Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-12, 20:32
Fotislol Ο χρήστης Fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-03-2012
Μηνύματα: 10
Fotislol is on a distinguished road
Πρόβλημα με σβήσιμο στην πορεία

Καλησπέρα,
Έχω ένα πρόβλημα με τον κινητήρα μου που το παρουσίασε το τελευτέο διάστημα. Στην πορεία και εκεί που οδηγώ κανονικά, βγάζοντας την ταχύτητα δεν μπορεί να κρατήσει ρελαντί. Οπότε ξαναβάζω ταχύτητα μέσα για να ξαναπάρει ο κινητήρας, μερικές φορές πέρνει μερικές όχι. Στις περιπτώσεις που δεν έπερνε πρέπει να γυρίσω τον διακόπτη στο μηδέν και ύστερα να το ξαναβάλω μπροστά. Θέλω να σημειώσω πως το μοντέλο του κινητήρα μου είναι Ν40Β16 (Ε46 1.6). Δεν δοκίμασα να έχω το air condition ανοιχτό σε κάποια διαδρομή μου για να δώ αν συμβένει το ίδιο (μήπως και δεν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα επείδη ανεβάζει ρελαντί από μόνο του). Το ρελαντί μου είναι στις 600 στροφές περιπού και μερικές φορές παίζει κάτι ψιλά πάνω κάτω. Επίσης κάποιες άλλες φορές όταν βγάζω την ταχύτητα στην πορεία το ρελαντί πέφτει στις 300-400-500 και με το ζόρι κρατάει.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει από που προέρχεται το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα σπαστικό και επικύνδηνο όταν γίνεται πορεία και ειδικά πάνω στην εγνατία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σηγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-12, 21:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δεν υπάρχει περίπτωση, να κινείται το όχημα, και να μην παίρνει μπρός
με ταχύτητα.

Αισθητήρα στροφάλου έχεις αλλάξει??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-12, 23:41
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Άστο να τσουλήσει με 20 χιλιόμετρα, βγάλε ταχύτητα και ακινητοποίησέ το σιγά σιγά. Σταθεροποιείται το ρελαντί όταν σταματήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-12, 00:56
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fotislol Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Έχω ένα πρόβλημα με τον κινητήρα μου που το παρουσίασε το τελευτέο διάστημα. Στην πορεία και εκεί που οδηγώ κανονικά, βγάζοντας την ταχύτητα δεν μπορεί να κρατήσει ρελαντί. Οπότε ξαναβάζω ταχύτητα μέσα για να ξαναπάρει ο κινητήρας, μερικές φορές πέρνει μερικές όχι. Στις περιπτώσεις που δεν έπερνε πρέπει να γυρίσω τον διακόπτη στο μηδέν και ύστερα να το ξαναβάλω μπροστά. Θέλω να σημειώσω πως το μοντέλο του κινητήρα μου είναι Ν40Β16 (Ε46 1.6). Δεν δοκίμασα να έχω το air condition ανοιχτό σε κάποια διαδρομή μου για να δώ αν συμβένει το ίδιο (μήπως και δεν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα επείδη ανεβάζει ρελαντί από μόνο του). Το ρελαντί μου είναι στις 600 στροφές περιπού και μερικές φορές παίζει κάτι ψιλά πάνω κάτω. Επίσης κάποιες άλλες φορές όταν βγάζω την ταχύτητα στην πορεία το ρελαντί πέφτει στις 300-400-500 και με το ζόρι κρατάει.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει από που προέρχεται το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα σπαστικό και επικύνδηνο όταν γίνεται πορεία και ειδικά πάνω στην εγνατία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σηγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη.


Τσέκαρε καταλύτη και εξάτμιση μήπως στον καταλύτη έχει σπάσει το κεραμικό ή κάποιο διάφραγμα στην εξάτμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-12, 12:01
Fotislol Ο χρήστης Fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-03-2012
Μηνύματα: 10
Fotislol is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει περίπτωση, να κινείται το όχημα, και να μην παίρνει μπρός
με ταχύτητα.

Αισθητήρα στροφάλου έχεις αλλάξει??
Ναι συγνώμη παίρνει πάντα εγώ μπερδέφτικα. Αισθητήρα στροφάλου είχα αλλάξει πριν από 5000km γιατί είχα ένα παρόμοιο θέμα, όταν ζεστονόταν ο κινητήρας έσβηνε. Τώρα όμως όλα λειτουργούν σωστά και υπάρχει θέμα με το ρελαντί. Δηλαδή όταν ο κινητήρας έχει στροφές και πορεία, βγάζοντας την ταχύτητα σβήνει. Δεν μπορεί να κρατήσει ρελαντί....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-12, 13:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fotislol Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι συγνώμη παίρνει πάντα εγώ μπερδέφτικα. Αισθητήρα στροφάλου είχα αλλάξει πριν από 5000km γιατί είχα ένα παρόμοιο θέμα, όταν ζεστονόταν ο κινητήρας έσβηνε. Τώρα όμως όλα λειτουργούν σωστά και υπάρχει θέμα με το ρελαντί. Δηλαδή όταν ο κινητήρας έχει στροφές και πορεία, βγάζοντας την ταχύτητα σβήνει. Δεν μπορεί να κρατήσει ρελαντί....
Οκ, είμαστε σε καλό δρόμο..
Μάλλον ρουφάς αέρα ή έχεις ΜΑΦ χαλασμένο.. δώσε μου λίγες ώρες να ξεμπλέξω απο τη δουλειά, και θα σου απαντήσω εκτενώς το βράδυ
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-12, 16:10
Fotislol Ο χρήστης Fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-03-2012
Μηνύματα: 10
Fotislol is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, είμαστε σε καλό δρόμο..
Μάλλον ρουφάς αέρα ή έχεις ΜΑΦ χαλασμένο.. δώσε μου λίγες ώρες να ξεμπλέξω απο τη δουλειά, και θα σου απαντήσω εκτενώς το βράδυ
Ευχαριστώ πολύ φίλος, περιμένω νέα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-12, 15:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Έλεγα λοιπόν οτι έχεις θέμα στην εισαγωγή του αέρα,
ή στο μαφ..
Για να έχουμε ακριβή δεδομένα, πρέπει να κάνεις μέτρηση καυσαερίων στο αυτοκίνητο
και να δούμε αν τα καυσαέρια μας, υποδεικνύουν πλούσιο ή φτωχό μείγμα.
Απο εκεί θα καταλάβουμε τι συμβαίνει.
Ειναι συνηθισμένο, όταν υπάρχει κάποια τρύπα σε κολάρο υποπίεσης,
να έχουμε περισσότερο οξυγόνο απο όσο νομίζουμε, να προσπαθεί ο εγκέφαλος να
διορθώσει μέσω λ με μείωση καυσίμου, και να καταλήγουμε σε χαμηλό ρελαντί..
Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με χαλασμένο το ΜΑΦ..
Άλλες πηγές ίδιου προβλήματος είναι ο βουλωμένος καταλύτης,
και τα βουλωμένα μπέκ (αλλά όχι όλα και όχι ισόποσα...)
Αυτά πάντα, με δεδομένο ότι το διαγνωστικό δεν σου βγάζει κάποια άλλη ενεργή βλαβη..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-12, 16:13
Fotislol Ο χρήστης Fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-03-2012
Μηνύματα: 10
Fotislol is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε για αρχή προτείνεις να περάσω το αμάξι από ένα διαγνωστικό της BMW (GT1) για να έχω μια πλήρη εικόνα του προβλήματος μου?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-13, 13:47
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
εψαξα και βρηκα αυτο το θρεντ ως πιο σχετικο σχετικα με ενα προβλημα που παρουσιαζει το αμαξι ενος θειου μου

το μοντελο ειναι το Ε36 318ις 12/94 (1.8-140 Μ42) (πραγματικα ενα πανεμορφο αυτοκινητο, το πρωτο αμαξι που με εκανε να μην θελω να το παρκαρω στο σπιτι, με την ευκολια που οδηγειται σε αναποδα κλπ και την ελαφροτητα του που νιωθεις στο δρομο! αγαπημενο, μακαρι να εβγαινε παλι το ιδιο μοντελο με την ασφαλεια των σημερινων Ε9χ και την ελαφροτητα της Ε36)

λογω αποστασης μιλησαμε τηλεφωνικα 1-2 λεπτα και μου ειπε οτι εδω και αρκετες βδομαδες ενω κινειται στο δρομο βυθιζονται οι στροφες και σβηνει ξαφνικα
μου ειπε οτι ηδη επισκεφτηκε ηλεκτρολογο (δυστυχως οχι εξειδικευμενο) και οτι το διαγνωστικο δεν βγαζει τιποτα
εχει αλλαξει καταλυτη, αισθητηρα "λ" , αισθητηρα στροφαλου και αντλια καυσιμου (απ'οτι καταλαβαινω βρηκαν πελατη και τον αρχισαν αφου ειδικα για την αντλια τον ρωτησα αν αφησαν το αμαξι να κατσει ενα μερονυχτο και αν μετρησαν πιεση το πρωι κ μου ειπε οχι...)
τον ρωτησα αν του σβηνει σε αναμονη μπροστα απο φαναρι ή μεσα σε κινηση και μου ειπε οχι γιατι αν του ειχε τυχει κατι τετοιο θα το θυμοταν (αν κ δεν τον ακουσα κ 100% σιγουρο, ειναι κ μεγαλης ηλικιας...)
του υποσχεθηκα οτι θα το ψαξω μεσω του φορουμ και την επομενη φορα καλυτερα να παει στο εξειδικευμενο συνεργειο που πηγαινα κ εγω

παρακαλω τα φωτα σας
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 29-05-13 στις 13:49
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.