Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-04-23, 15:36
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
E30 ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΜΠΛΟΚΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ Η’…

Καλησπέρα σε όλους.

Το ε30 φοράει από πολλά χρόνια ένα μπλοκέ διαφορικό 4.10. Εδώ και επίσης πολλά χρόνια έχει αρχίσει να ακούγεται από εκεί πίσω ένα χαριτωμένο βουητό. Το οποίο, παρ’ ότι ήλπιζα μεγαλώνοντας να το ακούω όλο και λιγότερο (!), αυτό επιμένει να ακούγεται όλο και περισσότερο. Και πλέον ακούγεται πολύ, πάαααρα πολύ!
Η διάγνωση, όπως αναμενόταν, ρίχνει το φταίξιμο στο γλυκούλι μου το μπλοκέ…
Τώρα τι είναι από όλα… τα ρουλεμάν διεκδικούν την πρώτη θέση αλλά δεν αποκλείονται και δισκάκια, άγνωστο πάντως 100% ακόμα…

Αφού λοιπόν τα αποτελέσματα δείχνουν ότι είναι το μικρό μου που γκρινιάζει, έχουμε θέμα.. Αντικατάσταση με άλλο μεταχειρισμένο λέω δεν έχει λογική να παίξει (διότι τι θα βρεθεί, που θα βρεθεί, πόσο θα βρεθεί, σε τι κατάσταση έτσι κι αλλιώς θα βρεθεί). Να γυρίσω σε ελεύθερο μοιάζει με μαχαιριά, πώς θα μπορώ να την κοιτάω στα μάτια μετά;;!!
Επομένως 2 επιλογές βλέπω…
Πρώτη και πιο προφανής μάλλον (?), η επισκευή…
Είχα λοιπόν πάντα την αίσθηση ότι αν και όποτε χρειαστεί, δεν θα είναι και τίποτα φοβερό. «Ε, πόσο δύσκολο να είναι να το ανοίξεις και να αλλάξεις ό,τι χρειάζεται τέλος πάντων να αλλάξεις;» σκεφτόμουν με το μικρό, αθώο μου μυαλό… Έλα όμως που μετά τρόμου ανακαλύπτω σιγά σιγά ότι δεν είναι και πολλοί (πλέον) αυτοί που τελικά ξέρουν ή θέλουν να μπλέξουν με τέτοιες παλιατζούρες (πιπέρι..)

Δεύτερη, καινούργιο after market. Υπάρχει τίποτα? Κάτι νομίζω υπάρχει αλλά είναι εστιασμένα σε πιο αγωνιάρικες καταστάσεις οπότε και ακριβά είναι και δεν θα βολέψουν έτσι κι αλλιώς…

Οπότε, αφού σας ζάλισα τόση ώρα, φτάνουμε και στο δια ταύτα…

Τι προτείνετε?
Για επισκευή, ξέρετε κανέναν μηχανικό που όντως να ξέρει και να αναλαμβάνει να ασχοληθεί με τέτοια ιστορία; Να ξέρουμε ότι έχει φτιάξει ένα δυο χωρίς να έχουν ανατιναχθεί μετά…

Καινούργια? Υπάρχει τίποτα στην αγόρια που να αξίζει να ασχοληθώ?

Κάθε βοήθεια δεκτή, αν θέλετε στέλνετε προτάσεις εδώ, αν νιώθετε πιο άνετα με μνμ…

Ευχαριστώ σας συμπολεμιστές!
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση