PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριξίματα στις πόρτες Ε46


simgr
04-11-06, 19:40
Καλησπέρα σας,
Στο Ε46 μου το οποίο είναι 6 ετών με περίπου 60.000χιλ ενώ δεν ακούγετε το παραμικρό από το ταμπλό ή τις επενδύσεις στις πόρτες που να οφείλετε στους κραδασμούς και κατ' επέκταση στο άριστο οδικό δίκτυο... :twak: ακούγονται ενοχλητικοί τριγμοί και θόρυβοι από τα τζάμια των μπροστινών θυρών! Νομίζω πώς οφείλονται στα κακής σχεδίασης και ποιότητας ελαστικά στεγάνωσης καθώς παλαιότερα πλακώνοντας τα στη σιλικόνη οι θόρυβοι απομακρύνονταν. Τώρα το κόλπο δεν πιάνει. Μήπως όμως δεν οφείλεται στα ελαστικά αφού και πίσω τα ίδια έχει αλλά δεν ακούγεται τίποτα (δεν είναι ηλεκτρικά τα πίσω παράθυρα). Πάντως γενικότερα οι πόρτες στα Ε46 μοντ.99-01 δεν είναι καλές. Φίλος έχει το 330ί-2002 και κλείνουν με λιγότερη δύναμη και πιο αθόρυβα και γλυκά...

MZ3
04-11-06, 22:13
θελουν ρεγουλαρισμα για να κλεινουν και σε σενα πιο ευκολα και γλυκα, δεν φταιει η πορτα φισιολογικο ειναι με τα χρονια να εχει κρεμασει λιγο
οσο για τα λαστιχα δεν εχω λογια... μουρχετε οταν τα αντικαταστησω να τα κανω ενα εκατομιριο μικρα μικρα κοματακια να βγαλο το αχτι μου

simgr
05-11-06, 14:34
θελουν ρεγουλαρισμα για να κλεινουν και σε σενα πιο ευκολα και γλυκα, δεν φταιει η πορτα φισιολογικο ειναι με τα χρονια να εχει κρεμασει λιγο
οσο για τα λαστιχα δεν εχω λογια... μουρχετε οταν τα αντικαταστησω να τα κανω ενα εκατομιριο μικρα μικρα κοματακια να βγαλο το αχτι μου

Δηλαδή για τα λάστιχα στα συγκεκριμένα μοντέλα είναι όντως ελαττωματικά.
Και πόσο κοστίζει η αλλαγή αυτών;

MZ3
05-11-06, 17:48
δεν ξερω ακρηβως τιμη αλλα περιπου στα 500 ευρω μου ειχαν δοσει τιμη πριν καμποσο καιρο χορις να κοιταξουν ακριβως στο πανω κατω μου ειπαν

υ.γ κανενα γκρουπ μπαι? :p

simgr
05-11-06, 18:05
δεν ξερω ακρηβως τιμη αλλα περιπου στα 500 ευρω μου ειχαν δοσει τιμη πριν καμποσο καιρο χορις να κοιταξουν ακριβως στο πανω κατω μου ειπαν

υ.γ κανενα γκρουπ μπαι? :p

500 ευρώ για τα ελαστικά στεγάνωσης; :bugeye:
Τρελλοί είναι αυτοί; Εγώ πουλάω με το μέτρο για κουφώματα αλουμινίου και παίζουν (αναλόγως του τύπου) από 0,50-0,80 λεπτά το μέτρο!
Μήπως αυτοί κατάλαβαν ότι θα σ' αλλάξουν τις πόρτες!!!!

Tasulis
26-11-06, 16:51
ΝΑ σας πω την μαυρη αληθεια και εμενα το Ε46 μου με 48.000 χλμ κανει κατι περιεργα οταν περπατα. Ακουγονται κάτι περιεργα απο το παραθυρο μου και μου ερχεται να ξηλωσω την πορτα να δω τι παιζει.

Μολις το δωσω ενα κλικ κάτω σταματαει αμεσως ο θορυβος και ειναι ολα οκ, αλλα στα χλμ τα παραπάνω ακουγεται ο αερας οποτε αναγκαστηκα το κλείνω πάλι.
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
πειτε μου τι να κάνω γιατι θα πάω να πάρω αλλη πορτα.

MZ3
27-11-06, 01:01
ΝΑ σας πω την μαυρη αληθεια και εμενα το Ε46 μου με 48.000 χλμ κανει κατι περιεργα οταν περπατα. Ακουγονται κάτι περιεργα απο το παραθυρο μου και μου ερχεται να ξηλωσω την πορτα να δω τι παιζει.

Μολις το δωσω ενα κλικ κάτω σταματαει αμεσως ο θορυβος και ειναι ολα οκ, αλλα στα χλμ τα παραπάνω ακουγεται ο αερας οποτε αναγκαστηκα το κλείνω πάλι.
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
πειτε μου τι να κάνω γιατι θα πάω να πάρω αλλη πορτα.


πηθανον να ειναι απο τα λαστηχα
περνατα μια με βαζελινη η ψηλο λαδακη και αμεσως θα καταλαβεις αν ηταν απο εκει (που απο εκει ειναι)


υ.γ βρηκα μεταχειρησμενα με 220 ευρα (τα δικα μου ειναι τινγκα στις μαυρες σιλικονες πλεον )

wolfman
27-11-06, 08:23
Τελικά όλοι τα ίδια προβλήματα έχουμε. Η γυναίκα μου με το Yaris δεν έχει προβλήματα...

th_bou
27-11-06, 16:27
Και εμενα εκανε κατι θορυβους το παραθυρο και ολο ελεγα θα παω να το δω ωσπου μου επεσε το τζαμι και δεν ενεβαινε με τιποτα και ειχε και -5 εξω μπορει να ηταν διαφορετικο αλλα κοιτεξτε και το μηχανισμο του ανοιγματος μηπως ειναι απο εκει.

Nick_compact
27-11-06, 17:58
Και εμενα εκανε κατι θορυβους το παραθυρο και ολο ελεγα θα παω να το δω ωσπου μου επεσε το τζαμι και δεν ενεβαινε με τιποτα και ειχε και -5 εξω μπορει να ηταν διαφορετικο αλλα κοιτεξτε και το μηχανισμο του ανοιγματος μηπως ειναι απο εκει.

Tα παράθυρα στις compact μας είναι άκρως προβληματικά. Συνέχεια τρέχω στο συνεργείο για τον ίδιο λόγο!

mfireman
28-11-06, 01:13
Και μηχανισμούς άλλαξα,και σπρεύ έβαλα,και σιλικόνες,τάλκ,λάδια,teflon και ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος,και ΠΑΝΤΟΥ έτσι;;; ακόμα και μέσα στα λάστιχα της πόρτας!!!!
Αποτέλεσμα; Τον χειμώνα και όταν βρέχει κάνω τον κινέζο ( δηλαδή οτι δεν ακούγεται τίποτα ) και ηρέμησα!!!!
Και η ξεφτίλα; το picanto ο κουβάς....μούγκα!!!!

Περαστικά μας!!!

simgr
28-11-06, 22:18
Ρώτησα τον μηχανικό μου, και μου είπε ότι μπορεί να είναι και από τον μηχανισμό που ξερεγουλάρει από το ανέβασε-κατέβασε. Πάντως στην αρχή αντιμετωπιζόταν με σιλικόνη, τώρα έχει... ανοσία στη σιλικόνη! Απλά επαλιθεύεται ο κανόνας που θέλει οποιαδήποτε κατασκευή με ημερομηνία λήξης, έτσι για να σπρώχνουν οι μαμάδες και κανά ανταλλακτικό...
Αλλιώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τα ελαστικά τους. Το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζει κάποιος φίλος με άλλο μοντέλο (εκτός Ε46);

ΥΓ: Ο μηχανικός μου είπε ότι ο μηχανισμός είναι φθηνός (60-80ευρώ) ενώ τα λάστιχα είναι πανάκριβα (400-500)!!!!!!!!!

MZ3
29-11-06, 03:04
εμένα πάντως το πρόβλημα (θόρυβος) αντιμετωπίστηκε με το υγρό μπουκαλάκι που δίνη η αντιπροσωπία τύπου αρμοραλ (το δίνη για τις εσωτερικές επιφάνειες
ταμπλό λαστιχάκια κ.τ.λ)
ο λόγος που τώρα τα αλλάζω ειναι οτι εκτός τον θόρυβο εχουν πέσει κάνα δυο φορές και η μαύρη σιλικόνη που την κρατάει φαίνεται πλέον σε πολλά σημεία
βρήκα δυο καλά μεταχειρισμένα και θα μπουν αυτες της μερες
αν κάνουν θόρυβο θα τα φτιάξω με τον γνωστό τρόπο πλέων

Tasulis
30-11-06, 15:21
Εμενα της Γυναίκας μου το Brava δεν νοιωθει τιποτα. Μπορεί να λιώσαν τα εξω πλαστικα στα χερουλια (5 ετων αμάξι) αλλά τα αλλά του είναι συρμα.

Και το μπεμπέ μου θέλει βαζελίνες και αλοιφές.
Σιγα μην το βάλω και ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ σε λίγο ρε παιδια.

bimmer-corfu
04-12-06, 08:19
Εγώ πάντως με 106.000 χιλιόμετρα στο Ε46 δεν έχω θορύβους ενώ στο Ε36 είχα πάρα πολλούς και με λιγότερα χιλιόμετρα. Απλως βάζω λίγο σπρέυ σιλικόνης 1-2 φορές το χρόνο.

konas
04-12-06, 10:56
Κανένα πρόβλημα και για μένα. Το έχω 7,5 χρόνια (Ιουν. 1999) και δεν έχω κανένα τρίξιμο, ούτε στις πόρτες ούτε πουθενά αλλού, ούτε γκτουπ που γραφτηκε σε άλλο thread. Φτου μη ματιαστεί...

sotiris 328i
10-12-06, 16:01
Εγώ πάντως με 106.000 χιλιόμετρα στο Ε46 δεν έχω θορύβους ενώ στο Ε36 είχα πάρα πολλούς και με λιγότερα χιλιόμετρα. Απλως βάζω λίγο σπρέυ σιλικόνης 1-2 φορές το χρόνο.

Σωστος..ετσι πρεπει λιγο σπρευ σιλικονης και συνηθως το καλοκαιρι.τα τριξιματα συνηθως αρχιζουν απο τις ταπετσαριες οι οποιες εχουν βγει για τον α β λογο και δεν εχουν κουμπωσει καλα τα κλιψακια στο βαλσιμο της. η εχει σπασει καποιο απο αυτα και δεν εχει παρει χαμπαρι αυτος που την εχει κουμπωσει.και ενας αλος λογος ειναι η σκληροτητα απο ελατηρια και αμορτισερ.και τα ε36 πασχουν περισοτερο απο τα ε46.

Sp!ros G
17-12-06, 21:25
παιδια και στο 36 μου εχο το ιδιο προβλημα!
οταν το πλενω σταματαν οι τριγμοι για μια μερα,μετα παμε παλι απο την αρχη.
στο συνεργειο μου ειχαν πει γυρω στα διακοσια ευρω χωρις τοποθετηση και χωρις τα λαστηχα του πορτ παγκαζ!ειναι πολυ σπαστικο!!!

kimiE46coupe
19-12-06, 07:42
βασικα σε μενα στο 46αρι με 113000χλμ μον01 ακουγονται τριγμοι μονο πανω σε στροφες και σε τελειος χαλια δρομο σπανια.ισως με προιδοποιει για το τι θα ακολουθησει στο μελλον.οι πορτες κλινουν πολλυ μαλακα μετα το αντιτριβικο που εβαλα στο μηχανισμο.ακομα εχω προσεξει οτι στα 2d οι πλατες των πισω καθησματων αν κατεβουν κουμπονουν δυσκολα και αρκετοι τριγμοι ερχονται απο εκει.

E46 POWER
20-12-06, 18:12
υπαρχει κατι που να κανει να μην ακουγεται τοσο πολυ ο αερας στις μεγαλες ταχυτητες σε ε46 κουπε? εκτος απο το να αλλαξω τα λαστιχα.

Alf_116i
20-12-06, 18:53
δεν ξερω ακρηβως τιμη αλλα περιπου στα 500 ευρω μου ειχαν δοσει τιμη πριν καμποσο καιρο χορις να κοιταξουν ακριβως στο πανω κατω μου ειπαν

υ.γ κανενα γκρουπ μπαι? :p

γκρουπ μπαϊ για αλλαγή ελλατωματικών λάστιχων θυρών BMW?
που καταντήσαμε.....? (με κάποια δόση χιούμορ)

sotiris 328i
20-12-06, 19:21
υπαρχει κατι που να κανει να μην ακουγεται τοσο πολυ ο αερας στις μεγαλες ταχυτητες σε ε46 κουπε? εκτος απο το να αλλαξω τα λαστιχα.οχι δεν υπαρχει τιποτα.λιγο πολυ ολα ακουγοντε λιγο μεσα στις μεγαλες ταχυτητες..το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δυναμωνεις λιγο την μουσικη!!!!:icon18:

billyse46
18-04-08, 13:50
Εχω δοκιμασει ολα αυτα που προτεινατε και να σας πω μια σκεψη που εχω γιατι τριζουν και στο δικο μου τα παραθυρα και ειναι πραγματικα πολυ εκνευριστικο........και δεν εχω σκοπο να δωσω τοσα χρηματα για λαστιχα παραθυρου.Αν καθαρισουμε καλα τα λαστιχα εκει που ενωνονται με το τζαμι και τα ξυσουμε με ενα πολυ λεπτο γυαλοχαρτο για να φυγει η σκληροτητα λετε να γινει τιποτα?????σκεφτομαι να το κανω μηπως κανω καμια γκαφα?????

paris320ci
18-04-08, 14:23
Τριξίματα τέλος... Δέστε αυτό που έχω κάνει εδώ και κάτι μήνες..

I got this:
http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2889.JPG

http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2890.JPG

Before: Trunk Seals
http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2885.JPG

http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2886.JPG

paris320ci
18-04-08, 14:24
http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2888.JPG

I applied the grease using a rubber glove and wiped the excess with a cloth. From a first view, the seal looks like new. It's shiny black, softer and will block water better than before.
After:
http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2891.JPG

http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2892.JPG

http://www.argyrides.eu/bmw/mods/seals/images/DSCF2893.JPG

ΦΑΝΗΣ
18-04-08, 14:36
Και που το πουλάνε αυτό????

billyse46
18-04-08, 14:44
Θα το δοκιμασω φιλε μου...μπορεις να μας πεις απο που το πηρες να παω???????

paris320ci
18-04-08, 15:02
Καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Δεν ξέρω τί έχετε εκεί. Όταν ήμουνα Θεσσαλονίκη πήγαινα στον Ιωαννίδη

billyse46
18-04-08, 15:10
Θα προσπαθησω να το βρω,το εχεις δοκιμασει και στα παραθυρα και ειδες διαφορα?

paris320ci
18-04-08, 15:13
Ναι σταματήσαν ολα τα τριξίματα. Απλά φρόντισε να απομακρύνεις το επιπλέον διότι είναι σαν μαγνήτης για τι σκόνη

E46 POWER
19-04-08, 20:41
αυτο μηπως ειναι σχεδον ιδιο με το σπρει σιλικονης?

bmw330vasilis
03-05-08, 23:53
το δοκιμασε καποιος αλλος ρε παιδια και αν ναι που το προμηθευτηκε?

demis_330
04-05-08, 00:03
το δοκιμασε καποιος αλλος ρε παιδια και αν ναι που το προμηθευτηκε?
Βασίλη, μπορείς να το αγοράσεις από εδω στα 17 ευρω μαζί με τα μεταφορικά http://cgi.ebay.com/50g-Servisol-Silicone-Grease-Scuba-O-Rings-Seals-Pipes_W0QQitemZ370047601737QQihZ024QQcategoryZ6390 5QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem

http://i5.ebayimg.com/02/i/000/90/4b/63cb_1.JPG

bmw330vasilis
04-05-08, 07:59
ευχαριστω ρε demis...το δοκιμασες και συ?:nixweiss:



Βασίλη, μπορείς να το αγοράσεις από εδω στα 17 ευρω μαζί με τα μεταφορικά http://cgi.ebay.com/50g-Servisol-Silicone-Grease-Scuba-O-Rings-Seals-Pipes_W0QQitemZ370047601737QQihZ024QQcategoryZ6390 5QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem

http://i5.ebayimg.com/02/i/000/90/4b/63cb_1.JPG

demis_330
04-05-08, 11:17
Κάποια στιγμή λεω να το δοκιμασω

BILL007
04-05-08, 11:18
Παιδιά πάντως για πόρτες οδηγού συνοδηγού ένα χριτσ χριτσ που κάνει όταν ανεβαίνει το τζάμι ο μηχανικός μου με το που το άκουσε μου λέει φταίει ο μηχανισμός που ανεβοκατεβάζει το τζάμι και ότι είναι κλασσική βλάβη στα Ε46...Κόστος επισκευής ανα πορτα (θέλει για ανταλλακτικά μηχανισμό και εσωτερική μόνωση που κόβεται σχεδόν πάντα όταν βγαίνει το πάνελ της πόρτας) συν εργασία τελική κανα 180άρι...Δυστηχώς εγώ το έχω απο τη μεριά του οδηγού το θέμα και κάνω υπομονή...

papajim
04-05-08, 11:57
Παιδιά πάντως για πόρτες οδηγού συνοδηγού ένα χριτσ χριτσ που κάνει όταν ανεβαίνει το τζάμι ο μηχανικός μου με το που το άκουσε μου λέει φταίει ο μηχανισμός που ανεβοκατεβάζει το τζάμι και ότι είναι κλασσική βλάβη στα Ε46...Κόστος επισκευής ανα πορτα (θέλει για ανταλλακτικά μηχανισμό και εσωτερική μόνωση που κόβεται σχεδόν πάντα όταν βγαίνει το πάνελ της πόρτας) συν εργασία τελική κανα 180άρι...Δυστηχώς εγώ το έχω απο τη μεριά του οδηγού το θέμα και κάνω υπομονή...

Ω ναι,κλασσικό Ε46 πρόβλημα.. Το έφτιαξα από τη μεριά του οδηγού,αλλά από του συνοδηγού το έχω αφήσει όσο αντέξει...και τα δύο μαζί παραήταν πολύ
Γενικώς σπάει εύκολα ο γρύλος..βάλε και τις λακουβάρες μας...βράσ'τα

BILL007
04-05-08, 12:11
Oπότε ουτε σιλικόνες ούτε τίποτα για τα παράθυρα...Ναι ο γρύλος είναι αυτός που τα παίζει...:(:(:(
Πάντως για τα λάστιχα που δείχνει ο Paris στις photoς και εγώ με σπρέυ σιλικόνης τα έχω κάνει για να μην σκεβρώσουν και να είναι παντα σε άψογη εξωτερική εμφάνιση.

Tasulis
10-05-08, 22:02
O Bill και ο papajim εχουν δικιο. Ειναι ο γρύλλος που τερματιζει το τζαμι και το πιεζει. Οπως ειπα και πιο παλια θέλει ενα κλικ ή να πω καλυτερα μισο κλικ ο διακοπτης του παραθυρου κάτω και σταματανε ΟΛΑ.

bmw330vasilis
10-05-08, 23:20
Μισο κλικ...τι εννοεις?ρυθμιζεται καπψς αυτο ή πρεπει να κατεβαζουμε λιγο τα τζαμια?



O Bill και ο papajim εχουν δικιο. Ειναι ο γρύλλος που τερματιζει το τζαμι και το πιεζει. Οπως ειπα και πιο παλια θέλει ενα κλικ ή να πω καλυτερα μισο κλικ ο διακοπτης του παραθυρου κάτω και σταματανε ΟΛΑ.

bill987
12-05-08, 22:19
Μισο κλικ...τι εννοεις?ρυθμιζεται καπψς αυτο ή πρεπει να κατεβαζουμε λιγο τα τζαμια?

Βασίλη μάλλον να τα κατεβάζουμε λίγο :friday::party:

Τελικά αγόρασα αυτό που είπε ο Demis πιο πάνω!
Καμιά οδηγία πως να την περάσουμε ή τι πρέπει να προσέξουμε???
Είναι καλό να περάσω με αυτή τα λάστιχα ή θα κάνω καμιά βλακεία????

bmw330vasilis
13-05-08, 08:04
ρε bil....εμας στα cabrio εχει κατι σαν....βιλουδο εκει που θηλυκωνουν τα τζαμια .....βαζουμε και εκει?




Βασίλη μάλλον να τα κατεβάζουμε λίγο :friday::party:

Τελικά αγόρασα αυτό που είπε ο Demis πιο πάνω!
Καμιά οδηγία πως να την περάσουμε ή τι πρέπει να προσέξουμε???
Είναι καλό να περάσω με αυτή τα λάστιχα ή θα κάνω καμιά βλακεία????

ghost71
15-05-08, 23:07
τα λάστιχα και για της 4 πόρτες και το φιλιστρίνι μαζί με γλίστρες έχουν 360 ευρώ πουλάκια ..χωρίς τοποθετήσει .. μετά από αυτά τέρμα ο θόρυβος και ο αέρας..μόλις τα έβαλα ησύχασαααααααααααααα..

mitsos_chania
22-05-08, 23:33
βασιλη το δοκιμασες τελικα?γιατι και εμενα αυτο τριζει.οταν ειναι τελειως κλειστα τα παραθυρα τριζουν και οταν κανω μια ιδεα κατω δεν ακουγεται τπτ.στα καμπριο τι θα κανουμε.


off-topic:τριζουν και λιγο τα χερουλια στις πορτες εχει καποιος καμια ιδεα?

xaris318
29-05-08, 22:43
Καλημέρα παιδιά ...Έχω και έχω το ίδιο πρόβλημα με το E46 - και γω, έχω 6 χρονια και από την μέρα που το αγόρασα επειδή είμαι λίγο περίεργος με τους θορύβους....(BMW ) "αγαρασαμε" όχι Korea...so
κοστίζει πάνω από 500 + εγκατάσταση και δεν υπάρχει καμια διαφορα ......ο λόγος του υπερβολικού
κόστους είναι επειδή μέσα στις τσιμούχες είναι βουτηγμένοι σένσορες τον τζαμιών..
Δοκίμασα armaflex τίποτα ...
!!!!!! (Συγγνώμη για τον γραφικό χαρακτήρα θα με ανεχτείτε μέχρι να γυρίσω ελλάδα..ο Admin..knows )

mitsos_chania
29-05-08, 23:25
βασιλη το δοκιμασες τελικα?γιατι και εμενα αυτο τριζει.οταν ειναι τελειως κλειστα τα παραθυρα τριζουν και οταν κανω μια ιδεα κατω δεν ακουγεται τπτ.στα καμπριο τι θα κανουμε.


off-topic:τριζουν και λιγο τα χερουλια στις πορτες εχει καποιος καμια ιδεα?

μηπως μπορει να μου πει αυτος που εκανε edit στο ποστ μου???

xaris318
31-05-08, 03:20
για δοκίμασε σπρέυ σιλικόνης ??

Geo_3D
31-05-08, 06:33
gia dokimase sprey silikonis ??

Φιλε μου,αν ο υπολογιστης που βρισκεσαι δεν εχει την ελληνικη γλωσσα σαν επιλογη,τοτε η λυση ειναι εδω.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=11658
Μετατροπεας greeklish σε ελληνικα.
Παρακαλω καντο,γιατι μας βγαινουν τα ματια καθε φορα
Φιλικα

xaris318
31-05-08, 22:18
ευχάριστο παιδιά δεν το ήξερα αυτό τον μετατροπέα...
Είμαι σε κρουαζερόπλοιο στην αμερική και ο system man.. έχει κάνει φραγμούς
παρόλα αυτά είχα στείλει στον adm email και είπε ok..
τέλος πάντων πρόβλημα λύθηκε να δούμε πως θα λύσουμε το πρόβλημα με τον θόρυβο είμαι έτοιμος να το το δώσω..βρήκα 335 μανχάταν bmw
35000$ το θέμα είναι ο εκτελωνισμός