Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 04-05-09, 23:41
Το avatar του χρήστη Xenon320i_08
Xenon320i_08 Ο χρήστης Xenon320i_08 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 18
Xenon320i_08 is on a distinguished road
Χθες ήμουν Θεσσαλονίκη και μετα από το το κόκκινο σήμα που εμφανίστηκε στι ταμπλώ είδα το πίσω αριστερο λάστιχο (Run flat 205/55/R16 V90 continental premium) καθισμένο. Πάω στο βουλκανιζατερ της Βασ. Ολγας. Η απάντηση "δεν μας επιτρέπουν επισκευή από την εταιρία." Πηγαίνω σε βενζιναδικο το φουσκώνω στα 2,5 bar, εκανα 25Km και το ελέγχω πάλι ...ήταν στα 2 bar. Το ξαναγεμίζω στα 2,5bar kαι με πηγαίνω αλλα 80Km ως Σέρρες με ταχύτητα 100Km/h.
Παίρνω την αντιπροσωπία και μου λέει οτι το λάστιχο διορθώνεται αν το καρφί είναι στο πέλμα , αλλιώς στάξε γύρω στα 200 ευρά για αντικατάσταση. Αντε γεια τους λέω και πάω σε φίλο μου λαστιχά. Το βλέπει και βγάζει το μπετονόκαρφο που ήταν στο πέλμα και το επισκευάζει με τον γνωστό τρόπο όπως τα συμβατικά. Ελέγχει το λάστιχο (DOT 2108 δηλ. κατασκευής 21ης εβδομάδας του 2008) και το ξανατοποθετεί στη ζάντα του ωραία και καλά. Συνολικό κόστος 7 ευρώ Ελπίζω να κρατήσει γιατί ο παλιογκατέμης ακόμα δεν το έστρωσα καλά καλά (~5000Km) και κλαταρα , αν είναι κάθε φορά που κλατάρουμε να αλλάζουμε λάστιχα @@@σέ τα.
Υ.Γ. Ρώτησα τον λαστιχά για το κόστος αντικατάστασης και μου πε 135ευρώ διαφορά δηλ με την αντιπροσωπία 65ευρώ..... Τα συμπεράσματα δικά σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenon320i_08 : 04-05-09 στις 23:47 Αιτία: συμπληρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 04-05-09, 23:47
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλημέρα,

Άσχετο αλλά εάν κατεβαίνεις συχνά Σέρρες να βρεθούμε καμμιά φορά.......εάν είσαι Σερραίος.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 05-05-09, 09:01
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xenon320i_08 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες ήμουν Θεσσαλονίκη και μετα από το το κόκκινο σήμα που εμφανίστηκε στι ταμπλώ είδα το πίσω αριστερο λάστιχο (Run flat 205/55/R16 V90 continental premium) καθισμένο. Πάω στο βουλκανιζατερ της Βασ. Ολγας. Η απάντηση "δεν μας επιτρέπουν επισκευή από την εταιρία." Πηγαίνω σε βενζιναδικο το φουσκώνω στα 2,5 bar, εκανα 25Km και το ελέγχω πάλι ...ήταν στα 2 bar. Το ξαναγεμίζω στα 2,5bar kαι με πηγαίνω αλλα 80Km ως Σέρρες με ταχύτητα 100Km/h.
Παίρνω την αντιπροσωπία και μου λέει οτι το λάστιχο διορθώνεται αν το καρφί είναι στο πέλμα , αλλιώς στάξε γύρω στα 200 ευρά για αντικατάσταση. Αντε γεια τους λέω και πάω σε φίλο μου λαστιχά. Το βλέπει και βγάζει το μπετονόκαρφο που ήταν στο πέλμα και το επισκευάζει με τον γνωστό τρόπο όπως τα συμβατικά. Ελέγχει το λάστιχο (DOT 2108 δηλ. κατασκευής 21ης εβδομάδας του 2008) και το ξανατοποθετεί στη ζάντα του ωραία και καλά. Συνολικό κόστος 7 ευρώ Ελπίζω να κρατήσει γιατί ο παλιογκατέμης ακόμα δεν το έστρωσα καλά καλά (~5000Km) και κλαταρα , αν είναι κάθε φορά που κλατάρουμε να αλλάζουμε λάστιχα @@@σέ τα.
Υ.Γ. Ρώτησα τον λαστιχά για το κόστος αντικατάστασης και μου πε 135ευρώ διαφορά δηλ με την αντιπροσωπία 65ευρώ..... Τα συμπεράσματα δικά σας.
Και πολυ καλά έκανες που το επισκευασες. Στο ΜΙΝΙ που ειχα ετσι εκανα και γω 2 φορες και δεν παρουσιαστηκε ποτε προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 05-05-09, 21:16
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Εμενα μου ειπαν απο την ΒΜW, οτι τα run-flat ειναι καλυτερα σε ολα, και να μην το σκεπτομαι καν να γυρισω μετα σε συμβατικα, τα οποια δεν εχουν και μελλον γενικα.

Τελικα ?

Μαλλον θα μεινω με τα run-flat , αφου δεν θελω να αλλιωσω ουτε στο ελαχιστο την οδηγικη συμπεριφορα που εχει το αμαξι απο το κατασκευαστη.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 05-05-09, 22:07
Το avatar του χρήστη Konstantinos335i coupe
Konstantinos335i coupe Ο χρήστης Konstantinos335i coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Μηνύματα: 20
Konstantinos335i coupe is an unknown quantity at this point
Και εγω rf εχω στο 19αρι λαστιχο αλλα ετσι απο περιεργια οταν ημουν στην schnitzer αγγλιας ρωτησα τι ειναι καλυτερο και μου ειπαν 100% κανονικα λαστιχα γιατι με τα ρφλατ χανεις σε επιδοσεις κρατηματα και βαρανε περισοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 06-05-09, 07:58
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantinos335i coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω rf εχω στο 19αρι λαστιχο αλλα ετσι απο περιεργια οταν ημουν στην schnitzer αγγλιας ρωτησα τι ειναι καλυτερο και μου ειπαν 100% κανονικα λαστιχα γιατι με τα ρφλατ χανεις σε επιδοσεις κρατηματα και βαρανε περισοτερο.
Κανένας από τους γνωστούς βελτιωτές (Schnitzer, Breyton, Hamman, Hartge και φυσικά Alpina που είναι κατασκευαστής) δεν βάζει Run Flat. Επίσης και τα //M δεν φοράνε Run Flat.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 07-05-09, 04:26
Το avatar του χρήστη Konstantinos335i coupe
Konstantinos335i coupe Ο χρήστης Konstantinos335i coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Μηνύματα: 20
Konstantinos335i coupe is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένας από τους γνωστούς βελτιωτές (Schnitzer, Breyton, Hamman, Hartge και φυσικά Alpina που είναι κατασκευαστής) δεν βάζει Run Flat. Επίσης και τα //M δεν φοράνε Run Flat.
Well η Schnitzer ellados δεν ειχε προβλημα να μου πει βαλε ρανφλατ.βεβαια μετα εμαθα απο schnitzer agglias οτι καλο ειναι να μπαινουν κανονικα
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 07-05-09, 09:00
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantinos335i coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Well η Schnitzer ellados δεν ειχε προβλημα να μου πει βαλε ρανφλατ.βεβαια μετα εμαθα απο schnitzer agglias οτι καλο ειναι να μπαινουν κανονικα
Ο εδώ αντιπρόσωπος δεν ξέρω τι κάνει (που επειδή είναι και αντιπροσωπος της BMW μπορεί να έχει άλλη πολιτική), αλλά η Schnitzer Γερμανίας (και κατ' επέκταση οι θυγατρικές της) δεν προτείνει Run Flat.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 07-05-09, 16:18
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Νέα "παπουτσάκια" από σήμερα.......εδώ
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 08-05-09, 02:13
Το avatar του χρήστη tzimiani
tzimiani Ο χρήστης tzimiani δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Μηνύματα: 254
tzimiani is on a distinguished road
Παιδιά καλησπέρα,
σήμερα μου άναψε λαμπάκι ελαστικού - - -
Το περίμενα από τον Οκτώβριο του 2008! που είχα φάει μια βίδα ακριβώς στο πλάι!
Το άφηνα ώστε μολις μου σκάσει η ένδειξη να μπω στη διαδικασία (εμπρος δεξιά λάστιχο).
Σήμερα λοιπόν, ανακάλυψα και 2η βίδα -- στο κέντρο αυτή τη φορά στο πέλμα--- η οποία ήταν και οι τελική υπεύθυνη..
Τέλος πάντων, στο θέμα μας.
Έχω μπλέξει σε εάν κυκεώνα συμβουλών. Οι μισοί λαστιχάδες μου πρότειναν να φύγω από τα runflat και να πάω στα συμβατικά αλλά και να αλλάξω και διάσταση – να τα κάνω 235 μπροστά και 265 πίσω!-! Τέλος πάντων, εγώ επέμεινα στα Runflat αλλά δεν υπάρχει ετοιμο-φόρετο τίποτε!
Επίσης τα μόνα που βρίσκω (μου προτείνουν) στις διαστάσεις είναι τα Conti3 (αν δεν κάνω λάθος) και τα BritzestonePotenza (που φοράω τώρα).
Οι διαστάσεις είναι: 225-35-19 μπροστά και 255-30-19 πίσω. Στην αρχή σκέφτηκα να αλλάξω το μπροστινό ζευγάρι μόνο (έχω κάνει ήδη 30.000 km) και σε κανένα 4-5μηνο να ασχοληθώ με τα πίσω. Μετά μπήκα σε δίλημμα μήπως πάω για τετράδα μια και καλή ώστε να μην είμαι συνεχώς σε διαδικασία άλλα μπρος άλλα πίσω (από πάτημα εννοώ).
Επίσης σε Michelin δεν έχει καν τη μπροστά διάσταση μου!
Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα Michelin συμβατικό μπροστά (για να κυκλοφορώ) και ψάχνω άκρη να δω τι θα κάνω!
Όποια γνώμη δεκτή, όσον αφορά τόσο τη τελική επιλογή μάρκας(?)
Επίσης κατόπιν κουβέντας με γνωστούς μου, μου πρότειναν να δω το Goodyear Asymmetric F1 Run on Flat. Όσοι το έχουν φορέσει είναι πολύ ικανοποιημένοι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.