Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-09, 12:34
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Question E36 318is πληροφορίες

Χαιρετώ όλους τους "Βαυαρέζους" φίλους.
Είμαι έτοιμος για μια αγορά μιας 318is μοντ. 4/94 4πορτη. Ηταν πάντα ενα αυτοκίνητο που λάτρευα αλλά δεν είχα καταφέρει ποτέ να αποκτήσω. Το κάνω τώρα έστω και αργά μιας και δεν έπαψε ούτε στο ελάχιστο να με ελκύει παρά τα χρονάκια της.
Οπως προανέφερα είναι μοντέλο 1994 και έχει αρκετά χιλιόμετρα (200,000). Θα ήθελα να μάθω για τον κινητήρα αυτόν (αν κρίνω απο την χρονιά ειναι ο M42), απο θέμα αξιοπιστίας και μακροζωίας (εννοείται πως εξαρτάται και απο την συντήρηση). Συνεχίζει να αποδίδει καλά ύστερα απο τόσα χιλιόμετρα ? Συχνά προβλήματα που τυγχόν βγάζει ή τι πρέπει να προσέξω στο μοτέρ αυτό όταν πάρω το αυτοκίνητο για να το ελέγξω πριν το αγοράσω τελικά.
Επίσης στον εξοπλισμό δεν αναγράφει ESP. Είναι ιδιαίτερα "αισθητή" η απουσια του σε πισωκίνητο αυτοκίνητο με 140 ίππους ?
Αυτές είναι γενικά οι απορίες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 11-02-09 στις 20:02 Αιτία: τίτλος thread
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-09, 12:47
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
φίλε gbuster ,
το μοτεράκι έχει πολλά χλμ αλλά θεωρώ ότι λόγω μάρκας είναι αξιόπιστο.
Σίγουρα θα είναι κάπως πεσμένο και η απουσία του ESP δεν θα είναι αισθητή λόγω ότι μπορεί να είναι 140 ίπποι(μοτέρ) αλλά είναι και σχεδόν 1,5 τόνο.
Τέλος η πιάτσα βρωμάει από is μήπως θα πρέπει να το ψάξεις καλύτερα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-09, 14:29
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Φίλε gbuster, έχω τον Μ42Β18 κατασκευής 09/1995 με 225.000 χλμ.
Ο κινητήρας αυτός καθ' εαυτός, πέραν της προγραμματισμένης τακτικής συντήρησής του δεν ζήτησε τίποτα άλλο, με εξαίρεση δύο φορές που έγινε στεγανοποίηση καθρέπτη (πρόκειται για τα καπάκια από την θήκη μέσα στην οποία γυρίζει η καδένα χρονισμού) προκειμένου να αντιμετωπιστεί (μικρή) διαρροή λιπαντικού. Τίποτα σοβαρό, επικίνδυνο ή κοστοβόρο... Την δεύτερη φορά έγινε - περισσότερο προληπτικά - αντικατάσταση αντλίας νερού. Θερμοστάτη που έχω αλλάξει δύο φορές και βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού, μία. Αυτά είναι "ψιλά" όμως. Το μόνο σημαντικό από πλευράς κόστους ήταν η αντικατάσταση των ωστηρίων των βαλβίδων (είναι ακριβό το ανταλλακτικό)

Οι φθορές παρουσιάζονται περισσότερο στον παρελκόμενο εξοπλισμό του κινητήρα (π.χ. ψυγείο και alternator σε 'μένα, μέχρι στιγμής). Και φυσικά δεν συμπεριλαμβάνω αναλώσιμα εξαρτήματα ή ανταλλακτικά (π.χ. μπαταρία).

Πέραν του κινητήρα: Έχω αλλάξει από μία φορά: Αναρτήσεις, σετ συμπλέκτη, κρεμαγιέρα και πλήρες σετ ημίμπαρων, δεξαμενή καυσίμου και πάω άμεσα για καταλύτη. Επίσης ψυγείο κλιματισμού (evaporator) και μονάδα ελέγχου κλιματισμού.

Δεν θεωρώ κάτι απ' αυτά αδικαιολόγητο. Και τα χρόνια πολλά είναι και η χρήση σκληρή και οι συνθήκες που ζει ένα αυτοκίνητο που κινείται ή σταθμεύει καθημερινά έξω στο λιοπύρι ή στην παγωνιά αναμφίβολα το καταπονούν...

Πάντως θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος πως κάθε τόσο θα βάζεις το χέρι στην τσέπη, ειδικά από τον 8ο χρόνο της ηλικίας του αυτοκινήτου και μετά. Σκέψου πως όλα τα παραπάνω που σου γράφω έγιναν τα τελευταία 6 χρόνια, ενώ τα πρώτα 7, σχεδόν τίποτα, πέραν της τακτικής συντήρησης. Αν τώρα συνυπολογίσεις και το κόστος της τακτικής συντήρησης και των αναλωσίμων, που δεν είναι ευκαταφρόνητο (αν θέλεις να είσαι τυπικός), μπορείς να κάνεις το κουμάντο σου...

Πάντως από θέμα κινητήρα, εγώ εκεί είχα τα λιγότερα θέματα. Με μόνη εξαίρεση τα ωστήρια, τα οποία βέβαια, δεν αποτελούν απρόβλεπτη βλάβη, αλλά προβλεπόμενη φθορά που την υφίστανται όλοι, λίγο νωρίτερα - λίγο αργότερα...

Όσον αφορά το ESP (ASC+T ονομαζόταν... τω καιρώ εκείνω), είτε το κρίνεις απαραίτητο, είτε όχι, δεν θα το έχεις, ούτε εκ των υστέρων μπορείς να το βάλεις...

Θα καταφέρεις να τα βγάλεις πέρα και χωρίς αυτό, όπως τα κατάφεραν εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες Ε36...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 17-03-09 στις 10:37 Αιτία: συγχώνευση 2 post
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-09, 14:58
Το avatar του χρήστη jkarpas
jkarpas Ο χρήστης jkarpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μηνύματα: 277
jkarpas is on a distinguished road
πουλάει γνωστός φίλος ενα άριστο κουπέ με πολύ λιγότερα χλμ. στειλε πμ αν σε ενδιαφέρει.
Το is είναι φοβερό value for money και γενικά οικονομικό σπορ και άνετο, η χρυσή τομή..
__________________


σνίτσελ πάουερ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-09, 15:07
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
φίλε ψάξε να βρεις τελευταίας γεννιάς με τον Μ44Β19, απλώς να ξέρεις ότι το κόστος συντήρησης είναι ακριβό, δηλαδή κάποια πράγματα που θεωρούνται αναλώσιμα όπως συνεμπλοκ, ψαλίδια θα χρειάζεται να αλλάζουν συχνά αν κινείται το αυτοκίνητο σε περιοχές με λακούβες.
Στην γειτονιά μου, επειδή καβαλάω πεζοδρόμιο για να παρκάρω, όταν άρχισα να οδηγάω, πάρκαιρνα με τν όπισθεν επάνω στο πεζοδρόμιο, έβγαζε συνεχώς συνεμπλοκ πίσω κλπ, μετά επειδή βαριόμουν πάρκαιρνα με τη μούρη και βγάζει τώρα μπροστά!!!
γενικώς βλέπω ότι λόγω βάρους βγάζουν "προβλήματα", φθορές για την ακρίβεια που κάποια άλλα αυτοκίνητα δεν πρόκειται ποτέ να έχουν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-09, 19:59
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Ηταν κατατοπιστηκές και χρήσιμες. Φίλε jkarpas το 4πορτο είναι μονόδρομος για μένα λόγω......2 τέκνων.
Συμφωνω επίσης και με panos 316T, θα ήταν καλλίτερα να εβρισκα ενα λιγότερο ταλαιπωρημένο αλλά αυτό συμβαδιζει και με την τιμή. Το συγκεκριμένο το βρήκα 4,990 € και αν το αυτοκίνητο είναι "καθαρό" μάλλον ειναι καλούτσικη τιμή.
thanassis για να κρατηθούν τα έξοδα χαμηλά κοιτάω για 1,800 και όχι 1900 κυβικά π.χ Τέλη Κυκλοφορίας (ζούμε και σε ζόρικες εποχές)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-09, 20:08
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Ηταν κατατοπιστηκές και χρήσιμες. Φίλε jkarpas το 4πορτο είναι μονόδρομος για μένα λόγω......2 τέκνων.
Συμφωνω επίσης και με panos 316T, θα ήταν καλλίτερα να εβρισκα ενα λιγότερο ταλαιπωρημένο αλλά αυτό συμβαδιζει και με την τιμή. Το συγκεκριμένο το βρήκα 4,990 € και αν το αυτοκίνητο είναι "καθαρό" μάλλον ειναι καλούτσικη τιμή.
thanassis για να κρατηθούν τα έξοδα χαμηλά κοιτάω για 1,800 και όχι 1900 κυβικά π.χ Τέλη Κυκλοφορίας (ζούμε και σε ζόρικες εποχές)

μην ανησυχεις η κατηγορια των διλιτρων ξεκιναει στα 1940cc οποτε και στο Μ44 εισαι απολυτα καλυμενος με ενα 200αρι το χρονο
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε jkarpas το 4πορτο είναι μονόδρομος για μένα λόγω......2 τέκνων.
Φίλε gbuster κι εγώ πατέρας 2 τέκνων είμαι. Όταν πήρα την 318is coupe, πριν 13 χρόνια, υπήρχε μόνο το... πρώτο. Και τα δύο παιδιά μεγάλωσαν στο coupe. Και συνεχίζουν... στο ίδιο αυτοκίνητο. Κατά την γνώμη μου πολύ ασφαλέστερο περιβάλλον για παιδιά, σε σχέση με το sedan. Και όσον αφορά το θέμα της ευκολίας πρόσβασης, σε πληροφορώ πως ο άνθρωπος προσαρμόζεται στο περιβάλλον του με εντυπωσιακή επιτυχία!

Να μη μιλήσουμε για αρμονία γραμμών, νεανικό και sport look. Δεν θα άλλαζα το coupe αμάξωμα για κανένα λόγο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-09, 22:18
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Καμμία συζήτηση ΑντώνηΕ36Μ42, το coupe είναι πολύ πιο όμορφο.
Οσο αφορά τους κινητήρες, η μόνη γνώση που έχω είναι απο φίλο μου ο οποίος στην Ζ3 του έχει φορέσει και τους 2 κινητήρες, Μ42 πρώτα και τώρα Μ44, ισχυρίζεται πως ο Μ42 στρόφαρε καλλίτερα. Περιμένω σε αυτό το θέμα και τα δικά σας "φώτα".......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-09, 23:21
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμμία συζήτηση ΑντώνηΕ36Μ42, το coupe είναι πολύ πιο όμορφο.
Οσο αφορά τους κινητήρες, η μόνη γνώση που έχω είναι απο φίλο μου ο οποίος στην Ζ3 του έχει φορέσει και τους 2 κινητήρες, Μ42 πρώτα και τώρα Μ44, ισχυρίζεται πως ο Μ42 στρόφαρε καλλίτερα. Περιμένω σε αυτό το θέμα και τα δικά σας "φώτα".......
όντως μετά τις 4000 rpm στροφάρει τρελά αλλά ο Μ44 έχει λίγι καλύτερη ροπή και ήχο. Κι εγώ Μ42 έχω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
1800cc, 318is, e36, μεταχειρισμένο


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.