PDA

Επιστροφή στο Forum : E46ci 120000 χλμ service


xristoskef
03-08-06, 14:16
Χαιρετώ όλους τους φίλους του site.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια για το BMW μου.Το έχω τώρα 6 μήνες,είναι ένα E46ci 1900cc 11/01 και έχει 120000 χλμ του έκανα ενα γένικο service λάδια-μπουζί-τακάκια-φίλτρα έπρεπε να του έχω κάνει ή ελέγξει κάτι άλλο?Επίσης έχει το radiocd της BMW ξέρετε εαν παίρνει ενισχυτή και sub?

Strax
03-08-06, 14:37
Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο (δεν έχει ιμάντες). Τα λάδια του σασμάν και του διαφορικού είναι lifetime, οπότε ούτε αυτά αλλάζονται.

Μην ξεχνάς να αλλάζεις τα υγρά φρένων το πολύ κάθε 2 χρόνια και νομίζω κάθε 3-4 χρόνια καλό είναι να αλλάζεται το αντιψυκτικό.

jackdaniels
03-08-06, 15:15
Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο (δεν έχει ιμάντες). Τα λάδια του σασμάν και του διαφορικού είναι lifetime, οπότε ούτε αυτά αλλάζονται.

Μην ξεχνάς να αλλάζεις τα υγρά φρένων το πολύ κάθε 2 χρόνια και νομίζω κάθε 3-4 χρόνια καλό είναι να αλλάζεται το αντιψυκτικό.

Strax τα υγρά φρένων δεν σου τα υπενθιμήζη εκείνο το ρολογάκη που πετάει το BC στο καντράν?

Strax
03-08-06, 15:36
Το ρολογάκι είναι και για αυτό, αλλά υπάρχει υπενθύμιση για τα υγρά φρένων σε κάθε Inspection 1 ή 2. Επειδή δεν κατάλαβα αν xristoskef πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο, το αναφέρω γιατί είναι πολύ σημαντικό να ΜΗΝ ξεχνάμε τα υγρά φρένων!

BMW-Racing
03-08-06, 20:32
τι υγρά προτείνεις strax για καλύτερα?

gp35
03-08-06, 22:39
κανε και εναν ελενχο διαγνωστικο σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο! ετσι να τους πεις!

xristoskef
04-08-06, 09:07
Δεν είναι εξουσιοδοτημένο είναι εξειδικευμένο φτάχνει μόνο BMW και ολα τα ανταλακτικά που μου έβαλε ήταν BMW.Για τα υγρά μου είπε πως θα μου εμφανιστεί στο καντράν ενα ρολογάκι και πως οταν χρειαστεί θα μου τα αλλάξει δωρεάν,πρέπει να προσέξω κατι στα υγρά φρένων?Γιατι κάθε 3-4 χρόνια πρέπει να αλλάζεται το αντιψυκτικό?