Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-09, 10:22
Το avatar του χρήστη ΓΙΑΝΝΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Μηνύματα: 860
ΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enoughΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enough
ΤΡΙΞΙΜΟ σειρά 1

Ρε παιδια εχει αρχισει και τριζει υπερβολικα ο δεξιος αεραγογος του ασσου (συνοδηγου) με το παραμικρο!!!
Το πραγμα εχει αρχισει και γινεταο πολυ ενοχλητικο, λεω, εκτος απο του να παω και να τους τον φορεσω κολαρο, μηπως υπαρχει κατι τις γρηγοροτερο και πρακτικο!!??
Εχω ριξει σπρει σιλικονης και σταματα για λιγο αλλα εμαφανιζεται πολυ γρηγορα ξανα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-09, 13:58
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δε τους λες να στον βγαλουν να δουν μηπως εχει χαλαρωσει τιποτα μεσα και τριζει; Ακομα και ολα να ναι στη θεση τους σφιγμενα οπως πρεπει θα ναι μια καλη ευκαιρια να βαλεις σπρευ σιλικονης σε σημεια που με τον αεραγωγο δεμενο δε θα χεις προσβαση.
Τελευταια κ εγω ακουω τον αεραγωγο του οδηγου να τριζει καμια φορα στον αρμο με την κολωνα του παρ μπριζ, αλλα εγω εχω αλλαξει 2 φορες παρ μπριζ, ισως να φταιει κ αυτο.
Θα θελα να σημειωσω παντως πως σ εναν αεραγωγο μεσα, σε συνδεσμους του που κινουν τις γριλιες, φαινεται καθαρα η υπαρξη γρασσου και μαλιστα το χα δει απο τοτε που το χα παρει καινουριο απ το εργοστασιο. Ισως αν ξεραθει με τον καιρο, το λιπαντικο αυτο γρασσακι που βαζουν απ το εργοστασιο ακουγονται τριγμοι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-09, 19:45
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Γιάννη το αναφέρουν πολλά παιδιά το πρόβλημα. Για ψάξε λίγο γιατί έχουν αναφέρει μερικές λύσεις αν δε κάνω λάθος
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-10, 20:11
Το avatar του χρήστη yak.sky
yak.sky Ο χρήστης yak.sky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 20
yak.sky is on a distinguished road
από προσωπική εμπειρία στην bmw θα σου πουν να μην βάλεις ποτέ σπρέυ σιλικόνης και νομίζω ότι έχουν δίκιο γιατί μπορεί προσωρινά να λύνει το πρόβλημα, αλλά μακροπρόθεσμα κάνει χειρότερα τα πλαστικά και τα άλλα μέρη. Νομίζω ότι η ΒΜ έχει κάποια ειδικά καθαριστικά που βοηθούν και σ'αυτό. ψάξτο λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-10, 17:56
Το avatar του χρήστη NINJA2
NINJA2 Ο χρήστης NINJA2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μηνύματα: 183
NINJA2 is an unknown quantity at this point
Και στο δικομου και του αδερφουμου τον ασσο εχουμε το ειδια προβλημα.Κατι τριζει απο την μερια σου συνοδιγου !.
Παντα σε ελαφρια μορφη αλλα εντιληπτο οτα δεν εχει μουσικη !!!!.
__________________
BMW 116i CBR 1000 RR 08 KONICA MINOLTA
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-10, 18:03
Το avatar του χρήστη Alexandros18
Alexandros18 Ο χρήστης Alexandros18 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-05-2009
Μηνύματα: 106
Alexandros18 is on a distinguished road
εμενα τριζει το ο πινακας οργανων που και που.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-10, 20:05
Το avatar του χρήστη kapetanios
kapetanios Ο χρήστης kapetanios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Μηνύματα: 111
kapetanios is on a distinguished road
Εμενα παιδια στα 9650 που εχω μεχρι σημερα που κλεινω 5 μηνες δεν τριζει τιποτα...πρεπει να ειμαι πολυ .ωλοφαρδος....ας μην το ζρουσουζεβω ομως......




Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 505059906_f92e0419a1.jpg (92,8 KB, 16 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-10, 19:32
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
παιδιά και εγώ μετά από 36.000 χλμ δεν ακούγεται ακόμα τίποτα. ελπίζω να μην το ματιάσω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-10, 14:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Συνεχιζω σε αυτο το θεμα, αν και ειμαι σιγουρος πως εχει συζητηθει και αλλου το θεμα τριγμων για ασσο.
Επιτελους βρηκα λυση για τους τριγμους στην 116! Να ναι καλα ο μηχανικος μου που μεσα σε 10 λεπτα απλα το εκανε αθορυβο ξανα!
Η λυση ηταν ενα ειδικο λιπαντικο που εβαλε στο πανω μερος των τζαμιων των παραθυρων, εκει που παταει στην τσιμουχα τους καθως και μια λεπτη ταινια που κολλησε σα σελοτειπ στο εσωτερικο των θυρων απο εμπρος εως πισω, εκει που πατανε επισης οι τσιμουχες των πορτων.
Για τα τζαμια το ειδικο αυτο υλικο λεγεται 'Autopel' ή καπως ετσι, δε το θυμαμαι καλα. Μπορειτε να το προμηθευτειτε απο οποιοδηποτε τμημα ανταλλακτικων BMW και κοστιζει γυρω στα 28€. Περιλαμβανει ενα πανακι εμποτισμενο με ειδικο υλικο και ενα ειδικο σφουγγαρακι. Κατεβαστε τα τζαμια λιγο, καθαριστε τα καλα με αζαξ και χαρτι, στεγνωστε τα καλα και μετα περαστε μια λωριδα περιπου 10cm με το πανακι απο πανω και στις 2 πλευρες (μεσα, εξω) του τζαμιου. Αφηστε να στεγνωσει αυτο, γινεται σα σκονη οταν στεγνωνει, οπως οι γυαλιστικες αλοιφες, και τελος σκουπιστε αυτη τη λωριδα με το ειδικο σφουγγαρακι. Αυτο ηταν ολο! Με προυποθεση να ειναι καλα καθαρισμενες και οι τσιμουχες των τζαμιων απο σκονες, βρωμια κλπ, οι θορυβοι απλα εξαφανιζονται! Αυτο το υλικο κανει κατι σα διαφανη λιπαντικη μεμβρανη και δεν αφηνει το τζαμι να τριζει πια.
Για τις πορτες τωρα μου εβαλε δοκιμαστικα αυτη την ταινια αν και δεν ειχα προβλημα ιδιαιτερο απο τριξιματα στις πορτες και γενικα τ αμαξι εγινε πολυ αθορυβο. Αυτη η ταινια ειναι μια λεπτη διαφανη κολλητικη ταινια της Scotch που απ οτι ειπε ο μηχανικος ειναι πανακριβη και κοστιζει 250€ το καρουλι! Πρεπει να μπει με προσοχη ωστε να εφαρμοσει σωστα και μπαινει στην πανω πλευρα οπου ακουμπαν οι τσιμουχες της πορτας απ την εμπρος κολωνα ως την πισω κολωνα.
Εαν δεν καναμε δουλεια με αυτα τα υλικα επομενη κινηση θα ηταν αλλαγη τσιμουχες. Επισης παρατηρηθηκε στα τζαμια ειδικα εκει που μπαινουν μεσα στις τσιμουχες πως ειχαν σημαδια φθορας σα τριψιματα, γρατζουνιες κλπ. Αυτο εγινε με τον καιρο και με σκονη, βρωμια που σημαδεψαν τα τζαμια. Και αυτο επιδεινωνει το προβλημα των τριγμων.
Τελος ειχα κανει τη βλακεια και ειχα περασει ολες τις τσιμουχες με silicone oil και απ οτι ειπε ο μηχανικος αυτο απαγορευεται για τα υλικα που χρησιμοποιουνται γι αυτες και πως χειροτερα γινεται απο θορυβους παρα καλυτερα. Το διασταυρωσα με οτι γραφει το εγχειριδιο για τη φροντιδα αυτοκινητου το οποιο δεν του ειχα δωσει και πολυ σημασια να σας πω την αληθεια.
Τωρα το θεμα τριγμων ειναι υπο διερευνηση, ελπιζω να μην επανελθουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.