Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-08-11, 22:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Για να το λες, σίγουρα κάτι θα ξέρεις... και ακούγεται και λογικό αυτό που λες!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-08-11, 23:00
Commis Ο χρήστης Commis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Μηνύματα: 8
Commis is on a distinguished road
Πρεπει να δεις τα φρένα σου... Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα στο 36αρι μου και το συνειδητοποίησα πηγαίνοντας στο συνεργείο για καθιερωμένο σέρβις. Μόλις έφτασα το αμάξι πέταγε καπνούς επειδή η δαγκάνα έκλεισε τελείως. Το κόστος ήταν ένα καμμένο ρουλεμάν, το ξεμπλοκάρισμα της δαγκάνας και καινούργια τακάκια. Η φάση έγινε μετά από απότομο φρενάρισμα. Ελπίζω να σε βοήθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-08-11, 08:02
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Δημήτρη έλενξε τις δαγκάνες σε συνεργείο ή με τον τρόπο που είπε ο Παναγιώτης.Δοκίμασε μετα αν επήλθε λύση.Αν όχι έλενξε τα ρουλεμάν.Λογικα αυτό θάναι -αν είναι- το τελευταίο θέμα.
Πάντως κ γω χτες που παρατήρησα στα 2 άλλα αυτοκήνητα μας(golf,corolla) το πρώτο έχει ένα μικρό τρέμουλο στα 135χλμ/ωρα και το δεύτερο στα 120-140.Ευθυγραμμίσεις-ζυγοσταθμίσεις έγιναν πρόσφατα μιας κ αλλάχτηκαν λάστιχα κ επίσης στο corolla αλλάξαμε κ μπαλάκι οδηγού.Αρα όλα τα αυτοκίνητα έχουν ένα τρέμουλο -θέμα λοιπόν- σε κάποια χλμ/ωρα απλα τυχαινει οταν εχουν αναπτυξει αυτη τη ταχυτητα εντελως τυχαιως να παιρνανε οι ιδιοκτητες απο κλασικους ελληνικους στραβοδρομους κ νομιζουν πως φταιει μονο ο δερομος.Αλλες φορές δεν έχουν παρατηρησει το φαινομενο σε αυτες τις ταχυτητες -κ επειδη αναλογως αιτιας ειναι κ διαφορετική- κ νομιζουν πως επειδη δεν τ ξερουν δεν υπάρχει προβλημα.
Υ.Γ ελπίζω το μυστηριο προβλημα σου να λυθει όσο πιο ανέξοδα ή εστω με τα λιγοτερα εξοδα γίνεται....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-08-11, 08:37
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Επισης εχεις αλλαξει και πειρους στις δαγκανες Δημητρη.. Ξεχασες να το αναφερεις αυτο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-08-11, 08:50
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης εχεις αλλαξει και πειρους στις δαγκανες Δημητρη.. Ξεχασες να το αναφερεις αυτο..
Ναι. Μου είχε μειώσει το τρέμουλο στο φρενάρισμα. Αλλά άλλαξα μετά και τα σινεμπλοκ...και άρχισε το τρέμουλο χωρίς φρενάρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-08-11, 09:06
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
για να μην ανοιγω αλλο thread μιας και ειναι επικαιρο και αυτο....
και μενα που εχει τα εχει σπασει με την ευθυραμμιση-ενω δεν εχω καθολου τρεμουλα και ειναι μπομπα το τιμονι μου τραβαει ελαφρως δεξια σε πορεια (εκανα 2 φορες ευθυγραμμιση-εκανα τραμπα τα λαστιχα δεξια-αριστερα μπας αλλα δεν) αλλα ετσι οπως ειναι τα πισω λαστιχα αμα δεν βαλω καινουργια του χρονου (τη βγαζω κανα 8αμηνο ακομα ετσι και αλλιως δεν το κουναω συνεχεια) δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα τωρα.μαλλον σε αυτο αφειλεται για το ενα πισω αρχιζει και φαγωνεται εσωτερικα στο πλαι απο τα πολλα χλμ και κυριως τις καφριλες που κανω ......
θα δω μπορει να βαλω 2 μεταχειρ. καλα μονο πισω να δω αν στρωσει αλλιως θα γινει και μενα μυστηριο το θεμα.αλλα του π... δεν νομιζω απο κει οφειλεται λογικα...(πισω λαστιχα).
δημητρη εσενα που τα εχεις αλλαξει σχεδον ολα ειναι οντως πολυ x-files.να το παρω να του ριξω μια 360 μοιρες μπας και στρωσει?χεχε
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-08-11, 15:48
Το avatar του χρήστη rocknrolla
rocknrolla Ο χρήστης rocknrolla δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-07-2011
Μηνύματα: 3
rocknrolla is on a distinguished road
Φίλε μου Καλησπέρα,
Θα σου πω και εγω την δική μου άποψη πάνω στο θέμα σου χωρίς πάντα να είναι απόλυτο...

Λοιπόν η δίσκοι δεν ξέρω εαν ήταν καινουργιοι ή όχι, υπάρχει λοιπον πολύ μεγάλη περιπτωση να εχουν στραβώσει...και είναι το ποιο φυσιολογικό μην τρελαθούμε τώρα ότι έχουν στραβώσει τα ψαλιδια και τα λοιπα ( ΒMW εχεις!!!)
Θα μου πείς τώρα γιατι στο κάνει και όταν δεν φρενάρεις, γιατι η αποσταση που έχει το τακάκι απο τον δίσκο είναι τόσο μικρή που πιστεψε με κάποιες φορές δεν περνάει ούτε χαρτί...αντιλαμβάνεσαι λοιπον ότι ακόμα και εαν δεν φρενάρεις ο δίσκος εαν είναι στραβός αρχίζει και γλείφει στο ένα του σημείο το τακάκι όσο.
Το τρέμουλο όσο πιο γρηγορα πας τόσο θα αυξάνεται και όταν φρενάρεις τόσο ποιό δυνταό θα είναι...τέλος πάντων να μην σε πρίζω...άφού έχει δώσει τόσα λεφτα δώσε ένα 50-80ευρω σε έναν καλο τορναδόρο να σου ισιώσει τις πλάκες βάλτε πάνω ξανα και βλέπεις.

(ήταν συνεχόμενο πρόβλημα όταν είχα το HONDA CIVIC VTEC)

Eλπίζω να το λύσεις το γρηγορότεο γιατι ξέρω ποσο σπαστικό είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-08-11, 18:20
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rocknrolla Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Καλησπέρα,
Θα σου πω και εγω την δική μου άποψη πάνω στο θέμα σου χωρίς πάντα να είναι απόλυτο...

Λοιπόν η δίσκοι δεν ξέρω εαν ήταν καινουργιοι ή όχι, υπάρχει λοιπον πολύ μεγάλη περιπτωση να εχουν στραβώσει...και είναι το ποιο φυσιολογικό μην τρελαθούμε τώρα ότι έχουν στραβώσει τα ψαλιδια και τα λοιπα ( ΒMW εχεις!!!)
Θα μου πείς τώρα γιατι στο κάνει και όταν δεν φρενάρεις, γιατι η αποσταση που έχει το τακάκι απο τον δίσκο είναι τόσο μικρή που πιστεψε με κάποιες φορές δεν περνάει ούτε χαρτί...αντιλαμβάνεσαι λοιπον ότι ακόμα και εαν δεν φρενάρεις ο δίσκος εαν είναι στραβός αρχίζει και γλείφει στο ένα του σημείο το τακάκι όσο.
Το τρέμουλο όσο πιο γρηγορα πας τόσο θα αυξάνεται και όταν φρενάρεις τόσο ποιό δυνταό θα είναι...τέλος πάντων να μην σε πρίζω...άφού έχει δώσει τόσα λεφτα δώσε ένα 50-80ευρω σε έναν καλο τορναδόρο να σου ισιώσει τις πλάκες βάλτε πάνω ξανα και βλέπεις.

(ήταν συνεχόμενο πρόβλημα όταν είχα το HONDA CIVIC VTEC)

Eλπίζω να το λύσεις το γρηγορότεο γιατι ξέρω ποσο σπαστικό είναι.
Παιδιά δε με πρήζετε και ευχαριστώ όλους για τις γνώμες.
Είναι κάτι που το παθαίνουμε όλοι και επειδή έχω δοκιμάσει πολλά, έχω καταλήξει ότι στα σίγουρα έφταιγαν

1) Το πρώτο σετ τακακιών ΑΤΕ που εβαλα με ολοκαίνουριους δίσκους.
Εκεί υπήρχε το φαινόμενο να αυξάνεται το τρέμουλο από 0 στην αρχή μέχρι πολύ (χόρευε το τιμόνι) όσο ζεσταίνονταν τα φρένα. => πρόβλημα τακάκια.

Εκεί ΜΑΛΛΟΝ την ''άκουσαν'' λίγο και οι καινούριοι δίσκοι.
Το φαινόμενο μειώθηκε με τα Ferodo, μετά μειώθηκε και άλλο με τις αλλαγές στους πείρους των δαγκανών,
αλλά πέρναγαν τα χιλιόμετρα (χιλιάδες χλμ), και εγώ ακόμα έκανα δοκιμές.

Μετά την αλλαγή ψαλιδιών και σινεμπλόκ ανακάλυψα το τρέμουλο πλέον στο τιμόνι χωρίς φρένο...και μπαίνουν ψύλλοι για μουαγιέ, σύνδεσμο τιμονιού κλπ που δεν μπορώ να φανταστώ...για αυτό και άνοιξα το θρεντ.

Θα ξεκινήσω από το φρενά για τη δαγκάνα και τους δίσκους και βλέπουμε.

Θέλω μετά από 1.5 χρόνο να ΜΗΝ τρέμει το τιμόνι. ΠΟΤΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-08-11, 18:56
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rocknrolla Εμφάνιση μηνυμάτων
δώσε ένα 50-80ευρω σε έναν καλο τορναδόρο να σου ισιώσει τις πλάκες βάλτε πάνω ξανα και βλέπεις.
150 ευρώ έχει ένα επώνυμο σετ καινούριοι δίσκοι-τακάκια για τον εμπρός άξονα.(brembo δίσκοι textar τακάκια)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-08-11, 07:27
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rocknrolla Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Καλησπέρα,
Θα σου πω και εγω την δική μου άποψη πάνω στο θέμα σου χωρίς πάντα να είναι απόλυτο...

Λοιπόν η δίσκοι δεν ξέρω εαν ήταν καινουργιοι ή όχι, υπάρχει λοιπον πολύ μεγάλη περιπτωση να εχουν στραβώσει...και είναι το ποιο φυσιολογικό μην τρελαθούμε τώρα ότι έχουν στραβώσει τα ψαλιδια και τα λοιπα ( ΒMW εχεις!!!)
Θα μου πείς τώρα γιατι στο κάνει και όταν δεν φρενάρεις, γιατι η αποσταση που έχει το τακάκι απο τον δίσκο είναι τόσο μικρή που πιστεψε με κάποιες φορές δεν περνάει ούτε χαρτί...αντιλαμβάνεσαι λοιπον ότι ακόμα και εαν δεν φρενάρεις ο δίσκος εαν είναι στραβός αρχίζει και γλείφει στο ένα του σημείο το τακάκι όσο.
Το τρέμουλο όσο πιο γρηγορα πας τόσο θα αυξάνεται και όταν φρενάρεις τόσο ποιό δυνταό θα είναι...τέλος πάντων να μην σε πρίζω...άφού έχει δώσει τόσα λεφτα δώσε ένα 50-80ευρω σε έναν καλο τορναδόρο να σου ισιώσει τις πλάκες βάλτε πάνω ξανα και βλέπεις.

(ήταν συνεχόμενο πρόβλημα όταν είχα το HONDA CIVIC VTEC)

Eλπίζω να το λύσεις το γρηγορότεο γιατι ξέρω ποσο σπαστικό είναι.

εχει δικιο ο φιλος μν ρειχνεις ασκοπα λεφτα.αυτο θα ειναι
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.