PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλά τα κατάφερα...


eddy_e46
29-05-07, 20:18
Λοιπόν ακούγοντας τις "φοβερές" συμβουλές κάποιων "φοβερά ειδικών" από εδώ μέσα, αλλάζοντας το φίλτρο αέρα είπα να κάνω reset τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου (πράγμα που δεν έκανα ποτέ στις μέχρι τώρα αλλαγές) βγάζοντας τον πόλο της μπαταρίας για 15 λεπτά.
Το αποτέλεσμα είναι να χαθούν διάφορες ρυθμίσεις με πιο σημαντική την αυτόματη λειτουργία των ηλεκτρικών παραθύρων.
Ξέρει λοιπόν κανείς πως μπορώ να επαναπρογραμματίσω αυτή τη λειτουργία;
Και μη μου πει κανείς να πάω στην αντιπροσωπεία γιατί αν ήταν έτσι θα πήγαινα να μου αλλάξουν και το φίλτρο αέρα και δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία.

Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω τους απανταχού άσχετους να μην προτείνουν ενέργειες εδώ μέσα, χωρίς να επισημάνουν τα επακόλουθα που μπορεί αυτές να έχουν.

Υ.Γ.: Όσο για το reset, μιλάμε για φοβερή μ@λ@κία... Απόρω πως πίστεψα σε αυτό... Άλλωστε γι αυτο το λόγο υπάρχει ο MAF, αισθητήρας είναι που μετράει τη ροή του αέρα μετά το φίλτρο. Δε χρειάζεται να του πει κανείς ότι το φίλτρο άλλαξε, θα το καταλάβει από τη διαφορετική ροή. Το αυτοκίνητο το οδήγησα πριν και μετά το reset και δεν είδα καμία διαφορά ούτε στην απόδοση ούτε στην κατανάλωση.

shido
29-05-07, 20:39
το φιλτρο αερα με ρεσετ στον εγκεφαλο τι δουλεια εχει???
μακαρι να βρεις ακρη αλλα μαλλον δεν γλυτωνεις την επισκεψη φιλε μου.(εγω θα πγαινα για να χω και το κεφαλι μου σιγουρο)

Edisson
29-05-07, 20:46
gai na epanelthoyn stin aftomati litoyrgia ta hl.parathira prepi na kratisis stathera to anebasma kai molis klisi to parathiro to afinis meta 5 defterolepta episis prepi na kanis to idio kai sto katebasma kai sto ena kai sto allo parathiro sory gia ta latinika giati den exo ellinikoys xaraktires

shido
29-05-07, 20:49
gai na epanelthoyn stin aftomati litoyrgia ta hl.parathira prepi na kratisis stathera to anebasma kai molis klisi to parathiro to afinis meta 5 defterolepta episis prepi na kanis to idio kai sto katebasma kai sto ena kai sto allo parathiro sory gia ta latinika giati den exo ellinikoys xaraktires


Εισαι μαστορας.....τι σου χω μαθει τελικα :lockie::lockie::lockie:

eddy_e46
29-05-07, 20:55
Edisson, σε ευχαριστώ...
Είσαι και ο πρώτος! (που ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;)

Edisson
29-05-07, 21:01
lithike to problima olla ok

Geo_3D
29-05-07, 21:41
Συγνωμη αλλά σου ειπε καποιος επι λεξη,οτι αλλαζωντας το φιλτρο αερα πρεπει μετα να βγαλεις του πολους την μπαταριας για να κανει reset o εγκεφαλος???

thanassis
29-05-07, 22:19
επίσης έχει υποθεί πολλές φορές στο forum ότι δεν υπάρχει καμία βελτίωση με χρήση άλλου φίλτρου είτε στο φιλτροκούτι είτε χοάνης.....

eddy_e46
29-05-07, 22:57
Δε θα μπω στη διαδικασία να αντιπαρατεθώ με κανένα.
Είμαι ελεύθερος να λέω τη γνώμη μου και αυτό κάνω.
Όσοι ψάχνουν αφορμές, ας βρουν άλλον να ασχοληθούν.
Τέλος.

Υ.Γ.: Όσο για το ότι ζητάω από εδώ βοήθεια, ζητάω βοήθεια από τους σχετικούς. Και ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί ανάμεσά μας.

bmw318cabrio
29-05-07, 23:32
Δε θα μπω στη διαδικασία να αντιπαρατεθώ με κανένα.
Είμαι ελεύθερος να λέω τη γνώμη μου και αυτό κάνω.
Όσοι ψάχνουν αφορμές, ας βρουν άλλον να ασχοληθούν.
Τέλος.

Υ.Γ.: Όσο για το ότι ζητάω από εδώ βοήθεια, ζητάω βοήθεια από τους σχετικούς. Και ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί ανάμεσά μας.


Δεν διαφωνει κανεις μαζι σου..Απλα οταν σου λενε γνωμες καλο θα ηταν να τις διασταυρωνεις και απο αλλου ωστε να εισαι σιγουρος για αυτα που κανεις..

Σιγουρα σε εναν χωρο οπως ειναι αυτος εδω υπαρχουν ασχετοι και σχετικοι , και οπως ειπες ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει την γνωμη του...Τωρα αν θα τον ακουσουμε ειναι θεμα δικο μας απο εκει και περα...

Ελπιζω παντως να λυθει το προβλημα σου...
Φιλικα , Νικος!!

matrixlord
30-05-07, 07:47
επίσης έχει υποθεί πολλές φορές στο forum ότι δεν υπάρχει καμία βελτίωση με χρήση άλλου φίλτρου είτε στο φιλτροκούτι είτε χοάνης.....

Όλα είναι θέμα σωστών συνδιασμών και ρυθμήσεων! Ο extra αέρας είναι πολύ καλό πράγμα αν "συνδιαστεί"......

M3Convertible
30-05-07, 08:49
Φίλε μου καλημέρα.

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία που υπέστης αλλά βλέπω ότι πιάνουν τα χέρια σου και έχεις κάνει αρκετή δουλειά στο αυτοκίνητό σου, άρα είσαι ψαγμένος ή τουλάχιστον ρωτάς να μάθεις ότι δεν ξέρεις.

Μία ερώτηση θέλω να σου κάνω.
Με ποια αιτιολογία σου είπε αυτός που σου είπε ότι αλλάζοντας το φίλτρο αέρα πρέπει να κάνεις reset στον εγκέφαλο; Μήπως συζητούσατε και κάτι άλλο;
Χωρίς φυσικά να αμφισβητώ τα λεγόμενά σου.

Και κάτι άλλο πολύ φιλικά.
Η εταζέρα που έχεις κατασκευάσει είναι πολύ καλή, μία παρόμοια είχα φτιάξει και εγώ σε ένα Fiat uno που είχα πιτσιρίκος. Στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνη για τους πίσω επιβάτες (ανάλογα και όχι μόνο για τους πίσω αλλά και για τους εμπρός) σε περίπτωση σύγκρουσης με άλλο όχημα.
Το MTF και το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι ιδανικά για αυτές τις κατασκευές, δυστυχώς όμως πολύ επικίνδυνα.

Σου το λέω τελείως φιλικά για να σε προστατέψω, γιατί οι ασφαλιστικές εταιρίες ΔΕΝ αποζημιώνουν τραυματισμούς αν υπάρχει πατέντα ή κατασκευή μη εργοστασιακή στο αυτοκίνητο.

eddy_e46
30-05-07, 09:10
Με ποια αιτιολογία σου είπε αυτός που σου είπε ότι αλλάζοντας το φίλτρο αέρα πρέπει να κάνεις reset στον εγκέφαλο; Μήπως συζητούσατε και κάτι άλλο;
Χωρίς φυσικά να αμφισβητώ τα λεγόμενά σου.


Δε συζητούσαμε κάτι άλλο, απλά ότι ο εγκέφαλος "θυμάται" την τελευταία του κατάσταση σε ότι έχει σχέση με την ροή του αέρα από τον MAF και ο μόνος τρόπος να την ξεχάσει είναι το reset.


Σου το λέω τελείως φιλικά για να σε προστατέψω, γιατί οι ασφαλιστικές εταιρίες ΔΕΝ αποζημιώνουν τραυματισμούς αν υπάρχει πατέντα ή κατασκευή μη εργοστασιακή στο αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ, το έχω υπόψη μου και σκοπεύω να κάνω αλλαγές.

thanassis
30-05-07, 14:53
eddy_e46 μήπως έπρεπε να κάνεις reset σε συνεργείο και αυτός που σου το είπε νόμιζε ότι έπρεπε να βγάλεις τη μπαταρία?

matrixlord
31-05-07, 10:01
...Σου το λέω τελείως φιλικά για να σε προστατέψω, γιατί οι ασφαλιστικές εταιρίες ΔΕΝ αποζημιώνουν τραυματισμούς αν υπάρχει πατέντα ή κατασκευή μη εργοστασιακή στο αυτοκίνητο...

Οι περισσοτερες σε αποζημιώνουν αν η κατασκευή έχει την υπογραφή μηχανολόγου-μηχανικού πολυτεχνείου. Ή αν, φυσικά, γίνει η κατασκευή σε οποιαδήποτε εξουσιοδωτημένο.

Αν η κατασκευή απο την άλλη κριθεί απο τον πραγματογνώμονα ανασφαλής τότε μπορεί να πάει μέχρι και δικαστήριο και αποφασίζεται. Αν τελικά κριθεί ανασφαλής την πληρώνει, ποιος άλλος, αυτός που έβαλε την υπογραφή του. Αλλιώς σε πληρώνει κανονικά η ασφάλεια....

Geo_3D
31-05-07, 18:20
Δε θα μπω στη διαδικασία να αντιπαρατεθώ με κανένα.
Είμαι ελεύθερος να λέω τη γνώμη μου και αυτό κάνω.
Όσοι ψάχνουν αφορμές, ας βρουν άλλον να ασχοληθούν.
Τέλος.

Υ.Γ.: Όσο για το ότι ζητάω από εδώ βοήθεια, ζητάω βοήθεια από τους σχετικούς. Και ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί ανάμεσά μας.

Καθε αλλο παρα να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου
Απλα μου κανει τρομερη εντυπωση,γιατι ειναι η πρωτη φορα εδω και 3 χρονια που ειμαι εδω μεσα,που το ακουω αυτο το πραμα:nixweiss: