Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-04-10, 02:18
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Καλλιτέχνη, σε πιάνω αδιάβαστο νομίζω. Μελέτα αυτά τα 2 post από εδώ και κάτω. Τα υπόλοιπα στην πορεία...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-04-10, 19:01
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλλιτέχνη, σε πιάνω αδιάβαστο νομίζω. Μελέτα αυτά τα 2 post από εδώ και κάτω. Τα υπόλοιπα στην πορεία...
C U out there

Νομίζεις.....!
Απλά είμαι κακοδιαβασμένος! Το έχω διαβάσει, 2 φορές μάλιστα, απλά είχα ξεχάσει το τελευταίο διάγραμμα Τ.....

Για το bypass απο το μίνι το θυμόμουν, απλώς μου ερέσει και το τσουφ, γι αυτό ρωτάω να μαθω...... Μπορώ δεν μπορώ? χανω, κερδίζω? κτλ.
Μου είπαν για διπλού εμβόλου, που κάνει τσουφ και ανακυκλώνει μετά, αλλά είναι καλύτερο?
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-04-10, 19:16
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Το καταλαβαίνεις ότι ασχολείσαι με λεπτομέρειες (γιαυτό το χρονικό σημείο του project) έτσι;
Δεν μπορώ να σου ποσοτικοποιήσω τυχόν κέρδη από αυτό που λες γιατι πολύ απλά δεν έχω δει/ακούσει τέτοια υλοποίηση που σκέφτηκες. Μπορείς να στείλες e-mail στην Magnuson ή στην ΕΑΤΟΝ (εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου).
Να υποθέσω ότι δεν έχεις ουτε και εσύ κλασσική by-pass, αλλά αυτήν της ΜΒ ή και καθόλου;

χαχα το κακοδιαβασμένος έγραψε... θυμήθηκα τα Λυκειακά μου χρονια και τις απίστευτες δικαιολογίες που έβρισκα όταν με θυμόντουσαν οι καθηγητές για εξέταση.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 29-04-10 στις 19:18
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-05-10, 18:31
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Η λεπτομέρια κάνει τον πρωταθλητή χαχαχα.

Οκ είναι λεπτομέρια, το ξέρω, αλλά είναι απο τα λίγα θέματα που δεν έχω καταλήξει ακόμα πουθενά!
Θέλω να αρχίσω να κάνω πιο λεπτομερή σχέδια και δεν μπορώ, γιατι δεν ξέρω τι θέλω να πετύχω.....

Κάποιος μου είπε οτι το κύκλωμα του bypass μπορώ να το παρεμβάλω καταξύ εισόδου και εξόδου του κομπρεσσορα, δλδ τον αέρα που βγάζει ο κομπρεσσορας απο την έξοδό του, να τον ξαναστέλνει στην εισαγωγή του, όταν είναι ανοιχτή η bypass....
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-05-10, 22:46
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Λοιπόν σιγά σιγά θα πάρει μπρος το πρόντζεκτ!!
Λόγο εξετάσεων και καθυστέρησης από τους καθηγητές μου, καθυστέρησε το πράγμα!

Ωστόσο μάλλον θα γίνουν άμεσα τα τελικά σχέδια και θα αρχίσουν οι μόντες. Έρχεται όμως εξεταστική και υπάρχει περίπτωση ν ατο τελειώσω μετά το καλοκαίρι!! Δεν πειράζει οι δρόμοι γλιστάνε με τις ζεστες, δεν έχουμε ανάγκη τους σουπερτσαρντζερς...... χαχααχ

Πάνω που είχα τελειώσει και είπα εδώ είμαστε ανακάλυψα τα air to water intercoolers! Στην παρακάτω φώτο θα δείτε τι είναι όσοι δεν ξέρετε! Είναι ένας τρόπος ψύξης του θερμού αέρα μέσο νερού!

Τα +:
-γλυτώνω σωληνώσεις καθώς από την μια μπαίνει η έξοδος του κομπρέσσορα και από την άλλη η πολλαπλή εισαγωγής
-καλύτερη ψύξη του αέρα
-Δεν έχει απώλειες πίεσης όπως το κλασσικό ιντερκούλερ, είναι τις τάξης των 0,2psi στα 15psi

Τα -:
Δεν έχω βρει κάτι

Το κόστος το υπολογίζω να μην ξεπερνάει τα 300Ε, μαζί με το ψυγείο του και μια ηλεκτρική τρομπίτσα που ανακυκλώνει το νερό. Όσο θα πήγαινε ένα κλασσικό ιντερκούλερ με τις σωληνώσεις του:

Θα ήθελα την άποψη σας

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/LIQUI...item483ac0a87e
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-05-10, 22:57
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν σιγά σιγά θα πάρει μπρος το πρόντζεκτ!!
Λόγο εξετάσεων και καθυστέρησης από τους καθηγητές μου, καθυστέρησε το πράγμα!

Ωστόσο μάλλον θα γίνουν άμεσα τα τελικά σχέδια και θα αρχίσουν οι μόντες. Έρχεται όμως εξεταστική και υπάρχει περίπτωση ν ατο τελειώσω μετά το καλοκαίρι!! Δεν πειράζει οι δρόμοι γλιστάνε με τις ζεστες, δεν έχουμε ανάγκη τους σουπερτσαρντζερς...... χαχααχ

Πάνω που είχα τελειώσει και είπα εδώ είμαστε ανακάλυψα τα air to water intercoolers! Στην παρακάτω φώτο θα δείτε τι είναι όσοι δεν ξέρετε! Είναι ένας τρόπος ψύξης του θερμού αέρα μέσο νερού!

Τα +:
-γλυτώνω σωληνώσεις καθώς από την μια μπαίνει η έξοδος του κομπρέσσορα και από την άλλη η πολλαπλή εισαγωγής
-καλύτερη ψύξη του αέρα
-Δεν έχει απώλειες πίεσης όπως το κλασσικό ιντερκούλερ, είναι τις τάξης των 0,2psi στα 15psi

Τα -:
Δεν έχω βρει κάτι

Το κόστος το υπολογίζω να μην ξεπερνάει τα 300Ε, μαζί με το ψυγείο του και μια ηλεκτρική τρομπίτσα που ανακυκλώνει το νερό. Όσο θα πήγαινε ένα κλασσικό ιντερκούλερ με τις σωληνώσεις του:

Θα ήθελα την άποψη σας

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/LIQUI...item483ac0a87e
θα μπορουσες να βαλεις ενα ιντερκουλερ απο 318 tds ή 525 tds που πανε γυρω στο 60αρι και μαζι με σωληνωσεις θα ησουν πολυ πολυ πιο κατω απο τα 300 που λες και θα σε υπερκαλυπτει κιολας....
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-05-10, 23:18
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Και πάλι ρε συ οι λαστιχένιες σωληνώσεις μαζί με ένα ιντερκούλερ και σφικτήρες και γωνίες δεν θα πάνε κανένα 200άρι? Για 100Ε δεν θα το τσιγκουνευτώ. Μια φορά θα τα βάλω αυτά, σκέψου όμως πόσο πιο γρήγορα θα σηκώνει πίεση.... θα είναι κομπρεσσορας-ιντερκούλερ-πολλαπλή σχεδόν (αν όχι εντελώς) κολλημένα μεταξύ τους! Συν καλύτερη ψύξη από το νερό
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-05-10, 23:33
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι ρε συ οι λαστιχένιες σωληνώσεις μαζί με ένα ιντερκούλερ και σφικτήρες και γωνίες δεν θα πάνε κανένα 200άρι? Για 100Ε δεν θα το τσιγκουνευτώ. Μια φορά θα τα βάλω αυτά, σκέψου όμως πόσο πιο γρήγορα θα σηκώνει πίεση.... θα είναι κομπρεσσορας-ιντερκούλερ-πολλαπλή σχεδόν (αν όχι εντελώς) κολλημένα μεταξύ τους! Συν καλύτερη ψύξη από το νερό
200αρι δεν πιστευω πως θα πανε!
τωρα για αυτο που σκεφτεσαι καλο ακουγεται αλλα δεν το εχω δει αλλου να το χρησιμοποιουν,ειναι καινουριο σαν φαση ή υπαρχει απο παλια
γιατι αν υπαρχει απο παλια και δεν το χρησιμοποιουν κατι παιζει....ψαξτο καλα πριν παραγγειλεις παντως.......
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-05-10, 23:49
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Πρέπει να είναι καινούργια πατέντα απ ότι μου είπαν, ο μηχανικός μου το πρότεινε. Το χρησιμοποιούν σε ντράγκστερ και αγώνες γενικά, μερικές φορές παρεμβάλουν ένα δοχείο με παγάκια για να παγώνει κυριολεκτικά τον αέρα.... δεν θα παίξω σε τρελές πιέσεις και θερμοκρασίες, αλλά το κόστος του δεν είναι απαγορευτικό και τα ωφέλει όπως δείχνει πολλά.....

Γνωρίζει κανένας τίποτα επί του θέματος?
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kloukakis : 30-05-10 στις 23:53
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-05-10, 23:54
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να είναι καινούργια πατέντα απ ότι μου είπαν, ο μηχανικός μου το πρότεινε. Το χρησιμοποιούν σε γκάγκστερ και αγώνες γενικά, μερικές φορές παρεμβάλουν ένα δοχείο με παγάκια για να παγώνει κυριολεκτικά τον αέρα.... δεν θα παίξω σε τρελές πιέσεις και θερμοκρασίες, αλλά το κόστος του δεν είναι απαγορευτικό και τα ωφέλει όπως δείχνει πολλά.....

Γνωρίζει κανένας τίποτα επί του θέματος?
αυτο με τα παγακια με παει προς charge cooler μερια που τα βαζουν ιδιαιτερα σε μηχανοστασια που δεν εχουν πολυ αερα οπως π.χ. mr2 αλλα δεν ειναι ολα τοσο κοντα απο οτι θυμαμαι......
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
318is, compressor, e36, eaton, m42


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.