο μια νυσταγμενη τύπισα που μόνο που δε μου είπε, ρε δε πανα φαμηθέις και εσύ και οι ζάντες σου).
Πήρα και απο το βενζινάδικο ένα της αρμορόλ, ένα άλλο της τέρτλ, της σιμονίζ, όλα τα έχω, σκάτούλες.
να πάρω (σοβαρα) τον ατμοκαθαριστή?
τι να κάνω?
ΔΕΝ καθαρίζουνε οι τατάνες...

Υ.Γ. είναι Αυτές στη φωτό και όποιος τις πάρει θα ΦΤΥΣΕΙ ΑΙΜΑ...


μπορεις να μου τις χαρισεις κυριε πανταπαντα κ
θα βρω εγω τροπο να τις καθαρισω don't worry!

alexis
23-10-06, 08:36
πλάκα-πλάκα παιδιά για πείτε κάνα τρόπο να καθαρίζουμε τις
ζάντες μας με υλικά που μπορούμε να βρούμε μόνοι μας και
όχι έτοιμα προϊόντα...

πχ. για να γυαλίσουν τα λάστιχα έχω ακούσει ότι μπορείς να τα
ψεκάσεις με νερό/γλυκερίνη την οποία εύκολα μπορείς να βρείς στα φαρμακεία..
(δεν θυμάμαι τι αναλογία μου είχαν πει όμως...)

Για το καθάρισμα της ζάντας υπάρχει κάτι ανάλογο???

S38B38 Monsta
23-10-06, 08:56
πχ. για να γυαλίσουν τα λάστιχα έχω ακούσει ότι μπορείς να τα
ψεκάσεις με νερό/γλυκερίνη την οποία εύκολα μπορείς να βρείς στα φαρμακεία..
(δεν θυμάμαι τι αναλογία μου είχαν πει όμως...)

Για το καθάρισμα της ζάντας υπάρχει κάτι ανάλογο???


Αναλογία γλυκερίνη / νερό 1:1

Για τις ζάντες που ρωτάτε όλοι, αν έχουν 'ψημένες' μαυρίλες πάνε για βάψιμο. Για ισχυρό καθαριστικό δοκιμάστε κάποιο καθαριστικό πίσσας πχ. το Tar Remover της Autoglym. Βάλτε μία μικρή ποσότητα με σφουγγαράκι και αφήστε να δράσει το υλικό, στη συνέχεια δουλεύτε το με πολύ υπομονή. Αποφύγετε σκληρά σφουγγάρια τύπου scotch brite κτλ...

dion999
24-10-06, 09:37
Φιλε papada,νομιζω πως για τις συγκεκριμενες ζαντες οντως ενας ατμοκαθαριστης θα σε γλιτωνε απο πολυ κοπο.Δε ξερω αν θα εκανε την δουλεια που κανει μια ειδικη αλυφη αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα σου εμενε και χρονος για καμια βολτα μετα το καθαρισμα!

nassosbmw1
24-12-06, 10:40
όχι και σκουριές ρε παιδιά...πληντύριο αυτοκινήτων έχουμε,λες να κάναμε κάτι που μακροπρόθεσμα εστω θα προκαλούσε ζημιά στο αυτοκίνητο του πελάτη?

Ίσα ίσα απομακρίνει τα άλατα και γυαλίζει το χρώμα..τπτ παραπάνω

Το καλοκαιρι το διαπιστωσα καλα στο 116 τι εστι αλατα σε μεταλλικο χρωμα.......και λογω παραλιας εκανε τοση ζημια (κηλιδες που ειχαν "φαει "την επιφανεια) που πλακωθηκα στις αλοιφες και τα κερια μπας και γυαλισει...μαλλον δε θα γλυτωσω την επισκεψη σε επαγγελματια....:ylsuper: