Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-04-10, 20:38
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Το κόστος είναι σχετικό, την εισαγωγή θα την φτιάξω στη σχολή και θα ζητήσω βοήθεια απο καθηγητές διαφορετικών κλάδων, δεν πιστεύω να ξεφύγω σε κόστος! Τα χρήματα θα φύγουν μετά την εγκατάσταση, σε προγράμματα κτλ! Το θέμα μου είναι αν έχει νόημα, που πιστεύω πως έχει, η κίνηση αυτή.....

Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-04-10, 00:09
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Λοιπόν σε αυτό το σημείο θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, για μην γίνουν παρεξηγήσεις και μπερδέματα!

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να αμφισβητήσει το τεράστιο έργο του Λευτέρη(paganis), καθώς έχει κάνει κάτι που πολύ λίγοι είχαν πιστέψει ότι είναι εφικτό!! Αντιθέτως σχεδόν όλοι τον παρότρυναν να το εγκαταλείψει σαν σχέδιο με ένα σορό αντεπειχηρήματα! Αυτός όμως δεν το έβαλε κάτω, το πάλεψε (όπως όλοι ξέρουμε) πάρα πολύ και τελικά δικαιώθηκε!!! Αυτή για μένα είναι η μεγαλύτερη μαγκιά στο έργο του, ότι το πάλεψε τη στιγμή που όλοι τον κατέκριναν!!!!

Τον Λευτέρη τον γνώρισα πριν από μερικές μόλις μέρες(Μ Τρίτη)! Κάναμε μια βόλτα με το αμάξι μου γνωριστήκαμε και μετά έμαθα ότι έχει και δεύτερο κομπρεσορα για πούλημα!! Γεμάτος χαρά, χωρίς δεύτερη σκέψη τον πήρα την άλλη μέρα να τον αγοράσω!! Πήγα λοιπόν σπίτι του, καβάντζωσα τον eaton και με μεγάλη προθυμία με ξενάγησε στο μηχανοστάσιό του, που καμία υποχρέωση δεν είχε!! Καθίσαμε λοιπόν παρέα και συγκρίναμε τους χώρους, κάναμε κάποιες προβλέψεις!!! ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Στην αρχή είχα σκοπό να κάνω ότι και αυτός, αλλά τελικά προτίμησα να μην κάνω κόπια το έργο του και να φτιάξω το δικό μου project με τον κομπρεσορα σε άλλη θέση και με άλλη βάση, ενώ θα φτιάξω δικιά μου πολλαπλή εισαγωγής στο μπλοκ του κινητήρα. ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό concept!

Αν το όνειρό μου γίνει πραγματικότητα, όπως του Λευτέρη, η χαρά μου θα είναι απερίγραπτη!!! Αν πάλι όχι και αν χρειαστώ τα σχέδια του Λευτέρη, είμαι διατεθειμένος μέχρι και να του τα αγοράσω! Δεν είναι ///ακάκ@ς που παιδεύτηκε τόσο!!

Αυτά λοιπόν για να ξέρετε και για να μην γίνουν παρεξηγήσεις!
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-10, 00:14
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παραθέτω τα πρώτα σχέδια του concept πολύ χοντρά-χοντρά....

Πάντως πρέπει να είμαι σε καλό στάδιο καθώς, έδειξα αυτά που ετοιμάζω σε κάποιον του χώρου, όπου ίσως να πάω και για προγραμματισμό, και μου είπε πως είναι σωστά και σε καλό δρόμο! Πήρα μια μικρή ανακούφιση.... !Παραμένουμε στο παρόν πλάνο!

Μάλλον θα καταλήξω σε 5ο μπεκακι με παράλληλο εγκεφαλάκι, καθώς δεν έχω σκοπό να ανεβάσω τρελές πιέσεις, ώστε να προβώ σε άγραφο και ο προϋπολογισμός να πάει στο διάστημα....

Προς το παρόν αυτά που χρειάζομαι είναι:

Εγκεφαλάκι + 1μπεκ
σωληνώσεις (χωρίς γωνίες)
1αντεπίστροφη βαλβίδα
bypass
indercooler
φίλτρο αέρα(πιθανόν)

Με ένα καλό ψάξιμο στο νετ, μια πρώτη εκτίμηση είναι κανα 500αρι ευρώπουλα + 500 για τον προγραμματισμό.

Επιθυμητό αποτέλεσμα: 200 αξιόπιστα αλογάκια..... Για να δούμε....

ΥΓ: Ένα υπερπελόριο και τιτανομέγιστο ευχαριστώ στον vladis544 για τα εντατικά μαθήματα tunning, αλλά και την γενικότερη συνεισφορά του
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg LM42 001.jpg (226,2 KB, 51 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg eisagogi1.JPG (26,5 KB, 32 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg eisagogi2.JPG (25,7 KB, 32 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg eisagogi3.JPG (66,6 KB, 31 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg eisagogi4.JPG (47,5 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-10, 00:44
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Αν μπορούσε κάποιος να μου βρει τις διαστάσεις της εισαγωγής αέρα, πάνω στο μπλοκ του κινητήρα, θα ήταν σπουδαία βοήθεια, καθώς το να βγει η εισαγωγή στο συγκεκριμένο σημείο είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο και χρονοβόρο!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg block.jpg (134,9 KB, 49 εμφανίσεις)
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-10, 13:28
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορούσε κάποιος να μου βρει τις διαστάσεις της εισαγωγής αέρα, πάνω στο μπλοκ του κινητήρα, θα ήταν σπουδαία βοήθεια, καθώς το να βγει η εισαγωγή στο συγκεκριμένο σημείο είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο και χρονοβόρο!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
Τελικά ,μπορώ απλά να αγωράσω μια φλαντζα και να την μετρήσω.......
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-04-10, 21:05
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
ο κομπρεσορας δεν ειναι λυση θα σου φαει τον στροφαλο και μπιελες γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-04-10, 21:45
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά ,μπορώ απλά να αγωράσω μια φλαντζα και να την μετρήσω.......
ηθελα να στο πω...αλλα με προλαβες!!
την γνωμη μου για το προτζεκτ,,,την ξερεις, αλλωστε για αυτο και το επιχειρησα...και ειμαι κοντα στο τελος...εσυ βεβαια θελεις να προσθεσεις καποια πραγματα(πολλαπλη εισαγωγης , 5ο μπεκ, παραλληλο κτλ).....ελπιζω να εχεις την υπομονη να το φερεις σε τελος!! απο τα δυο αυτα προτζεκτ....εχουμε να προσφερουμε ...αλλα και να μαθουμε κυριως...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-04-10, 11:13
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
ο κομπρεσορας δεν ειναι λυση θα σου φαει τον στροφαλο και μπιελες γρηγορα.
Μετατροπή δεν θέλω καθώς δεν θα μπορώ να την συντηρήσω ούτε από τέλη-ασφάλειες, ούτε από βενζίνες! Επιπλέον θέλω να κρατήσω το αυτοκίνητο στο βάρος που είναι.
Άσε που δεν θα μπορώ καν να το δικαιολογήσω στην εφορία καθώς είμαι φοιτητής χωρίς δουλειά, οπότε τεκμήρια....

Αδήλωτος ούτε για αστείο καθώς το τουτου δίνει στόχο και με σταματάνε συχνά, δεν θα αντέξω να μου το πάρουνε

Τώρα τις φθορές θα τις δούμε στο μέλλον, τι θα βγάλει και πόσο αξιόπιστο θα είναι! Πάντως κάποια στιγμή θα γίνει ένα καλό φρεσκάρισμα

Ελπίζω να πάρω κανένα άτι "φοιτητικά"
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-10, 12:10
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
εγω δεν προλαβα να στα πω...οποτε αρχιζω τωρα...

1) οτι και αν κανεις μην ξεπερασεις 0.4-0.5 bar με μαμα σωθικα....
2) ενα ιντερκουλερ μικρων διαστασεων....απο group vag 1.8T οπως στο Α3 μου (και δεν ειναι ιεροσυλια.....να σε προλαβω) πιστευω οτι ειναι υπεραρκετο.....δεν βρισκω δηλαδη το λογο να φτιαξεις ενα οταν αυτα μεταχειρα τα πετανε....
3) επισης κατι που δεν ανεφερες...το αμαξι μετα χρειαζεται εξατμιση...οπωςδηποτε.....
4) πιστευω οτι αν αντιγραψεις το τροπο που εχει τοποθετηθει απο την mercedes θα χεις το κεφαλι σου υσηχο.....επειδη ρωτας που και πως να τον βαλεις....οι πατεντες ναι μεν δουλευουν αλλα για παν ενδεχομενο δοκιμασε την ενδεδειγμενη λυση

το εγχειρημα που ανελαβες δεν ειναι ευκολο...cross fingers και παμε για τα ζορικα τωρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-10, 23:34
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Λοιπόν αύριο θα πάω να δω αντιδράσεις από τους υπεύθυνους στο εργαστήριο σχετικά με τα πρόχειρα σχέδια που τους έδειξα….. Αγωνία λοιπόν….

Αν πάρω το πράσινο φως και από τον καθηγητή θα έχω δύο βδομάδες για να παρουσιάσω μια πιο λεπτομερή δουλειά! Μετά αρχίζουν τα κοψίματα!! Όλα παίζουν σε λεπτές γραμμές καθώς ο καθηγητής του αντίστοιχου μαθήματος είναι λίγο περίεργος και δεν θα μου πει οκ τόσο εύκολα, και πάλι όμως κάπως θα την βρω την άκρη….

Το σχέδιο έχει αλλάξει πολλές μορφές, αλλά μάλλον στην αρχική θα καταλήξει!
Αυτό που αλλάζει είναι το θέμα της παροχής καυσίμου καθώς καταλήγω, απ ότι φαίνεται, στην λύση των 4 μεγαλύτερων μπεκ και σε προγραμματισμό στην Αθήνα. Μάλλον είναι το πιο σωστό….

Δυστυχώς μου έχουν πέσει πολλά θέματα ταυτόχρονα και δυσκολεύομαι να προχωρήσω…. Δεν ξέρω ποιο απ όλα να πρωτοπιάσω και οι μέρες περνούν! Έχω 2 μήνες να τελειώσω το project και μέσα σε αυτούς έχω και τα υπόλοιπα…… ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν προλαβα να στα πω...οποτε αρχιζω τωρα...

1) οτι και αν κανεις μην ξεπερασεις 0.4-0.5 bar με μαμα σωθικα....
2) ενα ιντερκουλερ μικρων διαστασεων....απο group vag 1.8T οπως στο Α3 μου (και δεν ειναι ιεροσυλια.....να σε προλαβω) πιστευω οτι ειναι υπεραρκετο.....δεν βρισκω δηλαδη το λογο να φτιαξεις ενα οταν αυτα μεταχειρα τα πετανε....
3) επισης κατι που δεν ανεφερες...το αμαξι μετα χρειαζεται εξατμιση...οπωςδηποτε.....
4) πιστευω οτι αν αντιγραψεις το τροπο που εχει τοποθετηθει απο την mercedes θα χεις το κεφαλι σου υσηχο.....επειδη ρωτας που και πως να τον βαλεις....οι πατεντες ναι μεν δουλευουν αλλα για παν ενδεχομενο δοκιμασε την ενδεδειγμενη λυση

το εγχειρημα που ανελαβες δεν ειναι ευκολο...cross fingers και παμε για τα ζορικα τωρα....
1)για 0,5 στοχεύω
2) μεταχείρα θα πέσει…. Εννοείται!
3) φοράω μεσαίο και τελικό, προς το παρών καλά είναι
4) Δεν πιστεύω να βοηθήσει ιδιαίτερα, όσο περίεργο και αν ακούγεται, αλλά θα ρίξω μια ματιά….

Ερώτηση: Έχουμε κάποιο διάγραμμα πίεσης-θερμοκρασίας? Σε 0.5 πχ τι θερμοκρασία έχει ο αέρας? Ξέρω ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, αλλά περίπου?
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
318is, compressor, e36, eaton, m42

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.