PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με air-condition


percis
28-07-07, 17:18
Είμαι κάτοχος e46 με air-condition (δηλαδή όχι κλίμα)

Όταν παρκάρω και σβήσω τη μηχανή έχοντας ανοιχτό τον κλιματιμό, την επόμενη φορά που θα το ανοίξω είναι όλα καλά.

Αν όμως παρκάρω, κλείσω το κλιματισμό και μετά σβήσω τη μηχανή, τότε όταν θα πάω να ξεκινήσω την επομένη το αμάξι μπουκώνει και σβήνει πρίν καλά καλά ξεκινήσει :(. Αν ξαναανοίξω τον κλιματισμό και προσπαθήσω να το βάλω μπροστά παίρνει με τη μία:confused:.

Όταν δεν βάζω πάλι καθόλου τον κλιματισμό (ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος) δεν έχω κανένα πρόβλημα:nixweiss:.

Έτσι τα καλοκαίρια αναγκάζομαι να έχω πάντα ανοιχτό τον κλιματισμό...

Άραγε τι να φταίει:screwy:; Μήπως έχει να κάνει με τον εγκέφαλο και τις εντολές που δίνει στον κινητήρα;

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος εδω μέσα αυτή την περίεργη συμπεριφορά.

konc
28-07-07, 17:57
Ναι, σε Ε36 με απλό a/c. Δοκίμασε το εξής: Όταν παρκάρεις, κλείσε το a/c και τον αέρα και περίμενε 30". Μετά κλείσε τη μηχανή. Εμένα έτσι δεν μπερδεύει όταν το ξαναβάλω μπροστά.

Εγώ το έχω παρατηρήσει όταν παρκάρω και κλείνω το a/c και καπάκια κλείνω και τη μηχανή πριν σταθεροποιηθούν οι στροφές. Δεν ξέρω να το εξηγήσω μηχανικά, φαντάζομαι πως για κάποιο λόγο θα είναι λογικό να κάνει έτσι.

percis
28-07-07, 18:16
Για κάποιο λόγο πρέπει μετά που κλείσει το a/c να δουλέψει η μηχανή για λίγη ώρα μέχρι ο εγκέφαλος να επαναφέρει τις προηγούμενες ρυθμίσεις.
Ήθελα και να ήξερα αν αυτό συμβαίνει και στα E90. Αυτά έχουν a/c ή μόνο clima.

Anyway μέχρι να καταλάβω ότι είχε να κάνει με το a/c αφόδευσα απ' άνω μου. :bs:

konas
29-07-07, 09:25
Πάντως σε Ε46 με clima δεν έχω κανενα τετοιο προβλημα

panagiotisE46ci
29-07-07, 11:50
ουτε και εγω στο Ε46 με clima.αλλα για καλητερα πριν σβησω την μηχανη κλεινο το klima και αφηνω να δουλεψει 1-2 λεπτα και μετα το σβηνω

giannis@118
29-07-07, 23:38
Ακομα καλυτερα ειναι να κλεινεις το μπουτον a/c και να αυξησεις την ενταση του αερα καμια 500αρια μετρα πριν φτασεις στον προορισμο σου!!!!

Mdenax
30-07-07, 05:56
Για κάποιο λόγο πρέπει μετά που κλείσει το a/c να δουλέψει η μηχανή για λίγη ώρα μέχρι ο εγκέφαλος να επαναφέρει τις προηγούμενες ρυθμίσεις.
Ήθελα και να ήξερα αν αυτό συμβαίνει και στα E90. Αυτά έχουν a/c ή μόνο clima.

Anyway μέχρι να καταλάβω ότι είχε να κάνει με το a/c αφόδευσα απ' άνω μου. :bs:

εμενα εχει κλιμά e90 και δεν έχω δει τέτοιο πρόβλημα:dblthumb2

percis
30-07-07, 13:19
Ακομα καλυτερα ειναι να κλεινεις το μπουτον a/c και να αυξησεις την ενταση του αερα καμια 500αρια μετρα πριν φτασεις στον προορισμο σου!!!!

Ποιος λόγος να αυξάνεις τις στροφές του ανεμιστήρα αφότου έχεις κλείσει το a/c. Πού σκοπεύει αυτό. :confused:

konas
30-07-07, 14:04
Σύμφωνα με ότι έχει γραφτεί σε άλλο thread έτσι kαθαρίζει τους αεραγωγούς από υγρασίες και κατάλοιπα και γλυτωνεις τις μυρωδιες μετά.

oldcarskickass
30-07-07, 14:44
Σύμφωνα με ότι έχει γραφτεί σε άλλο thread έτσι kαθαρίζει τους αεραγωγούς από υγρασίες και κατάλοιπα και γλυτωνεις τις μυρωδιες μετά.


Σωστά αλλά η κυρίως μυρωδιά προέρχεται από την υγρή εβαπορέτα, έτσι όταν κάτσει η υγρασία μουχλιάζει, γιαυτό είναι καλό να σβήνουμε το a/c και να έχουμε στο φουλ τον αέρα ώστε να << ξεραθεί >> κατά κάποιο τρόπο η εβαπορέτα.

konas
30-07-07, 14:48
Σωστά αλλά η κυρίως μυρωδιά προέρχεται από την υγρή εβαπορέτα, έτσι όταν κάτσει η υγρασία μουχλιάζει, γιαυτό είναι καλό να σβήνουμε το a/c και να έχουμε στο φουλ τον αέρα ώστε να << ξεραθεί >> κατά κάποιο τρόπο η εβαπορέτα.

Ε Εννοειτε ότι μιλαμε για κλειστο a/c. Απλά δεν το ξαναέγραψε γιατι τοχει αναφερει για κλειστο πιο πανω ο Panagiotis e46ci

oldcarskickass
30-07-07, 14:51
Ε Εννοειτε ότι μιλαμε για κλειστο a/c. Απλά δεν το ξαναέγραψε γιατι τοχει αναφερει για κλειστο πιο πανω ο Panagiotis e46ci


Οκ, δε πήγα να κάνω τον έξυπνο απλά μου διέφυγε, με συγχωρείς!!!:dblthumb2

konas
30-07-07, 14:54
Οκ, δε πήγα να κάνω τον έξυπνο απλά μου διέφυγε, με συγχωρείς!!!:dblthumb2

:cheers::friday:

percis
30-07-07, 15:08
Τι λες ρε παιδί μου. Είδες τι μαθαίνει κανείς. Καλά που μου το είπατε γιατί είχα και ένα πρόβλημα με μυρωδιές στο παρελθόν.

Και πάλι ευχαριστώ

giannis@118
30-07-07, 20:33
percis ευχομαι να βρεις λυση στο προβλημα σου!!! Οσο για τις μυρωδιες ενας φιλος στο Ηρακλειο καθαριζει το a/c με μια αμπουλα ιωδιου!!!

DaywalkeR
30-07-07, 21:20
Ουσιαστικα αυτο που συμβαινει ειναι οτι δεν προλαβαινει να ξεκομπλαρει το A/C και γι αυτο μπερδευεται ο εγκεφαλος, καλο ειναι να κλεινεις το Α/C πριν σβησεις την μηχανη και να αφηνεις τον ανεμιστηρα και την μηχανη να δουλεψει για κανα 2 λεπτα ωστε να ξεκομπλαρει ο κομπρεσορας του κλιματιστικου σου και να προλαβει το φρεον να απαθηκευτει ξανα στο δοχειο του και να ξεραθει και η εβαπορετα φυσικα, ελπιζω να βοηθησα

percis
31-07-07, 12:33
ΟΚ, τώρα θα ξέρω τι να κάνω γιατί παλαιότερα δεν έδινα και πολύ σημασία...

Όσο για τις μυρωδιές έβαλα ένα ειδικό σπρέι άνοιξα φουλ την ανακύκλωση αέρα και έφυγαν.

Και πάλι Ευχαριστώ...!