PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειμερινά ελαστικά


Dim77
17-10-06, 21:17
Σκέφτομαι να τοποθετήσω χειμερινά ελαστικά στο αυτοκίνητο μου.
Οι διαστάσεις των τροχών είναι 225/40/18 (8χ18) εμπρός και 255/35/18 (8.5χ18) πίσω.
Μετά από μια αναζήτηση σε site εταιρειών ελαστικών βρήκα πως υπάρχουν σε αυτές τις διαστάσεις τα continental contiWinter contact 810 και τα bridgestone Blizzak LM25.
Παλαιότερα αυτοκίνητα που είχα με φυσιολογικές διαστάσεις ελαστικών έβαζα αλυσίδες, αλλά σε αυτά δε νομίζω οτι μπαίνουν, ούτε συμβατικές αλλά ούτε και άλλες νέου τύπου πχ. Spikes-spider, auto sock κλπ. (στο βιβλιο του κατασκευαστή γράφει οτί δε μπαίνουν συμβατικές αλυσίδες)
(Δε με έχουν πιάσει τα χιόνια φυσικά :) απλά θα ήθελα να πάρω καμμιά ιδέα από όποιον έχει κάποια εμπειρία με αυτα)

compact
18-10-06, 12:04
δες στο γκαραζ μου τι φοραω στα 255-35-18!!!!!!!
και που εχω παει!!

Dim77
18-10-06, 12:24
:) σωστός :)
Τα έκανα και εγώ με τα παλιά μου αυτοκίνητα. (Να πηγαίνω όσο μπορώ στα χιόνια και να αφήνω τις αλυσίδες στο πορτ-μπαγκαζ που όμως είχα μαζί μου για ώρα ανάγκης)
Απλά επειδή καμιά φορά χρειάζεται και επειδή δεν μπαίνουν αλυσίδες είπα μήπως μου πεί κάποιος που ξέρει καμμιά πληροφορία.

Mitsos
18-10-06, 13:00
Συνονόματε οι διαστάσεις που αναζητάς ειναι υπερβολικές για χειμερινά ελαστικά.Να σου πω χαρακτηριστικά πως στο εξωτερικό μονο Porsche & Lambo ειχαν 18αρες ή 17άρες με χειμερινα ελαστικά.Ομοίως ολα τα ΒΜW ειχαν 15άρες σιδερένιες ή αλουμινενιες και τα Μ μοντέλα φορούσαν 16άρες.Οδηγούσα ενα Golf IV R32 με 15άρες και χειμερινά και ελεγα οτι αισθητικα ειναι αισχος!!! Το χιονι ομως και ο παγος εχουν αλλους κανονες και απαιτησεις.
Το καλυτερο για σενα ειναι να εχεις μια τετραδα 15' ή 16' ιντσών(σιδερένιες θα βρεις ευκολα και οικονομικά) για να κάνεις την δουλειά σου σωστα και να μην μπλέκεις με αλυσίδες ταλαιπωρια και αλλα πρωτογνωρα.Οπως κανει ολη η Ευρώπη.

Dim77
18-10-06, 13:07
Ευχαριστώ. Είναι καλή λύση μάλλον ένα σετ 16 απλές σαν τις νορμάλ που φοράνε τα Ε46 μάλλον. Πάντως οι διαστάσεις στους 2 τύπους ελαστικών που αναφέρω υπάρχουν αν και είναι αμφίβολο αν τα φέρνουν στην Ελλάδα.

santo
18-10-06, 14:19
Για χειμερινά ελαστικά ειδικά για το 330 και Μ3 (απλό-όχι CSL), δίνει η BMW 17άρες σιδερένιες με 205-50-17 Winter λάστιχο..
Τα χειμερινά πρέπει να είναι όσο πιο λεπτά γίνεται γιατί έτσι δουλεύουν καλύτερα.