Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-07, 13:19
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΕΦΑΛΗΣ Μ40

[SIZE="3"][FONT="Arial Black"]Καλημέρα σε όλους
Ο λόγος που γράφω είναι ο εξής , πρίν κάνα μήνα επισκεύασα τη κεφαλή από το Ε36 με κινητήρα Μ40 (ναι ναι το γνωστό πρόβλημα με τα ωστίρια).Για τα παρακάτω ανταλλακτικά και εργασία πλήρωσα 590 ευρώ , και εξηγούμε

1)αντικατάσταση εκκεντροφόρου swag
2)αντικατάσταση ωστιρίων
3)αντικατάσταση κοκορακίων
4)φλάντζα από το καπάκι της κεφαλής
5)αντικατάσταση θερμοστάτη (άσχετο με το πρόβλημα αλλά επειδή έριχνε τη θερμοκρασία το άλλαξα μια που ανοίχτηκε)
6) συμπλήρωση αντιποικτικού (περίπου 1,5 lit)

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν και άλλοι στο club που έκαναν την ίδια εργασία και τι πλήρωσαν και δεύτερων να θέσω τον προβληματισμό μου ο οποίος είναι αξίζει το κόπο ή καλύτερα τα λεφτά αυτή η επισκευή?
Διαιρωτόμαι γιατί με τα ίδια λεφτά και ίσως λίγα περισσότερα θα έβαζα άλλο μοτέρ πχ ένα 318is και θα είχα 140 άλογα και όχι 100. Γιαυτό φίλοι μου όσοι έχετε κινητήρες Μ40 και δεν τους επισκευάσατε ακόμα(θα χρειαστεί σύγουρα) σκεφτείτε το γιατί εγω δε σας κρύβω ότι το μετάνιωσα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το αμάξι έχει μόνο 155000χλμ χρησημοποιούσα πάντα συνθετικό λάδι γνωστής εταιρείας και το άλλαζα πρίν την ώρα του, το ευχαριστώ? Εκκεντροφόρος και κοκοράκια ειχαν τα μαύρα τους τα χάλια! Και το καλύτερο? Σε 180-200000χλμ θα χρειαστεί ξανά την ίδια επισκεύη.

Συγνώμη αν κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-07, 13:47
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasos M40 Εμφάνιση μηνυμάτων
[SIZE="3"][FONT="Arial Black"]Καλημέρα σε όλους
Ο λόγος που γράφω είναι ο εξής , πρίν κάνα μήνα επισκεύασα τη κεφαλή από το Ε36 με κινητήρα Μ40 (ναι ναι το γνωστό πρόβλημα με τα ωστίρια).Για τα παρακάτω ανταλλακτικά και εργασία πλήρωσα 590 ευρώ , και εξηγούμε

1)αντικατάσταση εκκεντροφόρου swag
2)αντικατάσταση ωστιρίων
3)αντικατάσταση κοκορακίων
4)φλάντζα από το καπάκι της κεφαλής
5)αντικατάσταση θερμοστάτη (άσχετο με το πρόβλημα αλλά επειδή έριχνε τη θερμοκρασία το άλλαξα μια που ανοίχτηκε)
6) συμπλήρωση αντιποικτικού (περίπου 1,5 lit)

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν και άλλοι στο club που έκαναν την ίδια εργασία και τι πλήρωσαν και δεύτερων να θέσω τον προβληματισμό μου ο οποίος είναι αξίζει το κόπο ή καλύτερα τα λεφτά αυτή η επισκευή?
Διαιρωτόμαι γιατί με τα ίδια λεφτά και ίσως λίγα περισσότερα θα έβαζα άλλο μοτέρ πχ ένα 318is και θα είχα 140 άλογα και όχι 100. Γιαυτό φίλοι μου όσοι έχετε κινητήρες Μ40 και δεν τους επισκευάσατε ακόμα(θα χρειαστεί σύγουρα) σκεφτείτε το γιατί εγω δε σας κρύβω ότι το μετάνιωσα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το αμάξι έχει μόνο 155000χλμ χρησημοποιούσα πάντα συνθετικό λάδι γνωστής εταιρείας και το άλλαζα πρίν την ώρα του, το ευχαριστώ? Εκκεντροφόρος και κοκοράκια ειχαν τα μαύρα τους τα χάλια! Και το καλύτερο? Σε 180-200000χλμ θα χρειαστεί ξανά την ίδια επισκεύη.

Συγνώμη αν κούρασα.
δυο τα συμπερασματα συνονοματε...
1. 590€ επισκευη μονο για κεφαλη ειναι πολλα....
2. αλλος ενας μυθος με τα λαδια που αλλαζονται προωρα καρερριφθη (αραγε με πιο αραιες αλλαγες ποτε θα ζηταγε επισκευη; στα 10000?)

αρα: σε 180000 κμ συν την επισκευη του κεφαλιου,μαλλον θα χρειαστεις νεο μοτερ διοτι θα εχεις ΚΑΙ ενα μοτερ με 500000+ κμ συν αντικαταστασεις σε ελατηρια,κανα πιστονι/μπιελες φλατζες....
θα μου πεις αν κανεις 40000κμ το χρονο εχεις μια 5ετια χαλαρα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-07, 13:54
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Κατά τη γνώμη μου τα χρήματα που πλήρωσες ήταν λίγα. Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται με 600 ευρώ να έχεις έναν M44 πάνω στο αμάξι. Αν είμαι τόσο λάθος, πείτε μου που να πάω σήμερα κιόλας με 3 γνωστούς να τα κάνουμε is
Κατά τα άλλα και για να απαντήσω στην ερώτηση που θέτεις, δεν υπάρχει απάντηση που να καλύπτει όλους μας. Εγώ ας πούμε δεν ψάχνομαι για is. Θα το κρατήσω λίγο ακόμα και μετά θα περάσω σε άλλο αμάξι, εξακύλινδρο, οπότε την ίδια ζημιά θα την έφτιαχνα. Κάποιος που ψάχνεται να αλλάξει μοτέρ με την ευκαιρία θα το άλλαζε μια ώρα αρχίτερα. Γενικά τα χρήματα αυτά είναι το όριο που δεν υπάρχει σωστή και λάθος απόφαση αλλά παίζει ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθένα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-07, 13:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Δυο τα δικα μου συμπερασματα...

1. 590 ευρω ειναι αρκετα αλλα is με αυτα δεν βαζεις μα που να κοπανιεσαι ολοκληρος χαμω!

2. Κατι δεν παει καλα γιατι το δικο μου μοτερ εχει *361.000χλμ* και εβγαλε 107 αλογα κιολας σε προσφατη δυναμομετρηση. Δεν εχω αλλαξει ωστηρια ποτε και μολις τωρα αρχισαν να ακουγονται με τα κρυα! Αλλα τα λαδια του τα εχει καθε 3.000χλμ, καθε δευτερη αλλαγη ολα τα φιλτρα του και αν βηξει αμεσως λαμβανει τα καταλληλα σιροπια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-07, 14:01
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
φιλε nasso το μοτερ Μ40 ειναι προβληματικο δε φταινε τα λαδια συχνες αλλαγες λαδιων σε αλλα μοτερ σημαινει μακροζωια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-07, 14:20
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυο τα δικα μου συμπερασματα...

1. 590 ευρω ειναι αρκετα αλλα is με αυτα δεν βαζεις μα που να κοπανιεσαι ολοκληρος χαμω!

2. Κατι δεν παει καλα γιατι το δικο μου μοτερ εχει *361.000χλμ* και εβγαλε 107 αλογα κιολας σε προσφατη δυναμομετρηση. Δεν εχω αλλαξει ωστηρια ποτε και μολις τωρα αρχισαν να ακουγονται με τα κρυα! Αλλα τα λαδια του τα εχει καθε 3.000χλμ, καθε δευτερη αλλαγη ολα τα φιλτρα του και αν βηξει αμεσως λαμβανει τα καταλληλα σιροπια...
Ενα μοτερ is με πλεξουδα και εγκεφαλο κοστιζει πολυ περισσοτερα απο 600 ευρω? ποσα δηλαδη 1000? μηλαμε παντα για μεταχειρησμενο εχεις κινητηρα Μ40 με 316000χλμ και τωρα ακουγονται τα ωστιρια? καινουριο το πηρες το αμαξι? ρωταω γιατι αν το πηρες μεταχειρω μπορει να αλλαχθηκαν και να μη το ξερεις απ οτι μου ειπε ο μηχανικος που το επισκευασε και ειναι δικος μου ανθρωπος τα περισσοτερα Μ40 παρουσιαζουν αυτο το προβλημα μεταξυ 150 και 200000χλμ αναλογως και τη χρηση το δικο μου φαιινεται οτι πληρωσε με τη κεφαλη του μια αγκυλωση του δεξιου πελματος μου που με ταλαιπωρει εδω και χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-07, 14:36
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τη γνώμη μου τα χρήματα που πλήρωσες ήταν λίγα. Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται με 600 ευρώ να έχεις έναν M44 πάνω στο αμάξι. Αν είμαι τόσο λάθος, πείτε μου που να πάω σήμερα κιόλας με 3 γνωστούς να τα κάνουμε is
Κατά τα άλλα και για να απαντήσω στην ερώτηση που θέτεις, δεν υπάρχει απάντηση που να καλύπτει όλους μας. Εγώ ας πούμε δεν ψάχνομαι για is. Θα το κρατήσω λίγο ακόμα και μετά θα περάσω σε άλλο αμάξι, εξακύλινδρο, οπότε την ίδια ζημιά θα την έφτιαχνα. Κάποιος που ψάχνεται να αλλάξει μοτέρ με την ευκαιρία θα το άλλαζε μια ώρα αρχίτερα. Γενικά τα χρήματα αυτά είναι το όριο που δεν υπάρχει σωστή και λάθος απόφαση αλλά παίζει ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθένα.
αν δε κανω λαθος ο is ειναι ο Μ42 γιαυτο κ εγω εθεσα το προβληματισμο μου αν συμβει στο μελλον σε καποιον να σκεφτει καλα τι θελει και τι ψαχνει και μετα να αποφασισει γιατι εγω θεωρω οτι βιαστικα. ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-07, 14:50
Το avatar του χρήστη BMW523i
BMW523i Ο χρήστης BMW523i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 928
BMW523i is on a distinguished road
Αν το έλεγες νωρίτερα θα μπορούσα να σε βοηθήσω! Έχω ένα μοτέρ Μ40 1800cc με 230.000(από Ε30) που πριν το κατεβάσω δούλευε ρολόι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-07, 15:14
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasos M40 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα μοτερ is με πλεξουδα και εγκεφαλο κοστιζει πολυ περισσοτερα απο 600 ευρω? ποσα δηλαδη 1000? μηλαμε παντα για μεταχειρησμενο εχεις κινητηρα Μ40 με 316000χλμ και τωρα ακουγονται τα ωστιρια? καινουριο το πηρες το αμαξι? ρωταω γιατι αν το πηρες μεταχειρω μπορει να αλλαχθηκαν και να μη το ξερεις απ οτι μου ειπε ο μηχανικος που το επισκευασε και ειναι δικος μου ανθρωπος τα περισσοτερα Μ40 παρουσιαζουν αυτο το προβλημα μεταξυ 150 και 200000χλμ αναλογως και τη χρηση το δικο μου φαιινεται οτι πληρωσε με τη κεφαλη του μια αγκυλωση του δεξιου πελματος μου που με ταλαιπωρει εδω και χρονια

Για Μ42-Μ44? Τουλαχιστον ενα 1500-2000αρο και θελεις αλλα τοσα για σασμαν, καντραν κτλ που θα χρειαστεις, συν τον μηχανικο. Δεν βαζω διαφορικο, αναρτησεις, ζαμφορ και φρενα στο παιχνιδι γιατι μπορει και να μην σε νοιαζει. Με ενα 4000 να εισαι ευχαριστημενος σε Ε36.

Μεταχειρισμενο εχω με Μ40 με 361.000 και οχι 316.000 και το ξερω το αμαξι απ'εξω και ανακατωτα, ακομα και τα πατακια ποτε μπηκανε...για ωστηρια δεν πηγε ποτε. Ναι ωστηρια θελουν τα Μ40 αν ξεσκιστει ο εκκεντροφορος και τα φαει, μαζι με τον εκκεντροφορο γιατι θα τα ξαναφαει, αλλα για να ξεσκιστει ο εκκεντροφορος θελει λογο...εμενα μια φορα με τοσα χλμ ολες τις ταχυτητες τις τελειωνει!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-07, 16:13
Το avatar του χρήστη gkaos
gkaos Ο χρήστης gkaos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Μηνύματα: 284
gkaos is on a distinguished road
Καθε ποσα χμ αλλαζες τα λαδια νασο?Το προβλημα στους μ40 αυτο ειναι γνωστο,2 μπορει να πηγαν στραβα βουλωσε το σωληνακι που λιπαινει εκκεντροφορο(απο αρραιες αλλαγες ,προσωπικα 10.000 κμ ειναι πολλα για το μ40 μια κ ειναι ευαισθητο)Και 2ρον και κοιταξε το γιατι μαλλον αυτο εχεις παθει κατ εμε ανεπαρκης πιεση αντλιας λαδιου.Καλο ειναι να αλλαξεις το ελατηριο της κατεβαζοντας καρτερ κ να βαλεις κ μια 2 ροδελιτσες μαζι.Αλλιως παιζει να την ξαναπαθεις.
η βελτιωση του μ40 ο μ43 εχει roller κοκκορακια κ ελαχιστοποιει τη φθορα τοσο σ αυτα οσο κ σε εκκεντροφορο.( πολυ σπανια τα τρωει )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.