Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-10, 22:09
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
Exclamation προφυλακτήρας Μ3 Look για E36

Καλησπέρα, πήγα σήμερα και ρώτησα σε εξειδικευμένο BMW συνεργείο για να μου φέρουν M3 προφυλακτήρα για το E36 μου και μου είπαν τιμή περίπου 650 ευρώ. Μου εξήγησαν οτι η τιμή είναι τόσο γιατί είναι αυθεντικός BMW και γιατί έχει διάφορα άλλα πράγματα όπως χοάνη άερα για τα φρένα, σίτες γρίλιες νυχάκια κτλ κτλ και οτι πρέπει να αλλαχτούν όλα αυτά. Οκ λέω...

Κοιτάω μετά στο ebay για aftermarket M3 bumpers και βλέπω τιμές του στυλ 130ευρώ-150ευρώ άντε και 200ευρώ.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Θέλω να αλλάξω έτσι και αλλιώς τον μαμίσιο προφυλακτήρα γιατί έχει σπάσει αλλά δεν θέλω να βάλω πάλι το ίδιο στύλ. Είδα τον M3 και μου άρεσε πάρα πολύ. Απο την μία θέλω να πάρω τον original για να είναι καλύτερο υλικό, να μην σπάσει τόσο ευκολα κτλ κτλ. Απο την άλλη όμως να δώσω 650 ευρώ ΜΟΝΟ για τον προφυλακτήρα νομίζω πάει πολύ. Τι προτείνετε??? Ισχύουν αυτά που μου πανε οτι πρέπει να αλλάξει όλο το σύστημα μπροστα (έτσι μου το περιέγραψαν) για να μπει ο M3 look???


ευχαριστώ για τις απαντήσεις
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-10, 22:17
Το avatar του χρήστη psix88
psix88 Ο χρήστης psix88 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 50
psix88 is on a distinguished road
η αεραγωγοί για τα φρένα όντος αλλάζουν αλλά μπορείς και με πατέντα να αφίσας τους παλιούς..... υπάρχουν και ιμιτασιόν σε πολύ καλή ποιότητα χωρείς να ξεχωρίζουν. με πλαστικές σήτες ,αποσπώμενα σιρίτια ,νύχι ,κανονικά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-10, 00:02
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Φίλε topgan1,
Παρακάτω θα βρεις ένα πίνακα που περιλαμβάνει όλα τα ανταλλακτικά που πρέπει να αλλάξουν για να τοποθετηθεί σωστά ο εμπρός προφυλακτήρας ///Μ, τις ποσότητες και τις τιμές τους.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι τιμές είναι παλιές (Οκτωβρίου 2008). Παρ' όλ' αυτά το σύνολο είναι 722.43 €. Επειδή οι τιμές δεν... μειώνονται σχεδόν ποτέ - το αντίθετο μάλιστα, ρώτα αν η τιμή των 650.00 € περιλαμβάνει Φ.Π.Α. (οι τιμές που σου γράφω περιλαμβάνουν). Αλλοιώς βεβαιώσου πως περιλαμβάνει όλα τα παρακάτω ανταλλακτικά.

Για να δεις τι είναι κάθε ανταλλακτικό και που πηγαίνει, δες εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...rim_m_technic/ (το link αφορά την δικιά μου 318is coupe, αλλά το κιτ του μπροστινού προφυλακτήρα είναι ίδιο σε όλα τα αμαξώματα και εκδόσεις).

Επίσης σου γράφω τιμές βαφής και τοποθέτησης από επίσημο συνεργείο δικτύου BMW (ναι... έχεις και αυτή τη δαπάνη...), επίσης από Οκτώβριο 2008. Το σύνολο εργασίας ανέρχεται σε 350.00 €.

Τώρα, στην ερώτησή σου για το αν αξίζει να "ξηλωθείς" σε τέτοιο βαθμό για να βάλεις το αυθεντικό κιτ της BMW, ίσως δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσω, αφού είναι γνωστό το πόσο "κολλημένος" είμαι σ' αυτό το θέμα... να μην υπάρχει ούτε μια ξένη βίδα σην BMW μου...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc E36 Front bumper, M-technic.doc (47,0 KB, 50 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-10, 00:12
Το avatar του χρήστη PETROST
PETROST Ο χρήστης PETROST δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 59
PETROST is on a distinguished road
Καλησπερα,θα σου προτεινω να ψαξεις για γνησιο μεταχειρισμενο προφυλακτηρα!!Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα.Εγω εδωσα για μπρος-πισω προφυλακτηρες 580 ευρω πριν κανα χρονο,κομπλε με τις ριγες,τα προβολακια μπροστα,και το νυχι μπροστα και πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-10, 01:22
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Κατσε λιγο και σκεψου το....

Αν ειναι να πληρωσεις 650 εναν προφυλακτηρα + 350 βαψμο-τοποθετηση ,εισαι στρογγυλα στο 1000 .
1000 ευρω για εναν προφυλακτηρα !

Στην αλλη περιπτωση με 120 ευρω βρισκεις κομπλε απο ebay (+πλαστικες σιτες)στην πορτα σου....υπολογισε κ 100-βια 150 βαψιμο τοποθετηση κ με 250 ευρω εισαι αρχοντας....

Χαωδη διαφορα.

Τωρα το αν αξιζει....σιγουρα ο γνησιος ειναι ανωτερος ποιοτικα κ αντεχει λιγο παραπανω σε μικροχτυπηματα. Βεβαια σε παραπανω απο μικροχτυπηματα βγαινει κ αυτος οπως και ολοι off .
Αν πας βαση της λογικης οτι σε ενα πιο δυνατο χτυπημα θα σπασουν-πετσικαρουν κι οι δυο,η οτι μπορει να συμβει τιποτα κ να χτυπηθει ανα πασα ωρα κ στιγμη,τοτε παρειγγειλε απ'εξω, η βρες εναν μεταχειρισμενο γνησιο κ αν ποτε παθει κατι να λες "Δε μαμιεται ,200ευρω ηταν,παιρνω αλλους 4 " κ οχι "πω πω τι επαθα ..πανε 1000ευρω"

Κατ'εμε η βρες γνησιο μεταχειρο η φερε απ'εξω....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-10, 01:28
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε topgan1,
Παρακάτω θα βρεις ένα πίνακα που περιλαμβάνει όλα τα ανταλλακτικά που πρέπει να αλλάξουν για να τοποθετηθεί σωστά ο εμπρός προφυλακτήρας ///Μ, τις ποσότητες και τις τιμές τους....
Φίλε Αντώνη, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σκεύτομαι και εγώ σοβαρά την τοποθέτηση original προφυλακτήρα και για λόγους περαιτέρω οικονομίας μετά γιατί νομίζω πως οι ημιτασιόν θα είναι πολύ χάλια όσον αφορά την ποιότητα και ίσως με το παραμικρό "ακουμπισμα" από άλλο αυτοκίνητο/πεζοδρόμιο κτλ κτλ ίσως και να σπάσουν πολύ πιο εύκολα. Ένα πράγμα που παραδέχτηκα στους προφυλακτήρες αυτούς (αυτούς που έχω τώρα) είναι η αντοχή τους σε μικροχτυπηματάκια. Μάλιστα είδα μπροστά στα μάτια μου έναν να πάει να παρκάρει απο πίσω μου να μην υπολογίζει σωστά και να βαράει τον πίσω προφυλακτήρα, αυτός να του μπαίνει η μισή μάσκα μέσα και ο δικός μου να έχει μόνο ένα γδάρσιμο.

Η απορία μου ήταν μήπως τύχαινε να είναι ακριβό το συνεργείο αλλά από ότι μου είπες μάλλον φτηνό θα μου βγεί αν το πάω εκεί.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις... και κάτι τελευταίο... τα προβολάκια ομίχλης θα είναι τα ίδια έτσι δεν είναι? ή χρειάζεται να τα αλλάξω και αυτά ?
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-10, 01:34
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αλλη περιπτωση με 120 ευρω βρισκεις κομπλε απο ebay (+πλαστικες σιτες)στην πορτα σου....υπολογισε κ 100-βια 150 βαψιμο τοποθετηση κ με 250 ευρω εισαι αρχοντας....
Στην περίπτωση αυτή τίθεται κανένα θέμα "ασυμβατότητας" του προφυλακτήρα που θα πάρω με το αυτοκίνητό μου? Υπάρχει περίπτωση να μου στείλουν έναν προφυλακτήρα και να του λείπουν κομμάτια για να κουμπώσει? ή να μην ταιριάζει για τον οποιοδήποτε λόγο? ή μήπως όλα τα E36 έχουν τις ίδιες υποδοχές για τον προφυλακτήρα και είναι όλα στάνταρτ?

σας ζητώ συγγνώμη αν σας έπρηξα με τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι κάπως άσχετος. Ότι έμαθα πάντως για τις BMW το οφείλω εδώ και μόνο εδώ (και δεν ήταν λίγα αυτά που έμαθα). Δυστυχώς λόγο κακών εμπειριών με τα συνεργεία δεν μπορώ πλέον να εμπιστευθώ κανένα συνεργείο στα τυφλά και πάντα ρωτάω εσάς πριν πάρω την οποιαδήποτε απόφαση για το αυτοκίνητό μου.
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-10, 02:00
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topgan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Αντώνη, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σκεύτομαι και εγώ σοβαρά την τοποθέτηση original προφυλακτήρα και για λόγους περαιτέρω οικονομίας μετά γιατί νομίζω πως οι ημιτασιόν θα είναι πολύ χάλια όσον αφορά την ποιότητα ...
...Η απορία μου ήταν μήπως τύχαινε να είναι ακριβό το συνεργείο αλλά από ότι μου είπες μάλλον φτηνό θα μου βγεί αν το πάω εκεί.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις... και κάτι τελευταίο... τα προβολάκια ομίχλης θα είναι τα ίδια έτσι δεν είναι? ή χρειάζεται να τα αλλάξω και αυτά ?
Κατ' αρχήν έχεις δίκιο να σκέφτεσαι έτσι. Μια "συμβιβαστική" λύση είναι αυθεντικός μεταχειρισμένος, όπως έγραψαν ήδη οι συνάδελφοι. Θα χρειαστεί να είσαι πολύ προσεκτικός - παρατηρητικός κατά την αγορά. Υπάρχουν και μεγάλες επιχειρήσεις που ειδικεύονται μάλιστα σε BMW και οι οποίες γενικά είναι αξιόπιστες.

Το συνεργείο ήταν "ακριβό", αφού ανήκε στο επίσημο δίκτυο της BMW Hellas. Δεν είσαι αναγκασμένος να πας σε ένα τέτοιο συνεργείο... τις τιμές στις έδωσα ενδεικτικά, για να έχεις μια ιδέα. Βέβαια το "ακριβό" του συνεργείου έχει να κάνει μόνο με τις τιμές της εργασίας, αφού οι τιμές πώλησης των (καινούργιων) ανταλλακτικών καθορίζονται από την BMW Hellas και είναι ίδιες σε όλο το δίκτυο.

Τέλος, ένα καλό νέο: Τα προβολάκια δεν αλλάζουν, θα κρατήσεις αυτά που έχεις ήδη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-10, 09:10
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Απο τη μία συμφωνώ με τον Αντώνη και την άποψη του, στο να είναι OEM οτιδηποτε υπάρχει πάνω στο αυτοκίνητο.
Ομως ~1000 € για προφυλακτήρα μόνο, σε αυτοκίνητο +/- 15 ετών μου φαίνονται πάρα πολλά χρήματα. Τόσα θα ξόδευες περίπου αν έβαζες μπλοκέ διαφορικό (εάν δεν έχεις ήδη).
Εγώ θα στραφώ στην λύση του ebay στο προσεχές μέλλον, μιας και είναι μια αισθητική επέμβαση που θέλω να κάνω και εγώ.
Π.χ, αυτό μια χαρά μου κάνει. 100 € + 75 € μεταφορικά + 200 "βαφτικά - περαστικά" = 375 € περίπου.
Τώρα στο θέμα των χτυπημάτων, σε περίπτωση που βάλεις γνήσιο, θα πρέπει να είσαι 2,5 φορές πιο προσεκτικός, γιατί θα σε "τσούξει" πιο πολύ.
Επίσης το ότι παρκάρω σε κεντρικό δρόμο με πολλούς/ες ατζαμήδες να παρκάρουν/ξεπαρκάρουν μπροστά απο μένα, με αποτρέπει ακόμα περισσότερο στο να έπαιρνα γνήσιο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-10, 09:24
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Eγω μπορει κ να φερω αυτον :

http://cgi.ebay.de/3er-BMW-E36-STOss...item1c102fb774

52 ευρω αγορα + 53 μεταφορικα = 105 ευρω. Απο οτι βλεπω εχει 27000 πωλησεις και 99,9% θετικο σχολιασμο. Μιας κ θα τον βαψω ο ιδιος κ θα τον περασω νομιζω οτι συμφερει αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
προφυλακτήρας, e36, m3 look

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.