Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 12-02-09, 08:34
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες......ομως τι πρεπει να προσεξουμε για να εχουμε το σωστο offset?απο που καθοριζεται η σωστη τιμη?θα μπορουσες να μου πεις αν υπαρχει στανταρ τιμη ζαντας-λαστιχου που πρεπει αν εχω στο δικο μου αυτοκινητο Ε46 ΚΑΜΠΡΙΟ?Ή αν δεν υπαρχει στανταρ πως θα υπολογιζω το σωστο αν θελω να βαλω 19'' ζαντες?
ευχαριστω εκ των προτερων!





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα!!!! εχουμε ενα λαστιχο 225/45/17
1)το 225 ειναι το φαρδος του σε χιλιοστα
2)το 45 ειναι το προφιλ του δηλαδη το υψος του και σημαινει το 45% του 225 αρα =101.25 χιλιοστα
3)το 17 ειναι η εσωτερικη διαμετρος σε ιντσες δηλ αρα 17χ25.4=431.8 χιλιοστα

Αρα για να βρουμε την εξωτερικη διαμετρο της ροδας και να ξερουμε το ποσο μεταβαλεται απο τις αλλαγες ζαντων πρεπει να υπολογισουμε ως εξης 17 χ 25.4 +2χ45%του225= συνολικη διαμετρο τροχου

Οσον αφορα τις ζαντες εστω μια ζαντα 8j 17 ΕΤ47 5/120 (ετσι ειναι η σωστη περιγραφη της)
1)το 8 ειναι το φαρδος της ζαντας σε ιντσες!!
2)το 17 ειναι η διαμετρος της ζαντας σε ιντσες
3)το 47 ειναι το offset ΣΕ ΧΙΛΙΟΣΤΑ!!!!
Το offset είναι μια παράμετρος που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής για να φέρει το βάρος που δέχεται ή ζάντα κοντά στο αυτοκίνητο ή να το απομακρύνει από αυτό. Δηλαδή είναι αυτή η παράμετρος που καθορίζει που θα «πατάε黨το αυτοκίνητο πάνω στην ζάντα. Το μέγεθος αυτό είναι η διαφορά του μισού πλάτους της ζάντας (rim width) από την απόσταση του πίσω μέρους της (backspace) μέχρι το κέντρο της. Το offset μπορεί να είναι θετικό , αρνητικό ή μηδενικό.
Με λιγα λογια
Το offset δείχνει πόσο απέχει το κέντρο του ελαστικού από το σημείο στήριξης του τροχού
4)το 5 ειναι ο αριθμος των μπουλονιων
5)το 120 είναι σε mm
είναι η απόσταση μεταξύ των τρυπών, αν τα κέντρα τους ήταν σε ευθεία με το κέντρο της ζάντας

Ελπιζω να ημουν κατανοητος
Απάντηση με παράθεση