Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-12-06, 16:02
Το avatar του χρήστη koolance
koolance Ο χρήστης koolance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-06-2006
Μηνύματα: 74
koolance is on a distinguished road
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex-kal Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως πολύ καλά είπε ο Marioz πιο πάνω:
Εχω κάνει περίπου 9-10.000 Km και μου έχει σβύσει μόνο μια παύλα!
Εχουν μείνει άλλες τέσσερις!! τι κάνω τώρα? πάω για αλλαγή λαδιών ή περιμένω να σβύσουν και οι υπόλοιπες?
Τα λάδια που βάζει η BMW αντέχουν τόσα χιλιόμετρα ή θα γίνουν νεράκι ??
Πρωτα απ'ολα φιλε alex βεβαιως αντεχουν τα λαδια, ισως και παραπανω. Αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη θα πρεπει να λαβεις υποψη και τα παρακατω.

Βασικα η ΒΜW οπως και σχεδον ολες οι αντιπροσωπειες σου λενε οτι μπορεις να τσεκαρεις τισ ενδειξεις απο το ταμπλω, και αν τις ακολουθησεις το αυτοκινητο δε θα εχει κανενα προβλημα. Συμφωνω, αλλα αν θελεις να εχεις το αυτοκινητο σου στην καλυτερη δυνατον κατασταση τοτε θα πρεπει να το ελεγχεις πιο συχνα και οχι οποτε αναπσουν η σβησουν τα λαμπακια.

Μην ξεχναμε οτι τα λαδια ειναι απο τα σημαντικοτερα για τη ζωη ενος κινητηρα, καταλληλα λαδια+λογικος χρονος αλλαγης = υγιης κινητηρας!

Τα παραπανω ομως συσχετιζονται κι απο τον τροπο οδηγησης, πχ πολυ υψηλες στροφες κτλ.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι καλο ειναι να ελεχγουμε την κατασταση και τη σταθμη των λαδιων συχνα με το ματι οχι μονο οταν αναψουν οι ενδειξεις (που ορισμενες φορες εχουν παρεκλησεις για καποιο λογο). Επισης τα λαδια πρεπει να τα διαλεξουμε αναλογα με τον κινητηρα, κλιματολογικες συνθηκες και τροπο οδηγησης.
Απάντηση με παράθεση