Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-08, 16:30
dodos Ο χρήστης dodos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Μηνύματα: 5
dodos is on a distinguished road
RUN FLAT Ή ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Καλησπέρα παιδιά.
Καινουργιος στο forum, αφου τώρα το ανακάλυψα. Έχω κι εγώ ένα bmw series 1, την εκδοση dynamic, εδω και 3 χρόνια. Έφτασε η ώρα λοιπόν να αλλάξω ελαστικά. Και ερωτώ, run flat ή συμβατικά ελαστικά; Είδα προηγούμενα threads που υπάρχουν αλλά δεν απαντήθηκαν κάποια ερωτήματα μου και επανέρχομαι στο θέμα με τους εξής προβληματισμούς:
- αν βάλω συμβατικά θα πρέπει να πάρω και ρεζέρβα, αλλά χώρος αποθήκευσης δεν υπάρχει, οπότε θα πρέπει να έχω μια ζάντα χύμα πίσω + γρύλο, που καταλαμβάνει χώρο όταν πας ταξίδι; Και αν δεν βάλω ζάντα θα πρέπει να πάρω κιτ επισκεύης, το οποίο δεν το θεωρώ και πολύ ευκολό στην χρήση.
- αν βάλω run flat, διάβαζα στα προηγούμενα threads οτι είναι προβληματικά, σκληρά και μεταφέρουν κραδασμούς. Εγώ να πω την αληθειά μέχρι τώρα δεν ήμουν υποψιασμένος και δεν είχα προσέξει κάποιο προβλημα. Γενικά ημουν ικανοποιημένος απο τα ελαστικά, αλλά διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια στο forum.
Πήγα χθές και ρώτησα σε κατάστημα με ελαστικά και μου είπαν για continental run flat 1 μήνα και για michelin 15 ημέρες.
Πήγα μετά σε άλλο κατάστημα και είχε ετοιμοπαράδοτα, αλλά μου είπε οτι μερικές ζάντες της bmw φοράνε μόνο runflat ελαστικά και θα πρέπει να βγάλει ένα λάστιχο για να το εξακριβώσει. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό;
Όποιος έχει κάποια γνώμη που μπορεί να με βοηθήσει να καταλλήξω ας την παραθέσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Καταρχή καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dodos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν βάλω συμβατικά θα πρέπει να πάρω και ρεζέρβα, αλλά χώρος αποθήκευσης δεν υπάρχει, οπότε θα πρέπει να έχω μια ζάντα χύμα πίσω + γρύλο, που καταλαμβάνει χώρο όταν πας ταξίδι; Και αν δεν βάλω ζάντα θα πρέπει να πάρω κιτ επισκεύης, το οποίο δεν το θεωρώ και πολύ ευκολό στην χρήση.
Έχεις 3 επιλογές:
1. Βάζεις ρεζέρβα χύμα (ή ρεζέρβα ανάγκης για να πιάνει λιγότερο χώρο).
2. Κιτ επισκευής (όχι τους αφρούς από βενζινάδικο αλλά κανονικό της Continental ή της BMW π.χ., κοστίζει περί τα €100). Δεν είναι και πολύ δύσκολο στην χρήση (πιο εύκολο από το να αλλάξεις ρεζέρβα), αλλά μετά το λάστιχο καταστρέφεται και πρέπει να το αλλάξεις.
3. Δεν βάζει τίποτα, και αν σε πιάσει λάστιχο, φωνάζει οδική βοήθεια για μεταφορά (δεν το προτείνω αλλά είναι μια λύση).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dodos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν βάλω run flat, διάβαζα στα προηγούμενα threads οτι είναι προβληματικά, σκληρά και μεταφέρουν κραδασμούς. Εγώ να πω την αληθειά μέχρι τώρα δεν ήμουν υποψιασμένος και δεν είχα προσέξει κάποιο προβλημα. Γενικά ημουν ικανοποιημένος απο τα ελαστικά, αλλά διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια στο forum.
Αν δεν είχες πρόβλημα με τα RFT, τότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα ξαναβάλεις, δεδομένου ότι η νέα γενιά είναι κάπως καλύτερα. Σίγουρα είναι πιο σκληρά και πιο βαρία (με τις όποιες επιπτώσεις στο κράτημα, άνεση και κατανάλωση), αλλά έχουν τα πλεονεκτήματα ότι και να σε πιάσει λάστιχο συνεχίζεις και την ασφάλεια του να σου σκάσει λάστιχο με μεγάλη ταχύτητα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dodos Εμφάνιση μηνυμάτων
....αλλά μου είπε οτι μερικές ζάντες της bmw φοράνε μόνο runflat ελαστικά και θα πρέπει να βγάλει ένα λάστιχο για να το εξακριβώσει. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό;
Από όσο ξέρω ΔΕΝ ισχύει. Ισχύει μόνο για όσα αυτοκίνητα έχουν μετρητή πίεσης στην ζάντα. Της BMW δουλέυει μέσω των αισθητήρων του ABS και καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης απειδή μειώνεται η διάμετρος και άρα αλλάζει η ταχύτητα περιστροφής.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-08, 18:26
dodos Ο χρήστης dodos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Μηνύματα: 5
dodos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχή καλώς ήρθες στο φόρουμ!


Έχεις 3 επιλογές:
1. Βάζεις ρεζέρβα χύμα (ή ρεζέρβα ανάγκης για να πιάνει λιγότερο χώρο).
2. Κιτ επισκευής (όχι τους αφρούς από βενζινάδικο αλλά κανονικό της Continental ή της BMW π.χ., κοστίζει περί τα €100). Δεν είναι και πολύ δύσκολο στην χρήση (πιο εύκολο από το να αλλάξεις ρεζέρβα), αλλά μετά το λάστιχο καταστρέφεται και πρέπει να το αλλάξεις.
3. Δεν βάζει τίποτα, και αν σε πιάσει λάστιχο, φωνάζει οδική βοήθεια για μεταφορά (δεν το προτείνω αλλά είναι μια λύση).


Αν δεν είχες πρόβλημα με τα RFT, τότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα ξαναβάλεις, δεδομένου ότι η νέα γενιά είναι κάπως καλύτερα. Σίγουρα είναι πιο σκληρά και πιο βαρία (με τις όποιες επιπτώσεις στο κράτημα, άνεση και κατανάλωση), αλλά έχουν τα πλεονεκτήματα ότι και να σε πιάσει λάστιχο συνεχίζεις και την ασφάλεια του να σου σκάσει λάστιχο με μεγάλη ταχύτητα.


Από όσο ξέρω ΔΕΝ ισχύει. Ισχύει μόνο για όσα αυτοκίνητα έχουν μετρητή πίεσης στην ζάντα. Της BMW δουλέυει μέσω των αισθητήρων του ABS και καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης απειδή μειώνεται η διάμετρος και άρα αλλάζει η ταχύτητα περιστροφής.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε. Με βοήθησες αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-08, 20:47
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις 3 επιλογές:
2. Κιτ επισκευής (όχι τους αφρούς από βενζινάδικο αλλά κανονικό της Continental ή της BMW π.χ., κοστίζει περί τα €100). Δεν είναι και πολύ δύσκολο στην χρήση (πιο εύκολο από το να αλλάξεις ρεζέρβα), αλλά μετά το λάστιχο καταστρέφεται και πρέπει να το αλλάξεις.
Δεν ισχύει... Το λάστιχο πάει για επισκευή κανονικά, μόνο που υπάρχει συγκεκριμμένη διαδικασία για να ξεζανταριστεί & να αδειάσει το λάστιχο από το στεγανοποιητικό μίγμα που θα βρίσκεται στο εσωτερικό του. Τέλος τα υπολείματα σκουπίζονται από το εσωτερικό με χαρτί κουζίνας και... τέλος. Στη συνέχεια γίνεται κανονικά η επισκευή.
http://www.conti-online.com/generato...ontage_cck.pdf
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-08, 11:15
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης Ε36Μ42 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει... Το λάστιχο πάει για επισκευή κανονικά, μόνο που υπάρχει συγκεκριμμένη διαδικασία για να ξεζανταριστεί & να αδειάσει το λάστιχο από το στεγανοποιητικό μίγμα που θα βρίσκεται στο εσωτερικό του. Τέλος τα υπολείματα σκουπίζονται από το εσωτερικό με χαρτί κουζίνας και... τέλος. Στη συνέχεια γίνεται κανονικά η επισκευή.
http://www.conti-online.com/generato...ontage_cck.pdf
Εχει δικιο ο Αντωνης. Το λαστιχο δεν καταστρεφεται.
Επισης στο κιτ επισκευης πρεπει να υπαρχει και μια τρομπα που περνει ρευμα απο τον αναπτηρα και φουσκωνει το λαστιχο. Αν η τρυπα ειναι μικρη, αυτο θα σε κρατησει οσο κινεισαι (μεχρι το βουλκανιζατερ) και δεν θα χρειαστεις το σπρέϋ με τον αφρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-08, 13:59
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Tα runflat πάντως που είχαν οι ζάντες μου πάνω όταν τις πήρα έγραφαν non repairable (μη επισκευάσιμα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-08, 15:30
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα runflat πάντως που είχαν οι ζάντες μου πάνω όταν τις πήρα έγραφαν non repairable (μη επισκευάσιμα)
Τα runflat κανονικα δεν πρεπει να επισκευαζονται, αλλά πολλοι μπορουν και το επιδιορθωνουν χωρις προβλημα. Δεν ισχυει ομως η εγγυηση τους μετα.

Το προηγουμενο ποστ μου ομως αναφερονταν σε κανονικα (μια και μιλαγαμε για κιτ & αφρου)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-08, 17:32
Το avatar του χρήστη cosco
cosco Ο χρήστης cosco δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-01-2008
Μηνύματα: 134
cosco is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ να πω την αληθειά μέχρι τώρα δεν ήμουν υποψιασμένος και δεν είχα προσέξει κάποιο προβλημα. Γενικά ημουν ικανοποιημένος απο τα ελαστικά...
Αφού ήσουν ικανοποιημένος και δεν σου παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα τότε γιατί να βάλεις τα συμβατικά και να έχεις όλη αυτή τι φασαρία?
__________________
Αγγελίες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-08, 18:12
dodos Ο χρήστης dodos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Μηνύματα: 5
dodos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cosco Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού ήσουν ικανοποιημένος και δεν σου παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα τότε γιατί να βάλεις τα συμβατικά και να έχεις όλη αυτή τι φασαρία?
Με έιχαν προβληματίσει τα αρνητικά σχόλια που είχα διαβάσει σε προηγούμενα post.
Τελικά κατέληξα σε run flat. Τα παρείγγειλα και τα βρήκα πιστεύω σε καλή τιμή (540 ευρώ).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-08, 18:17
Το avatar του χρήστη cosco
cosco Ο χρήστης cosco δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-01-2008
Μηνύματα: 134
cosco is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με έιχαν προβληματίσει τα αρνητικά σχόλια που είχα διαβάσει σε προηγούμενα post.
Τελικά κατέληξα σε run flat. Τα παρείγγειλα και τα βρήκα πιστεύω σε καλή τιμή (540 ευρώ).

__________________
Αγγελίες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.