PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα καταλυτης


kimiE46coupe
08-12-06, 19:56
ενω ημουν ετοιμος να προχωρησω στο γνωστο Φ.Π.Ε. και ηξερα τι ηθελα μου μπηκαν ψιλοι στα αφτια οσο αφορα το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.σκεφτομαι ενα amb chip αλλα φοβαμαι την αξιοπιστια.η Γερμανικη εταιρια δινει 15ps.οι Ελληνες βελτιωτες δινουν 8-9για αλλα προγραμματα με μεγαλητερο κοστος.σε εξουσιοδοτιμενο συνεργιο μου ειπαν για μαμα προγραμμα με κοστος 500ευρο και 12ps.τι να κανω και ποιον να εμπιστευτο για να μην εχω παρατραγουδα.ακομα επειδη δεν θελω βουη σκεφτομαι να αλλαξω τον καταλυτη με εναν προσυτο γυρω στα 200ευρο και αποτι μου εχουν πει θα κερδισω κατι λιγα ps.αν αλαχτει μπορει να δημιουργηθει προβλημα?αν ξερει καποιος κατι ας μου δωσει τα φωτα του.

Nick_compact
09-12-06, 01:32
Τι εννοείς "μαμά"πρόγραμμα;; Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει.
Αν μας πεις και τι μοντέλο έχεις θα μας βοηθούσες, και αν και έκανες και ενα search στο forum θα έβρισκες πολλές χρήσιμες πληροφορίες...

kimiE46coupe
09-12-06, 10:40
μαμα προγραμμα μου ειπε ο τυπος και μου φανηκε λιγο χλωμο.το μοντελο το ειχα γραψει αλλα απο λαθος το εσβησα εχω ενα 318 m43 1900cc. εχω ψαξει αρκετα στο forum και εχω μπερδευτει περισσοτερο.τι προτεινεις?

Nick_compact
09-12-06, 12:00
Ο Μ43 1.9 σου ίσως όντως σηκώνει πρόγραμμα BMW. Στην Γερμανία τα 316i E46 για κάποιο σύντομο διάστημα δεν ήταν 1.6 αλλά 1.9. (δηλ. το μοτέρ σου) Και η BMW έδινε 105ps, ενώ έβγαινε και 318i 1.9, που ήταν 115 ή 118 ps,δεν θυμάμαι ακριβώς. Υπάρχει ενδεχόμενο σε αυτά τα δυο μοτέρ να μην υπάρχει βίδα διαφορετική, οπότε περνάς το πρόγραμμα του μεγαλύτερου και όντως έχεις μαμά πρόγραμμα.
Για aftermarket δεν νομίζω οτι αξίζει να δώσεις χρήματα. Αλλά αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις μετατροπή στο μέλλον ή να το δώσεις και να πάρεις ένα 320i πχ, τότε φίλτρο-πρόγραμμα-cat back ίσως να σου δώσουν 15Ps,αναλόγως και των εξαρτημάτων!