Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-02-09, 19:21
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Είναι μοντέλο 11/92 1600 κυβικά Vtec ESI Sedan με 122,000 χλμ (όσο και περίεργο να ακούγεται). Το έχω βάλει και αγγελίες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-02-09, 19:35
Το avatar του χρήστη Driftmaster_325
Driftmaster_325 Ο χρήστης Driftmaster_325 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Μηνύματα: 62
Driftmaster_325 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πόσα χιλιόμετρα συμπλήρωσες σύνολο ?
Ευχαριστώ για τις ευχές. Θα γράψω εντυπώσεις.......
Αν θυμαμαι καλα 196 χιλιαδες κ κατι ψιλα...κ δεν ζητησε τιποτα!!!!!!βολταρει στον πειραια τωρα.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-02-09, 20:15
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μοντέλο 11/92 1600 κυβικά Vtec ESI Sedan με 122,000 χλμ (όσο και περίεργο να ακούγεται). Το έχω βάλει και αγγελίες
παιζεις στα 3000-4000 αναλογως καταστασης και εξτρα. Ασε γιατι κι εγω σκεφτομαι να δωσω το δικο μου για 318is αλλα πραγματικα φοβαμαι λιγο που θα πεσω κι ετσι δεν το κανω.Η μονη μου ενσταση δηλαδη ειναι τι κοστος συτντηρησης θα εχει ενα τετοιο αμαξι περα απ τα κανονικα σερβις και αυτο ειναι που λεμε λαχειο (γιατι καλα να ναι οι γιαπωνεζοι δε ζηταν και τιποτα). ελα ομως που η ρημαδα η πισω κινηση με τραβαει.... Εσυ γιατι θες να το αλλαξεις?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-02-09, 21:46
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
παιζεις στα 3000-4000 αναλογως καταστασης και εξτρα. Ασε γιατι κι εγω σκεφτομαι να δωσω το δικο μου για 318is αλλα πραγματικα φοβαμαι λιγο που θα πεσω κι ετσι δεν το κανω.Η μονη μου ενσταση δηλαδη ειναι τι κοστος συτντηρησης θα εχει ενα τετοιο αμαξι περα απ τα κανονικα σερβις και αυτο ειναι που λεμε λαχειο (γιατι καλα να ναι οι γιαπωνεζοι δε ζηταν και τιποτα). ελα ομως που η ρημαδα η πισω κινηση με τραβαει.... Εσυ γιατι θες να το αλλαξεις?
Γιατί ύστερα απο 7 χρόνια με τον Ιάπωνα, δεν με καλύπτει πλεόν σαν αυτοκίνητο. Καλή η σπιρτάδα του, καλό το vtec του, αλλά όταν όταν έρχεται η στιγμή να βάλεις 2 παιδιά μέσα στον λαμαρινένιο τενεκέ 1000 κιλών, γιατί κακά τα ψέμματα, απο θέμα αμαξώματος, ακαμψίας και γενικότερα ασφάλειας η Honda παλιά ήταν........άστα να πάνε.
Οσο για την Ε36 318is ήταν πάντα μεγάλη μου αγάπη.
Πάντως το "δεν ζητάνε οι Γιαπωνέζοι" είναι σχετικό. Την μια φορά που θα ζητήσουν μπορεί να στα πάρουν για πέντε.
Ενα παράδειγμα :
Ψυγείο για το Honda 300 €. Ψυγείο για 1997 Mercedes E Class (τριπλάσιο σε μέγεθος απο ψυγείο του Honda) 150 €. Τιμές αντιπροσωπειών πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-02-09, 22:54
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Η αληθεια ειναι οτι τα honda εχουν δειξει ουσιαστικη βελτιωση σε μοντελα 2000 και επειτα. πανω κατω ομως και οι 3αρες τοτε βελτιωθηκαν...

Πληροφοριακα παντως σου λεω οτι το Ε36 βαθμολογειται 1,5 αστερι σε προσκρουση και μαλιστα στην εκδοση με αεροσακο. Πες μου εσυ που θα βρεις καθαρο is που δεν εχει τρακαρει και εχει και αεροσακο πανω που να λειτουργει ωστε να εχεις αυτο το εναμησι αστερακι στην κακια την ωρα. Οχι πως το civic που εχεις τωρα ειναι καλυτερο. Αυτο που κερδιζεις στο γερμανικο ειναι η ποιοτητα κυλησης. Αν θες ομως να παρεις bmw με καλη (για τα δεδομενα της εποχης μας) ασφαλεια πρεπει να πας σε Ε46. Δεχομαι περισσοτερο οτι το παιρνεις γιατι σου αρεσει και το χεις κολλημα. Για μενα ειναι μεγαλυτερο το ρισκο της αξιοπιστιας ως προς το οφελος της ασφαλειας ωστε να κανω την αλαγη -αποψη μου παντα-. Αν παλι το ψαξεις πολυ καλα τοτε ειμαι υπερ της αλαγης. Υπαρχουν τρανταχτα παραδειγματα 318is που με σωστη συντηρηση-χρηση εχουν αποδειχθει τερατα αξιοπιστιας. Εγω να φανταστεις ζαχαρωνα το is του απεναντι που τον ηξερα και μ το δινε ακριβα...

οι γιαπωνεζοι ειναι ακριβοι λογω σακαρακη...παραμενει οντως μεγαλο μειονεκτημα.... τα τογιοτα ειναι (ηταν) σε πολυ καλυτερη μοιρα..
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-09, 23:13
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Ναι, έχεις δίκιο για τα Toyota.
Πάντως όσο αφορά την ασφάλεια, ακόμα και χωρίς αερόσακους δεν νομίζω οτι συγκρίνονται. Είχε τύχει να δω crash test στο Honda μοντ. 92-95, πλευρική σύγκρουση με 50 χλμ. και τρόμαξα. Ολοκληρωτική κατάρρευση αμαξώματος. Πραγματικά τρόμαξα.
Εξάλλου πέρα απο πόσα αστέρια έχει πάρει η Ε36, έστω και η ψευδαίσθηση, (που δεν είναι εδώ που τα λέμε) ενός αυτοκινήτου κοντά στον 1.5 τόνο είναι μέρα με νύχτα. Το Honda σου δίνει την αίσθηση ότι οδηγείς ένα κονσερβοκούτι. Το θεωρώ επικίνδυνο αυτοκίνητο.
Καλή μας τύχη στην αναζήτηση του is, "κελεπουρίου".............
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-09, 10:31
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
φίλε 2 πράγματα θα σου πω!!!! κάπου στη Ναύπακτο πριν αρκετά χρόνια, πηγαίνοντας οικογενειακώς ταξίδι (με 80-100 περίπου) ξεπροβάλει ξαφνικά ένα κοπάδι πρόβατα μπροστά!!!! ο μπαμπάς μ οδηγούσε τότε, πατάει φρένο, καρφώνει μερικά, και το μόνο που έγινε ήταν να σπάσει το φλας και μια λακούβα στο καπό, πίσω μας είχε ένα Ε30 και όταν κατεβήκαμε μας είπαν ότι όταν είδαν τα πρόβατα, μας είχαν αποχαιρέτησαν για τον άλλο κόσμο και ότι δεν πρόκειται να βγούμε σώοι!!!

αυτό ισχύει στις BMW, και μάλιστα να ξέρεις ενδιαφέρονται για τον επιβάτη και όχι τους γύρω, δηλαδή άλλες εταιρείες τους ενδιαφέρει αν χτυπήσεις πεζό τι θα γίνει, και γι αυτό βάζουν κομμάτια που σπάνε-τσαλακώνουν εύκολα, π.χ. πλαστικά φτερά, καπό που σπάνε εύκολα κλπ.
με BMW αν χτυπήσεις άνθρωπο, χτύπα ξύλο, πάει ο άνθρωπος... αλλά σε ένα ατύχημα πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες περιπτώσεις να βγεις ζωντανός, και ξέρω περιπτώσεις ατυχημάτων Ε36, που το αυτοκίνητο απέκτησε ένα μέγεθος κάδου αποριμμάτων και βγήκαν ζωντανά 3 άτομα ύστερα από αρκετές τούμπες!!!!

φίλε αν είναι το civic-άκι να στο πάρουν 2.000€ π.χ. δώσε το εσύ 2.500€ και όχι ευελπιστώντας να πάρεις όσα θα έπαιρνε ο μαντράς, γιατί πάντα προτιμούνται από χέρι...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-09, 11:39
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι τα honda εχουν δειξει ουσιαστικη βελτιωση σε μοντελα 2000 και επειτα. πανω κατω ομως και οι 3αρες τοτε βελτιωθηκαν...

Πληροφοριακα παντως σου λεω οτι το Ε36 βαθμολογειται 1,5 αστερι σε προσκρουση και μαλιστα στην εκδοση με αεροσακο. Πες μου εσυ που θα βρεις καθαρο is που δεν εχει τρακαρει και εχει και αεροσακο πανω που να λειτουργει ωστε να εχεις αυτο το εναμησι αστερακι στην κακια την ωρα. Οχι πως το civic που εχεις τωρα ειναι καλυτερο. Αυτο που κερδιζεις στο γερμανικο ειναι η ποιοτητα κυλησης. Αν θες ομως να παρεις bmw με καλη (για τα δεδομενα της εποχης μας) ασφαλεια πρεπει να πας σε Ε46. Δεχομαι περισσοτερο οτι το παιρνεις γιατι σου αρεσει και το χεις κολλημα. Για μενα ειναι μεγαλυτερο το ρισκο της αξιοπιστιας ως προς το οφελος της ασφαλειας ωστε να κανω την αλαγη -αποψη μου παντα-. Αν παλι το ψαξεις πολυ καλα τοτε ειμαι υπερ της αλαγης. Υπαρχουν τρανταχτα παραδειγματα 318is που με σωστη συντηρηση-χρηση εχουν αποδειχθει τερατα αξιοπιστιας. Εγω να φανταστεις ζαχαρωνα το is του απεναντι που τον ηξερα και μ το δινε ακριβα...

οι γιαπωνεζοι ειναι ακριβοι λογω σακαρακη...παραμενει οντως μεγαλο μειονεκτημα.... τα τογιοτα ειναι (ηταν) σε πολυ καλυτερη μοιρα..

υπαρχουν is αρκετα στην αγορα αλλα 4θυρα πραγμα για το οποιο δεν ενδιαφερεται πολυς κοσμος μιας και ψαχνει μονο για κουπε..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-02-09, 12:17
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν is αρκετα στην αγορα αλλα 4θυρα πραγμα για το οποιο δεν ενδιαφερεται πολυς κοσμος μιας και ψαχνει μονο για κουπε..
Δεν βρίσκω πολλά 4θυρα is, τα 8 στα 10 που πωλούνταν ήταν coupe, οπότε και η αγορά τώρα στα μεταχειρισμένα πιο πολλά coupe έχει.
thanassis, το civic το θελει καποιος, συζηταμε για 3,700 €.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-09, 12:55
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βρίσκω πολλά 4θυρα is, τα 8 στα 10 που πωλούνταν ήταν coupe, οπότε και η αγορά τώρα στα μεταχειρισμένα πιο πολλά coupe έχει.
thanassis, το civic το θελει καποιος, συζηταμε για 3,700 €.


Παρε μια φρεσκοτατη Αγγελια!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...599#post257599
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
1800cc, 318is, e36, μεταχειρισμένο


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.