Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-09, 17:24
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
Ο Θόρυβος και η Αντλία Συμπλέκτη (?)

Καλησπέρα παιδιά.
Μετά την επιτυχής επιδιόρθωση του κλιματιστικού (ναι ναι αυτό με τον πυκνωτή), έχω μία καινούρια ερώτηση για το 316i E36 που έχω (κληρονομιά του πατέρα μου).
Τον τελευταίο χρόνο (πάνω από 12 μήνες) ακούγετε ένας ήχος απο τον συμπλέκτη όταν τον πατάω (σαν να τρίζει πόρτα, ή καλύτερα σαν να τρίζουν δύο λαστιχάκια μαζί). Ο θόρυβος ακούγεται είτε με κλειστή την μηχανή, είτε με ανοιχτή, είτε με ταχύτητα είτε χωρίς. Το πήγα σε έναν τύπο ο οποίος ασχολείτε και με bmw και μου είπε οτι φταίει η αντλία συμπλέκτη και οτι θέλει αλλαγή αλλά θα πρέπει να κατέβει το σασμαν, κτλ, να το λύσει όλο, κτλ (και διάφορα τέτοια δεν ξέρω τι άλλο ακριβώς είπε, δεν ειμαι και πολύ σχετικός απο μηχανολογικά), και για να μην τα πολυλογώ μου είπε 80 ευρώ ημιτασιόν αντλία, 120 ευρώ η μαμά + 100 ευρώ τα εργατικά δηλαδή 200+.
Επίσης μου είπε οτι αν το αφήσω υπάρχει περίπτωση να κόψουν τα λαστιχάκια ή κάτι τέτοιο και να μην έχει επιστροφή ο συμπλέκτης, δηλαδή να τον πατάω να γίνετε η αλλαγή αλλά να κολάει κάτω το πεντάλ και να μην επιστρέφει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Αν υποθέσουμε οτι μου έκανε σωστή διάγνωση για τον θόρυβο, η αντλία και τα εργατικά αξίζουν τόσα ή με κατάλαβε για άσχετο και είπε να μου την μπώξει; Επίσης ισχύει αυτό που μου είπε για το πρόβλημα που θα έχω με τον συμπλέκτη ή το είπε για να με φοβήσει και να του το δώσω να μου το φτιάξει;

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να είμαι πολύ επιφυλακτικός με τον συγκεκριμένο, αλλά εδώ στην Αθήνα έχω δει τα απιστευτα στα συνεργεία οπότε είπα να ρωτήσω και εσάς για μια πιο ειδική γνώμη.

Αν το πάω στην αντιπροσωπεία στον Σπανό; Υπάρχει περίπτωση να μου βγει πιο φτηνά;
Δεν μπορώ να πω οτι επείγει, ο θόρυβος είναι μεν σπαστικός αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να αφαιρέσω τώρα 200 ευρώ από τα 770 του μισθού μου για να φτιάξω απλώς έναν θόρυβο. Βέβαια το πράγμα αλλάζει εάν όντος είνια σοβαρό και ήμουν τυχερός που το είδα νωρίτερα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Σωτήρης



EDIT: βρήκα και αυτό ψάχνοντας στο internet: http://forums.bimmerforums.com/forum...d.php?t=785827
Ισχύει αυτός ο οδηγός στην περίπτωση μου όσον αφορά το creaky pedal???
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topgan1 : 01-07-09 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-09, 17:49
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
δες και εδώ
http://m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=255843

btw, γιατί λένε να ΜΗΝ ρίξουμε WD40?? Είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα να κάνω στο δικό μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-09, 18:32
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Στο 36άρι μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μου έλεγαν τα ίδια (κατέβασμα κιβώτιο κτλ). Έσκυψα και έριξα λίγο σπρέυ γράσσο ή αντισκωριακό στη βάση του πεντάλ και δεν είχαν πρόβλημα για χρόνια μέχρι που το πούλησα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-09, 20:30
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
λες να το δοκιμάσω και εγώ ε; τί ακριβώς σπρέυ γράσσο να βάλω; ειναι κάποια ειδική κατηγορία;
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-09, 12:44
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
απο αυτα που εχουν στα βενζιναδικα. ενα ασπρο
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-09, 19:38
Το avatar του χρήστη sofos 2.8i
sofos 2.8i Ο χρήστης sofos 2.8i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 409
sofos 2.8i is on a distinguished road
Φιλε μου κοιτα να δεις υπαρχουν 2 περιπτωσεις.Η πρωτη ειναι να σου τριζει το πενταλ,αρα συμφωνω μετον bimmer-corfu,ριχνεις σπρευ γρασσου το δουλευεις λιγο και βλεπεις. Κι αν δεν σταματησει πας στην δευτερη περιπτωση, στο σασμαν ,δλδ βγαζεις το τρομπακι του συμπλεκτη οπου σπρωχνει το διχαλο και βρισκεται πανω στο σασμαν στην αριστερη μερια του.Υστερα οπως εχεις το τρομπακι εξω του βαζεις αρκετο γρασσο(το κοινο οχι σπρευ) στο εμπρος μερος στο αξονακι ετσι ωστε οταν το επανατοποθετησεις το γρασσο να παει και στο διχαλο,ετσι μπορεις να σταματησεις το τριξιμο κατα ενα μερος και να μαλακωσει και το πενταλ σου.Αν τωρα συνεχισει το τριξιμο ,εκει οντως πρεπει να λυθει το σασμαν γιατι ο ηχος θα προερχετε και απο το ρουλεμαν του συμπλεκτη.Τι κανεις?Το αφηνεις οπως εχει μεχρι να αλλαξεις δισκο-πλατο οπου τοτε θα μπορεις να λιπανεις το διχαλο και απ΄τις δυο μεριες και το πρισντιρεκτ.Με λιγα λογια δεν σε συμφερει η 2η περιπτωση αν δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα με το δισκο σου,αστο και βλεπεις.Γνωμη μου παντως ειναι, οτι αν το λυσεις μονο για το τριξιμο ,αλλαξε και το σετ συμπλεκτη για να μην διπλοπληρωνεις.Αυτα σαν δευτερη γνωμη!Αν και πιστευω οτι συμφωνω με τον bimmer-corfu κατα 90% και αγχωνω κι εσενα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofos 2.8i : 02-07-09 στις 19:44
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-09, 18:09
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
οκ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Απο ότι κατάλαβα για να μπορέσω να λαδώσω το πενταλ πρέπει να βγάλω τα πλαστικά κάτω από το τιμόνι για να μπορέσω να έχω χέρι να δω που μπορεί να υπάρχει τριβή και τρίξιμο. Πάντως με ένα πιο προσεκτικό έλεγχο παρατήρησα οτί ο ήχος έρχετε περισσότερο έξω απο το αμάξι και όχι μέσα απο το αμάξι οπότε ίσως θα πρέπει αυτό που χρειάζετε λάδωμα να είναι έξω απο το πεντάλ. Τεσπα, επειδή τώρα τελευταία έχει αρχίσει το τρίξιμο να γίνετε περισσότερο, θα το πάω σε ένα συνεργείο να το κοιτάξουν και ότι γίνει... Το κυριότερο για μένα είναι να μην μου μείνει ο συμπλέκτης στο πόδι όπως μου είπε ο άλλος...


ΥΓ. Θα ήθελα να μου πείτε ενα συνεργείο BMW που να εμπιστεύεστε στα νότια προάστια και επίσης ένα κατάστημα με αξεσουάρ bmw (από λεβιέδες ταχυτήτων κτλ μέχρι προφυλακτήρες κτλ), επίσης στα νότια προάστια. Αν υπάρχει πρόβλημα με την δημοσιοποίησή του στο φόρουμ, αν γίνεται πείτε το μου με προσωπικό μήνυμα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.
Σωτήρης
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
316, αντλία, e36, συμπλέκτη


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.