Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 21-03-11, 15:36
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Πες τα ρε driver M.
αφ ενός μην το θεωρήσουμε και φυσιολογικό και αφετέρου να ξεκολλήσουμε από την γνωστή καραμέλα των πολλαπλασιαστών....
αφλογιστία παρουσιάζουν τα αυτοκίνητά μας και ακόμη δεν ξέρουν τί την προκαλεί.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-03-11, 15:43
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanasis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε rapid_fast, δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές με την ανάλυσή σου. Τα πράγματα όντως τρέχουν πιο γρήγορα και τα κόστη είναι διαφορετικά. Ποτέ δεν πήγα όμως 20 φορές συνεργείο στα 3 χρόνια για ένα αυτοκίνητο και αδυνατώ να πιστέψω ότι αυτό είναι επειδή παλιά η τεχνολογία ήταν καλύτερη ή πιο αξιόπιστη. Το χειρότερο; Ας έκανα την παραδοχή ότι είμαι άτυχος και συμβαίνει μόνο σε εμένα. Συμβαίνει όμως στην συντριπτική πλειοψηφία. Εάν δεν μπορούν να υποστηρίξουν ένα προϊόν, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι κανένας πορωμένος ή κολλημένος για να μείνω μαζί τους, θα επιλέξω κάτι διαφορετικό την επόμενη φορά. Αυτή είναι η δυναμή μου, η επιλογή, δεν έχω τίποτα άλλο. Και σίγουρα δεν έχω άλλη υπομονή. Λυπάμαι εάν "θίγεται" η αγαπημένη μας μάρκα, κι εγώ για αυτό πήρα BMW, γιατί ήταν αγαπημένη.

Σημειωτέον, προχθές, το Σάββατο, έβγαλα κάρτα καυσαερίων. Σε ένα μαρσαρισματάκι πέταξε πάλι ένδειξη Check Engine, πλέον έχει σβήσει. Ετοιμάζομαι για την 7η επίσκεψη από τον Οκτώβριο και πλέον ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να κάνω ένα ταξίδι, μη γνωρίζοντας που θα με αφήσει. Φυσικά και όλα χαλάνε και όλα συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, δεν έχω ούτε τις αυταπάτες ούτε το ψώνιο ούτε το τουπέ του στυλ "μα έχω BMW, είναι δυνατόν;;;". Εάν δεις με τι αυτοσαρκασμό και με τί ηρεμία μιλάω κάθε φορά με τα συνεργεία θα εκπλαγείς, θα λες "εγώ στην θέση του θα τους είχα καρυδώσει". Τι άλλο πρέπει να κάνω όμως; Εν πάσει περιπτώσει, δεν θέλω να σας κουράζω άλλο. Εδώ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία, εκτός από το να ενημερώνομαι. Μη μου την διαταράσσετε λοιπόν προσπαθώντας εμμέσως να δικαιολογήσετε την εταιρεία. :-) Και στην τελική, εντάξει η BMW AG δεν φταίει η κακομοίρα, είναι η κακιά στιγμή, όλα χαλάνε. Για την αντιμετώπιση των εξουσιοδοτημένων ποιος φταίει; Κατά το ελληνικότερον, "πάλι οι Γερμανοί γιατί δεν μας εκπαίδευσαν καλά". Τελικά όχι, οι Γερμανοί δεν είναι φίλοι μου. Πλέον όχι.
Ελα φιλεμου στην οικογενεια της audi να δεις και δυναμη και αξιοπιστια
Προτου πεσεται πανωμου να με φατε αστειευομαι
Καλο ειναι να μην ειμαστε κολημενοι με μαρκες γιατι απλα δεν μας πληρωνουν και ουτε προκειται ποτε να γινει.Οποτε αν φταινε καλο ειναι να τους τα χωνουμε.
Ολα τα αυτοκινητα βγαζουν προβληματακια αλλα υπαρχουν τα τελευταια χρονια 2-3 μοτερ που εχουν πουληθει και πολυ ελλαδα και εχουν βγαλει παρα πολλα προβληματα.Και με την κριση/ανεργεια/μειωση μισθων δεν υπαρχει το παραμικρο περιθωριο για σχεδον ολουσμας να δινουμε 500 αρια καθε λιγο και λιγακι.Αποψημου φταιει η χωρα που ζουμε με την μαμημενη ελληνικη νοοτροπια της αντι/πειας που ενω μπορει αν ηθελε να τα περασει εγγυηση δεν το κανει γιατι λεει που θα πας να το αφησεις να ρεταρει δεν γινεται οποτε θα το φτιαξεις.Και αν δεν το φτιαξεις σε μας τα ανταλακτικα θα τα παρεις μεσω αλλουνου απο μας.Πολλοι απο σας παιδια δεν εχετε προβληματα με τα αμαξιασας οποτε δεν μπορειτε να
καταλαβετε καθε λιγο και λιγακι να δινεις 500αρια στην σημερινη εποχη.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-03-11, 15:47
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα φιλεμου στην οικογενεια της audi να δεις και δυναμη και αξιοπιστια
Προτου πεσεται πανωμου να με φατε αστειευομαι
Καλο ειναι να μην ειμαστε κολημενοι με μαρκες γιατι απλα δεν μας πληρωνουν και ουτε προκειται ποτε να γινει.Οποτε αν φταινε καλο ειναι να τους τα χωνουμε.
Ολα τα αυτοκινητα βγαζουν προβληματακια αλλα υπαρχουν τα τελευταια χρονια 2-3 μοτερ που εχουν πουληθει και πολυ ελλαδα και εχουν βγαλει παρα πολλα προβληματα.Και με την κριση/ανεργεια/μειωση μισθων δεν υπαρχει το παραμικρο περιθωριο για σχεδον ολουσμας να δινουμε 500 αρια καθε λιγο και λιγακι.Αποψημου φταιει η χωρα που ζουμε με την μαμημενη ελληνικη νοοτροπια της αντι/πειας που ενω μπορει αν ηθελε να τα περασει εγγυηση δεν το κανει γιατι λεει που θα πας να το αφησεις να ρεταρει δεν γινεται οποτε θα το φτιαξεις.Και αν δεν το φτιαξεις σε μας τα ανταλακτικα θα τα παρεις μεσω αλλουνου απο μας.Πολλοι απο σας παιδια δεν εχετε προβληματα με τα αμαξιασας οποτε δεν μπορειτε να
καταλαβετε καθε λιγο και λιγακι να δινεις 500αρια στην σημερινη εποχη.
σωστός ο VAGέλης!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-03-11, 16:02
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Και να συμπληρωσω οτι αν η ελληνικη αντι/πεια σε ολους αυτους που ταλαιπορουνται καλυπτε εστω και το ανταλακτικο που αποδεδειγμενα ειναι ελλατωματικο εκ κατασκευης οπως πολλαπλασιαστες /μπεκ και οτι αλλο χαλαει σοριδον τωρα δεν θα μιλαγαμε καν για προβληματα BMW αλλα για το ονομα BMW που δεν σε αφηνει στα κρυα του λουτρου και σεβεται το ονοματης.Ακομα θα μπορουσε η ελληνικη αντι/πεια βλεποντας οτι καποια μοντελατης βγαζουν ζημιες απο μονητης οπως η VAG ελλαδα να εκανε συνεργασια με την allianz και να εδεινε αλλα 2 χρονια επεκταση εγγυησης προαιρετικα με τιμες οπως η VAG.Αλλα μαλλον η ελληνικη αντιπ/πεια της BMW ελλαδα εχει μεινει στην νοοτροπια 10ετιας 2000 οπου Ερεε το μαυρο χρημα τα δανεια/πιστωτικες και ο κοσμος ελεγε ελα μωρε δεν βαριεσαι.
Παιδια σε οσους εχουν προβληματα επαναλαμβομενα γνωμημου να στελνετε email στην BMW γερμανιας και να παραπονειστε και για τα προβληματα αλλα και την αντιμετωπηση της BMW ελλας μπας και βγει καποια ακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-04-11, 14:44
gballas Ο χρήστης gballas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Μηνύματα: 38
gballas is on a distinguished road
4 καμένα μπεκ και 1 πολλαπλαστιαστής

καλά ρε παιδιά 18.000km 320i coupe με 4 καμμένα μπεκ και καμμένο πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο?? Τι σκατα δλδ!?@?#!@ Το έχω στον Νταγγουνάκη τώρα..


Το πόσταρα και στο thread Σειρά 3 - Τεχνικά θέματα. Αν ενοχλεί εδώ το σβήνω, απλά επειδή είδα topic πολλαπλασιαστής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gballas : 18-04-11 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-04-11, 19:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gballas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά ρε παιδιά 18.000km 320i coupe με 4 καμμένα μπεκ και καμμένο πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο?? Τι σκατα δλδ!?@?#!@ Το έχω στον Νταγγουνάκη τώρα..


Το πόσταρα και στο thread Σειρά 3 - Τεχνικά θέματα. Αν ενοχλεί εδώ το σβήνω, απλά επειδή είδα topic πολλαπλασιαστής
Καλα εκανες και το ποσταρες καθως τα μοτερ ειναι τα ιδια και στις δυο σειρες αρα και τα προβληματα. Να φανταστω εισαι στην εγγυηση ε; Δε ζητας να σου αλλαξουν ολους τους πολλαπλασιαστες προληπτικα, οχι τιποτ αλλο για να μη τρεχεις καθως ειναι στατιστικα σιγουρο οτι θα ακολουθησουν κι οι επομενοι!
Παλι καλα που σου εβγαλε τα μπεκ μια και καλη! Μπορεις να μας πεις και τι συμπτωματα ειχε με ολα τα μπεκ με βλαβη καθως λες;
Επαιρνε καθολου μπροστα;!

Σκεφτειτε παντως τι θα γινοταν αν παρομοια προβληματα εμφανιζονταν σε πολυκυλινδρα! (straight 6 και V8)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-04-11, 11:01
gballas Ο χρήστης gballas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Μηνύματα: 38
gballas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα εκανες και το ποσταρες καθως τα μοτερ ειναι τα ιδια και στις δυο σειρες αρα και τα προβληματα. Να φανταστω εισαι στην εγγυηση ε; Δε ζητας να σου αλλαξουν ολους τους πολλαπλασιαστες προληπτικα, οχι τιποτ αλλο για να μη τρεχεις καθως ειναι στατιστικα σιγουρο οτι θα ακολουθησουν κι οι επομενοι!
Παλι καλα που σου εβγαλε τα μπεκ μια και καλη! Μπορεις να μας πεις και τι συμπτωματα ειχε με ολα τα μπεκ με βλαβη καθως λες;
Επαιρνε καθολου μπροστα;!

Σκεφτειτε παντως τι θα γινοταν αν παρομοια προβληματα εμφανιζονταν σε πολυκυλινδρα! (straight 6 και V8)
Καλημέρα,

λοιπον που λες είμουν Μεσογείων σχετικά κοντα απ' το σπιτι μου και μου ανάβει κοκκινο λαμπακι σφάλμα κινητηρα επικοινωνήστε με ΒΜW.. ωχ λεω.. παω λιγο στην ακρη. σβήνω κινητήρα.. ξανανοίγω... πάλι το ίδιο.. το αμαξι έτρεμε σαν τρακτερ σαν να ήταν έτοιμο να σβήσει αλλά δεν έσβηνε και φυσικά ήταν ψόφιο σαν να είχε μείνει με 60 μουλάρια.. το γύρισα κανονικά ομώς στο γκαράζ μου και την επόμενη μέρα ήρθε γερανός κ το πηγε Νταγγουνάκη (κ τότε δλδ πηρε μπρος το αμάξι και το ανέβασα στο γερνανό, πάλι ετρεμε). Ναι στην εγγυηση είναι.. κ με παιρνουν τηλ κ μου λενε... "μετα τον διεξοδικό έλεγχο έχετε 4 καμμένα μπεκ κ εναν καμένο πολλαπλασιαστη στον 2ο κύλινδρο".

επίσης όταν το φορτωνα γερανο πατησα μια γκαζιά και άκουσα ενα μεταλικό κροτάλισμα.. λεω ωχ τι είναι αυτο παλι...?!@# κ μου είπανε μετα από τον Νταγγουνακη ότι λόγω του ότι δουλευε με 3 κυλίνδρους το αμαξι έκανε αυτο το κροτάλισμα στις υψηλές στροφές..

Επισης μου ειπαν ότι υπάρχει μικρή διαθεσιμότητα σε πολλαπλασιαστές πανελλαδικά και θα τους πάρω σημερα τηλ να δω τι έγινε τελικα... αν θα χρειαστω και αμαξι αντικατάστασης κτλ κτλ Θα τους αναφέρω και αυτο που προτήνεις για αντικατάσταση όλων των πολλαπλασιαστών..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gballas : 19-04-11 στις 11:06
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-04-11, 11:12
gballas Ο χρήστης gballas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Μηνύματα: 38
gballas is on a distinguished road
δλδ καήκαν όλα τα μπεκ και το αμάξι προχωρούσε έστω και σαν τρακτέρ?? Γίνεται αυτό το πράμα?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-04-11, 11:44
gballas Ο χρήστης gballas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Μηνύματα: 38
gballas is on a distinguished road
Λοιπον παίδες μίλησα πάλι με Νταγγουνάκη και ρώτησα τον τεχνικό τα παραπάνω. Έχουμε και λέμε

1. Το μηχάνημα έδειχε ότι υπήρχε δυσλειτουργία σε κάποιο / κάποιοα μπεκ, ότι δλδ δεν "έφτυνε" σωστά το καύσιμο. Δεν ήταν κάποιο βουλωμένο και δεν ήταν καποιο καμμένο τελικά. Απλά λεει επειδή το μηχανήμα δεν μπορεί να εντοπίσει στα μπεκ ποιο ακριβώς είναι το προβληματικό (αντίθετα με τους πολλαπλασιαστές που βρίσκει τον χαλασμένο), τα αλλάζουν ΟΛΑ!

2. Τα μπεκ και οι πολλαπλασιαστές ειναι μάρκα BOSH όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω και ευτυχώς είναι νέοι κωδικοί όλα.. Οπότε 4 μπεκ και ενας πολλαπλασιαστής βελτιωμένα new δεν με πολυχάλασε!

3. Εαν κανει πολλαπλασιαστής εκτός εγγύησης στέλνει η ελληνική αντιπροσωπια mail "καλής θέλησης" .. κάπως ετσι, και η bmw κατά 99% στα αλλάζει τσαμπέ.. οπότε μια χαρά και από εδώ. Λόγω ότι είναι εντός εγγύησης το αμάξι ακόμα δεν αλλάζουν τους υπόλοιπους 3 πολλαπλασιαστές χωρίς να έχουν χαλάσει.

4. Περιμένουν παραλαβή πολλαπλασιαστών σήμερα το απόγευμα, οπότε παίζει να το έχω σήμερα το αμάξι. Για να δούμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gballas : 19-04-11 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-04-11, 18:26
Το avatar του χρήστη OASIS
OASIS Ο χρήστης OASIS δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-03-2011
Μηνύματα: 32
OASIS is on a distinguished road
αν κατάλαβα καλά σου αλλάζουν πολλαπλασιαστές και εκτός εγγύησης? ρωτάω γιατί και εγώ έπεσα θύμα πολλαπλασιαστή. άλλαξα τον ένα και όλα οκ. δεν πρόλαβα να κάνω 20 χιλ.πάλι ρετάρισμα πιθανόν θέλουν άλλαγμα και οι άλλοι και μόλις 54,.000 χιλ.(3.18 facelift 2003).;ΈΛΕΟΣ Θέλω πίσω το vectra μου 110.000χιλ. (c 2003 1.6) και δεν είχα ρίξει ΦΡΑΓΚΟ πέρα απο τα απαραίτητα σέρβις( και δεν ήμουν και πολύ τυπικός).ΟΧΙ τίποτα άλλο δεν μπορώ να με δουλεύουν οι φίλοι μου για την επιλογή της μάρκας.πέρα απο όλα αυτά πραγματικά μου έχει γίνει άγχος τι θα βγάλει στην συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.